Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Previous Fragment    Next Fragment
Foreign Affairs, Defence and Trade Legislation Committee
10/06/98
DEPARTMENT OF FOREIGN AFFAIRS AND TRADE

Proposed expenditure, $2,172,328,000 (Document A).

Proposed expenditure, $4,662,000 (Document B).

Senators in attendance:

Senator Hill, Minister for the Environment

Department of Foreign Affairs and Trade

Executive

Ms Joanna Hewitt, Deputy Secretary

Subprogram 1.1—Interests in North Asia

North Asia Division (NAD)

Dr Alan Thomas, First Assistant Secretary, North Asia Division

Mr Gary Quinlan, Assistant Secretary, East Asia Branch

Dr Richard Rigby, Assistant Secretary, North East Asia Branch

Subprogram 1.2—Interests in South and South East Asia

South and South East Asia Division (SED)

Mr Nick Warner, First Assistant Secretary, South and South East Asia Division

Ms Annabel Anderson, Acting Assistant Secretary, Mainland South East Asia Branch

Mr Colin Heseltine, Assistant Secretary, Maritime South East Asia Branch

Mr Tim George, Assistant Secretary, South Asia and Indian Ocean Branch

Mr Jon Philp, Director, ASEAN Regional Issues and Burma Section

Mr Chris DeCure, Director, Images of Australia Unit and Philippines, Malaysia, Singapore, Brunei Section

Subprogram 1.3—Interests in America and Europe

Americas and Europe Division (AED)

Mr Justin Brown, Assistant Secretary, Office of European Affairs

Ms Michelle Marginson, Assistant Secretary, Americas Branch

Subprogram 1.4—Interests in South Pacific, Africa and Middle East

South Pacific, Africa and Middle East Division (PMD)

Mr James Wise, Assistant Secretary, New Zealand and Papua New Guinea Branch

Mr Joe Thwaites, Assistant Secretary, Pacific Islands Branch


Program 7—Austrade

Mr Peter Langhorne, Executive General Manager, Corporate and Government

Mr Ian Chesterfield, General Manager, Corporate Finance and Assets

Mr Michael Tindall, General Manager, Export Finance Assistance

Mr Michael Crawford, Manager, Government and Policy

Mr Brent Juratowitch, National Manager, Export Access

Mr Leith Doody, General Manager, Marketing and Promotion Group

Subprogram 1.5—Multilateral Trade Policy Negotiations

Trade Negotiations Division (TND)

Mr Peter Hussin, First Assistant Secretary, TND

Mr Stephen Deady, Assistant Secretary, World Trade Organisation Branch

Mr Michael Potts, Assistant Secretary, TIB

Mr Mark Pierce, Assistant Secretary, SSB

Mr Michael Carney, Manager, TIB

Mr Allan McKinnon, Assistant Secretary, Agriculture Branch

Mr Graeme Thomson, Principal Adviser, TND

Subprogram 1.6—Trade Strategy Development and Business Liaison

Market Development Division (MDD)

Ms Pamela Fayle, First Assistant Secretary

Mr Phillip Sparkes, Assistant Secretary, APEC and Regional Trade Policy Branch

Mr David O'Leary, Assistant Secretary, Trade Development Branch

Mr Michael Mugliston, Assistant Secretary, Trade and Economic Analysis Branch

Subprogram 1.7—Global Issues

International Security Division (ISD)

Ms Deborah Stokes, First Assistant Secretary, ISD

Mr Tony Godfrey[hyphen]Smith, Acting Assistant Secretary, Strategic Policy and Intelligence Branch

Mr John Griffin, Director, Conventional and Nuclear Disarmament Section

Subprograms 1.7.6 and 1.7.7

Australian Safeguards Office/Chemical Weapons Convention Office

Mr John Carlson, Director of Safeguards

International Organisations and Legal Division (ILD)

Mr Roland Rich, Assistant Secretary, International Organisations Branch

Mr Richard Rowe, Legal Adviser

Mr Dominic Trindade, Deputy Legal Adviser

Subprogram 1.8—International Legal Issues

International Organisations and Legal Division (ILD)

Mr Richard Rowe, Legal Adviser

Mr Noel Campbell, Deputy Legal Adviser

Mr Jonathan Brown, Acting Assistant Secretary, Environment Branch


Subprogram 1.9—Information and Cultural Relations

Public Affairs and Consular Division (PCD)

Mr Les Luck, Assistant Secretary, Parliamentary and Media Branch

Ms Jean Dunn, Assistant Secretary, Overseas Promotions and Olympics Branch

Mr John Oliver, Assistant Secretary, Consular Branch

Subprogram 2.1—Passport Services

Passports, Services and Security Division (PSD)

Mr John Buckley, First Assistant Secretary

Mr Robert Tyson, Assistant Secretary, Passports Branch

Subprogram 2.2—Consular Services

Public Affairs and Consular Division (PCD)

Mr John Oliver, Assistant Secretary, Consular

Subprogram 3.1—Services to Parliament, the Media and the Public

Public Affairs and Consular Division (PCD)

Mr Les Luck, Assistant Secretary, PMB

Mr Hugh Borrowman, Director, MPL

Subprogram 3.2—Services to Foreign Representatives in Australia

Mr Les Luck, Assistant Secretary, PMB

Subprogram 4.1—ADCNET

Passports, Services and Security Division (PSD)

Mr John Buckley, First Assistant Secretary

Mr Doug Woodhouse, Assistant Secretary, Information Technology Branch

Subprogram 4.2—Security Services

Passports, Services and Security Division (PSD)

Mr John Buckley, First Assistant Secretary

Ms Lydia Morton, Assistant Secretary, Diplomatic Security and Countermeasures Branch

Subprogram 5.1—Executive Direction

Ms Frances Adamson, Assistant Secretary, EXB

Subprogram 5.2—DFAT Corporate Services

Corporate Management Division (CMD)

Ms Ruth Pearce, First Assistant Secretary, CMD

Mr Doug Chester, Assistant Secretary, Staffing Branch

Mr Patrick Lawless, Director, Staffing Operations Section, Staffing Branch

Mr Peter Baxter, Assistant Secretary, Finance Management Branch, FMB

Mr Robert Newton, Budget Manager, FMB

Mr John Page, Budget Policy Team, FMB

Ms Estelle Stauffer, Budget Policy Team, FMB

Australian Agency for International Development

(AusAID)

Program 6—Development Cooperation

Mr Bruce Davis, Acting Director General


Ms Francesca Beddie, Acting Assistant Director General, Corporate Policy and South Asia Branch

Mr Laurie Engel, Acting Deputy Director General, Asia and Corporate Division

Dr Sun[hyphen]Hee Lee, Director, South Asia Section

Mr Peter McCawley, Deputy Director General, Program Quality Group

Mr Murray Proctor, Acting Deputy Director General, Pacific, Africa and International Division

Subprogram 6.1—Country Programs

Ms Francesca Beddie, Acting Assistant Director General, Corporate Policy and South Asia Branch

Mr John Caldwell, Acting Assistant Director General, Papua New Guinea Branch

Ms Joanne Crawford, Director, Governance Group

Mr Robin Davies, Acting Assistant Director General, South Pacific Branch

Mr Laurie Engel, Acting Deputy Director General, Asia and Corporate Division

Mr Mark Fleeton, Director, Indonesia Section

Ms Ali Gillies, Acting Assistant Director General, Africa and Humanitarian Relief Branch

Dr Robert Glasser, Acting Assistant Director General, Mekong Branch

Mr Ernst Huning, Assistant Director General, Indonesia, China and Philippines Section

Dr Sun[hyphen]Hee Lee, Director, South Asia Section

Mr Peter McCawley, Deputy Director General, Program Quality Group

Mr Murray Proctor, Acting Deputy Director General, Pacific, Africa and International Division

Ms Margaret Regnault, Director, North Asia Section

Ms Ellen Shipley, Director, Health Group

Mr David Swan, Director, Philippines Section

Subprogram 6.2—Global Programs

Ms Joanne Crawford, Director, Governance Group

Ms Ali Gillies, Acting Assistant Director General, Africa and Humanitarian Relief Branch

Mr Peter McCawley, Deputy Director General, Program Quality Group

Mr John Munro, Director, Humanitarian and Emergencies Section

Mr Murray Proctor, Acting Deputy Director General, Pacific, Africa and International Division

Ms Miranda Rawlinson, Assistant Director General, International Programs Branch

Ms Ellen Shipley, Director, Health Group

Subprogram 6.3—Corporate Services

Ms Francesca Beddie, Acting Assistant Director General, Corporate Policy and South Asia Branch

Ms Joanne Crawford, Director, Governance Group

Mr Scott Dawson, Assistant Director General, Resources Branch

Ms Jacqui De Lacy, Director, Corporate Planning and Budget Section

Mr Laurie Engel, Acting Deputy Director General, Asia and Corporate Division

Mr Peter McCawley, Deputy Director General, Program Quality Group


Ms Wendy Messer, Director, Finance and Administrative Support Section

Ms Ellen Shipley, Director, Health Group

Subprogram 6.4—Australian Centre for International Agricultural Research, (ACIAR)

Dr Robert Clements, Director

Mr Chris Thurlow, Associate Director

Dr Ian Bevege, Principal Advisor

Mr Alan Barden, Corporate Affairs Manager

Mrs Rosemary Berzins, Budgets Officer