Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
 Download Current HansardDownload Current Hansard    View Or Save XMLView/Save XML

Previous Fragment    Next Fragment
Tuesday, 28 September 2010
Page: 25


Mr MELHAM (5:00 PM) —Mr Speaker, I move:

That the member for Fisher, Peter Slipper, be elected Deputy Speaker of the House of Representatives.

One only needs to go to the 2008 Parliamentary Handbook to see that the member for Fisher is eminently qualified to occupy the position of Deputy Speaker. He has been a member of the Speaker’s panel from the 18 February 2008. He was Parliamentary Secretary to the Minister for Finance and Administration from 21 October 1998 to 26 October 2004. He was acting Parliamentary Secretary to the Prime Minister from 14 March 2002 to 7 October 2003.

I got to know the member for Fisher well when I chaired the House of Representatives Legal and Constitutional Affairs Committee from 1993 to 1996. He was a contributing member to that committee. He was a diligent member of that committee, so much so that he subsequently became chairman of that committee from 2 December 2004 to 17 October 2007. I commend the member for Fisher to the House for the position of Deputy Speaker.