Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
HOWARTH, the Hon. Luke RonaldBiography for HOWARTH, the Hon. Luke Ronald

Member for Petrie (Qld)

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Petrie, Queensland, 2013. Re-elected 2016 and 2019.


Ministerial Appointments

Assistant Minister for Community Housing, Homelessness and Community Services from 29.5.2019.


Committee Service

Joint Standing: National Broadband Network from 14.9.2016 to 1.7.2019.

House of Representatives Standing: Publications from 4.12.2013 to 9.5.2016; Communications and the Arts from 14.9.2016 to 11.4.2019 (Chair from 14.9.2016 to 11.4.2019); Environment and Energy from 14.9.2016 to 11.4.2019.


Other Positions

Volunteer Youth Leader at the Bracken Ridge Baptist Church.

Member of the North Brisbane Crime Stoppers Board.

Member of the Police Citizen Youth Club Board.


Personal

Born 6.6.1972, Brisbane, Australia

Married


Qualifications and Occupations before entering Federal Parliament

CertIIIPestMgt (Brisbane North Institute of TAFE).

Judo Black Belt, Sho Dan (Qld representative).

PADI (Professional Association of Diving Instructors).

DipBus (Brisbane North Institute of TAFE).

Sony Australia Ltd. from 1993 to 2001.

Managing director from 2002 to 2013.


Electorate

Name: Petrie

Location: The Division of Petrie consists of: part of the Brisbane City Council, and part of the Moreton Bay Regional Council.

Area: 152 Sq km

Electors enrolled: 115,449 (at 7.6.2019)

Industries: The area is mainly residential with some light industrial and commercial activities.