Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
EVANS, the Hon. Trevor MarkBiography for EVANS, the Hon. Trevor Mark

Member for Brisbane (Qld)

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Brisbane, Queensland, 2016. Re-elected 2019.


Ministerial Appointments

Assistant Minister for Waste Reduction and Environmental Management from 29.5.2019.


Committee Service

House of Representatives Standing: Employment, Education and Training from 14.9.2016 to 11.4.2019; Environment and Energy from 14.9.2016 to 11.4.2019; Economics from 15.9.2016 to 11.4.2019.


Personal

Born 28.8.1981, Tweed Heads, Australia

Partner


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

BEc (University of Queensland).

LLB(Hons) (University of Queensland).

Investigator at the Australian Competition and Consumer Commission from 2004 to 2007.

Economist for the Queensland Competition Authority from 2008 to 2009.

Chief of Staff to the Hon. P Dutton, 2010.

Economist for Seqwater from 2011 to 2012.

Chief Executive Officer for the National Retail Association from 2012 to 2016.


Electorate

Name: Brisbane

Location: The Division of Brisbane consists of part of the Brisbane City Council.

Area: 57 Sq km

Electors enrolled: 115,557 (at 14.6.2019)

Industries: The area is mostly residential but contains some light industry. It includes the Queensland Parliament House and Brisbane City Council Chambers. Many Commonwealth Government, State Government and business administrative offices are found in the area.