Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
 Download PDFDownload PDF 

Previous Fragment    Next Fragment

21    Committee membership

The President informed the Senate that he had received letters nominating senators to be members of committees.

The President indicated that there were two nominations for one position on each of the Environment and Communications Legislation and References Committees, the Finance and Public Administration Legislation and References Committees and the Rural and Regional Affairs and Transport Legislation and References Committees.

The President announced that, under the standing orders, the memberships would therefore be determined by a ballot at a time convenient to the Senate.

The Minister for Families and Social Services (Senator Ruston), by leave, moved—That senators be appointed to committees as follows:

Appropriations, Staffing and Security—Standing Committee—

Appointed—Senators Ciccone, Duniam, Gallagher, Ruston and Dean Smith

Australian Commission for Law Enforcement Integrity—Joint Statutory Committee—

Appointed—Senators Antic and Stoker

Broadcasting of Parliamentary Proceedings—Joint Statutory Committee—

Appointed—Senator Davey

Community Affairs Legislation Committee—

Appointed—

Senators Askew, Hughes, McCarthy, O’Neill, Siewert and Dean Smith

Participating members: Senators Abetz, Antic, Ayres, Bilyk, Bragg, Brockman, Brown, Carr, Chandler, Chisholm, Ciccone, Davey, Di Natale, Dodson, Farrell, Faruqi, Fawcett, Fierravanti-Wells, Fifield, Gallacher, Gallagher, Green, Griff, Hanson, Hanson-Young, Keneally, Kitching, Lambie, Lines, McAllister, McDonald, McGrath, McKim, McMahon, O’Sullivan, Paterson, Patrick, Polley, Pratt, Rennick, Rice, Roberts, Scarr, Sheldon, Sinodinos, Marielle Smith, Steele-John, Sterle, Stoker, Urquhart, Van, Walsh, Waters, Watt, Whish-Wilson and Wong

Community Affairs References Committee—

Appointed—

Senators Askew, Hughes, McCarthy, O’Neill, Siewert and Urquhart

Participating members: Senators Abetz, Antic, Ayres, Bilyk, Bragg, Brockman, Brown, Carr, Chandler, Chisholm, Ciccone, Davey, Di Natale, Dodson, Farrell, Faruqi, Fawcett, Fierravanti-Wells, Fifield, Gallacher, Gallagher, Green, Griff, Hanson, Hanson-Young, Keneally, Kitching, Lambie, Lines, McAllister, McDonald, McGrath, McKim, McMahon, O’Sullivan, Paterson, Patrick, Polley, Pratt, Rennick, Rice, Roberts, Scarr, Sheldon, Sinodinos, Dean Smith, Marielle Smith, Steele-John, Sterle, Stoker, Van, Walsh, Waters, Watt, Whish-Wilson and Wong

Corporations and Financial Services—Joint Statutory Committee—

Appointed—Senators Bragg, Paterson and Whish-Wilson

Economics Legislation Committee—

Appointed—

Senators Bragg, Brockman, Gallacher, McAllister, McDonald and Patrick

Participating members: Senators Abetz, Antic, Askew, Ayres, Bilyk, Brown, Carr, Chandler, Chisholm, Ciccone, Davey, Di Natale, Di Natale, Dodson, Farrell, Faruqi, Fawcett, Fierravanti-Wells, Fifield, Gallagher, Green, Griff, Hanson, Hanson-Young, Hughes, Keneally, Kitching, Lambie, Lines, McCarthy, McGrath, McKim, McKim, McMahon, O’Neill, O’Sullivan, Paterson, Polley, Pratt, Rennick, Rice, Roberts, Scarr, Sheldon, Siewert, Sinodinos, Dean Smith, Marielle Smith, Steele-John, Sterle, Stoker, Urquhart, Van, Walsh, Waters, Watt, Whish-Wilson and Wong

Economics References Committee—

Appointed—

Senators Bragg, Brockman, Gallacher, McAllister, Patrick and Walsh

Participating members: Senators Abetz, Antic, Askew, Ayres, Bilyk, Brown, Carr, Chandler, Chisholm, Ciccone, Davey, Di Natale, Dodson, Farrell, Faruqi, Fawcett, Fierravanti-Wells, Fifield, Gallagher, Green, Griff, Hanson, Hanson-Young, Hughes, Keneally, Kitching, Lambie, Lines, McCarthy, McDonald, McGrath, McKim, McMahon, O’Neill, O’Sullivan, Paterson, Polley, Pratt, Rennick, Rice, Roberts, Scarr, Sheldon, Siewert, Sinodinos, Dean Smith, Marielle Smith, Steele-John, Sterle, Stoker, Urquhart, Van, Waters, Watt, Whish-Wilson and Wong

Education and Employment Legislation Committee—

Appointed—

Senators Davey, Faruqi, McGrath, Pratt, O’Neill and O’Sullivan

Participating members: Senators Abetz, Antic, Askew, Ayres, Bilyk, Bragg, Brockman, Brown, Carr, Chandler, Chisholm, Ciccone, Di Natale, Dodson, Farrell, Fawcett, Fierravanti-Wells, Fifield, Gallacher, Gallagher, Green, Griff, Hanson, Hanson-Young, Hughes, Keneally, Kitching, Lambie, Lines, McAllister, McCarthy, McDonald, McKim, McMahon, Paterson, Patrick, Polley, Rennick, Rice, Roberts, Scarr, Sheldon, Siewert, Sinodinos, Dean Smith, Marielle Smith, Steele-John, Sterle, Stoker, Urquhart, Van, Walsh, Waters, Watt, Whish-Wilson and Wong

Education and Employment References Committee—

Appointed—

Senators Farrell, Faruqi, McGrath, Pratt, O’Neill and O’Sullivan

Participating members: Senators Abetz, Antic, Askew, Ayres, Bilyk, Bragg, Brockman, Brown, Carr, Chandler, Chisholm, Ciccone, Davey, Di Natale, Dodson, Fawcett, Fierravanti-Wells, Fifield, Gallacher, Gallagher, Green, Griff, Hanson, Hanson-Young, Hughes, Keneally, Kitching, Lambie, Lines, McAllister, McCarthy, McDonald, McKim, McMahon, Paterson, Patrick, Polley, Rennick, Rice, Roberts, Scarr, Sheldon, Siewert, Sinodinos, Dean Smith, Marielle Smith, Steele-John, Sterle, Stoker, Urquhart, Van, Walsh, Waters, Watt, Whish-Wilson and Wong

Environment and Communications Legislation Committee—

Appointed—

Senators Fawcett, McMahon and Van

Participating members: Senators Abetz, Antic, Askew, Bragg, Brockman, Chandler, Davey, Di Natale, Faruqi, Fierravanti-Wells, Fifield, Griff, Hanson, Hanson-Young, Hughes, Lambie, McDonald, McGrath, McKim, O’Sullivan, Paterson, Patrick, Rennick, Scarr, Siewert, Sinodinos, Dean Smith, Steele-John, Stoker, Waters and Whish-Wilson

Environment and Communications References Committee—

Appointed—

Senators Fawcett and McMahon

Participating members: Senators Abetz, Antic, Askew, Bragg, Brockman, Chandler, Davey, Di Natale, Faruqi, Fierravanti-Wells, Fifield, Griff, Hanson, Hanson-Young, Hughes, Lambie, McDonald, McGrath, McKim, O’Sullivan, Paterson, Patrick, Rennick, Scarr, Siewert, Sinodinos, Dean Smith, Steele-John, Stoker, Van, Waters and Whish-Wilson

Finance and Public Administration Legislation Committee—

Appointed—

Senators Kitching, McAllister, O’Sullivan, Paterson and Scarr

Participating members: Senators Abetz, Antic, Askew, Ayres, Bilyk, Bragg, Brockman, Brown, Carr, Chandler, Chisholm, Ciccone, Davey, Di Natale, Dodson, Farrell, Faruqi, Fawcett, Fierravanti-Wells, Fifield, Gallacher, Gallagher, Green, Griff, Hanson, Hanson-Young, Hughes, Keneally, Lambie, Lines, McCarthy, McDonald, McGrath, McKim, McMahon, O’Neill, Patrick, Polley, Pratt, Rennick, Rice, Sheldon, Sinodinos, Dean Smith, Marielle Smith, Steele-John, Sterle, Stoker, Urquhart, Van, Walsh, Waters, Watt, Whish-Wilson and Wong

Finance and Public Administration References Committee—

Appointed—

Senators Ayres, Kitching, McAllister, Paterson and Scarr

Participating members: Senators Abetz, Antic, Askew, Bilyk, Bragg, Brockman, Brown, Carr, Chandler, Chisholm, Ciccone, Davey, Di Natale, Dodson, Farrell, Faruqi, Fawcett, Fierravanti-Wells, Fifield, Gallacher, Gallagher, Green, Griff, Hanson, Hanson-Young, Hughes, Keneally, Lambie, Lines, McCarthy, McDonald, McGrath, McKim, McMahon, O’Neill, O’Sullivan, Patrick, Polley, Pratt, Rennick, Rice, Sheldon, Sinodinos, Dean Smith, Marielle Smith, Steele-John, Sterle, Stoker, Urquhart, Van, Walsh, Waters, Watt, Whish-Wilson and Wong

Foreign Affairs, Defence and Trade Legislation Committee—

Appointed—

Senators Abetz, Ayres, Fawcett, Fierravanti-Wells, Kitching and Lambie

Participating members: Senators Antic, Askew, Bilyk, Bragg, Brockman, Brown, Carr, Chandler, Chisholm, Ciccone, Davey, Di Natale, Dodson, Farrell, Faruqi, Fifield, Gallacher, Gallagher, Green, Griff, Hanson, Hanson-Young, Hughes, Keneally, Lines, McAllister, McCarthy, McDonald, McGrath, McKim, McMahon, O’Neill, O’Sullivan, Paterson, Patrick, Polley, Pratt, Rennick, Rice, Roberts, Scarr, Sheldon, Siewert, Sinodinos, Dean Smith, Marielle Smith, Steele-John, Sterle, Stoker, Urquhart, Van, Walsh, Waters, Watt, Whish-Wilson and Wong

Foreign Affairs, Defence and Trade References Committee—

Appointed—

Senators Abetz, Antic, Ayres, Kitching, Lambie and Sheldon

Participating members: Senators Askew, Bilyk, Bragg, Brockman, Brown, Carr, Chandler, Chisholm, Ciccone, Davey, Di Natale, Dodson, Farrell, Faruqi, Fawcett, Fierravanti-Wells, Fifield, Gallacher, Gallagher, Green, Griff, Hanson, Hanson-Young, Hughes, Keneally, Lines, McAllister, McCarthy, McDonald, McGrath, McKim, McMahon, O’Neill, O’Sullivan, Paterson, Patrick, Polley, Pratt, Rennick, Rice, Roberts, Scarr, Siewert, Sinodinos, Dean Smith, Marielle Smith, Steele-John, Sterle, Stoker, Urquhart, Van, Walsh, Waters, Watt, Whish-Wilson and Wong

House—Standing Committee—

Appointed—Senators Bilyk, Brockman, Ciccone, Dean Smith and Urquhart

Human Rights—Joint Statutory Committee—

Appointed—Senators Chandler, McKim and Van

Intelligence and Security—Joint Statutory Committee—

Appointed—Senators Abetz, Fawcett, Keneally, McAllister and Stoker, pursuant to the Intelligence Services Act 2001

Law Enforcement—Joint Statutory Committee—

Appointed—Senators Fierravanti-Wells and Scarr

Legal and Constitutional Affairs Legislation Committee—

Appointed—

Senators Carr, Chandler, McKim, Stoker and Van

Participating members: Senators Abetz, Antic, Askew, Ayres, Bilyk, Bragg, Brockman, Brown, Chisholm, Ciccone, Davey, Di Natale, Dodson, Farrell, Faruqi, Fawcett, Fierravanti-Wells, Fifield, Gallacher, Gallagher, Green, Griff, Hanson, Hanson-Young, Hughes, Keneally, Kitching, Lambie, Lines, McAllister, McCarthy, McDonald, McGrath, McMahon, O’Neill, O’Sullivan, Paterson, Patrick, Polley, Pratt, Rennick, Rice, Roberts, Scarr, Sheldon, Siewert, Sinodinos, Dean Smith, Marielle Smith, Steele-John, Sterle, Urquhart, Walsh, Waters, Watt, Whish-Wilson and Wong

Legal and Constitutional Affairs References Committee—

Appointed—

Senators Carr, Chandler, McKim and Stoker

Participating members: Senators Abetz, Antic, Askew, Ayres, Bilyk, Bragg, Brockman, Brown, Chisholm, Ciccone, Davey, Di Natale, Dodson, Farrell, Faruqi, Fawcett, Fierravanti-Wells, Fifield, Gallacher, Gallagher, Green, Griff, Hanson, Hanson-Young, Hughes, Keneally, Kitching, Lambie, Lines, McAllister, McCarthy, McDonald, McGrath, McMahon, O’Neill, O’Sullivan, Paterson, Patrick, Polley, Pratt, Rennick, Rice, Roberts, Scarr, Sheldon, Siewert, Sinodinos, Dean Smith, Marielle Smith, Steele-John, Sterle, Urquhart, Van, Walsh, Waters, Watt, Whish-Wilson and Wong

Library—Standing Committee—

Appointed—Senators Bilyk and Lines

Privileges—Standing Committee—

Appointed—Senators Abetz, Fierravanti-Wells, McKim, O’Neill, Sinodinos and Dean Smith

Procedure—Standing Committee—

Appointed—Senators Bilyk, Brockman, Duniam, Gallagher, Siewert and Dean Smith

Public Accounts and Audit—Joint Statutory Committee—

Appointed—Senators Chandler, O’Sullivan and Scarr

Public Works—Joint Statutory Committee—

Appointed—Senators Hughes and McDonald

Publications—Standing Committee—

Appointed—Senators Antic, McMahon, Polley, Rennick, Dean Smith, Marielle Smith and Walsh

Regulations and Ordinances—Standing Committee—

Appointed—Senators Carr, Ciccone, Davey, Fierravanti-Wells, Green and Scarr

Rural and Regional Affairs and Transport Legislation Committee—

Appointed—

Senators Antic, McDonald, Rennick, Sterle and Watt

Participating members: Senators Abetz, Askew, Ayres, Bilyk, Bragg, Brockman, Brown, Carr, Chandler, Chisholm, Ciccone, Davey, Di Natale, Dodson, Farrell, Faruqi, Fawcett, Fierravanti-Wells, Fifield, Gallacher, Gallagher, Green, Griff, Hanson, Hanson-Young, Hughes, Keneally, Kitching, Lambie, Lines, McAllister, McCarthy, McGrath, McKim, McMahon, O’Neill, O’Sullivan, Paterson, Patrick, Polley, Pratt, Roberts, Scarr, Sheldon, Siewert, Sinodinos, Dean Smith, Marielle Smith, Steele-John, Stoker, Urquhart, Van, Walsh,, Waters, Whish-Wilson and Wong

Rural and Regional Affairs and Transport References Committee—

Appointed—

Senators Gallacher, McDonald, Rennick, Sterle and Watt

Participating members: Senators Abetz, Antic, Askew, Ayres, Bilyk, Bragg, Brockman, Brown, Carr, Chandler, Chisholm, Ciccone, Davey, Di Natale, Dodson, Farrell, Faruqi, Fawcett, Fierravanti-Wells, Fifield, Gallagher, Green, Griff, Hanson, Hanson-Young, Hughes, Keneally, Kitching, Lambie, Lines, McAllister, McCarthy, McGrath, McKim, McMahon, O’Neill, O’Sullivan, Paterson, Patrick, Polley, Pratt, Roberts, Scarr, Sheldon, Siewert, Sinodinos, Dean Smith, Marielle Smith, Steele-John, Stoker, Urquhart, Van, Walsh, Waters, Whish-Wilson and Wong

Scrutiny of Bills—Standing Committee—

Appointed—Senators Carr, Davey, Polley, Rice, Scarr and Dean Smith

Selection of Bills—Standing Committee—

Appointed—Senators Ciccone, Gallagher, McGrath and Ruston

Senators’ Interests—Standing Committee—

Appointed—Senators Bilyk, Ciccone, Lines, O’Sullivan, Dean Smith, Urquhart, Van and Waters.

Question put and passed.