Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Apprentices named for RAAF



Download PDFDownload PDF

FOR PEESS RAAF PR S3843/64

? tm

WEDNESDAY 9TH DECEMBER. 1964

STATEMENT BY THE HONOURABLE ALLEN FAIRHALL. MP. ACTING MINISTER FOR AIR

APPRENTICES NAMED FOR RAAF

Mr Allen Fairhall, Acting Minister for Air, today released the

names of 196 young men, from all states, who have been offered apprentice

training within the RAAF.

All are aged between 15 and 17 and will spend two and a half

years at EAAF schools either in NSW or Victoria, followed by "on the job"

training at RAAF units.

On completion of this apprentice- training, the lads are qualified

for trade union recognition. .

Mr Fairhall said that the trainees could look forward to an

exciting and rewarding life in the Air Force, working on such modern aircraft

as the Mirage and the F111 and advanced ancillary equipment.

While the majority of the.apprentices will enter the RAAF School

of Technical training at Wagga, NSW, a proportion will go to the RAAF School

of Radio at Laverton, Victoria.

The boys ares-- '

RADIO APPRENTICES, for training at RAAF Base, Laverton, Victorias-QUEENSLANDs E.D. Johnson, Lynch Street, Malanda; T.G. Hogan, Walker Street, Maryborough; T.W. Lee, Hunter Street, South Bundaberg; R.A. Moodie, Mungar; B. McC. Purcell, Pilchers Hill,

Gympie; D.A. Spillman, Bingera Street, Bundaberg.

NEW SOUTH WALESs K.G. Dodd, Pitt Street, Chatham, Taree5 ^ G.J. Learhinan, Salley Street, Bradfordville, via Goulburn; D.A. Lugg, Ellesmere Street, Booragul; J. Robson, Parbury Road, Swansea South} G.L.C. Thomsen, Carnegie Street, Auburn. ‘

VICTORIAs J.D. De Ross, Rae Avenue, Edithvale; R.E. Evans, Charles Street, Williamtown; B.P. Jones, Chisholm Street, Ballarat; H.J. Legg, Main Road, Cockatoo; R.B. Mesley,

Franklyn Street, Huntingdale; P.A. Stroude, Shelly Avenue, Bayswater; A.W. Vereschildt, Jamieson Street, Daylesford; W. Voolstra, Wire Lane, Camperdown; R.A. Weppner, Violet Town.

TASMANIAs J.G. Evans, Bounty Street, Warrane5 M. Roelfsema, Anne Street, George Town.

SOUTH AUSTRALIAs T.M. Connell, Hill Street, Murray Bridge; , R.A. Norton, Afford Road, Port Pirie; E.G. Vincent, Loxton.

WESTERN AUSTRALIAs Δ.Η. George, Brunswick; P.V. Hewitt, Currie Hall, Mounts Bay Road,.Crawley; K.S. Smith, "Treeton", via Cowaramup; G.A. Stewart, Alderbury Street, Floreat Park; F.J. Toholka, Fisher Street, Cloverdale.

y

ENGINEERING APPRENTICES, for training at RAAF Base. Wagga. NSWs-QUEENSLANDs D.N. Boneham, Herberton Road, Atherton; D. G. Coote, Mareeba Road,· Tolga, via Cairns; N.L. Davey, Bougonvillia Street, Mt Isa; D.J. Frew, Lancaster Street, Garbutt, Townsville; K.L.

Futcher, Wewak Street, Mt Isa; M.J. Gnezdiloff, Mason Street, Mareeba; E.C. Henderson, Walkamin; R.W. Murphy, Melville Street, Charters Towers; D.J. Pulver, Upper Vernon Street, Atherton;

.../2

2.

ENGINEERING APPRENTICES, for training at RAAF Base, Wagga, NSW (Cont'd)

C.D. Rablin, Atkinson Street, Ingham; P.B. Rothwell, Bryant Street, Tally; K.A. Thulin, Wotton Street, Aitkenvale, Townsville* A.N. Webb, Powell Street, Bowen; A.L. Winton, Malania; W.J. Abernethy, Banora Point, via Tweed Heads; D.J. Barnicoat, East Street, Mt Morgan; K.J. Barridge, Greenwood Street, Newtown, BunA&b©rg; D· R.

Beardmore, Woodlawn, via Bell; E.E. Birt, Walker Street* Maryborough; T.J. Bishop, Mackenzie Street, Annerley, Brisbane; A.J· Blanch, Lawrence, Clarence River; P.A. Bock, Waratah Avenue, BoAAtind Park, Brisbane; S.R. Bolam, Woongoolba, via Beenleigh; D.A. Btibse,

Glenrosa Road, Red Hill, Brisbane; S.G. Carseldine, JInina., via Kilcoy; G.R. Condell, Primrose Street, Toowoomba; D.F. Condon, Nelson Road, Gympie; J.W. Connelly, Moores Pocket Road, Tivoli Hill, Ipswich; J.L. Corcoran, Pacific Highway, Tumbulgum; R.B. J)avis, Rutile Drive, Southport; D.G. Dawes, Northcliffe Street, Murrarie,

Brisbane; E.J. Day, Robert Street, Gladstone; J. Deecko, Edith Street Alderley, Brisbane; J.S. Heit, Brigooda, Prostoti* E.J. Hopper, Donaldson Street, Greenslopes, Brisbane; P. J. Hutchinson, Hamlet Terrance, Annerley; R.A. Irvine, "Whytecliffe"; Saiidgate

Road, Albion, Brisbane; A.M. Jeffrey, Cooran; E.L. Jankins, Gunalda, NC Line; R.J. Kent, Biloela; B.R. Laird, Prior Street, Moorooka; A.C.S. McCabe, Kinawawak Road, Lindum, Brisbane; B.W. McGovern, "Waverley", Dayman, S.W.L.; J.J. McGrath, Honsden Street,

North Rockhampton; R.F. McLoughlin, Gold Street, Toowoomba; J.R. Maccarone,Gt George Street, Paddington, Brisbane; G. May, Emu Park, via Rockhampton; L.A. Milkins, Catalina Avenue, RAAF Base, Amberley; J.D. Murphy, Hardgrave Road, West End, Brisbane; D.J. O'Brien, Fowles Street, Roma; M.C. Patchett, Marmor; R.J. Porter, Little

Jane Street, West End, Brisbane; B.J. Prewett, Tumbulgum, Tweed River; F. Romeyn, Quarry Road, Birkdale, Brisbane; B.R. Sanders, Graham Street, Gympie; H.P. Schulz, Church Road, Zillmere, Brisbane; T.A. Sheehan, Central Street, Mt Morgan; Μ.P. Sibley, Gundiah, NC Line; P.R. Simpson, Beaudesert Road, Acacia Ridge; R.T. Spiftk,

"Karingal", Roghan Road, Zillmere; G.A. Staples, East End, Mt Larcom; G. E. Stolberg, Barter Street, Gympie; Η.E. Strybos, Berlin Street, Rosewood; R.J. Thomson, Ferry Street, Nerang; D.M. Trapp, Coronation Drive, Murgon; H.H. Van Boven, Bellvue Street, Milton; J. P. Vellacott, T h o m Street, Ipswich; J.R. Wade, Beatty Road, Coopers Plains, Brisbane; J.J. West, Tardent Street, Biggenden; K. W. 7/yatt, Sanders Street, Upper Mt Gravatt; A.N., Yates, Downs Street, Redcliffe; J.W. Zekants, Rowlinson Street, Murrarie.

NEW SOUTH WALES; N.A. Andrews, Mt Thorley, via Singleton; K.C. Baff, Old Gosford Road, Wamberal, via Gosford; T.J. Blewitt, Holloway Street, Botany; A. Borham, Duncan's Creek, via Tamworth; W.C. Buckton, Castlereagh Street, Sington; D.L. Connell, Short

Street, Cootamundra; C.J. Dixon, Brisbane Avenue, Mt Kuring-Gai; R.W. Hangar, Warrendine Street, Orange; P. Harris-Walker, Killawarra Street, Wingham; P.A. Hartcher, Queen Street, f/arner's Bay; P. Haxell, Aubreen Street, Collaroy Plateau; T.R. Jones, Edward Street, Orange; B. Jordan, Tocal Road, Maitland; I.L. Joss, Keppel Street, Bathurst; R.Ξ. Lane, Willandra Crescent, Windale;

I. Lowrey, Albert- Street,.Paterson; R. McClelland, Throsby Street, Moss Vale; G.A. McConnell, Gipps Road, Keiraville; P.G. McGuiness, Prince Edward Street, Mollebar Heights; R.J. McLaren, Spring Street, Moss Vale; M.J. Mackenzie, Treloar Crescent, Chester Hill, Sydney;

J. M. Mantell, March 3W; M.R. Munro, Patterson Street, Ermington; N.B. Murray, Goodwill Street, Condobolin; C.R. Parkinson, Lovell Parade, Shortland; D.J. Pearson, Beaufort Street, Northmead; J.C. Pond, "Mayfield", Gilgandra; G. Rees, Hickey Street, Cessnock; H. W. Romanowski, Wellington Street, Riverstone; N.' Sraalko, New Mount Pleasant Road, Balgownie, via Wollongong; L.W. Smith, Ross

Street, Swansea East; R.J. Smith, Pages Street, St Marys; P.C. Taylor, Windy Station, via Quirindi; T.J. Webeck, Kungala Street, St Marys; R.M. Wiech, Manilla Road, Tamworth; T.G. Wilkinson, "Appledore", Luskintyre, Lockinow.

VICTORIA; R.M. Anderson, Wagner Street, Blackburn South; K,R. Bankin, Doveton Street, Castlcmain; P.W. Brettschuh, River Street, South Yarra; H.J. Clark, Fanthams Peak, Pomonal; W.J. Dolby, Fraser Street, Niddrie; M. Gregg, Downie Crescent, North Geelong.

.../3

3.

ENGINEERING APPRENTICES, for training at RAAF Base, Wagga. NSW (Cont'd)

YICTORIAs (Cont'd) B.M. Hart, Dalziel Road, RAAP Base, Point Cook; D.M. Johnson, Kings Road, Paynesville; W.A. Johnston, Colenzo Crescent, Puckapunyal; B.L. Jones, Heath Street, Red Cliffs; G.D. McCreery, Bond Street, Ringwood; K. Lorenz, Gt Britain Street, Herne Hill, Geelong; G.F. Oxley, Princes Highway, Drouin; S. Penna, Margaret Crescent, Bendigo; G.F. Simpson, McKenzie Street West,

Golden Square; S.J. Snodgrass, Pine Avenue, Mildura; A.W. Townsend, Clematis Avenue, Femtree Gully; K.E. Watson, Looker Road, Mont­ morency; C.F. Winther, McMahon Road, Reservoir; C, Woodall, . Wantrina Road, Ringwood.

TASMANIA; G.W. Cole, Montague Street, New Norfolk; H.A. Howard, Derwent Avenue, Lindisfame; J.N. Johnston, King Edward Street, Ulverstone; G.C. Knowles, Williamsford, West Coast; R.G. Sharpe, Legerwood. ■

SOUTH AUSTRALIA; L.C. Anesbury, PMB, Orroroo; A.G. Barrett, · James Street, Plympton; G. Brecht, Woodside; P.C. Budick, Loxton; K.F. Calvert, Haslam Road, Solomontown; W. M. Carter,

Parkers Road, Willaston; T.J. Davison, Laura; R.L. Doudle, Trigg Street, Port Lincoln; W.L. Hooper, First Street, Leigh Creek; J.D. Johnston, Dunrobin Road, Brighton, Adelaide; K.P. Klingberg, Murray Bridge; B.K. Martin, Dee Street, Woodville

South; M.D. Newman, Heytesbury Road, Elizabeth West; W. R. Stevens, Barnett Terrace, Seacliff; R.W. Thomas, Herbert Street, Risdon Park. ■

NORTHERN TERRITORY; A.W. Richardson, Packard Street, Darwin.

WESTERN AUSTRALIA; G.W. Browne, Gibbs Road, Wanneroo; M. Churcher, Shuffrey Street, Fremantle; W.E.H. Davis, Wills Street, Bayswater; S.G. Doughty, Crabtree Way, Medina; M.J. Hugall,, Margaret River; B.M.K. Kelly, Boyce Road, Tuart Hill; J.G. Kozlyk, George Street, Bunbury; G.M. McNab, Robert Street, Como; A. Moran, Justiniaw Street, Palmyra; · J.W. O'Neill, State Street, Victoria Park; V. Overkov, Board Avenue, Redcliffe; K.T. Palfrey, Brockman Street, . Pemberton; C.W. Riley, Lefroy Street, Gingin; A.E. Shaw, Rupert

Street, Subiaco; J.B. Vandenbosch, Oakley Road, Medina; G. Vietnieks, Banks Street, Albany; P.J. Watson, Butcher Street, Bruce Rock. ''