Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
 Download Current HansardDownload Current Hansard    View Or Save XMLView/Save XML

Previous Fragment    Next Fragment
Tuesday, 8 February 2005
Page: 151


Senator Brown asked the Minister for Immigration and Multicultural and Indigenous Affairs, upon notice, on 16 November 2004:

With reference to the administration of the Aboriginal Councils and Associations Act 1976:

(1)   Since 1996, how many Aboriginal Corporations were subjected to examination under section 60 of the Act.

(2) (a)   Which corporations were involved; and (b) in which state or territory did or do these corporations exist.

(3)   What was the name of the person or persons or company that undertook the examination of corporations’ office documents.

(4)   Did the Registrar’s office ensure probity checks were conducted on all the nominated persons or companies that undertook the examinations.

(5) (a)   Who did the Registrar engage to undertake the examinations; and (b) was this selection made through a tender process; if so, can a copy be provided of the notice that appeared in national newspapers calling for expressions of interest.


Senator Vanstone (Minister for Immigration and Multicultural and Indigenous Affairs and Minister Assisting the Prime Minister for Indigenous Affairs) —The answer to the honourable senator’s question is as follows:

(1)   416 corporations have been subject to examination under section 60 of the Aboriginal Councils and Associations Act 1976 (ACA Act) since 1 July 1995.

(2) (a)   The names of all corporations that have been examined under section 60 of the ACA Act since 1 July 1995 are contained in the list at Attachment A.

(b)   The details of the states/territories where corporations have been examined under section 60 of the ACA Act since 1 July 1995 are shown in the list at Attachment A.

(3)   The names of the persons or company that undertook each examination are contained in the list at Attachment A under the heading “Examiner”.

(4)   Yes. The Registrar is careful to ensure that only reputable persons are used as examiners and administrators (the procurement and selection process is outlined in (5)(b)). This process involves examiners and administrators declaring any conflict of interest on a case by case basis (i.e. each time a quote is submitted and during the course of the job).

(5) (a)   Refer to (3) above.

(b)   The Registrar maintains a register of persons and companies capable of undertaking examinations and administrations. The current register was established in 1999 after advertising nationally for expressions of interest. The expressions of interest were assessed against two main criteria being relevant tertiary qualifications and experience working with Indigenous corporations. Subsequent additions to the register are made after assessment of resumes against these criteria.

When a decision is made to have an examination completed by a person or company listed in the register, then at least three (3) quotes are sought from persons or companies listed therein. Each quote is then assessed by the Registrar’s staff on the basis of price, availability, relevant expertise, probity and quality of any recent work undertaken for ORAC.

The register of examiners and administrators is being re-established now, due for completion in early 2005. The process for re-establishing it is consistent with Commonwealth procurement guidelines and other requirements.

In relation to your Question 4 (5)(b) the Registrar has also provided me with copies of documentation relevant to the tender process completed in 1999 to re-establish the Register of Examiners and Administrators, as follows:

(i)  

   advertisement issued on 4 September 1999 (Attachment B);

(ii)  

   assessment criteria used to evaluate the tenders (Attachment C); and

(iii)  

   the assessment form (Attachment D).

Attachment A

QUESTION 4 (2) DETAILS OF SECTION 60 EXAMINATIONS FOR THE 1995-96 YEAR

Corporation Name

Examiner

New South Wales

Urimbirra Aboriginal and Torres Strait Islanders Corporation

Office of the Registrar

Wiemija Aboriginal Corporation

Walter & Turnbull

Narwon Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Kamarah Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Southern and Western Regional Aboriginal Corporation for Justice

Moores

Erambie Advancement Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Biripi Aboriginal Corporation Medical Centre

Office of the Registrar

Ngarabal Aboriginal Corporation

Thomas Noble & Russell

Bugdlie Kooprih Yapitja Aboriginal Corporation

Walter & Turnbull

Cooramah Housing Enterprise Aboriginal Corporation

Hull & Cook

St Clairs Singleton Aboriginal Corporation

Sneddon McKeowen

Orana Haven Aboriginal Corporation

Walter & Turnbull

Perleeka Television Aboriginal Corporation

Moores

Northern Star Aboriginal Corporation

Moores

Wyngal Accounting Services Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Moree Aboriginal Sobriety House Aboriginal Corporation

Thomas Noble & Russell

National Aborigines and Islander Day Observance Committee (Aboriginal Corporation)

Office of the Registrar

Central Area Training and Accounting Resource Aboriginal Corporation

Walter & Turnbull

National Indigenous Advisory Group Aboriginal Corporation

Moores

Gilgandra Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Parkes Multi Purpose Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

 

Victoria

Mildura Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

 

Queensland

Aboriginal and Torres Strait Islander Corporation for Men (Brisbane)

Lindsay Roberts

Wunjuada Aboriginal Corporation for Alcoholism and Drug Dependence

Horwath &Horwath

Aboriginal and Torres Strait Islander Corporation for Women (Brisbane)

Cranstoun & Hussein

Central West Aboriginal Corporation

Horwath & Horwath

Palm Island Alcoholic and Drug Rehabilitation Aboriginal Corporation

C.E. Smith & Co.

Mt Isa Aboriginal Media Association Aboriginal Corporation

Don Usher & Co

Aboriginal and Torres Strait Islander Corporation for Welfare, Resource and Housing

Prentice Parbery Barilla

Dalapi Aboriginal and Torres Strait Islanders Corporation

Lindsay Roberts

Mona Mona Aboriginal Corporation

Price Waterhouse

Gurangu Council Aboriginal Corporation

Garraway & Partners

Townsville & District Aboriginal Corporation for Legal Services

Lindsay Roberts

Purga Elders & Descendants Aboriginal Corporation

Ludgates Chartered Accountants

Warrego Aboriginal Corporation

Lindsay Roberts

Incarcerated Peoples Cultural Heritage Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

 

Western Australia

Western Desert Puntukurnparna Aboriginal Corporation

Bird Cameron

Kimberley Aboriginal Medical Service Council Aboriginal Corporation

 Ron Carter

East Kimberley Aboriginal Medical Service Aboriginal Corporation

Ron Carter

Mingarwee Aboriginal Corporation

Berresford Harvey & Keene

Burringarrah Community Aboriginal Corporation

Thomas Hughes

Culunga Community School Aboriginal Corporation

Shakespere & Co

Mandangala Aboriginal Corporation

Ron Carter

Ngurin Aboriginal Corporation

Asian Austral Advice

Kiwirrhurra Council Aboriginal Corporation

Miles Swan & Faulkner

Carnarvon Aboriginal Medical Service Aboriginal Corporation

Asian Austral Advice

Gnuraren Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Warralong Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

 

    

Tasmania

Sports Aboriginal Corporation of Tasmania

KPMG

 

Northern Territory

Tjuwampa Outstation Resource Centre Aboriginal Corporation

Wolstencrofts

Ngaanyatjarra Land Council Aboriginal Corporation

Walter & Turnbull

Ngaanyatjarra Council Aboriginal Corporation

Walter & Turnbull

Top End Bush Broadcasting Aboriginal Corporation

De Castro & Sullivan

Wubalawun Aboriginal Corporation

De Castro & Sullivan

Ngadunggay Homeland Resource Centre Aboriginal Corporation

Deloitte Touche

 

Australian Capital Territory

Bogong Community Aboriginal & Torres Strait Islanders Corporation

Office of the Registrar

QUESTION 4 (2) SECTION 60 EXAMINATIONS FOR THE 1996-97 YEAR

Corporation Name

Examiner

Australian Capital Territory

ACT Ngunnawal Education Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

 

New South Wales

Katungal Aboriginal Corporation Community and Medical Services

Australian Forensic Services Pty Ltd

Muli Art Aboriginal Corporation

James Fogarty

Sandhills Advancement Aboriginal Corporation

Bird Cameron Partners Chartered Accountants

Dubbo Koorie Housing Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Booroongen Djugun Aboriginal Corporation

Moores Chartered Accountants

Boomerang Housing & Advancement Aboriginal Corporation

Bird Cameron Partners Chartered Accountants

Tharawal Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Northern Star Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

North Star Construction Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Nanima Progress Association (Aboriginal Corporation)

Turner Bentleys Chartered Accountants

Illawarra Aboriginal Medical Service Aboriginal Corporation

Mentor Business Assist

Gular Aboriginal Corporation

Turner Bentleys Chartered Accountants

Warrana Aboriginal Corporation Employment and Training Development

Turner Bentleys Chartered Accountants

Mrangalli Aboriginal Corporation

Thomas Noble & Russell Chartered Accountants

Nucoorilma Aboriginal Corporation

Thomas Noble & Russell Chartered Accountants

Wagga Advancement Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Bulgarr Ngaru Medical Aboriginal Corporation

Thomas Noble & Russell Chartered Accountants

New Burnt Bridge Aboriginal Corporation

Cameron Kirk Rose Chartered Accountants

Wirrajarrai Aboriginal Corporation

Turner Bentleys Chartered Accountants

Gundabooka Aboriginal Corporation

Paul Campion Chartered Accountant

Doonooch Self-Healing Aboriginal Corporation

Ferrier Hodgson Chartered Accountant

La Perouse Community Development Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

 

Northern Territory

Acacia Larrakia Aboriginal Corporation

Tony White & Associates Pty Ltd

Arrernte Security of Central Australia Aboriginal Corporation

Office of Registrar

Bray Bush Services Aboriginal Corporation

Office of Registrar

Orana Haven Aboriginal Corporation

DeCastro & Sullivan Chartered Accountants

Wadjigan Aboriginal Corporation

CE Smith & Co Chartered Accountants

Bulgul Aboriginal Corporation

CE Smith & Co Chartered Accountants

Ngaanyatjarra Services Aboriginal Corporation

Walter & Turnbull Chartered Accountants

Orrtipa Thurra Aboriginal Corporation

DeCastro & Sullivan Chartered Accountants

Wardaman Aboriginal Corporation

DeCastro & Sullivan Chartered Accountants

Jawoyn Association Aboriginal Corporation

DeCastro & Sullivan Chartered Accountants

 

Queensland

Townsville Aboriginal and Torres Strait Islanders Corporation for Women

Featherstone-Murdoch& Associates

Barambah Men’s Aboriginal Corporation

Thorburn Liability Consultants

Kuku Djungan Aboriginal Corporation

Lindsay J Roberts Chartered Accountant

Thoorgine Educational and Culture Centre Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Wongai Torres Strait Islanders Corporation for Cultural Activities

Office of the Registrar

Bidjara & South West Queensland Aboriginal Corporation for Legal Services

Office of the Registrar

Bidgerdii Aboriginal & Torres Strait Islanders Corporation Community Health Service Central Queensland Region

Office of the Registrar

Toowoomba Aboriginal and Torres Strait Islanders Corporation for Health Services

Lindsay J Roberts Chartered Accountant

Palm Island Alcoholic and Drug Rehabilitation Aboriginal Corporation

Lindsay J Roberts Chartered Accountant

Maryborough Aboriginal Corporation for Housing and Cultural Development

Horwath & Horwath Chartered Accountants

Central Queensland Aboriginal Corporation for Training Resources

Horwath & Horwath Chartered Accountants

Yidinji Aboriginal Corporation

Michael Phelan

Link-Up (QLD) Aboriginal Corporation

Horwath & Horwath Chartered Accountants

Caloundra and Districts Aboriginal and Torres Strait Islanders Corporation for Youth and Family Support

Delrey Pacific

Kabi Kabi Aboriginal Corporation

Delrey Pacific

Maithakari North West Queensland Aboriginal Corporation

Price Waterhouse Chartered Accountants

Kalkadoon Dancers Aboriginal Corporation

Price Waterhouse Chartered Accountants

Wakka Wakka Legal Aboriginal Corporation

Bird Cameron Partners Chartered Accountants

Lina Torres Strait Islanders Corporation (Research and Resource Centre)

Bentleys Chartered Accountants

Murri Aid Inala Aboriginal and Torres Strait Islanders Corporation

Don Usher & Company Chartered Accountants

Thallon Aboriginal Corporation

Don Usher & Company Chartered Accountants

Gurang Land Council (Aboriginal Corporation)

Horwath & Horwath Chartered Accountants

 

Victoria

Yuroke Students Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Yangennanock Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

 

Western Australia

Iragul Aboriginal Corporation

Bird Cameron Partners Chartered Accountants

Lake Jaspar Project (Aboriginal Corporation)

Shakespeare & Co Chartered Accountants

Warta Kutju Aboriginal Corporation

Duesburys Chartered Accountants

Bega Garnbirringu Health Services Aboriginal Corporation

Schiavi Simpson

Joorook Ngarni Aboriginal Corporation

Ron Critchley Consulting

Southern Aboriginal Corporation

Bird Cameron Partners Chartered Accountants

Kal Services Aboriginal Corporation

Bentleys Chartered Accountants

Eastern Goldfields Aboriginal Corporation Resource Agency

Walter & Turnbull Chartered Accountants

Kurnangki Aboriginal Corporation

Ron Critchley Consulting

Goldfields Land Council Aboriginal Corporation

Schiavi Simpson

Bibelmen Mia Aboriginal Corporation

Barry Chester & Hick Chartered Accountants

West Pilbara Land Council Aboriginal Corporation

Schiavi Simpson

Lake Jasper Project (Aboriginal Corporation)

Ron Critchley Consulting

QUESTION 4 (2) SECTION 60 EXAMINATIONS FOR THE 1997- 98 YEAR

Corporation

Examiner

New South Wales

Adjee Aboriginal Corporation

Paul Campion Chartered Accountant

Biripi Aboriginal Corporation Medical Centre

Office of the Registrar

Buyinbin Aboriginal Corporation

Rutherfords Chartered Accountants

Cootamundra & District Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Gamilaroi CDEP Aboriginal Corporation

Boughton, Cook & Truman Chartered Accountants

Girree Girree Aboriginal Corporation

Paul Campion Chartered Accountant

Gunida Gunyah Aboriginal Corporation

Sneddon McKeown Chartered Accountant

Kamilaroi Aboriginal Housing Aboriginal Corporation

Walter & Turnbull Chartered Accountants

Min Min Aboriginal Corporation

Sneddon McKeown Chartered Accountants

Minnon Housing Aboriginal Corporation

Boughton, Cook & Truman Chartered Accountants

Ngunawal Housing Aboriginal Corporation

Bentleys Chartered Accountants

Riverina Medical and Dental Aboriginal Corporation

Bentleys Chartered Accountants

Ullamulla Pejar Aboriginal Corporation

Walter & Turnbull Chartered Accountants

Wallaga Lake Community Development Employment Program Aboriginal Corporation

Stanton Partners Chartered Accountants

Weigelli Centre Aboriginal Corporation

Internal Audit Bureau

Wytaliba Aboriginal Corporation

Delrey Pacific

Yarrawarru Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Narwon Housing Aboriginal Corporation

Paul Campion Chartered Accountants

Bogong Aboriginal Corporation

Paul Campion Chartered Accountants

Jannawigu Youth Centre Aboriginal Corporation

E. J. Pippet Chartered Accountant

Min Min Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Aboriginal Youth Accommodation (Aboriginal Corporation)

Wamstekers Chartered Accountants

Batemans Bay Aboriginal Corporation

E. J. Pippet Chartered Accountant

South Coast Medical Services Aboriginal Corporation

E. J. Pippet Chartered Accountant

Carnma Trading Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Coomealla Health Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Hunter Valley Aboriginal Corporation

Boughton Cook & Truman Chartered Accountants

 

Northern Territory

Rirratjingu Association Aboriginal Corporation

Coopers & Lybrand Chartered Accountants

Woodycupaldiya Aboriginal Corporation

DeCastro & Sullivan Chartered Accountants

Yantjarrwu Outstation Resource Centre Aboriginal Corporation

DeCastro & Sullivan Chartered Accountants

Yiyili Community Aboriginal Corporation

DeCastro & Sullivan Chartered Accountants

Ingkerreke Outstations Resource Services

Lindsay Roberts Chartered Accountants

Top-End Aboriginal Bush Broadcasting(Aboriginal Corporation)

DeCastro & Sullivan Chartered Accountants

 

Queensland

Aboriginal Outreach Programme (Aboriginal Corporation)

Office of the Registrar

Ghundu Aboriginal & Torres Strait Islanders Corporation

Charter Management Pty Ltd

Gulgi-Galbay Aboriginal Corporation

Horwath (Cairns) Pty Ltd Chartered Accountants

Holy Rosary Supportive Accommodation

Aboriginal & Torres Strait Islanders Corporation

Walter & Turnbull Chartered Accountants

Marpuna Community Aboriginal Corporation

Hall Chadwick Chartered Accountants

Marula Aboriginal Corporation

Prentice Parbery Barilla Chartered Accountants

Mona Mona Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Petford Training Farm (Aboriginal Corporation)

Horwath (Cairns) Pty Ltd Chartered Accountants

Yarrabah Corporation Aboriginal & Torres Strait Islanders Corporation Substance Abuse

Horwath (Cairns) Pty Ltd Chartered Accountants

Yirrganydji Tribal Aboriginal Corporation

Michael Phelan

Bidjara Traditional Owners Aboriginal Corporation for Land Culture & Heritage

Lindsay Roberts Chartered Accountants

Ngumarryina Aboriginal Corporation

Coopers & Lybrand Chartered Accountants

Nungeena Aboriginal Corporation for Womens Business

Lindsay Roberts Chartered Accountants

 

Western Australia

Gubrun Aboriginal Corporation

Walter & Turnbull Chartered Accountants

Kimberley Land Council Aboriginal Corporation

DeCastro & Sullivan Chartered Accountant Ron Critchley

Kulun Nintibai Child Care Aboriginal Corporation

Schiavi Simpson Chartered Accountants

Mallingbarr Aboriginal Corporation

Asian-Austral Management Advice

Mingarwee Aboriginal Corporation

Schiavi Simpson Chartered Accountants

Ninga Mia Village Aboriginal Corporation

Schiavi Simpson Chartered Accountants

Noongar Land Council Aboriginal Corporation

Barry Chester & Hick Chartered Accountants

Punmu Aboriginal Corporation

Ron Critchley Consulting

Karla Aboriginal Corporation

Gillard Turner & O’Brien Certified Practising Accountants

Esperance Aboriginal Corporation

Shakespeare & Co Chartered Accountants

Tjaltjrak Mooraa Aboriginal Corporation

Shakespeare & Co Chartered Accountants

Nyininy Aboriginal Corporation

Gillard Turner & O’Brien Certified Practising Accountants

Puranyangu-Rangke Kerrem (Aboriginal Radio) Aboriginal Corporation

Asian-Austral Management Advice

Murnkurni Women’s Aboriginal Corporation

Shakespeare & Co Chartered Accountants

Yura Yungi Medical Service Aboriginal Corporation

Glenn Simpson & Associates Chartered Accountants

Gnulla Employment Centre Aboriginal Corporation

Glenn Simpson & Associates Chartered Accountants

Djarinjin Aboriginal Corporation

Glenn Simpson & Associates Chartered Accountants

Yorganop Child Care Aboriginal Corporation

Glenn Simpson & Associates Chartered Accountants

 

Victoria

Kirrae-Whurrong Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

QUESTION 4 (2) SECTION 60 EXAMINATIONS FOR THE 1998-99 YEAR

Corporation

Examiner

New South Wales

Armidale Baalapini Housing Aboriginal Corporation

Cameron Kirk Rose

Cootamundra & District Aboriginal Corporation

Walter & Turnbull

Euston Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Family Violence Education Aboriginal Corporation

Bentleys Chartered Accountant

Gillawarna Aboriginal Corporation

MGI Wamstakers Chartered Accountants

Kullila Welfare and Housing Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

New England Aboriginal Corporation

Rutherfords Chartered Accountants

Orana Aboriginal Corporation

E.J. Pippet

Tenterfield Aboriginal Corporation

Rutherfords Chartered Accountants

Orana Barellan Aboriginal Corporation

Bentleys Chartered Accountant

 

Victoria

Djeetgun Kurnai Women’s Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Kerrup Jmara Elders Aboriginal Corporation

Greenwood Clarke

 

Tasmania

Indigenous Tasmanian Aboriginal Corporation

Lindsay Roberts Chartered Accountant

Sports Aboriginal Corporation of Tasmania

E.J. Pippet

 

South Australia

Aboriginal Corporation of Employment and Training Development  

E.J. Pippet

 

Western Australia

Aboriginal Movement for Outback Survival Aboriginal Corporation

Shakespeare & Co Chartered Accountants

Balangarri Aboriginal Corporation

DeCastro & Sullivan Chartered Accountants

Emama Gnuda Aboriginal Corporation

DeCastro & Sullivan Chartered Accountants

Miniarra Resource Agency Aboriginal Corporation

Joe Schiavi

Ngadju Burgarla Mirning Wamu Wamu Aboriginal Corporation

Shakespeare & Co Chartered Accountants

Ngurawaana Group Aboriginal Corporation

Shakespeare & Co Chartered Accountants

Roebourne Workers Aboriginal Corporation

Bird Cameron Partners Chartered Accountants

Wakuthuni Aboriginal Corporation

Shakespeare & Co Chartered Accountants

Wirrimanu Aboriginal Corporation

John Foley & Associates

Yamatji Barna Baba Maaja Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

 

Queensland

Caloundra & Districts Aboriginal and Torres Strait Islander Corporation for Youth & Family Support

Horwath (Brisbane) Pty Ltd

Giangurra Aboriginal Corporation

Mike Phelan

Kabi Kabi Aboriginal Corporation

Horwath (Brisbane) Pty Ltd

KASH Aboriginal Corporation

Lindsay Roberts Chartered Accountant

Townsville Regional Aboriginal and Torres Strait Islanders Corporation for Youth

TCM Partners

Manth-Thayan Aboriginal Corporation

Mike Phelan

Wanamara Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Yaamba Aboriginal and Torres Strait Islanders Corporation for Men

Cranstoun & Hussein

 

Northern Territory

Kalaya Aboriginal Corporation

Garraway & Partners Chartered Accountants

Urapuntja Health Service Aboriginal Corporation

Garraway & Partners Chartered Accountants

QUESTION 4 (2) SECTION 60 EXAMINATIONS FOR THE 1999-2000 YEAR

Corporation

Examiner

New South Wales

Coomealla Health Aboriginal Corporation

E. J. Pippet

Tingha Aboriginal Corporation

Peter Scolari & Co Pty Ltd

Narrandera Wiradjuri Elders Group Aboriginal Corporation

MGI Wamstekers

Ngaimpe Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Gundabooka Aboriginal Corporation

Peter Scolari & Co Pty Ltd

Ullamulla Pejar Aboriginal Corporation

MGI Wamstekers

Munjuwa Queanbeyan Aboriginal Corporation

Bird Cameron Partners

Twofold Aboriginal Corporation

Bird Cameron Partners

Mrangalli Aboriginal Corporation

Bird Cameron Partners

Mrangalli Housing Aboriginal Corporation

Bird Cameron Partners

Nulla Nulla Boongutti Aboriginal Corporation

Walter & Turnbull

Yalbillinga Boori Day Care Centre Aboriginal Corporation

Peter Scolari & Co Pty Ltd

Towri Aboriginal Corporation

MGI Wamstekers

NSW Women’s Aboriginal Corporation

MGI Wamstekers

Wdajri Myiral Elders Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Nanima Progress Association (Aboriginal Corporation)

Hoholt Financial Consulting Pty Ltd

 

Queensland

Lockhart Women’s Aboriginal Corporation

Price Waterhouse Coopers

Napranum Aboriginal Corporation

TCM Partners

Jiddabul Aboriginal Corporation

Hall Chadwick

Mooloola Aboriginal and Torres Strait Islanders Corporation

Don Usher & Co

Goondir Aboriginal & Torres Strait Islanders Corporation for Health Services

Cranstoun & Hussein

Kooma Aboriginal Corporation for Land

Ludgates

Birri Gubba Aboriginal Corporation

Tognola Cabassi McCallum & Co

Wirri Yowiburra Touri Aboriginal Corporation

Tognola Cabassi McCallum & Co

Link-up (QLD) Aboriginal Corporation

Prentice Parbery Barilla

Yulu-Burri-Ba Aboriginal Corporation for Community Health

Thomas Noble & Russell

Townsville Aboriginal and Torres Strait Islanders Corporation For Women

TCM Partners

Marillac House Aboriginal Corporation

Sims Lockwood

North Queensland Land Council Aboriginal Corporation

Lawrence & Reed

 

Western Australia

Balangarri Aboriginal Corporation

De Castro & Sullivan

Winun Ngari Aboriginal Corporation

De Castro & Sullivan

Barrel Well Community Nanda Aboriginal Corporation

Shakespeare & Co

Morawa Aboriginal Corporation

Shakespeare & Co

Ngoonjuwah Council Aboriginal Corporation

John Foley & Associates

Wirrimanu Aboriginal Corporation

Business Support Pty Ltd

Carnarvon Medical Service Aboriginal Corporation

KJH Enterprises

Derby Aboriginal Health Service Council Aboriginal Corporation

Simon R Coad

Murchison Region Aboriginal Corporation

Shakespeare & Co

East Kimberley Aboriginal Medical Service Aboriginal Corporation

Simon R Coad

Pilbara Aboriginal Land Council (Aboriginal Corporation)

Jon Blewitt & Associates

 

South Australia

Irrwanyere Aboriginal Corporation

Swan Faulkner Fox

 

Northern Territory

Gulin Gulin and Weemol Community Council Aboriginal Corporation

R.V. Lowry & Associates

Arrunge Aboriginal Corporation

Walter & Turnbull

Urapuntja Council Aboriginal Corporation

De Castro & Sullivan

Utopia Cultural Centre and Utopia Awley Batik Aboriginal Corporation

De Castro & Sullivan

Rrumburriya Malandari Council Aboriginal Corporation

Garraway & Partners

 

Victoria

Kerrup Jmarra Elders Aboriginal Corporation

MGI Wamstekers

QUESTION 4 (2) SECTION 60 EXAMINATIONS FOR THE 2000 - 2001 YEAR

Corporation

Examiner

New South Wales

Batemans Bay Aboriginal Corporation

Street Quinn Pty Ltd Office of the Registrar

Dharawal Aboriginal Corporation Community Association

Bird Cameron (Partners)

Doonooch Self-Healing Aboriginal Corporation

MGI Wamstekers

Dubbo Koorie Housing Aboriginal Corporation

MGI Wamstekers

Guri Wa Ngundagar Aboriginal Corporation

E J Pippet

Kullila Welfare and Housing Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Ningi Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Pulkurru Aboriginal Corporation

MGI Wamstekers

Sydney Regional A C Legal Service

MGI Wamstekers

Wandoo Aboriginal Corporation

MGI Wamstekers

 

Queensland

Aboriginal and Torres Strait Islanders Corporation For Health Services (Toowoomba)

Indecorp Pty Ltd

Harlaxton Youth and Sporting Aboriginal Corporation

Hall Chadwick

Jiddabul Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Kooma Aboriginal Corporation for Land

Office of the Registrar

Miles Aboriginal Corporation for Housing and Community Development

Indecorp Pty Ltd

Taribelang Bunda Aboriginal Corporation for Land

Prentice Parbery Barilla

Twin Cities Aboriginal and Torres Strait Islanders Corporation

TCM Partners

Toowoomba Aboriginal Corporation for Medical Services

Indecorp Pty Ltd

“Waiben” Torres Strait Islanders Corporation

Hayward Gesch Dorge

Wiri Yuwiburra “Touri” Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

 

Northern Territory

Amangarra Aboriginal Corporation

BDH Consulting Pty Ltd

Binjari Community Aboriginal Corporation

BDH Consulting Pty Ltd

Ngurrdalingi Aboriginal Corporation

BDH Consulting Pty Ltd

 

Western Australia

Gnulla Employment Centre Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Gobawarrah Minduarra Yinhawanga A C

Office of the Registrar

Jardamu Women’s Group Aboriginal Corporation

De Castro & Sullivan

Kaata-Koorliny Employment and Enterprise Development Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Koomaal Aboriginal Corporation

Shakespeare & Co

Kukabubba Aboriginal Corporation

Anthony M Travers & Ass.

Kunawarritji (Aboriginal Corporation)

Business Support Pty Ltd

Tkalkaboorda Community Aboriginal Corporation

KJH Enterprises

Windidda Aboriginal Corporation

Simon R Coad

Wong-Goo-tt-Too Aboriginal Corporation

Business Support Pty Ltd

Yagga Yagga Community Aboriginal Corporation

KJH Enterprises

Yamatji Media Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

 

Tasmania

Tasmanian Aboriginal Land Council Aboriginal Corporation

E J Pippet

QUESTION 4 (2) SECTION 60 EXAMINATIONS FOR THE 2001 - 2002 YEAR

Corporation

Examiner

Northern Territory

Northern Territory Stolen Generations Aboriginal Corporation

BDH Consulting Pty Ltd

 

New South Wales

Gilgandra Aboriginal Corporation

Scolari Comerford

Ningi Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Gundabooka Aboriginal Corporation

E J Pippet

Carnma CDEP Aboriginal Corporation

EJ Pippet

 

Queensland

Gambuwal Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Murri Aid Inala Aboriginal and Torres Strait Islanders Corporation

Office of the Registrar

Wiri/Yuwiburri `Touri’ Aboriginal Corporation

Cassoway Coast Investigations and Security Pty Ltd

Toowoomba Aboriginal Corporation for Community Welfare

Office of the Registrar

 

Western Australia

Louisa Downs Aboriginal Corporation

Business Support Pty Ltd

Leonora Aboriginal Corporation

Business Support Pty Ltd

NEIB Aboriginal Corporation

Business Support Pty Ltd

Noongar Language and Culture Centre Aboriginal Corporation

Business Support Pty Ltd

Bunuba Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Kupungarri Aboriginal Corporation

Ron Critchley

Bega Garnbirringu Health Services Aboriginal Corporation

De Castro & Sullivan

Goomburrup Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

 

Victoria

Wandoon Estate Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

QUESTION 4 (2) SECTION 60 EXAMINATIONS FOR THE 2002 - 2003 YEAR

Corporation

Examiner

New South Wales

Ningi Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Mudjarng Aboriginal Corporation

Not Applicable

Wandjibynds Aboriginal Corporation

Not Applicable

Parkes Multipurpose Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Brewarrina Aboriginal Cultural Tourism Aboriginal Corporation

External - Peter Scolari

Munjuwa Health Housing & Community Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Boree Aboriginal Corporation

MGI Wamsteckers

Walginnam Employment & Training Aboriginal Corporation

MGI Wamsteckers

Gunangarah Aboriginal Corporation for Housing

Bentleys MRI

Ngurrala Aboriginal Corporation

MGI Wamsteckers

Coastal Housing Multi Services Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Twofold Aboriginal Corporation

Commisso Partners

Wallaga Lake CDEP Aboriginal Corporation

Commisso Partners

Dubbo Koorie Housing Aboriginal Corporation

Scolari Comerford Chartered Accountants

Kamilaroi Aboriginal Housing Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

 

Western Australia

Martidja Banyjima Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Karijini Aboriginal Corporation

Business Support

Jundara Aboriginal Corporation

Business Support Pty Ltd

South-West Aboriginal Medical Service Aboriginal Corporation

Business Support Pty Ltd

Koorrabay Aboriginal Corporation

Business Support Pty Ltd

Djugerari Aboriginal Corporation

Business Support Pty Ltd

Marra Worra Worra Aboriginal Corporation

Business Support Pty Ltd

Mulan Aboriginal Corporation

Hall Chadwick

Roebourne Workers Aboriginal Corporation

Chalgrove Projects Pty Ltd

Ngarliyarndu Bindirri (Corporate CDEP) Aboriginal Corporation

Chalgrove Projects Pty Ltd

Swan Valley Nyungah Aboriginal Corporation

Deloitte Touche Tohmatsu

Nyunbuk Moorit Booja Aboriginal Corporation

Simon Coad

 

Queensland

Mitakoodi Aboriginal Corporation

McGuinness Cramb & Brown

Brisbane North Aboriginal and Torres Strait Islanders Corporation for Aged Care

Lindsay Roberts

Central Highlands Aboriginal Corporation

TCM Partners

Central Queensland Land Council Aboriginal Corporation

TCM Partners

Kalkadoon Aboriginal Corporation

Lindsay Roberts

 

Northern Territory

Urapuntja Council Aboriginal Corporation

De Castro & Sullivan

Tjuwampa Outstation Resource Centre Aboriginal Corporation

De Castro & Sullivan

Miwatj Health Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

QUESTION 4 (2) SECTION 60 EXAMINATIONS FOR THE 2003 - 2004 YEAR

Corporation

Examiner

Western Australia

Kununurra Warringarri Aboriginal Corporation

Business Support Pty Ltd

Kununurra Region Economic Aboriginal Corporation

Business Support Pty Ltd

Wirrimanu Aboriginal Corporation

Business Support Pty Ltd

Nooda Ngulegoo Aboriginal Corporation

Chalgrove Projects Pty Ltd

Ngalikuru Ngukumarnta Aboriginal Corporation

Simon Coad

Bundybunna Aboriginal Corporation

Simon Coad

Wila Guthara Aboriginal Corporation

Simon Coad

Yamatji Marlpa Barna Baba Maaja Aboriginal Corporation

Ernst & Young

Pilbara Meta Maya Regional Aboriginal Corporation

Simon Coad

Western Desert Puntukurnuparna Aboriginal Corporation

Simon Coad

Kalumburu Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Ngoonjuwah Council Aboriginal Corporation

Chalgrove Projects Pty Ltd

Kuwinywardu Aboriginal Resource Unit Aboriginal Corporation

Chalgrove Projects Pty Ltd

Carnarvon Medical Service Aboriginal Corporation

Chalgrove Projects Pty Ltd

Carnarvon Aboriginal Corporation

Chalgrove Projects Pty Ltd

Woodgamia CDEP Aboriginal Corporation

Chalgrove Projects Pty Ltd

 

Queensland

Barambah Regional Medical Service (Aboriginal Corporation)

Walker Reid

Mount Morgan Aboriginal Corporation

TCM Partners

Central Queensland Aboriginal Corporation for Media

TCM Partners

Wakka Wakka Legal Aboriginal Corporation

Walker Reid

Murrabinbee Aboriginal Corporation

Silkwipe Pty Ltd

Ferdy’s Haven Alcohol Rehabilitation Aboriginal Corporation

Pickard Associates

“Kootana” Womens Centre Palm Island Aboriginal Corporation

Pickard Associates

Coolgaree Youth Movement Aboriginal Corporation

Pickard Associates

Coolgaree Aboriginal Corporation for CDEP

Pickard Associates

 

Victoria

Yorta Yorta Nation Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Lower Darling Traditional Owners Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

 

New South Wales

Yalbillinga Boori Day Care Centre Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Cudjallagong Aboriginal Corporation Lake Cargelligo

Acumen Alliance

Murrin Bridge Advancement (Aboriginal Corporation)

Acumen Alliance

Boorabee Aboriginal Corporation

Walker Reid

Cooramah Housing & Enterprise Aboriginal Corporation

Walker Reid

Sandhills Advancement Aboriginal Corporation

Brewster Investments Pty Ltd

Maari Ma Health Aboriginal Corporation

Hall Chadwick Chartered Accountants

Thankakala Aboriginal Corporation

Hall Chadwick Chartered Accountants

Gerringong Housing Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Western Sydney Community Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

New England Aboriginal Corporation

Scolari Comerford

Gunida Gunyah Aboriginal Corporation

Thomas Noble & Russell

Edgerton-Kwiembal Aboriginal Corporation

Thomas Noble & Russell

Illawarra Aboriginal Corporation

RSM Bird Cameron

Guriwal Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

Piccadilla Aboriginal Corporation

Scolari Comerford

Shoalhaven Community Development Aboriginal Corporation

RSM Bird Cameron

Three Ways Aboriginal Corporation

Scolari Comerford

Orana Aboriginal Corporation

Acumen Alliance

Wonnarua Nation Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

 

Tasmania

Mersey Leven Aboriginal Corporation

Wise Lord Ferguson (Nick Carter and Ross Blaikie

Mersey Leven Economical Aboriginal Corporation (MLEAC)

Wise Lord Ferguson (Nick Carter and Ross Blaikie

Workforce Aboriginal Corporation

Wise Lord Ferguson (Nick Carter and Ross Blaikie

 

Northern Territory

Ampilatwatja Health Centre Aboriginal Corporation

KPMG - Darwin

Danila Dilba Biluru Butji Binnilutlum Health Service Aboriginal Corporation

DeCastro & Sullivan

 

Australian Capital Territory

Southside Housing Aboriginal Corporation

Office of the Registrar

 

Attachment B

The Canberra Times - Saturday, 4 September 1999

 

 

Attachment C