Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
 Download Full Day's HansardDownload Full Day's Hansard    View Or Save XMLView/Save XML

Previous Fragment    Next Fragment
Thursday, 4 April 1957


Mr Whitlam m asked the Minister for External Affairs, upon notice -

Between what dates has an Australian Minister or Ambassador to Indonesia been actually present in Indonesia?


Mr Casey - The answer to the honorable member's question is as follows: -

The first Australian Ambassador to Indonesia took up duties on 24th June, 1950, and relinquished his post on 26th February, 1952. During thisperiod he was absent from Indonesia from Sth November, 1950, to 15th November, 1950, and 25th October, 1951, to 19th February, 1952. The dates of appointment and rank of his successors are as follows: -

Minister- 11th March, 1953-15th April, 1955.

Ambassador - 7th April, 1955-10th December, 1956 (absent from 10th May, 1955, to 27th May, 1955, and 19lh March, 1956, to 13th May, 1956).

Ambassador - 28th January, 1957.

Diplomatic Service.


Mr Bryant t asked the Minister for

External Affairs, upon notice -

1.   Do heads of missions overseas have to submit quarterly statements of allowance expenditure?

2.   Has an exception been made in the case of the Ambassador to the United States of America?

3.   Was a contract drawn up before the Ambassador resigned his former office of Minister for External Affairs?

4.   If so, what are the terms of the contract?


Mr Casey - The answers to the honorable member's questions are as follows: -

1.   Heads of missions overseas now submit quarterly statements of their expenditure on representation.

2.   This was not the practice when the present Ambassador was appointed.

3.   Appointments as Ambassador are made at the Queen's pleasure and it is therefore not thepractice to draw up contracts in such cases.

4.   See No. 3 above.







Suggest corrections