Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Re-Appointments to Overseas Telecommunications Commission



Download PDFDownload PDF

ΰμ6

MINISTER FOR COMMUNICATIONS LEADER OF THE HOUSE

8 1 / 1 9

FOR MEDIA:

RE-APPOINTMENTS TO OVERSEAS TELECOMMUNICATIONS COMMISSION

The Minister for Communications, Mr Ian Sinclair today announced the re-appointment of the Chairman and two Commissioners of the Overseas Telecommunications Commission (OTC).

The le-appointments are, Mr R.D. Somervailie,as Chairman for three years from 30 June 1981; Mr H.S. Cottee for three years from 21 September 1981; and Mr J.H. Curtis for three years from 29 July 1981.

Mr Sinclair said that the Chairman and two Commissioners had made a major contribution to the successful operation of OTC in the past three years. Their re-appointment came at a time when the Commission, as well as carrying out its usual '

responsibilities, also had a major involvement in the development of the national communications satellite system.

The other two serving Commissioners are Mr N.F. Stevens, Vice-chairman, whose term expires in June 1982, and Mr Ε.Ξ. Payne, whose term expires in September 1983.

28 May 1981