Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
KEMP, the Hon. Charles Roderick (Rod)Biography for KEMP, the Hon. Charles Roderick (Rod)

Senator for Victoria 1990-2008

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the Senate for Victoria 1990 (term began 1.7.1990), 1996 and 2001. Retired prior to general elections 2007 (term ended 30.6.2008).


Ministerial Appointments

Parliamentary Secretary to the Minister for Social Security from 11.3.96 to 14.10.96.

Assistant Treasurer from 14.10.96 to 26.11.01.

Minister for the Arts and Sport from 26.11.01 to 30.1.07.


Committee Service

Senate Standing: Selection of Bills from 2.5.96 to 14.10.96; Privileges from 23.3.07 to 10.9.07.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Legal and Constitutional Affairs from 24.8.90 to 18.8.93; Finance and Public Administration from 17.9.90 to 10.10.94; Finance and Public Administration: References Committee from 10.10.94 to 29.4.96; Community Affairs: References Committee from 2.5.96 to 22.8.96; Environment, Communications, Information Technology and the Arts on 12.2.07 to 10.9.07; Environment, Communications and the Arts from 12.2.08.

Senate Select: Political Broadcasts and Political Disclosures Bill from 16.8.91 to 28.11.91; Victorian Casino Inquiry from 20.5.96 to 15.10.96.

Senate Estimates: D from 24.8.90 to 6.5.93; A from 6.5.93 to 10.10.94.

Joint Standing: Electoral Matters from 24.8.90 to 19.8.93.


Conferences, Delegations and Visits

Official visits to USA, April-May 1997; Japan, July-August 1997; Papua New Guinea, October-November 1997; France, Switzerland and Singapore, April-May 1998; Fiji, July 1998; USA, October 1998; Papua New Guinea, March 2000; USA, April 2000; Niue, July 2000; Czech Republic, September 2000; USA, February 2002; Malaysia, April 2002; UK, July-August 2002; China and Russia, December 2002; Denmark, February-March 2003; Greece, August and September 2004; China and Japan, July 2005; France, October 2005; Italy, February 2006; Germany and the Netherlands, June 2006; New Zealand, September 2006.

Member, Parliamentary Delegation to USA, September-November 2007.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 28.4.92 to 11.3.96. Parliamentary Secretary to the Leader of the Opposition from 28.4.92 to 7.4.93; Parliamentary Secretary to the Leader of the Opposition in the Senate from 7.4.93 to 26.5.94; Shadow Minister for Administrative Services from 26.5.94 to 11.3.96; the Australian Capital Territory from 26.5.94 to 11.3.96; Public Administration from 25.9.94 to 10.3.95; the Environment from 10.3.95 to 11.3.96.

Manager, Government Business in the Senate from 30.4.96 to 6.11.96.


Party Positions

Treasurer, University of Melbourne Liberal Club 1965.

President and Treasurer, Liberal Party Kew North Branch 1967-68.

Senior Private Secretary to the Minister for Social Security and Minister for Finance, Dame Margaret Guilfoyle 1977-82.

Principal Adviser to the Leader of the Opposition, Hon. AS Peacock 1989.


Personal

Born 21.12.1944, Melbourne, Vic.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BComm (Melb).

Director, Institute of Public Affairs 1982-89.