Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Finance and Public Administration Legislation Committee
22/05/2012
Estimates
PRIME MINISTER AND CABINET PORTFOLIO

PRIME MINISTER AND CABINET PORTFOLIO

In Attendance

Senator Evans, Minister for Tertiary Education, Skills, Science and Research, Leader of the Government in the Senate

Outcome 1—Program 1

Mr Stephen Brady, Official Secretary to the Governor-General

Mr Mark Fraser, Deputy Official Secretary to the Governor-General

Ms Karen Baker, Director Corporate Services Branch

Ms Sharon Prendergast, Director Australian Honours and Awards Branch

Department of the Prime Minister and Cabinet

Outcome 1

Overview

Ms Renee Leon, Deputy Secretary, Governance

1.1.1 Domestic Policy

Ms Rebecca Cross, Deputy Secretary, Social Policy

Dr Paul Schreier, Deputy Secretary

Ms Marie Taylor, First Assistant Secretary, Industry, Infrastructure and Environment Division

Mr Paul Ronalds, First Assistant Secretary, Office of Work and Family

Mr David Hazlehurst, First Assistant Secretary, Economic Division

Ms Helen McDevitt, First Assistant Secretary, Social Policy Division

Ms Meghan Quinn, First Assistant Secretary, Australia in the Asian Century White Paper Task Force

Mr Paul Elton, Deputy Head, COAG Reform Council Secretariat

Mr Dom English, First Assistant Secretary, Strategy and Delivery Division

Dr Rachel Bacon, First Assistant Secretary Implementation Division

1.1.2 National Security and International Policy

Ms Rachel Noble, acting Deputy National Security Adviser

Ms Marina Tsirbas, Actin g First Assistant Secretary, International Division

Mr Richard Sadleir, First Assistant Secretary, Defence and Intelligence Division

Ms Linda Geddes, Assistant Secretary, Homeland and Border Security Division

Ms Kim Ulrick, Assistant Secretary, Homeland and Border Security Division

Ms Sachi Wimmer, First Assistant Secretary, Homeland and Border Security Division.

Mr Alex Anderson, Assistant Secretary, Legal Policy Branch

1.1.3 Support Services for Government Operations

Ms Renee Leon, Deputy Secretary, Governance

Mr Jamie Fox, First Assistant Secretary, Ministerial Support Division

Ms Bernadette Welch, First Assistant Secretary, Corporate Services Division

Ms Philippa Lynch, First Assistant Secretary, Government Division

Ms Philippa Spence, acting First Assistant Secretary, Cabinet Division

Mr Peter Dunlop, Director—Management Accounting, Corporate Services Division

Mr Chris Angus, Assistant Secretary, Cabinet Secretariat

Mr Andrew Hockley, Executive Coordinator, Strategic Policy and Implementation

Mr David Macgill, Assistant Secretary, Parliamentary and Governance Branch.

1.1.4 G20

Peter Docwra, Assistant Secretary, G20 Taskforce

1.2.1 Official and Ceremonial Support

Ms Renee Leon, Deputy Secretary, Governance

Mr Jamie Fox, First Assistant Secretary, Ministerial Support Division

Mr Frank Leverett, Assistant Secretary, Ceremonial and Hospitality Branch

Australian National Audit Office

Outcome 1

Mr Ian McPhee, Auditor-General

Mr Steve Chapman, Deputy Auditor-General

Mr Michael Watson, Group Executive Director, Assurance Audit Service Group

Mr Michael White, Executive Director, Assurance Audit Service Group

Outcome 2

Ms Barbara Cass, Group Executive Director, Performance Audit Service Group

Dr Tom Ioannou, Group Executive Director, Performance Audit Service Group

Dr Andrew Pope, Group Executive Director, Performance Audit Service Group

Mr Brian Boyd, Executive Director, Performance Audit Service Group

Ms Fran Holbert, Executive Director, Performance Audit Service Group

Mr Mark Simpson, Executive Director, Performance Audit Service Group

Ms Anya Moore, Executive Director, Corporate Management Branch

Mr David Crossley, Acting CFO

Australian Public Service Commission

Outcome 1

Mr Stephen Sedgwick, Public Service Commissioner

Ms Penny Weir, Acting Deputy Public Service Commissioner

Ms Annwyn Godwin, Merit Protection Commissioner

Mr Ian Fitzgerald, Chief Human Capital Officer

Dr Jane Gunn, Group Manager, Strategic Centre, Leadership, Learning and Development

Dr David Schmidtchen, Group Manager, Human Capital Research and Evaluation

Ms Clare Page, Group Manager, Workforce Participation

Mr Damian West, Group Manager, Client Engagement

Ms Liz Quinn, Group Manager, APS Professional Development Services

Mr Derren Gillespie, Group Manager, Remuneration Tribunal Secretariat

Ms Helen Bull, Group Manager, Workplace Relations

Mr Owen Livermore, Group Manager, Employment Policy

Mr Paul Casimir, Acting Group Manager, Ethics

National Mental Health Commission

Outcome 1

Ms Robyn Kruk AM , Chief Executive Officer

Ms Georgie Harman, Deputy Chief Executive Officer

Ms Rachel Green, Director of Policy, Strategy and Implementation

Office of the Commonwealth Ombudsman

Outcome 1

Ms Alison Larkins, Acting Commonwealth Ombudsman

Ms Tracey Frey, Senior Assistant Ombudsman and Chief Financial Officer

Office of the Inspector-General of Intelligence and Security

Outcome 1

Dr Vivienne Thom, Inspector-General of Intelligence and Security

Mr Jake Blight, Assistant Inspector-General of Intelligence and Security

Office of National Assessments

Outcome 1

Program 1.1 Assessments and Reports

Mr Allan Gyngell, Director-General, Office of National Assessments

Mr Derryl Triffett, Acting Director-General, Corporate and IT Services, Office of National Assessments

Mr Patrick Keane, Office of National Assessments

Program 1.2 Coordination and Evaluation

Mr Allan Gyngell, Director-General, Office of National Assessments

Mr Derryl Triffett, Acting Director-General, Corporate and IT Services, Office of National Assessments

Mr Patrick Keane, Office of National Assessments