Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Elections



Download PDFDownload PDF

ELECTIONS

ECCE PARLIAMENTARY HANDBOOKof the Commonwealth of Australia ctÜà F

29à{ Xw|à|ÉÇ 2002

Senate Election Results 2001 331

Commonwealth State and Territory summary 331 State and Territory candidate details 335

House of Representatives Election Results 2001 348 Commonwealth State and Territory summary 348 Electoral divisions and candidate details 352

Election dates 429

Casual vacancies 430

By-elections 436

Simultaneous dissolutions 440

Electoral divisions 446

Members since 1901 446

Number at elections 492

Comparative size: area 493

Comparative size: enrolment 495

Electoral redistributions 497

Origins of names 500

327 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS

ELECTIONS The electoral system The conduct of Commonwealth elections is determined by the Constitution and by various Acts of the Parliament, in particular the Commonwealth Electoral Act 1918. The Australian Electoral Commission (AEC) administers the legislation governing elections and referendums and conducts Commonwealth parliamentary elections and referendums. Other functions of the AEC include:

• the administration and maintenance of the electoral rolls

• enforcement of compulsory enrolment and voting

• administration of the public funding and disclosure provisions of the Commonwealth Electoral Act 1918, including the registration of candidates and parties, and

• the provision of advice, information and education on electoral matters.

The AEC site can be found at: www.aec.gov.au

Vo ting methods The Alternative Vote (known as Preferential Voting in Australia) is used for House of Representatives elections. The Single Transferable Vote variant of proportional representation is used for Senate elections. For an AEC description of these voting methods, see: www.aec.gov.au/_content/what/voting/ count_hor.htm (House) and www.aec.gov.au/_content/what/voting/ count_senate.htm (Senate).

House of Representatives redistributions The number of electorates in each State and Territory is determined by population. The parliamentary entitlement of a State or Territory is established by the Electoral Commissioner dividing the number of the people of the Commonwealth

(that is, of the six States) by twice the number of State Senators. The population of each State and Territory is then divided by this quota to determine the number of members to which each State and Territory is entitled. All original States are guaranteed at least five members, and the Australian Capital Territory and the Northern Territory are both guaranteed at least one member. To ensure equality of representation, the boundaries of these electorates must be redrawn periodically. A redistribution for a State or Territory is necessary when:

• a State or Territory’s parliamentary entitlement has changed

• in three consecutive months, the number of electors in more than one-third of the electorates in a State (or one of the electorates in a Territory) deviates from the average monthly enrolment by over ten per cent

• a period of seven years has elapsed since the previous redistribution in a State or Territory.

The drawing of new boundaries for a State or Territory is undertaken by a Redistribution Committee after the striking of an enrolment quota for the State or Territory. Boundaries are drawn so that, as far as practicable, three and a half years after the redistribution the enrolment in each electoral division does not vary from the State average by more than 3.5 per cent. There were 150 electorates contested in the 2001 election, with the entitlement for each State and Territory as follows:

NSW Vic. Qld WA SA Tas. ACT NT

50 37 27 15 12 5 2 2

Since 1984 the number of electorates in each of New South Wales, Victoria and South Australia has fallen, while the number of electorates in Queensland, Western Australia and the Northern Territory has risen.

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 328 29thEDITION 2002

ELECTIONS

The franchise Voting in national elections is open to Australian citizens (and British subjects on the electoral roll prior to 25 January 1984) who are aged 18 or over. Registration of eligible voters and voting are both compulsory (Commonwealth Electoral Act 1918, ss. 101, 245).

Qualifications for election to Parliament Section 163 of the Commonwealth Electoral Act 1918 specifies the qualifications for election to the Commonwealth Parliament. It requires candidates to be Australian citizens, aged at least 18 years, and to be an elector entitled to vote, or qualified to become an elector. However, sitting members of either House may not be chosen or sit as a member of the other House. Sitting members of State or Territory parliaments must resign from their respective parliaments if they wish to stand for the Commonwealth Parliament.

Disqualifications for membership of Parliament Section 44 of the Constitution disqualifies certain people from being chosen or from sitting as a Member or a Senator. These include persons:

• under any acknowledgment of allegiance, obedience or adherence to a foreign power, or a citizen entitled to the rights or privileges of citizens of a foreign power

• attainted of treason, those convicted and under sentence or subject to be sentenced for any Commonwealth or State law punishable by imprisonment for one year or longer

• undischarged bankrupts or insolvents

• holding an office of profit under the Crown

• having direct or indirect pecuniary interest in any agreement with the Public Service of the Commonwealth.

In recent years there have been a number of challenges to election results on the basis of section 44 (Sykes v. Cleary 1992, Free v. Kelly 1996, Sue v. Hill 1999) . To be eligible for nomination as a candidate for the Commonwealth Parliament, a naturalised Australian must not hold dual citizenship, or, if dual citizenship does exist, such a person must renounce the foreign citizenship.

Deposits on nominations At the time of nomination candidates must pay a deposit of $700 for Senate elections and $350 for House of Representatives elections. These deposits are refunded if a candidate gains four per cent or more of the total first preference vote, or is in a group of Senate candidates which polls four per cent or more.

Election advertising There is a three-day ban on electronic advertising prior to the election day.

Public funding and disclosure If in a Commonwealth election a candidate or group has secured at least four per cent of the first preference vote in the division or State or Territory they contested, they become eligible for public funding. Political parties and candidates wishing to participate in public funding must register with the AEC. The amount to be paid is calculated by multiplying the number of primary votes received by a candidate or group by the current election funding rate.

The funding rate for the 2001 Commonwealth election was 179.026 cents per House of Representatives and Senate vote. This rate is revised every six months to keep it in line with the Consumer Price Index. The AEC is required to calculate candidates’ and groups’ funding entitlements on the twentieth day after polling day. The total election funding paid after the 2001 Commonwealth election was $38 559 063.83.

329 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS

For a candidate or Senate group endorsed by registered parties, such payments are made directly to the party involved. All registered political parties must submit annual returns to the AEC showing amounts received and expenditure incurred during each financial year and all debts outstanding as at 30 June. Broadcasters and publishers are also required to make returns disclosing election expenditure. For more details see: www.aec.gov.au/_content/how/funding_pay ments/index.htm

Parliamentary scrutiny of elections The Joint Standing Committee on Electoral Matters conducts inquiries into the conduct of each election, as well as conducting inquiries into specific electoral questions from time to time. The reports of this committee, as well as the publications of the AEC, provide extensive information about the Commonwealth electoral system, elections and referendums. Joint Standing Committee on Electoral Matters reports can be read at:

www.aph.gov.au/house/committee/em/ index.htm

2001 election The timetable for the election was:

Issue of writs 8.10.01

Close of rolls, at 8 pm 15.10.01

Close of nominations, at 12 noon 18.10.01

Polling day 10.11.01

Due date for return of writs 16.1.02

House of Representatives The Liberal‐National Party Coalition led by the Hon. John Howard retained office with an increased majority:

LIB NAT CLP ALP IND

68 13 1 65 3

Senate In the Senate the Australian Democrats lost the balance of power that they held until 30 June 2002. Seats won were:

Elected Full Senate 2001 from 1.7.02

Liberal Party 17 31

National Party 2 3

Country Liberal Party 1 1

Australian Labor Party 14 28

Australian Democrats 4 8

Australian Greens 2 2

One Nation - 1

Independent - 2

Total 40 76

The first meeting of the 40th Parliament was on 12 February 2002.

Next election The 40th Parliament expires on 12 February 2005. The next House of Representatives election must be held on a Saturday, not more than 68 days after the expiry, that is by 16 April 2005.

Although the election of Senators whose terms expire on 30 June 2005 must be held between 1 July 2004 and 30 June 2005, the requirements of counting mean that realistically the last possible date for a half-Senate election is 29 May 2005.

A simultaneous election of the Houses can be held no later than 16 April 2005.

For details, see R Lundie, Timetable for the Next Commonwealth Election, DPL Research Note 37, 2001‐02 at: www.aph.gov.au/library/pubs/rn/2001-02/02rn37.htm

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 330 29thEDITION 2002

ELECTIONS

Selected election statistics

1987 1990 1993 1996 1998 2001

Enrolment 10 353 213 10 728 435 11 384 638 11 740 568 12 154 050 12 708 837

Senate:

Total votes 9 766 571 10 278 943 10 954 258 11 294 479 11 587 365 12 098 490

Turnout (%) 94.33 95.81 96.22 96.20 95.34 95.20

Informality (%) 4.0 3.4 2.5 3.5 3.2 3.9

House of Representatives:

Total votes 9 715 440 10 225 800 10 900 861 11 244 017 11 545 201 12 054 665

Turnout (%) 93.84 95.31 95.75 95.77 94.99 94.85

Informality (%) 4.9 3.2 3.0 3.2 3.8 4.8

Election costs:

Running cost ($m) 38.565 42.584 49.069 59.252 61.737 67.271

Public funding ($m) 10.311 12.994 14.980 32.155 33.921 38.559

Total cost ($m) 48.876 55.478 64.049 91.407 95.658 105.830

Cost per elector:

Without public funding ($) 3.72 3.97 4.31 5.05 5.08 5.29

With public funding ($) 4.72 5.17 5.63 7.79 7.87 8.33

Source: Australian Electoral Commission

331 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

Senate election results 2001 The following section presents a summary of the 2001 Senate election results for Australia, followed by separate State and Territory results arranged according to the order of the candidates on the ballot paper. The percentages shown beside the votes received by each party or candidate represent the votes received as a percentage of formal votes. Percentages shown beside ‘Formal’ and ‘Informal’ represent formal and informal votes as a percentage of total votes. Percentages shown beside ‘Total’ represent total votes as a percentage of electors enrolled.

Commonwealth, State and Territory summary

Australia Enrolled 12 708 837

Party Candidates Seats won Votes %

Liberal Party/National Party Liberal/National Party 12 6 2 776 089 23.88

Liberal Party 20 12 1 824 639 15.69

National Party 5 1 222 860 1.92

Country Liberal Party 2 1 40 680 0.35

Total 39 20 4 864 268 41.83

Australian Labor Party 25 14 3 990 903 34.32

Australian Democrats 26 4 842 984 7.25

Pauline Hanson’s One Nation 21 644 346 5.54

Australian Greens 22 2 574 550 4.94

Christian Democratic Party 10 129 973 1.12

liberals for forests 6 87 676 0.75

Progressive Labour Party 4 76 150 0.65

Democratic Labor Party 5 66 551 0.57

Help End Marijuana Prohibition 4 63 648 0.55

No GST Party 4 50 053 0.43

Paul Cleary — Independent Australia 2 36 142 0.31

Unity 7 30 193 0.26

The Fishing Party 2 27 591 0.24

Lower Excise Fuel and Beer Party 2 23 767 0.20

Australians Against Further Immigration 2 21 012 0.18

Republican Party of Australia 8 9 937 0.09

Citizens Electoral Council 12 8 897 0.08

Reform The Legal System 2 8 199 0.07

Our Common Future 2 5 358 0.05

Nuclear Disarmament Party 2 4 596 0.04

Non-Custodial Parents Party 2 4 071 0.04

Tasmania First Party 3 3 895 0.03

Curtin Labor Alliance 2 3 494 0.03

Hope Party Australia 4 2 958 0.03

Advance Australia Party 3 1 936 0.02

Taxi Operators Political Service 2 670 0.01

Other 62 43 711 0.38

Formal 11 627 529 96.11

Informal 470 961 3.89

Total 285 40 12 098 490 95.20

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 332 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

New South Wales Enrolled 4 227 937

Party Candidates Seats won Votes %

Liberal/National Party 6 3 1 620 235 41.76

Australian Labor Party 4 2 1 299 488 33.50

Australian Democrats 6 240 867 6.21

Pauline Hanson’s One Nation 3 216 522 5.58

Australian Greens 4 1 169 139 4.36

Christian Democratic Party 2 72 697 1.87

Progressive Labour Party 2 68 483 1.77

Help End Marijuana Prohibition 2 35 526 0.92

The Fishing Party 2 27 591 0.71

No GST Party 2 25 734 0.66

Lower Excise Fuel and Beer Party 2 23 767 0.61

Australians Against Further Immigration 2 21 012 0.54

Unity 2 19 731 0.51

Reform The Legal System 2 8 199 0.21

Our Common Future 2 5 358 0.14

Republican Party of Australia 2 5 101 0.13

Nuclear Disarmament Party 2 4 596 0.12

Non-Custodial Parents Party 2 4 071 0.10

Citizens Electoral Council 2 2 370 0.06

Advance Australia Party 3 1 936 0.05

Others 11 7 020 0.18

Formal 3 879 443 96.46

Informal 142 281 3.54

Total 65 6 4 021 724 95.12

Victoria Enrolled 3 234 874

Party Candidates Seats won Votes %

Liberal/National Party 6 3 1 155 854 39.61

Australian Labor Party 4 2 1 073 667 36.79

Australian Democrats 4 1 228 272 7.82

Australian Greens 4 174 817 5.99

Pauline Hanson’s One Nation 2 71 605 2.45

liberals for forests 2 70 138 2.40

Democratic Labor Party 5 66 551 2.28

Phil Cleary—Independent Australia 2 36 142 1.24

Christian Democratic Party 2 17 162 0.59

Unity 3 9 651 0.33

Citizens Electoral Council 2 2 661 0.09

Hope Party Australia 2 2 592 0.09

Others 14 9 155 0.31

Formal 2 918 267 94.39

Informal 173 592 5.61

Total 52 6 3 091 859 95.58

333 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

Queensland Enrolled 2 336 698

Party Candidates Seats won Votes %

Liberal Party 4 2 750 416 34.90

Australian Labor Party 3 2 682 239 31.73

Pauline Hanson’s One Nation 4 215 400 10.02

National Party 3 1 196 845 9.16

Australian Democrats 3 1 143 942 6.69

Australian Greens 3 71 102 3.31

Help End Marijuana Prohibition 2 28 122 1.31

No GST Party 2 24 319 1.13

Christian Democratic Party 2 22 703 1.06

Republican Party of Australia 2 2 553 0.12

Citizens Electoral Council 2 2 226 0.10

Others 10 10 210 0.47

Formal 2 150 077 97.05

Informal 65 450 2.95

Total 40 6 2 215 527 94.81

Western Australia Enrolled 1 206 422

Party Candidates Seats won Votes %

Liberal Party 6 3 443 597 40.13

Australian Labor Party 4 2 377 547 34.15

Pauline Hanson’s One Nation 4 77 757 7.03

Australian Democrats 3 1 64 773 5.86

The Greens WA 4 64 736 5.86

National Party 2 26 015 2.35

liberals for forests 2 15 646 1.42

Christian Democratic Party 2 13 809 1.25

Progressive Labor Party 2 7 667 0.69

Curtin Labor Alliance 2 3 494 0.32

Citizens Electoral Council 2 1 243 0.11

Unity 2 811 0.07

Taxi Operators Political Service 2 670 0.06

Others 9 7 764 0.70

Formal 1 105 529 96.42

Informal 41 025 3.58

Total 46 6 1 146 554 95.04

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 334 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

South Australia Enrolled 1 039 025

Party Candidates Seats won Votes %

Liberal Party 4 3 440 431 45.55

Australian Labor Party 3 2 321 422 33.24

Australian Democrats 4 1 121 989 12.62

Pauline Hanson’s One Nation 2 44 055 4.56

Australian Greens 2 33 385 3.45

Republican Party of Australia 2 1 915 0.20

Citizens Electoral Council 1 106 0.01

Others 8 3 712 0.38

Formal 967 015 96.94

Informal 30 556 3.06

Total 26 6 997 571 96.01

Tasmania Enrolled 331 675

Party Candidates Seats won Votes %

Liberal Party 4 3 119 720 38.79

Australian Labor Party 3 2 113 709 36.84

Australian Greens 1 1 42 568 13.79

Australian Democrats 2 14 273 4.62

Pauline Hanson’s One Nation 2 10 169 3.29

Tasmania First Party 3 3 895 1.26

liberals for forests 2 1 892 0.61

Republican Party of Australia 2 368 0.12

Hope Party Australia 2 366 0.12

Citizens Electoral Council 1 82 0.03

Others 7 1 620 0.52

Formal 308 662 96.71

Informal 10 493 3.29

Total 29 6 319 155 96.23

Australian Capital Territory Enrolled 221 184

Party Candidates Seats won Votes %

Australian Labor Party 2 1 86 331 42.02

Liberal Party 2 1 70 475 34.30

Australian Democrats 2 22 072 10.74

Australian Greens 2 14 825 7.22

Pauline Hanson’s One Nation 2 4 485 2.18

Christian Democratic Party 2 3 602 1.75

Citizens Electoral Council 1 104 0.05

Others 1 3 580 1.74

Formal 205 474 97.66

Informal 4 924 2.34

Total 14 2 210 398 95.12

335 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

Northern Territory Enrolled 111 022

Party Candidates Seats won Votes %

Country Liberal Party 2 1 40 680 43.71

Australian Labor Party 2 1 36 500 39.22

Australian Democrats 2 6 796 7.30

Pauline Hanson’s One Nation 2 4 353 4.68

Australian Greens 2 3 978 4.27

Citizens Electoral Council 1 105 0.11

Others 2 650 0.70

Formal 93 062 97.24

Informal 2 640 2.76

Total 13 2 95 702 86.20

State and Territory candidate details

New South Wales Enrolled 4 227 937

Group Candidate Party Votes %

A Ticket Votes PHON 201 928 5.21

McKinnon, Don PHON 13 766 0.35

Putra, Rick PHON 299 0.01

Deeney, Carol PHON 529 0.01

Group Total PHON 216 522 5.58

B Ticket Votes CDP 63 673 1.64

Capsis, George CDP 8 624 0.22

Hume, Kevin CDP 400 0.01

Group Total CDP 72 697 1.87

C Ticket Votes UNI 18 576 0.48

Ngo, Thang UNI 1 059 0.03

McLeod, Robert UNI 96 0.00

Group Total UNI 19 731 0.51

D Ticket Votes CEC 2 160 0.06

Butler, Robert CEC 176 0.00

Collins, Glenys CEC 34 0.00

Group Total CEC 2 370 0.06

E Ticket Votes PLP 67 498 1.74

Woldring, Klaas PLP 847 0.02

Lee, Shona PLP 138 0.00

Group Total PLP 68 483 1.77

F Ticket Votes OCF 4 060 0.10

Caldicott, Helen OCF 1 273 0.03

Potts, Ted OCF 25 0.00

Group Total OCF 5 358 0.14

G Ticket Votes AD 221 435 5.71

Bourne, Vicki AD 17 530 0.45

Yates, Joanne AD 418 0.01

Chung, Craig AD 381 0.01

Mayfield, E Caroline AD 167 0.00

Prince, Janine AD 244 0.01

Evans, Julian AD 692 0.02

Group Total AD 240 867 6.21

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 336 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

Group Candidate Party Votes %

H Ticket Votes HMP 32 657 0.84

Balderstone, Michael HMP 2 694 0.07

Fuggle, Don HMP 175 0.00

Group Total HMP 35 526 0.92

I Ticket Votes RLS 7 830 0.20

Greenaway, Denise RLS 331 0.01

Armstrong, Valerie RLS 38 0.00

Group Total RLS 8 199 0.21

J Ticket Votes ALP 1 283 636 33.09

Stephens, Ursula ALP Elected 2 10 244 0.26

Campbell, George ALP Elected 4 2 113 0.05

Mundine, Warren ALP 988 0.03

Woods, Joanna ALP 2 507 0.06

Group Total ALP 1 299 488 33.50

K Ticket Votes LEF 22 767 0.59

O’Loughlin, David LEF 906 0.02

Freeman, Paul LEF 94 0.00

Group Total LEF 23 767 0.61

L Ticket Votes 2 325 0.06

Stewart, Lex 71 0.00

Stewart, Joe 6 0.00

Group Total 2 402 0.06

M Ticket Votes FPY 26 648 0.69

Smith, Robert FPY 867 0.02

Wiseman, David FPY 76 0.00

Group Total FPY 27 591 0.71

N Ticket Votes 1 099 0.03

Smith, Warren 83 0.00

Lawler, Geoff 30 0.00

Anthony, Dora 29 0.00

Group Total 1 241 0.03

O Ticket Votes NCPP 3 760 0.10

Thompson, Andy NCPP 294 0.01

McKeegan, Annette NCPP 17 0.00

Group Total NCPP 4 071 0.10

P Ticket Votes NDP 4 274 0.11

Denborough, Michael NDP 275 0.01

Francis, Yvonne NDP 47 0.00

Group Total NDP 4 596 0.12

Q Ticket Votes LIB/NPA 1 601 339 41.28

Coonan, Helen LIB Elected 1 14 459 0.37

Macdonald, Sandy NPA Elected 3 1 357 0.03

Payne, Marise LIB Elected 5 823 0.02

Nash, Fiona NPA 483 0.01

MacDonald, Scot LIB 1 082 0.03

Tang, Terence LIB 692 0.02

Group Total LIB/NPA 1 620 235 41.76

R Ticket Votes NGST 25 040 0.65

Gallagher, Mick NGST 646 0.02

Martin, Charles H NGST 48 0.00

Group Total NGST 25 734 0.66

337 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

Group Candidate Party Votes %

S Ticket Votes RPA 4 518 0.12

McNally, Kerry RPA 539 0.01

Jordan, Tom RPA 44 0.00

Group Total RPA 5 101 0.13

T Ticket Votes GRN 147 311 3.80

Nettle, Kerry GRN Elected 6 20 256 0.52

Kaye, Jan GRN 299 0.01

Davis, Jan GRN 612 0.02

Ryan, James GRN 661 0.02

Group Total GRN 169 139 4.36

U Ticket Votes 1 108 0.03

Hinman, Pip 189 0.00

Rintoul, Ian 67 0.00

Group Total 1 364 0.04

V Ticket Votes AAP 1 779 0.05

Connor, Rex AAP 133 0.00

Astridge, Robert AAP 9 0.00

Guy, Shirley AAP 15 0.00

Group Total AAP 1 936 0.05

W Ticket Votes AFI 19 897 0.51

Kitson, David AFI 1 050 0.03

Woodger, Edwin AFI 65 0.00

Group Total AFI 21 012 0.54

UG Ivor, F IND 703 0.02

Tinyow, Walter IND 102 0.00

Baker, Beverly IND 971 0.03

Lord, Jack IND 237 0.01

Ungrouped Total 2 013 0.05

Formal 3 879 443 96.46

Informal 142 281 3.54

Total 4 021 724 95.12

Quota 554 207

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 338 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

Victoria Enrolled 3 234 874

Group Candidate Party Votes %

A Ticket Votes LFF 66 524 2.28

Pathy, Suresh LFF 3 268 0.11

Lugg, John LFF 346 0.01

Group Total LFF 70 138 2.40

B Ticket Votes DLP 64 166 2.20

Mulholland, John DLP 1 942 0.07

Crea, Pat DLP 112 0.00

King, Gail DLP 166 0.01

Maurus, Rosemary DLP 75 0.00

Wells, Ken DLP 90 0.00

Group Total DLP 66 551 2.28

C Ticket Votes PCA 30 428 1.04

Cleary, Paul PCA 5 623 0.19

Zombolas, Eileen PCA 91 0.00

Group Total PCA 36 142 1.24

D Ticket Votes CEC 2 460 0.08

Isherwood, Noelene CEC 158 0.01

Barwick, Robert CEC 43 0.00

Group Total CEC 2 661 0.09

E Ticket Votes 1 152 0.04

Toscano, Joseph 212 0.01

Reghenzani, Stephen 27 0.00

Group Total 1 391 0.05

F Ticket Votes 1 324 0.05

Raskovy, Steve 131 0.00

Kennedy, Elizabeth 41 0.00

Group Total 1 496 0.05

G Ticket Votes PHON 66 180 2.27

Spencer, Robyn PHON 5 141 0.18

McIntyre, Neville PHON 284 0.01

Group Total PHON 71 605 2.45

H Ticket Votes LIB/NPA 1 138 035 39.00

Alston, Richard LIB Elected 1 14 954 0.51

Kemp, Rod LIB Elected 3 702 0.02

Patterson, Kay LIB Elected 5 952 0.03

Hawker, Tim NPA 638 0.02

De Marchi, Dino LIB 128 0.00

Tran, Duc-Dung LIB 445 0.02

Group Total LIB/NPA 1 155 854 39.61

I Ticket Votes UNI 9 115 0.31

Lee, Wellington UNI 431 0.01

Wolowski, Diana UNI 52 0.00

Cope, Bill UNI 53 0.00

Group Total UNI 9 651 0.33

J Ticket Votes 2 336 0.08

Baker, AT 212 0.01

Barber, Pam 37 0.00

Group Total 2 585 0.09

339 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

Group Candidate Party Votes %

K Ticket Votes ALP 1 057 671 36.25

Ray, Robert ALP Elected 2 13 426 0.46

Marshall, Gavin ALP Elected 4 721 0.02

Murphy, Ted ALP 903 0.03

Chong, Robert ALP 946 0.03

Group Total ALP 1 073 667 36.79

L Ticket Votes CDP 14 205 0.49

Graham, Murray CDP 2 660 0.09

Jago, Arnold Hartley CDP 297 0.01

Group Total CDP 17 162 0.59

M Ticket Votes AD 212 186 7.27

Allison, Lyn AD Elected 6 14 663 0.50

Harcourt, Pierre AD 458 0.02

Wark, David AD 193 0.01

Alesich, Simone AD 772 0.03

Group Total AD 228 272 7.82

N Ticket Votes 617 0.02

Davis, Craig 54 0.00

Brocas, Donna 29 0.00

Group Total 700 0.02

O Ticket Votes HPA 2 351 0.08

Petherbridge, Tim HPA 222 0.01

Poynton, Lee-anne HPA 19 0.00

Group Total HPA 2 592 0.09

P Ticket Votes GRN 153 682 5.27

Kinnear, Scott GRN 19 174 0.66

Mullane, Eleisha GRN 663 0.02

Mathew, Dinesh GRN 242 0.01

Conor, Liz GRN 1 056 0.04

Group Total GRN 174 817 5.99

Q Ticket Votes 1 383 0.05

Thorne, Alison 261 0.01

Peart, Sarah 42 0.00

Dewberry, Tony 44 0.00

Group Total 1 730 0.06

UG Flood, Daniel IND 589 0.02

Maslowski, Richard M IND 105 0.00

Gnieslaw, Isaac IND 559 0.02

Ungrouped Total 1 253 0.04

Formal 2 918 267 94.39

Informal 173 592 5.61

Total 3 091 859 95.58

Quota 416 896

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 340 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

Queensland Enrolled 2 336 698

Group Candidate Party Votes %

A Ticket Votes 6 841 0.32

Watson, Sam 1 471 0.07

Fletcher, Karen 241 0.01

Group Total 8 553 0.40

B Ticket Votes ALP 665 458 30.95

Hogg, John ALP Elected 2 13 262 0.62

Moore, Claire ALP Elected 4 1 953 0.09

Gibbs, Brenda ALP 1 566 0.07

Group Total ALP 682 239 31.73

C Ticket Votes CEC 1 956 0.09

Hope, Danny CEC 230 0.01

Contarino, Nick CEC 40 0.00

Group Total CEC 2 226 0.10

D Ticket Votes NPA 186 207 8.66

Boswell, Ron NPA Elected 6 9 807 0.46

Stallman, Pam NPA 579 0.03

Joyce, Barnaby NPA 252 0.01

Group Total NPA 196 845 9.16

E Ticket Votes CDP 18 827 0.88

Blackman, Kerry CDP 3 182 0.15

Bullock, Geoffrey CDP 694 0.03

Group Total CDP 22 703 1.06

F Ticket Votes GRN 61 127 2.84

Moles, Sarah GRN 9 006 0.42

Mahoney, Desiree GRN 334 0.02

Taylor, Mark GRN 635 0.03

Group Total GRN 71 102 3.31

G Ticket Votes HMP 25 142 1.17

Freemarijuana, Nigel HMP 2 758 0.13

Freemarijuana, Guy HMP 222 0.01

Group Total HMP 28 122 1.31

H Ticket Votes RPA 2 243 0.10

Pyke, John Richard RPA 258 0.01

Simpson, Malcolm J RPA 52 0.00

Group Total RPA 2 553 0.12

I Ticket Votes PHON 196 686 9.15

Hanson, Pauline PHON 18 449 0.86

Hansen, Trevor PHON 142 0.01

Marsden, Morrie PHON 30 0.00

Slack-Smith, John PHON 93 0.00

Group Total PHON 215 400 10.02

J Ticket Votes LIB 735 485 34.21

Macdonald, Ian LIB Elected 1 11 493 0.53

Herron, John LIB Elected 3 2 223 0.10

Trood, Russell LIB 240 0.01

Kember, Deborah LIB 975 0.05

Group Total LIB 750 416 34.90

341 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

Group Candidate Party Votes %

K Ticket Votes NGST 23 570 1.10

Ettridge, David NGST 677 0.03

Gooch, Richard John NGST 72 0.00

Group Total NGST 24 319 1.13

L Ticket Votes AD 130 176 6.05

Bartlett, Andrew AD Elected 5 11 961 0.56

Oss-Emer, Liz AD 619 0.03

Bathurst, Megan AD 1 186 0.06

Group Total AD 143 942 6.69

UG Rosborough, Derek M IND 700 0.03

Howse, David Gordon IND 78 0.00

Jones, John Dalungdalee IND 86 0.00

Kirwin, Oni IND 173 0.01

Szentes, George IND 180 0.01

Melrose, Anthony John IND 105 0.00

Philippi, Walter IND 72 0.00

Riley, Phillip Werner IND 263 0.01

Ungrouped Total 1 657 0.08

Formal 2 150 077 97.05

Informal 65 450 2.95

Total 2 215 527 94.81

Quota 307 154

Western Australia Enrolled 1 206 422

Group Candidate Party Votes %

A Ticket Votes 3 698 0.33

Dalton, Jim 722 0.07

Dalton, Kate 75 0.01

Group Total 4 495 0.41

B Ticket Votes 1 102 0.10

Taylor, Geoff 473 0.04

Sheil, Henry 56 0.01

Group Total 1 631 0.15

C Ticket Votes TPS 611 0.06

Bateson, Alan TPS 55 0.00

Kennedy, Ramon TPS 4 0.00

Group Total TPS 670 0.06

D Ticket Votes CDP 11 827 1.07

Moseley, Justin CDP 1 866 0.17

Watterson, Kerry CDP 116 0.01

Group Total CDP 13 809 1.25

E Ticket Votes CEC 1 068 0.10

Robinson, Jean CEC 148 0.01

Watson, John CEC 27 0.00

Group Total CEC 1 243 0.11

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 342 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Senate election results 2001c

Group Candidate Party Votes %

F Ticket Votes LIB 432 189 39.09

Eggleston, Alan LIB Elected 1 5 678 0.51

Johnston, David LIB Elected 3 355 0.03

Lightfoot, Ross LIB Elected 5 1 234 0.11

Crane, Winston LIB 3 638 0.33

Keogh, Kim LIB 241 0.02

Hallett, Nigel LIB 262 0.02

Group Total LIB 443 597 40.13

G Ticket Votes NPA 21 268 1.92

Cowan, Hendy NPA 4 675 0.42

Day, Margaret NPA 72 0.01

Group Total NPA 26 015 2.35

H Ticket Votes UNI 709 0.06

Hwang, Eddie UNI 88 0.01

Chin, Nicholas UNI 14 0.00

Group Total UNI 811 0.07

I Ticket Votes PHON 69 752 6.31

Campbell, Graeme PHON 7 528 0.68

Kenworthy, Gerry PHON 153 0.01

Daniels, Marye PHON 102 0.01

David, Peter PHON 222 0.02

Group Total PHON 77 757 7.03

J Ticket Votes LFF 13 742 1.24

Davenport, Liz LFF 1 790 0.16

Harris, Arthur LFF 114 0.01

Group Total LFF 15 646 1.42

K Ticket Votes 443 0.04

Nesci, Frank 77 0.01

Schneider, Renu 12 0.00

Group Total 532 0.05

L Ticket Votes CLA 3 320 0.30

Bennett, Adrian CLA 161 0.01

Bennett, June CLA 13 0.00

Group Total CLA 3 494 0.32

M Ticket Votes 0 0.00

Isaacs, Clarrie 260 0.02

Watson, Daniel 42 0.00

Group Total 302 0.03

N Ticket Votes PLP 7 429 0.67

Lupi, Mary PLP 207 0.02

Whooley, Helen PLP 31 0.00

Group Total PLP 7 667 0.69

O Ticket Votes AD 57 175 5.17

Murray, Andrew AD Elected 6 6 370 0.58

Hodgson, Helen AD 909 0.08

Meyer, Damian AD 319 0.03

Group Total AD 64 773 5.86

343 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

Group Candidate Party Votes %

P Ticket Votes ALP 368 558 33.34

Bishop, Mark ALP Elected 2 7 426 0.67

Webber, Ruth ALP Elected 4 728 0.07

Cuomo, Mark ALP 399 0.04

Waugh, Gavin Bruce ALP 436 0.04

Group Total ALP 377 547 34.15

Q Ticket Votes GWA 54 444 4.92

Siewert, Rachel GWA 9 445 0.85

Bell, Lee GWA 234 0.02

Smith, Paul GWA 168 0.02

Zed, Jenna GWA 445 0.04

Group Total GWA 64 736 5.86

UG Lee, Jennifer IND 804 0.07

Ungrouped Total 804 0.07

Formal 1 105 529 96.42

Informal 41 025 3.58

Total 1 146 554 95.04

Quota 157 933

South Australia Enrolled 1 039 025

Group Candidate Party Votes %

A Ticket Votes ALP 304 035 31.44

Wong, Penny ALP Elected 2 10 331 1.07

Kirk, Linda ALP Elected 4 1 555 0.16

Schacht, Chris ALP 5 501 0.57

Group Total ALP 321 422 33.24

B Ticket Votes GRN 24 333 2.52

Faehrmann, Cate GRN 8 413 0.87

Douglas, Jim GRN 639 0.07

Group Total GRN 33 385 3.45

C Ticket Votes PHON 37 061 3.83

Russell-Taylor, Neil PHON 6 630 0.69

Gibson, Colin PHON 364 0.04

Group Total PHON 44 055 4.56

D Ticket Votes 830 0.09

Newnam, Kathy 261 0.03

Lines, Lisa 80 0.01

Group Total 1 171 0.12

E Ticket Votes LIB 423 264 43.77

Hill, Robert LIB Elected 1 14 627 1.51

Ferris, Jeannie LIB Elected 3 653 0.07

Chapman, Grant LIB Elected 5 1 218 0.13

Lensink, Michelle LIB 669 0.07

Group Total LIB 440 431 45.55

F Ticket Votes 487 0.05

Aldridge, Mark 200 0.02

Aldridge, Helen 63 0.01

Group Total 750 0.08

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 344 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

Group Candidate Party Votes %

G Ticket Votes 657 0.07

Harte, Kerry 160 0.02

Phillips, Colin 69 0.01

Group Total 886 0.09

H Ticket Votes RPA 1 560 0.16

Crozier, Patrick RPA 322 0.03

Easson, Robert RPA 33 0.00

Group Total RPA 1 915 0.20

I Ticket Votes AD 99 169 10.26

Stott Despoja, Natasha AD Elected 6 21 995 2.27

Heath, Jeff AD 468 0.05

Pilling, Michael AD 156 0.02

Hassan, Haroon AD 201 0.02

Group Total AD 121 989 12.62

UG Fishlock, Kym IND 596 0.06

Behn, Ervyn C CEC 106 0.01

McShane, Nicholas IND 309 0.03

Ungrouped Total 1 011 0.10

Formal 967 015 96.94

Informal 30 556 3.06

Total 997 571 96.01

Quota 138 146

Tasmania Enrolled 331 675

Group Candidate Party Votes %

A Ticket Votes TFP 2 680 0.87

Crack, Merilyn TFP 812 0.26

Jackson, David TFP 229 0.07

Presser, John TFP 174 0.06

Group Total TFP 3 895 1.26

B Ticket Votes HPA 300 0.10

Bristow, James Tate HPA 53 0.02

Petherbridge-de Tissera, S HPA 13 0.00

Group Total HPA 366 0.12

C Ticket Votes PHON 7 968 2.58

Boag, Bronwyn PHON 1 700 0.55

Stokes, Peter PHON 501 0.16

Group Total PHON 10 169 3.29

D Ticket Votes 239 0.08

Bonner, Stephen 132 0.04

Howard, Geoff 43 0.01

Group Total 414 0.13

E Ticket Votes GRN 24 296 7.87

Brown, Bob GRN Elected 5 18 272 5.92

Group Total GRN 42 568 13.79

345 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

Group Candidate Party Votes %

F Ticket Votes LIB 101 612 32.92

Calvert, Paul LIB Elected 1 8 669 2.81

Watson, John LIB Elected 3 4 278 1.39

Colbeck, Richard LIB Elected 6 967 0.31

Parry, Stephen LIB 4 194 1.36

Group Total LIB 119 720 38.79

G Ticket Votes 263 0.09

Bainbridge, Alex 64 0.02

Cleary, Sarah 62 0.02

Group Total 389 0.13

H Ticket Votes AD 10 961 3.55

Butler, Debbie AD 3 026 0.98

Toohey, Brendan AD 286 0.09

Group Total AD 14 273 4.62

I Ticket Votes ALP 98 212 31.82

Mackay, Sue ALP Elected 2 7 515 2.43

Sherry, Nick ALP Elected 4 6 974 2.26

Bilyk, Catryna ALP 1 008 0.33

Group Total ALP 113 709 36.84

J Ticket Votes LFF 1 493 0.48

Pullinger, Peter LFF 349 0.11

Thomas, Michael LFF 50 0.02

Group Total LFF 1 892 0.61

K Ticket Votes RPA 286 0.09

Consandine, Peter RPA 71 0.02

Lawatsch, Bert RPA 11 0.00

Group Total RPA 368 0.12

UG Larner, Rob CEC 82 0.03

Marmarinos, John Victor IND 85 0.03

Lane, Helen IND 268 0.09

Lockett, Eric IND 464 0.15

Ungrouped Total 899 0.29

Formal 308 662 96.71

Informal 10 493 3.29

Total 319 155 96.23

Quota 44 095

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 346 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

Australian Capital Territory Enrolled 221 184

Group Candidate Party Votes %

A Ticket Votes AD 14 269 6.94

Sievers, Wayne AD 5 557 2.70

Dundas, Robyn AD 2 246 1.09

Group Total AD 22 072 10.74

B Ticket Votes CDP 2 059 1.00

McClure, Ian CDP 1 320 0.64

Janes, Tim CDP 223 0.11

Group Total CDP 3 602 1.75

C Ticket Votes GRN 7 898 3.84

Corr, Gary GRN 5 192 2.53

Fahey, Felicity GRN 1 735 0.84

Group Total GRN 14 825 7.22

D Ticket Votes ALP 70 694 34.41

Lundy, Kate ALP Elected 1 14 816 7.21

Poke, Robin ALP 821 0.40

Group Total ALP 86 331 42.02

E Ticket Votes LIB 61 783 30.07

Reid, Margaret LIB Elected 2 7 851 3.82

Hanlon, Bill LIB 841 0.41

Group Total LIB 70 475 34.30

F Ticket Votes PHON 3 383 1.65

Tar linton, Don PHON 1 018 0.50

Tar linton, Ted PHON 84 0.04

Group Total PHON 4 485 2.18

UG Arnold, James CEC 104 0.05

Helm, Ken IND 3 580 1.74

Ungrouped Total 3 684 1.79

Formal 205 474 97.66

Informal 4 924 2.34

Total 210 398 95.12

Quota 68 492

Northern Territory Enrolled 111 022

Group Candidate Party Votes %

A Ticket Votes CLP 38 055 40.89

Scullion, Nick CLP Elected 1 2 263 2.43

Lopes, John CLP 362 0.39

Group Total CLP 40 680 43.71

B Ticket Votes PHON 3 675 3.95

Phillips, Rob PHON 593 0.64

King, Jim PHON 85 0.09

Group Total PHON 4 353 4.68

C Ticket Votes GRN 2 862 3.08

Ross, Melanie GRN 1 003 1.08

McCabe, Charlotte GRN 113 0.12

Group Total GRN 3 978 4.27

347 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Senate election results 2001

Group Candidate Party Votes %

D Ticket Votes 400 0.43

Mills, June 199 0.21

Meyerhoff, Gary 51 0.05

Group Total 650 0.70

E Ticket Votes AD 5 395 5.80

Curtis, David AD 1 309 1.41

Faggion, Joe AD 92 0.10

Group Total AD 6 796 7.30

F Ticket Votes ALP 33 643 36.15

Crossin, Trish ALP Elected 2 2 374 2.55

Havnen, Olga ALP 483 0.52

Group Total ALP 36 500 39.22

UG Flynn, Peter CEC 105 0.11

Ungrouped Total 105 0.11

Formal 93 062 97.24

Informal 2 640 2.76

Total 95 702 86.20

Quota 31 002

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 348 29thEDITION 2002

House of Representatives election results 2001 The percentages shown beside the votes received by each party represent the votes received as a percentage of formal votes. Percentages shown beside ‘Formal’ and ‘Informal’ represent formal and informal votes as a percentage of total votes. Percentages shown beside ‘Total’ represent total votes as a percentage of electors enrolled.

Commonwealth, State and Territory summary

Australia Enrolled 12 708 837

Party Candidates Seats won Votes %

Liberal Party/National Party Liberal Party 132 68 4 254 071 37.08

National Party 33 13 643 926 5.61

Country Liberal Party 2 1 36 961 0.32

Total 167 82 4 934 958 43.01

Australian Labor Party 150 65 4 341 420 37.84

Australian Democrats 150 620 225 5.41

Australian Greens 150 569 074 4.96

Pauline Hanson’s One Nation 125 498 032 4.34

Christian Democratic Party 48 69 294 0.60

Unity 17 24 653 0.21

Citizens Electoral Council 37 18 352 0.16

liberals for forests 7 16 042 0.14

No GST Party 11 14 164 0.12

Australians Against Further Immigration 9 12 033 0.10

Save the ADI Site Party 4 6 029 0.05

Progressive Labour Party 2 4 467 0.04

Lower Excise Fuel and Beer Party 3 4 294 0.04

Help End Marijuana Prohibition 3 3 277 0.03

Curtin Labor Alliance 4 2 496 0.02

Non-Custodial Parents Party 6 769 0.01

The Fishing Party 1 720 0.01

Tasmania First Party 1 621 0.01

Outdoor Recreation Party 1 485 0.00

Others 143 3 332 669 2.90

Formal 11 474 074 95.18

Informal 580 591 4.82

Total 1039 150 12 054 665 94.85

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

349 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

New South Wales Enrolled 4 227 937

Party Candidates Seats won Votes %

Liberal Party 41 21 1 272 208 33.58

National Party 12 7 349 372 9.22

Australian Labor Party 50 20 1 380 822 36.45

Pauline Hanson’s One Nation 48 180 813 4.77

Australian Greens 50 180 079 4.75

Australian Democrats 50 160 706 4.24

Christian Democratic Party 30 46 059 1.22

Unity 17 24 653 0.65

Australians Against Further Immigration 9 12 033 0.32

Save the ADI Site Party 4 6 029 0.16

Citizens Electoral Council 9 5 745 0.15

No GST Party 6 4 858 0.13

Progressive Labour Party 2 4 467 0.12

Lower Excise Fuel and Beer Party 2 3 098 0.08

Help End Marijuana Prohibition 2 2 193 0.06

Non-Custodial Parents Party 6 769 0.02

The Fishing Party 1 720 0.02

Others 56 2 153 836 4.06

Formal 3 788 460 94.58

Informal 217 169 5.42

Total 395 50 4 005 629 94.74

Victoria Enrolled 3 234 874

Party Candidates Seats won Votes %

Liberal Party 35 15 1 154 493 39.07

National Party 4 2 91 048 3.08

Australian Labor Party 37 20 1 230 764 41.65

Australian Democrats 37 184 564 6.25

Australian Greens 37 174 396 5.90

Pauline Hanson’s One Nation 15 37 812 1.28

Citizens Electoral Council 12 6 692 0.23

Christian Democratic Party 5 6 189 0.21

No GST Party 3 5 104 0.17

liberals for forests 1 1 960 0.07

Lower Excise Fuel and Beer Party 1 1 196 0.04

Others 38 60 797 2.05

Formal 2 955 015 96.02

Informal 122 575 3.98

Total 225 37 3 077 590 95.14

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 350 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Queensland Enrolled 2 336 698

Party Candidates Seats won Votes %

Liberal Party 22 15 767 959 36.46

National Party 11 4 192 454 9.14

Australian Labor Party 27 7 730 914 34.70

Pauline Hanson’s One Nation 27 148 932 7.07

Australian Democrats 27 90 679 4.31

Australian Greens 27 73 467 3.49

Citizens Electoral Council 7 2 849 0.14

Help End Marijuana Prohibition 1 1 084 0.05

Outdoor Recreation Party 1 485 0.02

Others 29 1 97 429 4.63

Formal 2 106 252 95.17

Informal 106 995 4.83

Total 179 27 2 213 247 94.72

Western Australia Enrolled 1 206 422

Party Candidates Seats won Votes %

Liberal Party 15 8 449 036 41.39

National Party 6 11 052 1.02

Australian Labor Party 15 7 402 927 37.14

Pauline Hanson’s One Nation 15 67 992 6.27

The Greens WA 15 64 939 5.99

Australian Democrats 15 50 581 4.66

liberals for forests 5 13 116 1.21

Christian Democratic Party 11 12 792 1.18

Citizens Electoral Council 8 2 907 0.27

Curtin Labor Alliance 4 2 496 0.23

Others 7 6 957 0.64

Formal 1 084 795 95.08

Informal 56 134 4.92

Total 116 15 1 140 929 94.57

South Australia Enrolled 1 039 025

Party Candidates Seats won Votes %

Liberal Party 12 9 430 441 45.90

Australian Labor Party 12 3 316 362 33.74

Australian Democrats 12 98 849 10.54

Pauline Hanson’s One Nation 12 44 574 4.75

Australian Greens 12 34 141 3.64

No GST Party 2 4 202 0.45

Others 9 9 138 0.97

Formal 937 707 94.46

Informal 55 040 5.54

Total 71 12 992 747 95.55

351 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Tasmania Enrolled 331 675

Party Candidates Seats won Votes %

Liberal Party 5 114 283 37.10

Australian Labor Party 5 5 145 305 47.17

Australian Greens 5 24 052 7.81

Australian Democrats 5 13 785 4.48

Pauline Hanson’s One Nation 4 8 847 2.87

liberals for forests 1 966 0.31

Tasmania First Party 1 621 0.20

Citizens Electoral Council 1 159 0.05

Formal 308 018 96.60

Informal 10 856 3.40

Total 27 5 318 874 96.14

Australian Capital Territory Enrolled 221 184

Party Candidates Seats won Votes %

Liberal Party 2 65 651 32.39

Australian Labor Party 2 2 95 215 46.98

Australian Democrats 2 16 266 8.03

Australian Greens 2 14 335 7.07

Pauline Hanson’s One Nation 2 5 576 2.75

Christian Democratic Party 2 4 254 2.10

Others 1 1 369 0.68

Formal 202 666 96.48

Informal 7 386 3.52

Total 13 2 210 052 94.97

Northern Territory Enrolled 111 022

Party Candidates Seats won Votes %

Country Liberal Party 2 1 36 961 40.54

Australian Labor Party 2 1 39 111 42.90

Australian Democrats 2 4 795 5.26

Australian Greens 2 3 665 4.02

Pauline Hanson’s One Nation 2 3 486 3.82

Others 3 3 143 3.45

Formal 91 161 95.36

Informal 4 436 4.64

Total 13 2 95 597 86.11

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 352 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Electoral divisions and candidate details*

Adelaide (SA)

2001 Electors enrolled 86 538

Candidate Party Votes %

First count Osborn, Lynne GRN 4 638 6.0

Stanley, Tim ALP 28 732 37.1

Wor th, Trish LIB 34 258 44.2

Peacock, Lee PHON 1 630 2.1

Mann, Sue AD 8 255 10.6

Final count Wor th, Trish LIB 38 928 50.2

Stanley, Tim ALP 38 585 49.8

Formal 77 513 94.9

Informal 4 156 5.1

Total 81 669 94.4

Aston (Vic.)

2001 by-election (14.7.2001) Electors enrolled 89 159

Candidate Party Votes %

First count O’Loughlin, Peter IND 1 160 1.5

Pearce, Chris LIB 31 640 40.7

Ward, Mark IND 126 0.2

Sloan, Mark ACS 618 0.8

Kir, Mick GRN 1 877 2.4

Raskovy, Steve IND 227 0.3

Mitchell, Doug CEC 334 0.4

Chamberlain, Luke LFF 680 0.9

Harcourt, Pierre AD 6 271 8.1

Scott, June PHON 1 369 1.8

Scates, Garry IND 3 401 4.4

Cox, Josephine IND 328 0.4

Petherbridge, Tim HPA 232 0.3

Dunstan, Graeme HMP 711 0.9

Boland, Kieran ALP 28 716 37.0

Final count Pearce, Chris LIB 39 299 50.6

Boland, Kieran ALP 38 391 49.4

Formal 77 690 94.2

Informal 4 819 5.8

Total 82 509 92.5

* Successful candidates in bold.

353 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Aston (Vic.)

2001 Electors enrolled 90 211

Candidate Party Votes %

First count Levick, Ray CDP 1 074 1.3

Pearce, Chris LIB 42 973 50.8

Kendall, Ruth AD 5 952 7.0

Boland, Kieran ALP 31 269 37.0

Mitchell, Doug CEC 290 0.3

Kir, Mick GRN 3 062 3.6

Final count Pearce, Chris LIB 47 531 56.2

Boland, Kieran ALP 37 089 43.8

Formal 84 620 96.8

Informal 2 782 3.2

Total 87 402 96.9

Ballarat (Vic.)

2001 Electors enrolled 85 877

Candidate Party Votes %

First count King, Catherine ALP 35 558 44.1

Kelly, Tony GRN 5 126 6.4

Collins, Charles LIB 34 512 42.8

Coric, Danii AD 3 300 4.1

Blanchard, John PHON 2 053 2.5

Final count King, Catherine ALP 42 471 52.7

Collins, Charles LIB 38 078 47.3

Formal 80 549 97.1

Informal 2 391 2.9

Total 82 940 96.6

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 354 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Banks (NSW)

2001 Electors enrolled 83 122

Candidate Party Votes %

First count O’Leary, Ken AFI 2 522 3.4

Wilcox, David GRN 2 066 2.8

Abrahams, Lynn PHON 4 649 6.3

Hannoun, Nazim IND 418 0.6

Watzlaff, Marcus LIB 26 358 35.8

Murphy, Lynne UNI 731 1.0

Cole, Stephen AD 2 350 3.2

Melham, Daryl ALP 32 592 44.3

Baissari, Sam CDP 1 968 2.7

Final count Melham, Daryl ALP 38 952 52.9

Watzlaff, Marcus LIB 34 702 47.1

Formal 73 654 93.2

Informal 5 398 6.8

Total 79 052 95.1

Barker (SA)

2001 Electors enrolled 87 836

Candidate Party Votes %

First count Detchon, David ALP 18 968 23.7

Rigney, Matt GRN 2 629 3.3

Ballinger, Liz IND 2 538 3.2

Wright, Dona PHON 5 900 7.4

Cornish, Philip IND 1 167 1.5

Miller, Louise AD 5 504 6.9

Secker, Patrick LIB 43 201 54.1

Final count Secker, Patrick LIB 52 491 65.7

Detchon, David ALP 27 416 34.3

Formal 79 907 94.5

Informal 4 653 5.5

Total 84 560 96.3

355 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Barton (NSW)

2001 Electors enrolled 84 752

Candidate Party Votes %

First count Brennan, Jan LIB 28 198 37.7

Lau, John UNI 1 375 1.8

Rydstrand, David PHON 2 725 3.6

Harris, Chris GRN 2 168 2.9

Barker, David CDP 1 081 1.4

McClelland, Robert ALP 35 871 48.0

Adair, Michele AD 3 328 4.5

Final count McClelland, Robert ALP 41 873 56.0

Brennan, Jan LIB 32 873 44.0

Formal 74 746 93.4

Informal 5 277 6.6

Total 80 023 94.4

Bass (Tas.)

2001 Electors enrolled 65 927

Candidate Party Votes %

First count Collins, Denis PHON 1 836 3.0

Dockray, Margy LFF 966 1.6

Booth, Kim GRN 3 788 6.2

Larner, Caroline CEC 159 0.3

Benneworth, Tony LIB 25 156 41.4

O’Byrne, Michelle ALP 25 987 42.8

Colgrave, Sancia AD 2 178 3.6

Hardman, Ian TFP 621 1.0

Final count O’Byrne, Michelle ALP 31 598 52.1

Benneworth. Tony LIB 29 093 47.9

Formal 60 691 95.7

Informal 2 706 4.3

Total 63 397 96.2

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 356 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Batman (Vic.)

2001 Electors enrolled 89 998

Candidate Party Votes %

First count Bhathal, Alexandra GRN 9 171 11.6

Ferguson, Martin ALP 46 506 58.7

Kneebone, Scott AD 4 954 6.3

Lynch, Jackie 1 064 1.3

Davies, John LIB 17 196 21.7

Barwick, Wayne CEC 329 0.4

Final count Ferguson, Martin ALP 59 478 75.1

Davies, John LIB 19 742 24.9

Formal 79 220 94.5

Informal 4 647 5.5

Total 83 867 93.2

Bendigo (Vic.)

2001 Electors enrolled 88 150

Candidate Party Votes %

First count Gibbons, Steve ALP 35 630 43.5

Barrow, Ron 744 0.9

Zegers, Karel IND 1 387 1.7

Pasquarelli, John IND 1 073 1.3

Lilley, Helen AD 2 620 3.2

Sharkey, Maurie LIB 32 311 39.4

Smith, Neil H PHON 2 039 2.5

Rivendell, Bruce GRN 4 279 5.2

Arnold, Phil CDP 1 857 2.3

Final count Gibbons, Steve ALP 43 892 53.6

Sharkey, Maurie LIB 38 048 46.4

Formal 81 940 96.3

Informal 3 165 3.7

Total 85 105 96.5

357 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Bennelong (NSW)

2001 Electors enrolled 86 896

Candidate Party Votes %

First count Webeck, Robert PHON 2 126 2.7

Campbell, Nicole ALP 24 053 30.9

Harkness, Bruce NGST 535 0.7

Plumb, Noel SAS 205 0.3

Dawson, John IND 458 0.6

Shaw, Jimmy GRN 3 133 4.0

Goldfinch, Peter Lloyd AD 4 415 5.7

Marsh, Peter NCPP 84 0.1

Law, May UNI 1 474 1.9

Howard, John Winston LIB 41 255 53.1

Final count Howard, John Winston LIB 44 861 57.7

Campbell, Nicole ALP 32 877 42.3

Formal 77 738 94.6

Informal 4 457 5.4

Total 82 195 94.6

Berowra (NSW)

2001 Electors enrolled 85 766

Candidate Party Votes %

First count Sparks, Philip AD 5 047 6.5

Ball, Harry PHON 1 537 2.0

Choi, Daniel UNI 1 124 1.4

Slater, Richard ALP 17 748 22.8

Ruddock, Philip Maxwell LIB 45 575 58.6

Gale, Maureen GRN 4 029 5.2

Nannelli, Owen CDP 1 632 2.1

Gallagher, P J NGST 1 117 1.4

Final count Ruddock, Philip Maxwell LIB 51 078 65.6

Slater, Richard ALP 26 731 34.4

Formal 77 809 95.6

Informal 3 544 4.4

Total 81 353 94.9

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 358 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Blair (Qld)

2001 Electors enrolled 76 853

Candidate Party Votes %

First count Kyson, Phil GRN 2 273 3.3

Thompson, Cameron LIB 31 933 45.9

McKenzie, Neal R AD 2 284 3.3

Turner, Gary PHON 10 467 15.0

Ryan, Dan IND 921 1.3

Wendt, Wayne ALP 19 397 27.9

Johnston, Selwyn IND 2 131 3.1

Cosgrove, Lindsay David CEC 215 0.3

Final count Thompson, Cameron LIB 40 727 58.5

Wendt, Wayne ALP 28 894 41.5

Formal 69 621 94.7

Informal 3 909 5.3

Total 73 530 95.7

Blaxland (NSW)

2001 Electors enrolled 82 779

Candidate Party Votes %

First count McDermott, Colin AD 3 461 4.9

Vinnicombe, Bob PHON 4 248 6.1

Anny, Munther IND 443 0.6

Hatton, Michael ALP 37 956 54.1

Sayegh, Peter IND 975 1.4

Peterson, Janne CDP 1 535 2.2

Hawat, Dario UNI 1 493 2.1

McKay, Sonya GRN 1 839 2.6

Osmond, Les LIB 18 170 25.9

Final count Hatton, Michael ALP 45725 65.2

Osmond, Les LIB 24395 34.8

Formal 70 120 90.2

Informal 7 605 9.8

Total 77 725 93.9

359 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Bonython (SA)

2001 Electors enrolled 85 484

Candidate Party Votes %

First count Hunt, Rita NGST 3 066 4.1

Blake, Lisa GRN 2 102 2.8

Chomel, Brenton LIB 21 822 28.9

Dennis, Mark A AD 7 984 10.6

Evans, Martyn ALP 35 813 47.4

Mahoney, John PHON 4 825 6.4

Final count Evans, Martyn ALP 45 688 60.4

Chomel, Brenton LIB 29 924 39.6

Formal 75 612 92.7

Informal 5 984 7.3

Total 81 596 95.5

Boothby (SA)

2001 Electors enrolled 89 617

Candidate Party Votes %

First count Murphy, Jim ALP 20 976 25.6

Starling, Paul IND 468 0.6

Pride, Jo AD 15 951 19.5

Manfield, William 154 0.2

Drummond, Michelle GRN 2 516 3.1

Piechnick, Daniel PHON 2 151 2.6

King, Jack IND 441 0.5

Southcott, Andrew LIB 39 258 47.9

Final count Southcott, Andrew LIB 46 982 57.4

Murphy, Jim ALP 34 933 42.6

Formal 81 915 95.5

Informal 3 880 4.5

Total 85 795 95.7

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 360 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Bowman (Qld)

2001 Electors enrolled 87 122

Candidate Party Votes %

First count Laming, Andrew LIB 34 121 43.1

Myatt, Barry Robert PHON 3 862 4.9

Smith, Fay Mary GRN 2 164 2.7

Smith, Chad AD 3 873 4.9

Sciacca, Con ALP 35 213 44.4

Final count Sciacca, Con ALP 40 742 51.4

Laming, Andrew LIB 38 491 48.6

Formal 79 233 95.2

Informal 3 954 4.8

Total 83 187 95.5

Braddon (Tas.)

2001 Electors enrolled 67 749

Candidate Party Votes %

First count Sidebottom, Sid ALP 30 572 48.4

Pattison, Alan LIB 24 743 39.2

Thompson, Clare GRN 3 461 5.5

Cooper, Craig AD 1 773 2.8

Pickford, Steve PHON 2 615 4.1

Final count Sidebottom, Sid ALP 35 345 56.0

Pattison, Alan LIB 27 819 44.0

Formal 63 164 96.7

Informal 2 178 3.3

Total 65 342 96.4

361 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Bradfield (NSW)

2001 Electors enrolled 89 832

Candidate Party Votes %

First count Bell, David GRN 5 451 6.7

Blunt, Kathie ALP 15 489 19.0

Webeck, John PHON 1 247 1.5

Nelson, Brendan LIB 52 628 64.6

Wiszniewski, Witold CDP 1 204 1.5

Byrne, Peter AD 5 443 6.7

Final count Nelson, Brendan LIB 57 969 71.2

Blunt, Kathie ALP 23 493 28.8

Formal 81 462 96.2

Informal 3 179 3.8

Total 84 641 94.2

Brand (WA)

2001 Electors enrolled 78 366

Candidate Party Votes %

First count Beazley, Kim ALP 36 917 51.7

Robbie, Steve PHON 4 380 6.1

Davis, Kate GWA 2 486 3.5

McCarthy, Brian CEC 164 0.2

Iredale, Terry CDP 621 0.9

Hubbard, Paul AD 1 706 2.4

Thomas, Margaret LIB 17 110 24.0

Woollard, Keith LFF 8 006 11.2

Final count Beazley, Kim ALP 42 869 60.0

Thomas, Margaret LIB 28 521 40.0

Formal 71 390 95.7

Informal 3 214 4.3

Total 74 604 95.2

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 362 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Brisbane (Qld)

2001 Electors enrolled 95 781

Candidate Party Votes %

First count Monsour, Seb LIB 33 704 39.3

Jansen, P R PHON 1 878 2.2

Nielsen, Richard GRN 6 702 7.8

Lavelle, Ashley 864 1.0

Ekert, Sue NPA 1 863 2.2

Dewar, Damian AD 7 947 9.3

Bevis, Arch ALP 32 770 38.2

Final count Bevis, Arch ALP 45 548 53.1

Monsour, Seb LIB 40 180 46.9

Formal 85 728 96.3

Informal 3 315 3.7

Total 89 043 93.0

Bruce (Vic.)

2001 Electors enrolled 85 447

Candidate Party Votes %

First count Collis, David GRN 3 349 4.3

Steel, Reg LIB 31 813 40.5

Griffin, Alan ALP 38 150 48.6

Robyns, Shaun AD 5 164 6.6

Final count Griffin, Alan ALP 43 592 55.5

Steel, Reg LIB 34 884 44.5

Formal 78 476 96.4

Informal 2 969 3.6

Total 81 445 95.3

363 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Burke (Vic.)

2001 Electors enrolled 88 943

Candidate Party Votes %

First count Ward, Marcus GRN 6 062 7.4

Lutz, Geoff AD 5 493 6.7

Dawe, Chris LIB 31 282 38.2

O’Connor, Brendan ALP 39 138 47.7

Final count O’Connor, Brendan ALP 45 504 55.5

Dawe, Chris LIB 36 471 44.5

Formal 81 975 96.4

Informal 3 031 3.6

Total 85 006 95.6

Calare (NSW)

2001 Electors enrolled 85 310

Candidate Party Votes %

First count Marshall, Don AD 1 191 1.5

Watts, Ian GRN 1 217 1.5

Andren, Peter IND 40 786 51.4

Simpson, David CEC 311 0.4

Shearing, Dave NPA 16 289 20.5

Nixon, Terry PHON 3 249 4.1

Knowles, Kath ALP 16 314 20.6

Final count Andren, Peter IND 59 548 75.0

Shearing, Dave NPA 19 809 25.0

Formal 79 357 96.7

Informal 2 690 3.3

Total 82 047 96.2

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 364 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Calwell (Vic.)

2001 Electors enrolled 98 330

Candidate Party Votes %

First count Abbotto, John NGST 3 074 3.5

Theophanous, Andrew IND 8 392 9.6

Bochi, Mohamed 555 0.6

Livesay, Robert AD 3 356 3.8

Va mvakinou, Maria ALP 45 203 51.9

Yohanna, Sleiman CEC 465 0.5

Barker, Bee GRN 2 105 2.4

Dervish, D IND 2 003 2.3

Buller, Darren LIB 22 020 25.3

Final count Va mvakinou, Maria ALP 59 044 67.7

Buller, Darren LIB 28 129 32.3

Formal 87 173 93.5

Informal 6 035 6.5

Total 93 208 94.8

Canberra (ACT)

2001 Electors enrolled 108 959

Candidate Party Votes %

First count Cox, Barry PHON 3 179 3.2

Barnier, Belinda LIB 34 148 34.0

Ellis, Annette ALP 46 632 46.5

Miller, John CDP 2 003 2.0

Koorey, Stephanie GRN 6 268 6.2

Matthews, Aaron AD 8 098 8.1

Final count Ellis, Annette ALP 59 632 59.4

Barnier, Belinda LIB 40 696 40.6

Formal 100 328 96.6

Informal 3 542 3.4

Total 103 870 95.3

365 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Canning (WA)

2001 Electors enrolled 76 632

Candidate Party Votes %

First count Macdonald, John CEC 648 0.9

Brown, Darren AD 2 639 3.8

Gerick, Jane ALP 26 490 38.3

Dacheff, Angelo PHON 4 976 7.2

Randall, Don LIB 28 947 41.8

Kennedy, Doug CDP 1 779 2.6

Read, Keith GWA 3 711 5.4

Final count Randall, Don LIB 34 860 50.4

Gerick, Jane ALP 34 330 49.6

Formal 69 190 94.9

Informal 3 746 5.1

Total 72 936 95.2

Capricornia (Qld)

2001 Electors enrolled 81499

Candidate Party Votes %

First count Gillham, Ray CEC 476 0.6

Clarke, Herb PHON 5 364 7.2

Lever, John NPA 15 889 21.3

Schuback, Peter IND 512 0.7

Murphy, John Joseph IND 343 0.5

Johns, Naomi AD 1 334 1.8

Taylor, Lea LIB 13 159 17.6

Muir, Bob GRN 1 068 1.4

Livermore, Kirsten ALP 36 580 49.0

Final count Livermore, Kirsten ALP 42 492 56.9

Lever, John NPA 32 233 43.1

Formal 74 725 96.1

Informal 3 070 3.9

Total 77 795 95.5

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 366 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Casey (Vic.)

2001 Electors enrolled 85 278

Candidate Party Votes %

First count Joyce, Tom AD 6 738 8.6

Smith, Tony LIB 40 354 51.3

Leach, Lorraine GRN 5 424 6.9

McKenzie, David ALP 26 211 33.3

Final count Smith, Tony LIB 45 004 57.2

McKenzie, David ALP 33 723 42.8

Formal 78 727 96.4

Informal 2 922 3.6

Total 81 649 95.7

Charlton (NSW)

2001 Electors enrolled 83 459

Candidate Party Votes %

First count Hoare, Kelly ALP 35 079 46.1

Blyth, David GRN 3 765 4.9

Kendall, Jim CDP 1 859 2.4

Paterson, Lindsay LIB 25 371 33.3

Bell, Joshua AD 3 865 5.1

Johnson, Bob PHON 5 884 7.7

Thorpe, John UNI 339 0.4

Final count Hoare, Kelly ALP 43 151 56.7

Paterson, Lindsay LIB 33 011 43.3

Formal 76 162 95.4

Informal 3 651 4.6

Total 79 813 95.6

367 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Chifley (NSW)

2001 Electors enrolled 83 474

Candidate Party Votes %

First count Asarloglou, Costa LIB 18 225 25.5

Butler, Lindsey AFI 1 262 1.8

Hyland, Wayne IND 565 0.8

Damjanovic, Joe PHON 4 442 6.2

Bates, Barbie SAS 2 347 3.3

Clack, S J AD 1 365 1.9

Cunningham, David GRN 1 220 1.7

Price, Roger ALP 40 203 56.3

Wyness, Joseph CDP 1 784 2.5

Final count Price, Roger ALP 46 628 65.3

Asarloglou, Costa LIB 24 785 34.7

Formal 71 413 90.8

Informal 7 232 9.2

Total 78 645 94.2

Chisholm (Vic.)

2001 Electors enrolled 86 680

Candidate Party Votes %

First count Clowes, Ros LIB 34 836 43.6

Bennett, James AD 5 379 6.7

Burke, Anna ALP 33 929 42.4

Murray, John NGST 895 1.1

Tankey, Howard GRN 4898 6.1

Final count Burke, Anna ALP 42 179 52.8

Clowes, Ros LIB 37 758 47.2

Formal 79 937 97.0

Informal 2 481 3.0

Total 82 418 95.1

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 368 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Cook (NSW)

2001 Electors enrolled 82 150

Candidate Party Votes %

First count Frew, Andy PHON 4 453 6.0

Poulos, Patricia 453 0.6

Strang, Graeme IND 423 0.6

Peters-Power, Cathy GRN 2 655 3.6

Baird, Bruce LIB 41 959 56.2

Bailey, Alison AD 2 815 3.8

Young, Peri ALP 19 768 26.5

Smith, Malcolm CDP 1 256 1.7

James, Peter AFI 852 1.1

Final count Baird, Bruce LIB 47 768 64.0

Formal 74 634 95.3

Informal 3 640 4.7

Total 78 274 95.3

Corangamite (Vic.)

2001 Electors enrolled 85 955

Candidate Party Votes %

First count Hills, Graham PHON 1 983 2.5

Strauss, Nigel LFF 1 960 2.5

Hodge, Robyn AD 5 129 6.4

McArthur, Stewart LIB 37 929 47.4

Lygo, Iain GRN 5 096 6.4

Arundell, Simon IND 1 326 1.7

Bjork-Billings, Michael ALP 26 569 33.2

Final count McArthur, Stewart LIB 44 529 55.7

Bjork-Billings, Michael ALP 35 463 44.3

Formal 79 992 96.6

Informal 2 798 3.4

Total 82 790 96.3

369 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Corio (Vic.)

2001 Electors enrolled 85 836

Candidate Party Votes %

First count Menheere-Thompson, Erica AD 5 388 6.9

O’Connor, Gavan ALP 38 021 48.7

Gooden, Tim 698 0.9

Malesic, Steve LIB 28 254 36.2

Hill, Gareth CEC 176 0.2

Tirkot, Herbert Georg PHON 1 420 1.8

Fairbrother, Cheryl 653 0.8

Johnson, Catherine GRN 3 388 4.3

Final count O’Connor, Gavan ALP 45 787 58.7

Malesic, Steve LIB 32 211 41.3

Formal 77 998 94.9

Informal 4 185 5.1

Total 82 183 95.7

Cowan (WA)

2001 Electors enrolled 79 648

Candidate Party Votes %

First count Holt, Ron PHON 4 130 5.7

Metcalf, Sue NPA 410 0.6

Chaloner, Tracy AD 3 111 4.3

Fort, Dave GWA 2 951 4.1

Shannon, Andre LIB 26 250 36.1

Salmon, Paul CDP 1 117 1.5

Edwards, Graham ALP 34 703 47.8

Final count Edwards, Graham ALP 40 341 55.5

Shannon, Andre LIB 32 331 44.5

Formal 72 672 95.3

Informal 3 564 4.7

Total 76 236 95.7

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 370 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Cowper (NSW)

2001 Electors enrolled 79 982

Candidate Party Votes %

First count Maguire, John LEF 1 904 2.6

Bonfield, Jenny ALP 23 615 32.3

Willey, John IND 973 1.3

Neuss, Phillip LIB 11 663 16.0

Hartsuyker, Luke NPA 21 846 29.9

Van Bladel, Paul IND 452 0.6

Cranny, Jillian GRN 4 033 5.5

Fenton, Michael AD 1 978 2.7

Korn, Bruce CDP 1 472 2.0

Stokes, Allan PHON 5 164 7.1

Final count Hartsuyker, Luke NPA 40 006 54.7

Bonfield, Jenny ALP 33 094 45.3

Formal 73 100 95.9

Informal 3 131 4.1

Total 76 231 95.3

Cunningham (NSW)

2001 Electors enrolled 81 540

Candidate Party Votes %

First count Curtis, John PHON 3 425 4.6

Pink, J Edwin NGST 840 1.1

Fields, Jeremy LIB 20 760 28.0

Berry, Carol GRN 4 914 6.6

Mott, Trevor IND 4 235 5.7

Martin, Stephen ALP 32 722 44.2

Newman, Michael AD 5 307 7.2

Skinner, Paul CDP 1 841 2.5

Final count Martin, Stephen ALP 44 904 60.6

Fields, Jeremy LIB 29 140 39.4

Formal 74 044 95.2

Informal 3 763 4.8

Total 77 807 95.4

371 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Curtin (WA)

2001 Electors enrolled 82 561

Candidate Party Votes %

First count Buckle, Ashley AD 4 863 6.4

Gilmour, Neil PHON 1 840 2.4

Bishop, Julie LIB 41 863 55.2

Fowler, Trish ALP 17 789 23.4

Walker, Steve GWA 7 019 9.2

Wood, G LFF 1 750 2.3

McDonald, Karen CDP 763 1.0

Final count Bishop, Julie LIB 48 502 63.9

Fowler, Trish ALP 27 385 36.1

Formal 75 887 96.7

Informal 2 590 3.3

Total 78 477 95.1

Dawson (Qld)

2001 Electors enrolled 87 405

Candidate Party Votes %

First count Pukallus, Jan CEC 692 0.9

Jones, Barry GRN 1 940 2.4

Kelly, De-Anne NPA 39 827 50.2

Feeney, Cherry ALP 26 782 33.8

Ellul, Andrew Bernard IND 1 050 1.3

Offield, Karen AD 2 195 2.8

Robinson, Rob PHON 6 814 8.6

Final count Kelly, De-Anne NPA 45 987 58.0

Feeney, Cherry ALP 33 313 42.0

Formal 79 300 95.3

Informal 3 930 4.7

Total 83 230 95.2

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 372 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Deakin (Vic.)

2001 Electors enrolled 85 208

Candidate Party Votes %

First count Ayliffe, Nahum AD 6 317 8.0

Buckingham, Helen ALP 30 397 38.4

Evans, Robyn GRN 5 045 6.4

Barresi, Phil LIB 37 417 47.3

Final count Barresi, Phil LIB 40 962 51.7

Buckingham, Helen ALP 38 214 48.3

Formal 79 176 97.4

Informal 2 082 2.6

Total 81 258 95.4

Denison (Tas.)

2001 Electors enrolled 67 938

Candidate Party Votes %

First count Kerr, Duncan ALP 32 404 51.4

Edwards, Penny AD 4 154 6.6

Hampson, Brenda GRN 6 592 10.5

Steven, Tony LIB 19 923 31.6

Final count Kerr, Duncan ALP 40 530 64.3

Steven, Tony LIB 22 543 35.7

Formal 63 073 97.1

Informal 1 889 2.9

Total 64 962 95.6

373 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Dickson (Qld)

2001 Electors enrolled 88 001

Candidate Party Votes %

First count Hyland, Terry IND 1 220 1.5

Kernot, Cheryl ALP 26 557 33.3

Turner, Shayne AD 4 296 5.4

Dutton, Peter LIB 36 390 45.6

Kimlin, Gary ORP 485 0.6

Whitney, Wayne PHON 2 575 3.2

Kramer, Paul GRN 2 812 3.5

Kessels, Colin IND 5 203 6.5

Barnes, J F IND 305 0.4

Final count Dutton, Peter LIB 44 688 56.0

Kernot, Cheryl ALP 35 155 44.0

Formal 79 843 94.4

Informal 4 755 5.6

Total 84 598 96.1

Dobell (NSW)

2001 Electors enrolled 82 002

Candidate Party Votes %

First count Lee, Michael ALP 31 824 42.7

Hennig, Luke CDP 1 420 1.9

Ker, Samantha GRN 2 200 3.0

Ticehurst, Ken LIB 32 761 43.9

Falconer, Ron PHON 3 223 4.3

Hastie, Carolyn AD 3 142 4.2

Final count Ticehurst, Ken LIB 37 565 50.4

Lee, Michael ALP 37 005 49.6

Formal 74 570 95.7

Informal 3 318 4.3

Total 77 888 95.0

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 374 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Dunkley (Vic.)

2001 Electors enrolled 85 129

Candidate Party Votes %

First count Billson, Bruce LIB 39 203 49.9

Cartwright, Michael PHON 1 438 1.8

Conroy, Mark ALP 28 088 35.8

Davis, Fletcher IND 995 1.3

Kelsall, Henry GRN 4 486 5.7

Woodhouse, Ian AD 4 350 5.5

Final count Billson, Bruce LIB 43 537 55.4

Conroy, Mark ALP 35 023 44.6

Formal 78 560 96.6

Informal 2 805 3.4

Total 81 365 95.6

Eden-Monaro (NSW)

2001 Electors enrolled 85 815

Candidate Party Votes %

First count Whan, Steve ALP 28 842 36.7

Chapman, Linda AD 2 584 3.3

Phillips, Frank CDP 1 032 1.3

Beaumont, Rosemary GRN 3 911 5.0

Swift, Matthew IND 211 0.3

Vlug, Peter NCPP 94 0.1

Urquhart, Steve IND 319 0.4

Cochran, Peter IND 6 436 8.2

Nairn, Gary LIB 32 247 41.1

Bridges, Barry PHON 2 821 3.6

Final count Nairn, Gary LIB 40 579 51.7

Whan, Steve ALP 37 918 48.3

Formal 78 497 95.6

Informal 3 628 4.4

Total 82 125 95.7

375 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Fadden (Qld)

2001 Electors enrolled 86 004

Candidate Party Votes %

First count Merlehan, Ray ALP 23 434 30.5

Woolford, Julian GRN 2 305 3.0

Jull, David Francis LIB 42 856 55.8

Cotter, Neil AD 3 308 4.3

Coyle, Chris PHON 4 897 6.4

Final count Jull, David Francis LIB 47 838 62.3

Merlehan, Ray ALP 28 962 37.7

Formal 76 800 94.5

Informal 4 501 5.5

Total 81 301 94.5

Fairfax (Qld)

2001 Electors enrolled 84 217

Candidate Party Votes %

First count Somlyay, Alex LIB 35 868 47.1

Jackson, Karen AD 3 670 4.8

Mackellar, Jim PHON 6 281 8.2

Ringrose, Joy GRN 3 791 5.0

Henderson, John ALP 19 101 25.1

Paulger, Shane Peter Stanley IND 7 519 9.9

Final count Somlyay, Alex LIB 45 135 59.2

Henderson, John ALP 31 095 40.8

Formal 76 230 95.7

Informal 3 399 4.3

Total 79 629 94.6

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 376 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Farrer (NSW)

2001 Electors enrolled 84 423

Candidate Party Votes %

First count Sobey, Chris GRN 2 583 3.4

Weyrich, Tom IND 485 0.6

Bott, Bill NPA 17 641 23.4

Wilkinson, Max PHON 4 795 6.3

Watson, Stuart IND 1 068 1.4

Kreutzberger, Keith 696 0.9

Millen, Frank ALP 15 830 21.0

Ley, S ussan LIB 28 449 37.7

Corbett, David IND 356 0.5

Paterson, Brett AD 1 959 2.6

Taylor, Sue IND 1 254 1.7

Gibson, Andrew IND 416 0.6

Final count Ley, S ussan LIB 37 869 50.1

Bott, Bill NPA 37 663 49.9

Formal 75 532 93.6

Informal 5 156 6.4

Total 80 688 95.6

Fisher (Qld)

2001 Electors enrolled 85 315

Candidate Party Votes %

First count Tannock, Bruce PHON 5 838 7.6

Armstrong, Geoff AD 2 872 3.7

O’Donnell, Ray ALP 19 406 25.1

McLeod, Tony GRN 3 032 3.9

Slipper, Peter LIB 40 173 52.0

Hourigan, Ros IND 6 002 7.8

Final count Slipper, Peter LIB 47 988 62.1

O’Donnell, Ray ALP 29 335 37.9

Formal 77 323 95.6

Informal 3 554 4.4

Total 80 877 94.8

377 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Flinders (Vic.)

2001 Electors enrolled 91 403

Candidate Party Votes %

First count Wilson, Earle IND 968 1.1

Dowey, Kevin Joseph Peter PHON 1 911 2.3

Blade, Ashley IND 567 0.7

Hunt, Greg LIB 43 601 51.7

Finch, Wayne ALP 27 695 32.8

Armstrong, Richard AD 4 690 5.6

De Rango, David GRN 4 886 5.8

Final count Hunt, Greg LIB 48 585 57.6

Finch, Wayne ALP 35 733 42.4

Formal 84 318 96.2

Informal 3 300 3.8

Total 87 618 95.9

Forde (Qld)

2001 Electors enrolled 86 672

Candidate Party Votes %

First count Smith, Val ALP 25 424 33.0

Elson, Kay LIB 38 263 49.7

Dickson, Alan AD 3 620 4.7

Ngahooro, Alice PHON 7 372 9.6

Clyne, Rose GRN 2 363 3.1

Final count Elson, Kay LIB 44 207 57.4

Smith, Val ALP 32 835 42.6

Formal 77 042 94.1

Informal 4 825 5.9

Total 81 867 94.5

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 378 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Forrest (WA)

2001 Electors enrolled 82 248

Candidate Party Votes %

First count Giorgi, Alan PHON 7 510 10.1

Harvey, Arthur CEC 281 0.4

Caldwell, Charles NPA 1 397 1.9

Prosser, Geoff LIB 34 392 46.0

Wylie, Alison AD 2 477 3.3

Llewellyn, Paul GWA 5 359 7.2

Kirwan, Megan CLA 433 0.6

Smith, Tresslyn ALP 22 872 30.6

Final count Prosser, Geoff LIB 43 049 57.6

Smith, Tresslyn ALP 31 672 42.4

Formal 74 721 94.9

Informal 3 976 5.1

Total 78 697 95.7

Fowler (NSW)

2001 Electors enrolled 82 745

Candidate Party Votes %

First count Johnson, Hal CEC 2 166 3.2

Grant, Lee GRN 1 654 2.5

Poularas, Manny CDP 1 110 1.6

Watson, Glenn LIB 12 154 18.0

Brazenall, Max AFI 853 1.3

Chung, Steve UNI 3 476 5.2

Rosso, Oscar PHON 2 357 3.5

Gaskell, Robin NGST 1 395 2.1

Mendelssohn, David AD 1 320 2.0

Irwin, Julia ALP 40 904 60.7

Final count Irwin, Julia ALP 48 174 71.5

Watson, Glenn LIB 19 215 28.5

Formal 67 389 87.2

Informal 9 852 12.8

Total 77 241 93.3

379 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Franklin (Tas.)

2001 Electors enrolled 67 119

Candidate Party Votes %

First count Bastick, Patricia GRN 6 098 9.7

Manskey, Karen AD 3 050 4.9

Quick, Harry ALP 28 746 45.8

Mulloy, Art PHON 1 255 2.0

Hodgman, Peter LIB 23 548 37.6

Final count Quick, Harry ALP 36 390 58.0

Hodgman, Peter LIB 26 307 42.0

Formal 62 697 97.0

Informal 1 937 3.0

Total 64 634 96.3

Fraser (ACT)

2001 Electors enrolled 112 225

Candidate Party Votes %

First count Dunn, Martin LIB 31 503 30.8

O’Callaghan, Ben GRN 8 067 7.9

Kemp, Paul PHON 2 397 2.3

McMullan, Bob ALP 48 583 47.5

Wimborne, Fleur AD 8 168 8.0

Vassilopoulos, James 1 369 1.3

O’Sullivan, Caroline CDP 2 251 2.2

Final count McMullan, Bob ALP 64 154 62.7

Dunn, Martin LIB 38 184 37.3

Formal 102 338 96.4

Informal 3 844 3.6

Total 106 182 94.6

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 380 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Fremantle (WA)

2001 Electors enrolled 80 927

Candidate Party Votes %

First count Reynolds, Chris PHON 4 308 5.9

Shave, Michelle CDP 1 025 1.4

Harris, Sarah 588 0.8

Smyth, Louise LIB 22 025 30.4

Delves, Robert GWA 6 565 9.1

Swift, Rod AD 3 878 5.4

Lawrence, Carmen ALP 34 054 47.0

Final count Lawrence, Carmen ALP 43 952 60.7

Smyth, Louise LIB 28 491 39.3

Formal 72 443 94.3

Informal 4 393 5.7

Total 76 836 94.9

Gellibrand (Vic.)

2001 Electors enrolled 86 496

Candidate Party Votes %

First count Tann, Christopher LIB 19 191 25.1

Roxon, Nicola ALP 46 124 60.4

Richards, Rachel AD 5 256 6.9

Finey, Michele GRN 4 831 6.3

Jorquera, Jorge 963 1.3

Final count Roxon, Nicola ALP 54 814 71.8

Tann, Christopher LIB 21 551 28.2

Formal 76 365 95.1

Informal 3 938 4.9

Total 80 303 92.8

381 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Gilmore (NSW)

2001 Electors enrolled 83 909

Candidate Party Votes %

First count Knott, Peter ALP 20 011 26.1

Gash, Joanna LIB 43 089 56.1

Ryan, Steve CDP 1 253 1.6

McClung, Jean CEC 113 0.1

Bange, Jane GRN 4 218 5.5

Hayes, Michael AD 3 323 4.3

McLeod, Paul UNI 339 0.4

Crocker, Geoff PHON 4 454 5.8

Final count Gash, Joanna LIB 49 634 64.6

Knott, Peter ALP 27 166 35.4

Formal 76 800 95.7

Informal 3 485 4.3

Total 80 285 95.7

Gippsland (Vic.)

2001 Electors enrolled 83 845

Candidate Party Votes %

First count Jago, John IND 1 579 2.1

Freshwater, Michael PHON 4 066 5.4

McCubbin, Jo AD 3 331 4.4

Evans, Phillip J IND 1 551 2.0

Buckley, Ben IND 1 249 1.6

Thorpe, Marjorie IND 791 1.0

Williams, Frank CEC 221 0.3

Bolitho, Bill ALP 19 469 25.7

Treasure, Doug IND 4 249 5.6

McGauran, Peter NPA 34 555 45.6

Robinson, Phillip IND 487 0.6

Aitken, Chris GRN 4 205 5.6

Final count McGauran, Peter NPA 43 978 58.1

Bolitho, Bill ALP 31 775 41.9

Formal 75 753 94.4

Informal 4 484 5.6

Total 80 237 95.7

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 382 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Goldstein (Vic.)

2001 Electors enrolled 89 948

Candidate Party Votes %

First count Kemp, David LIB 43 535 52.7

Powning, Rachel ALP 22 730 27.5

Newell, Michaela Clare AD 6 215 7.5

Stegley, Kristin IND 4 807 5.8

Puszka, Teresa GRN 5 294 6.4

Final count Kemp, David LIB 49 122 59.5

Powning, Rachel ALP 33 459 40.5

Formal 82 581 97.2

Informal 2 351 2.8

Total 84 932 94.4

Grayndler (NSW)

2001 Electors enrolled 86 146

Candidate Party Votes %

First count Baird, Matthew AD 6 750 9.1

O’Connor, Kane PHON 1 485 2.0

Johnson, Sue 954 1.3

Albanese, Anthony ALP 36 379 49.1

Kenworthy, Brett LIB 16 971 22.9

Hale, Sylvia GRN 9 666 13.1

Wan, Guang Hua UNI 1 009 1.4

Herden, Chris CDP 805 1.1

Final count Albanese, Anthony ALP 52 770 71.3

Kenworthy, Brett LIB 21 249 28.7

Formal 74 019 93.4

Informal 5 193 6.6

Total 79 212 92.0

383 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Greenway (NSW)

2001 Electors enrolled 85 876

Candidate Party Votes %

First count Bawden, Bob CDP 4 272 5.6

Sherwood, Ted AFI 1 608 2.1

Pettitt, Tony PHON 4 155 5.5

Mossfield, Frank ALP 32 380 42.7

Vlatko, Tony GRN 2 002 2.6

Francis, Joseph AD 2 818 3.7

Tanda, Amarjit Singh IND 620 0.8

Holder, Rick LIB 28 038 36.9

Final count Mossfield, Frank ALP 40 310 53.1

Holder, Rick LIB 35 583 46.9

Formal 75 893 93.2

Informal 5 528 6.8

Total 81 421 94.8

Grey (SA)

2001 Electors enrolled 85 745

Candidate Party Votes %

First count O’Neill, Con ALP 24 345 31.5

Robertson, Gil John AD 3 672 4.7

Holland, Sylvia PHON 5 276 6.8

Martin, Felicity GRN 1 845 2.4

Wakelin, Barry LIB 42 270 54.6

Final count Wakelin, Barry LIB 46 876 60.6

O’Neill, Con ALP 30 532 39.4

Formal 77 408 95.4

Informal 3 708 4.6

Total 81 116 94.6

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 384 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Griffith (Qld)

2001 Electors enrolled 92 367

Candidate Party Votes %

First count Rooke, Joseph 547 0.7

McMahon, Edmund Gavin PHON 2 220 2.6

Wilson, Rob GRN 2 671 3.2

Vasta, Ross LIB 32 249 38.5

Rendell, David AD 3 829 4.6

Graham, Ann NPA 1 591 1.9

Rudd, Kevin ALP 40 707 48.6

Final count Rudd, Kevin ALP 46 654 55.7

Vasta, Ross LIB 37 160 44.3

Formal 83 814 95.8

Informal 3 660 4.2

Total 87 474 94.7

Groom (Qld)

2001 Electors enrolled 84 838

Candidate Party Votes %

First count Kane, Michael GRN 2 774 3.6

Wuersching, Barbara NPA 8 563 11.0

Hoy, David PHON 6 958 8.9

Macfarlane, Ian LIB 36 573 46.9

King, Leeann ALP 18 467 23.7

Berry, Rob IND 2 192 2.8

Eyres, Stephen AD 2 521 3.2

Final count Macfarlane, Ian LIB 50 802 65.1

King, Leeann ALP 27 246 34.9

Formal 78 048 96.6

Informal 2 776 3.4

Total 80 824 95.3

385 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Gwydir (NSW)

2001 Electors enrolled 84 602

Candidate Party Votes %

First count Witten, Richard CEC 1 197 1.6

Haigh, Bruce IND 4 637 6.0

Graham, Ken AD 1 242 1.6

Rogers, Colin PHON 7 716 10.0

Strachan, Neil GRN 1 324 1.7

Weber, Harry LEF 1 194 1.6

Anderson, John NPA 40 437 52.6

Murnain, Anne ALP 17 402 22.7

Edwards, Gary IND 389 0.5

O’Regan, Bevan IND 1 289 1.7

Final count Anderson, John NPA 49 844 64.9

Murnain, Anne ALP 26 983 35.1

Formal 76 827 95.5

Informal 3 646 4.5

Total 80 473 95.1

Hasluck (WA)

2001 Electors enrolled 78 418

Candidate Party Votes %

First count McLean, Ronnie CEC 804 1.1

Jackson, Sharryn ALP 26 890 38.2

Daniels, Michael CLA 520 0.7

Ryan, Terry CDP 1 695 2.4

Edmonds, Luke GWA 3 986 5.7

Markham, Peter AD 3 455 4.9

Hopkinson, James PHON 4 920 7.0

Hegarty, Ros NPA 401 0.6

Chan, Bethwyn LIB 27 660 39.3

Final count Jackson, Sharryn ALP 36 420 51.8

Chan, Bethwyn LIB 33 911 48.2

Formal 70 331 94.2

Informal 4 334 5.8

Total 74 665 95.2

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 386 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Herbert (Qld)

2001 Electors enrolled 90 904

Candidate Party Votes %

First count Weil, Anthony John PHON 5 827 7.1

Hoolihan, Richard AD 2 494 3.0

Bown, Conway IND 6 473 7.9

Hill, Jenny ALP 29 897 36.4

Lindsay, Peter LIB 35 349 43.0

Goddard, Anne GRN 2 205 2.7

Final count Lindsay, Peter LIB 42 455 51.6

Hill, Jenny ALP 39 790 48.4

Formal 82 245 95.1

Informal 4 266 4.9

Total 86 511 95.2

Higgins (Vic.)

2001 Electors enrolled 88 043

Candidate Party Votes %

First count Stephens, Katie ALP 23 038 28.9

Giles, Tania GRN 7 029 8.8

Moss, Katie AD 7 275 9.1

Costello, Peter LIB 42 437 53.2

Final count Costello, Peter LIB 46 583 58.4

Stephens, Katie ALP 33 196 41.6

Formal 79 779 97.3

Informal 2 198 2.7

Total 81 977 93.1

387 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Hindmarsh (SA)

2001 Electors enrolled 84 806

Candidate Party Votes %

First count Fitzpatrick, Peter PHON 2 458 3.2

Georganas, Steve ALP 29 187 38.3

Gallus, Chris LIB 35 117 46.0

Cashel, Deb GRN 2 757 3.6

Dowd, Caroline AD 6 764 8.9

Final count Gallus, Chris LIB 39 564 51.9

Georganas, Steve ALP 36 719 48.1

Formal 76 283 94.2

Informal 4 677 5.8

Total 80 960 95.5

Hinkler (Qld)

2001 Electors enrolled 81 566

Candidate Party Votes %

First count Bates, Theresa GRN 1 904 2.5

Melville, Peter IND 7 147 9.6

White, Lisa AD 1 393 1.9

Dorron, Cheryl ALP 28 483 38.1

Neville, Paul NPA 29 231 39.1

Janke, Martin PHON 6 562 8.8

Final count Neville, Paul NPA 37 392 50.0

Dorron, Cheryl ALP 37 328 50.0

Formal 74 720 95.6

Informal 3 476 4.4

Total 78 196 95.9

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 388 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Holt (Vic.)

1999 by-election (6.11.1999) Electors enrolled 84 725

Candidate Party Votes %

First count Mulholland, John DLP 5 404 7.3

Scoullar, Daniel GRN 4 701 6.4

Dickson, Lynne CDP 4 399 6.0

Morgan, Polly AD 10 896 14.7

Byrne, Anthony ALP 48 499 65.6

Final count Byrne, Anthony ALP 53 249 72.1

Morgan, Polly AD 20 650 27.9

Formal 73 899 92.8

Informal 5 727 7.2

Total 79 626 94.0

2001 Electors enrolled 88 172

Candidate Party Votes %

First count Morgan, Polly AD 5 240 6.6

Wood, Jason LIB 24 621 31.1

Patrinos, Theos GRN 2 149 2.7

Ford, Gordon W 880 1.1

Byrne, Anthony ALP 44 681 56.5

Dickson, Lynne CDP 1 513 1.9

Final count Byrne, Anthony ALP 50 078 63.3

Wood, Jason LIB 29 006 36.7

Formal 79 084 95.1

Informal 4 109 4.9

Total 83 193 94.4

389 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Hotham (Vic.)

2001 Electors enrolled 89 090

Candidate Party Votes %

First count Bennett, Ollie GRN 3 544 4.4

Hall, Simon Joseph CEC 598 0.7

Ruffolo, Priscilla LIB 28 579 35.1

Joss, Jessica AD 4 383 5.4

Crean, Simon ALP 44 351 54.4

Final count Crean, Simon ALP 49 701 61.0

Ruffolo, Priscilla LIB 31 754 39.0

Formal 81 455 96.4

Informal 3 005 3.6

Total 84 460 94.8

Hughes (NSW)

2001 Electors enrolled 85 741

Candidate Party Votes %

First count Heemstra, Simon GRN 3 604 4.6

Vale, Danna LIB 42 393 53.6

Ryan, William CDP 1 676 2.1

Oz , Susan PHON 3 885 4.9

Van De Weg, Bruce AD 2 811 3.6

Hawkins, Christine ALP 24 706 31.2

Final count Vale, Danna LIB 47 773 60.4

Hawkins, Christine ALP 31 302 39.6

Formal 79 075 95.9

Informal 3 361 4.1

Total 82 436 96.1

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 390 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Hume (NSW)

2001 Electors enrolled 85 640

Candidate Party Votes %

First count Schultz, Alby LIB 41 899 53.0

Watchirs, Kevin GRN 3 435 4.3

Roxburgh, James AD 3 762 4.8

Prell, Charlie PHON 6 589 8.3

Merriman, Jan ALP 23 389 29.6

Final count Schultz, Alby LIB 47 278 59.8

Merriman, Jan ALP 31 796 40.2

Formal 79 074 96.5

Informal 2 908 3.5

Total 81 982 95.7

Hunter (NSW)

2001 Electors enrolled 84 649

Candidate Party Votes %

First count Macaulay, Rob NPA 21 613 27.5

O’Brien, Larry GRN 3 553 4.5

Bennison, Rod AD 3 071 3.9

Lawler, Ann CEC 1 137 1.4

Fox, Bill PHON 8 100 10.3

Fitzgibbon, Joel ALP 41 123 52.3

Final count Fitzgibbon, Joel ALP 47 838 60.9

Macaulay, Rob NPA 30 759 39.1

Formal 78 597 96.6

Informal 2 780 3.4

Total 81 377 96.1

391 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Indi (Vic.)

2001 Electors enrolled 85 758

Candidate Party Votes %

First count Adams, Pat 895 1.2

Murdoch, Barbara ALP 21 014 27.0

Bennetts, Lyn PHON 3 079 4.0

Chuck, Robert AD 2 920 3.8

Seymour, Philip John CDP 884 1.1

Wardle, Michael GRN 2 956 3.8

Chambers, Don NPA 9 552 12.3

Panopoulos, Sophie LIB 31 152 40.1

McIntosh, Nelson IND 5 284 6.8

Final count Panopoulos, Sophie LIB 47 535 61.1

Murdoch, Barbara ALP 30 201 38.9

Formal 77 736 94.8

Informal 4 281 5.2

Total 82 017 95.6

Isaacs (Vic.)

2000 by-election (12.8.2000) Electors enrolled 81 329

Candidate Party Votes %

First count Brook, Patricia FST 3 270 5.4

Fletcher, Haydn AD 10 540 17.3

Hutchison, Mary GRN 5 539 9.1

King, Gail DLP 1 832 3.0

Wesley, Carl IND 5 329 8.7

Corcoran, Ann ALP 34 483 56.5

Final count Corcoran, Ann ALP 40 278 66.0

Fletcher, Haydn AD 20 715 34.0

Formal 60 993 91.8

Informal 5 420 8.2

Total 66 413 81.7

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 392 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Isaacs (Vic.)

2001 Electors enrolled 82 675

Candidate Party Votes %

First count Oakley, Shirly IND 1 342 1.8

Brook, Patricia IND 640 0.8

Corcoran, Ann ALP 31 951 42.2

Stanton, Heather CEC 246 0.3

Groves, John PHON 1 358 1.8

Shepherdson, Michael LIB 31 520 41.6

Bujeya, Darren GRN 3 073 4.1

Fletcher, Haydn AD 5 627 7.4

Final count Corcoran, Ann ALP 40 011 52.8

Shepherdson, Michael LIB 35 746 47.2

Formal 75 757 95.4

Informal 3 691 4.6

Total 79 448 96.1

Jagajaga (Vic.)

2001 Electors enrolled 88 073

Candidate Party Votes %

First count Wigg, Peter AD 5 421 6.7

Gallagher, Paul CEC 266 0.3

Jones, Brett Lloyd LIB 32 619 40.2

Roberts, Samantha GRN 5 178 6.4

Macklin, Jenny ALP 37 027 45.6

Schorel-Hlavka, Gary IND 673 0.8

Final count Macklin, Jenny ALP 45 170 55.6

Jones, Brett Lloyd LIB 36 014 44.4

Formal 81 184 96.4

Informal 3 070 3.6

Total 84 254 95.7

393 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Kalgoorlie (WA)

2001 Electors enrolled 82 534

Candidate Party Votes %

First count Hoddy, Don AD 2 383 3.5

Haase, Barry LIB 28 810 42.6

Browning, Paul ALP 23 712 35.1

Scott, Robin PHON 5 818 8.6

Miller, Laurie GWA 2 554 3.8

Burt, Ian CLA 447 0.7

Butson, Clark IND 1 947 2.9

Smith, Neville IND 474 0.7

Payne, Callum CEC 111 0.2

McCumstie, Peter NPA 1 379 2.0

Final count Haase, Barry LIB 36 755 54.3

Browning, Paul ALP 30 880 45.7

Formal 67 635 94.4

Informal 4 010 5.6

Total 71 645 86.8

Kennedy (Qld)

2001 Electors enrolled 84 739

Candidate Party Votes %

First count Wall, Jo A D 2 307 3.1

Rivas, Cherie GRN 1 601 2.1

Neilan, Alan ALP 17 613 23.3

Lyle, Mary NPA 10 718 14.2

Harris, Judith CEC 229 0.3

Katter, Bob IND 35 555 47.1

Burnett, Jerry PHON 7 460 9.9

Final count Katter, Bob IND 52 602 69.7

Neilan, Alan ALP 22 881 30.3

Formal 75 483 95.3

Informal 3 685 4.7

Total 79 168 93.4

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 394 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Kingsford Smith (NSW)

2001 Electors enrolled 86 647

Candidate Party Votes %

First count Brown, Jill PHON 3 710 4.9

Notley-Smith, Bruce LIB 26 169 34.3

Hurwitz, Arthur GRN 5 551 7.3

Carman, Marina 558 0.7

Brereton, Laurie ALP 36 428 47.7

Zakrzewski, Peter AD 3 974 5.2

Final count Brereton, Laurie ALP 44 995 58.9

Notley-Smith, Bruce LIB 31 395 41.1

Formal 76 390 93.9

Informal 4 996 6.1

Total 81 386 93.9

Kingston (SA)

2001 Electors enrolled 85 398

Candidate Party Votes %

First count Hersey, Dean LIB 30 080 38.8

Arandelovic, Gordon NGST 1 136 1.5

McCormack, Charlie PHON 3 634 4.7

Guildner, Deborah GRN 2 437 3.1

Pratt, Graham AD 9 076 11.7

Cox, David ALP 31 127 40.2

Final count Cox, David ALP 40 618 52.4

Hersey, Dean LIB 36 872 47.6

Formal 77 490 94.5

Informal 4 511 5.5

Total 82 001 96.0

395 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Kooyong (Vic.)

2001 Electors enrolled 87 128

Candidate Party Votes %

First count Georgiou, Petro LIB 44 244 55.1

Campbell, Peter GRN 8 607 10.7

Sharp, Ari AD 6 374 7.9

Wilson, Tom ALP 21 096 26.3

Final count Georgiou, Petro LIB 48 944 60.9

Wilson, Tom ALP 31 377 39.1

Formal 80 321 97.4

Informal 2 117 2.6

Total 82 438 94.6

La Trobe (Vic.)

2001 Electors enrolled 88 269

Candidate Party Votes %

First count Charles, Bob LIB 37 641 46.6

Smith, Craig GRN 5 740 7.1

Holland, Tony AD 6 424 8.0

Staindl, Philip ALP 27 912 34.5

Voigt, Wolfgang CDP 861 1.1

Scott, June PHON 1 304 1.6

Dean, Frank IND 386 0.5

Allen, Jason IND 530 0.7

Final count Charles, Bob LIB 43 366 53.7

Staindl, Philip ALP 37 432 46.3

Formal 80 798 95.8

Informal 3 544 4.2

Total 84 342 95.6

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 396 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Lalor (Vic.)

2001 Electors enrolled 89 277

Candidate Party Votes %

First count Howe, Roger AD 6 297 7.7

McConnell, David V LIB 24 634 30.1

Briffa, Tony GRN 3 321 4.1

Gillard, Julia ALP 47 490 58.1

Final count Gillard, Julia ALP 53 644 65.6

McConnell, David V LIB 28 098 34.4

Formal 81 742 95.6

Informal 3 718 4.4

Total 85 460 95.7

Leichhardt (Qld)

2001 Electors enrolled 85 689

Candidate Party Votes %

First count East, Thomas James PHON 6 324 8.5

Entsch, Warren LIB 36 215 48.8

Trezise, Matt ALP 24 636 33.2

Metcalfe, Jonathan GRN 3 890 5.2

Pugh, Rata Hami IND 561 0.8

Salier, Harold AD 2 643 3.6

Final count Entsch, Warren LIB 41 884 56.4

Trezise, Matt ALP 32 385 43.6

Formal 74 269 94.1

Informal 4 672 5.9

Total 78 941 92.1

397 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Lilley (Qld)

2001 Electors enrolled 87 642

Candidate Party Votes %

First count McDonough, Rod AD 4 565 5.7

Ross, David LIB 31 855 39.8

Bocquee, Pierre PHON 2 914 3.6

Meehan, Sue GRN 3 011 3.8

Swan, Wayne ALP 37 713 47.1

Final count Swan, Wayne ALP 43 899 54.8

Ross, David LIB 36 159 45.2

Formal 80 058 96.3

Informal 3 083 3.7

Total 83 141 94.9

Lindsay (NSW)

2001 Electors enrolled 81 618

Candidate Party Votes %

First count Phillips, John CDP 1 930 2.6

Bradbury, David ALP 25 320 34.6

Edwards, Lesley GRN 1 819 2.5

Courtney, Anthony David IND 727 1.0

Nixon, Bill PHON 3 768 5.1

Waters, Geraldine AD 1 584 2.2

Mitchell, Graham IND 236 0.3

Walker, Stephen NCPP 122 0.2

Brown, Geoff SAS 2 391 3.3

Kelly, Jackie LIB 34 339 46.9

Eykamp, Jean M NGST 534 0.7

Lindsay-Henderson, Steve IND 400 0.5

Final count Kelly, Jackie LIB 40 590 55.5

Bradbury, David ALP 32 580 44.5

Formal 73 170 93.9

Informal 4 785 6.1

Total 77 955 95.5

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 398 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Lingiari (NT)

2001 Electors enrolled 57 077

Candidate Party Votes %

First count Kelly, Ron CLP 17 133 39.2

Chellew, Linda AD 2 213 5.1

Norris, Wayne David PHON 1 817 4.2

Snowdon, Warren ALP 20 916 47.8

Hoad, Rob GRN 1 226 2.8

Wright, Wayne 428 1.0

Final count Snowdon, Warren ALP 24 182 55.3

Kelly, Ron CLP 19 551 44.7

Formal 43 733 95.1

Informal 2 240 4.9

Total 45 973 80.5

Longman (Qld)

2001 Electors enrolled 83 408

Candidate Party Votes %

First count Beckett, Stephen ALP 27 629 36.6

Scopes, Eve GRN 2 556 3.4

Patrick, Bronwyn AD 2 992 4.0

Brough, Mal LIB 34 229 45.4

Hallam, Brian IND 1 665 2.2

Hardwick, Leslie Vernon CEC 148 0.2

Bowden, Bert PHON 6 223 8.2

Final count Brough, Mal LIB 39 774 52.7

Beckett, Stephen ALP 35 668 47.3

Formal 75 442 94.7

Informal 4 195 5.3

Total 79 637 95.5

399 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Lowe (NSW)

2001 Electors enrolled 83 707

Candidate Party Votes %

First count Murphy, John ALP 33 508 44.8

Doust, David LIB 31 400 42.0

Garrett, Anna AD 3 359 4.5

Wong, Ernest UNI 1 700 2.3

Krumins, Harry PHON 1 463 2.0

Lane, Max 267 0.4

Soulos, Mersina GRN 3 145 4.2

Final count Murphy, John ALP 40 271 53.8

Doust, David LIB 34 571 46.2

Formal 74 842 94.2

Informal 4 606 5.8

Total 79 448 94.9

Lyne (NSW)

2001 Electors enrolled 86 901

Candidate Party Votes %

First count Stanfield, Lynn PHON 8 178 10.2

Sara , Dane William IND 963 1.2

Vaile, Mark NPA 42 699 53.3

Isherwood, Siobhan GRN 2 380 3.0

Jirman, Philip AD 2 237 2.8

Muldoon, Graeme CEC 247 0.3

Stevens, Pat ALP 23 405 29.2

Final count Vaile, Mark NPA 49 057 61.2

Stevens, Pat ALP 31 052 38.8

Formal 80 109 96.1

Informal 3 247 3.9

Total 83 356 95.9

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 400 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Lyons (Tas.)

2001 Electors enrolled 62 942

Candidate Party Votes %

First count Batchelor, Neil PHON 3 141 5.4

Adams, Dick ALP 27 596 47.3

Morris, Tim GRN 4 113 7.0

Page, Geoff LIB 20 913 35.8

Anderson, Sonia AD 2 630 4.5

Final count Adams, Dick ALP 33 970 58.2

Page, Geoff LIB 24 423 41.8

Formal 58 393 96.5

Informal 2 146 3.5

Total 60 539 96.2

Macarthur (NSW)

2001 Electors enrolled 80 127

Candidate Party Votes %

First count Watkins, Len PHON 3 759 5.3

Oates, Meg ALP 25 675 35.9

Sanders, Eric NCPP 236 0.3

Farmer, Pat LIB 36 348 50.8

Lantry, Jasmine AD 1 555 2.2

Knowles, Gregory John IND 757 1.1

Sheppard, Elwyn CDP 1 052 1.5

Hunt, Geraldine GRN 2 183 3.1

Final count Farmer, Pat LIB 40 767 57.0

Oates, Meg ALP 30 798 43.0

Formal 71 565 94.1

Informal 4 508 5.9

Total 76 073 94.9

401 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Mackellar (NSW)

2001 Electors enrolled 86 505

Candidate Party Votes %

First count Pape, Andrea GRN 6 277 8.1

Bishop, Bronwyn LIB 44 854 57.6

Cuthbertson, Peter PHON 2 182 2.8

Dimond, Vicki AD 7 365 9.5

Moody, Tom AFI 1 171 1.5

Carpentier, Ben ALP 14 708 18.9

May, George IND 1 265 1.6

Final count Bishop, Bronwyn LIB 52 039 66.9

Carpentier, Ben ALP 25 783 33.1

Formal 77 822 95.3

Informal 3 801 4.7

Total 81 623 94.4

Macquarie (NSW)

2001 Electors enrolled 86 364

Candidate Party Votes %

First count Williams, Leigh GRN 6 644 8.4

Searle, Adam ALP 21 160 26.8

Grigg, Brian CDP 1 559 2.0

Majoros, Les AD 4 304 5.5

Buckley, Wayne PHON 3 893 4.9

Bartlett, Kerry LIB 40 225 51.0

Warren, Robert SAS 1 086 1.4

Final count Bartlett, Kerry LIB 46 273 58.7

Searle, Adam ALP 32 598 41.3

Formal 78 871 96.1

Informal 3 160 3.9

Total 82 031 95.0

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 402 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Makin (SA)

2001 Electors enrolled 88 248

Candidate Party Votes %

First count Kowald, Ron PHON 3 779 4.7

Posta, Christine AD 8 343 10.4

Reeves, Allon GRN 1 850 2.3

Draper, Trish LIB 36 979 45.9

Woodman, Julie ALP 29 539 36.7

Final count Draper, Trish LIB 43 271 53.8

Woodman, Julie ALP 37 219 46.2

Formal 80 490 94.8

Informal 4 420 5.2

Total 84 910 96.2

Mallee (Vic.)

2001 Electors enrolled 81 774

Candidate Party Votes %

First count Kelly, Timothy AD 3 532 4.7

Zigouras, John ALP 15 440 20.4

Rivendell, Julie GRN 1 809 2.4

Mackley, Bob PHON 6 550 8.6

Forrest, John NPA 44 769 59.1

Douglass, Ross IND 3 704 4.9

Final count Forrest, John NPA 53 007 69.9

Zigouras, John ALP 22 797 30.1

Formal 75 804 96.4

Informal 2 850 3.6

Total 78 654 96.2

403 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Maranoa (Qld)

2001 Electors enrolled 84 022

Candidate Party Votes %

First count Wilson, Rhonda AD 2 977 3.9

Bowden, David L ALP 17 696 23.3

Rolls, Cindy CEC 600 0.8

McNichol, Mark PHON 11 429 15.1

Scott, Bruce NPA 41 685 54.9

Nemeth, Noel GRN 1 512 2.0

Final count Scott, Bruce NPA 50 103 66.0

Bowden, David L ALP 25 796 34.0

Formal 75 899 95.3

Informal 3 732 4.7

Total 79 631 94.8

Maribyrnong (Vic.)

2001 Electors enrolled 83 750

Candidate Party Votes %

First count Kozlowski, Andre CEC 1 840 2.5

Beckwith, Jules GRN 2 878 3.8

Barclay, Grahame LIB 20 705 27.7

Sercombe, Bob ALP 44 825 59.9

Williams, Charles AD 4 567 6.1

Final count Sercombe, Bob ALP 50 410 67.4

Barclay, Grahame LIB 24 405 32.6

Formal 74 815 94.6

Informal 4 309 5.4

Total 79 124 94.5

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 404 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Mayo (SA)

2001 Electors enrolled 86 319

Candidate Party Votes %

First count McLaren, John AD 11 607 14.8

Spragg, Bill IND 2 307 3.0

Downer, Alexander LIB 41 259 52.8

Clark, Dave GRN 4 084 5.2

Thomas, Mike PHON 2 366 3.0

Coombe, Howie F IND 310 0.4

Brennan, Delia ALP 16 269 20.8

Final count Downer, Alexander LIB 49 162 62.9

Brennan, Delia ALP 29 040 37.1

Formal 78 202 94.5

Informal 4 544 5.5

Total 82 746 95.9

McEwen (Vic.)

2001 Electors enrolled 89 021

Candidate Party Votes %

First count Salter, Alan A PHON 2 448 3.0

Romagnesi, Jim GRN 5 006 6.1

Macleod, Andrew ALP 31 986 38.8

Bailey, Fran LIB 37 963 46.0

Lodwick, Bill IND 1 129 1.4

Carden, Tony AD 3 986 4.8

Final count Bailey, Fran LIB 42 249 51.2

Macleod, Andrew ALP 40 269 48.8

Formal 82 518 96.2

Informal 3 272 3.8

Total 85 790 96.4

405 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

McMillan (Vic.)

2001 Electors enrolled 85 551

Candidate Party Votes %

First count Howell, Betty 1 262 1.6

Roberts, David NPA 2 172 2.7

Forbes, Jim LIB 31 532 39.8

Wall, David AD 3 233 4.1

Farrar, Jenny GRN 2 918 3.7

Zahra, Christian ALP 35 238 44.5

Holtman, John F PHON 2 864 3.6

Final count Zahra, Christian ALP 41 559 52.5

Forbes, Jim LIB 37 660 47.5

Formal 79 219 96.5

Informal 2 853 3.5

Total 82 072 95.9

McPherson (Qld)

2001 Electors enrolled 94 653

Candidate Party Votes %

First count Light, Inge GRN 4 220 5.0

Lewis, Paul PHON 4 989 5.9

May, Margaret LIB 46 641 55.2

Bradley, Ronald IND 607 0.7

Trigger, Kellie ALP 24 055 28.5

Goodwin, Kevin Patrick IND 481 0.6

White, Russell V AD 3 485 4.1

Final count May, Margaret LIB 52 839 62.5

Trigger, Kellie ALP 31 639 37.5

Formal 84 478 94.7

Informal 4 754 5.3

Total 89 232 94.3

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 406 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Melbourne (Vic.)

2001 Electors enrolled 95 848

Candidate Party Votes %

First count Tanner, Lindsay James ALP 39 978 47.6

Ferrari, James Stephen 558 0.7

Jolly, Stephen 1 260 1.5

Curr, Pamela GRN 13 174 15.7

Frantzeskos, Con LIB 20 870 24.9

McKenna, Brent AD 8 062 9.6

Final count Tanner, Lindsay James ALP 58 808 70.1

Frantzeskos, Con LIB 25 094 29.9

Formal 83 902 96.2

Informal 3 288 3.8

Total 87 190 91.0

Melbourne Ports (Vic.)

2001 Electors enrolled 89 113

Candidate Party Votes %

First count Chipp, Greg AD 7 328 9.3

Beck, Jeremy CEC 305 0.4

Danby, Michael ALP 31 110 39.4

Kavanagh, Jeannette GRN 8 912 11.3

McLorinan, Andrew LIB 31 384 39.7

Final count Danby, Michael ALP 44 018 55.7

McLorinan, Andrew LIB 35 021 44.3

Formal 79 039 96.7

Informal 2 662 3.3

Total 81 701 91.7

407 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Menzies (Vic.)

2001 Electors enrolled 84 613

Candidate Party Votes %

First count Watson, Barry GRN 4 301 5.5

Andrews, Kevin LIB 41 565 53.3

Griffin, Brendan NGST 1 135 1.5

Ryan, Michael AD 5 113 6.6

Vasilopoulos, Olga ALP 25 895 33.2

Final count Andrews, Kevin LIB 45 977 58.9

Vasilopoulos, Olga ALP 32 032 41.1

Formal 78 009 96.6

Informal 2 784 3.4

Total 80 793 95.5

Mitchell (NSW)

2001 Electors enrolled 86 647

Candidate Party Votes %

First count Mudgee, David AFI 1 235 1.6

Cadman, Alan LIB 49 995 63.3

Baggs, David AD 3 769 4.8

Taylor, Cindy GRN 2 470 3.1

McShane, John ALP 16 987 21.5

Gregory, Ken CDP 1 681 2.1

Burke, Stephen IND 712 0.9

Eder, Dale PHON 2 183 2.8

Final count Cadman, Alan LIB 56 366 71.3

McShane, John ALP 22 666 28.7

Formal 79 032 95.5

Informal 3 725 4.5

Total 82 757 95.5

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 408 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Moncrieff (Qld)

2001 Electors enrolled 89 483

Candidate Party Votes %

First count Tobias, Josephine IND 2 286 2.9

Carroll, Maurie IND 360 0.5

Ciobo, Steven LIB 39 586 50.9

Douglas, Susie NPA 4 914 6.3

Chatterjee, Victoria ALP 19 158 24.6

Aleckson, Maxwell A IND 549 0.7

Millar, Lesley PHON 4 458 5.7

Derrick, Kari AD 3 439 4.4

Hepburn, Dean GRN 3 014 3.9

Final count Ciobo, Steven LIB 50 876 65.4

Chatterjee, Victoria ALP 26 888 34.6

Formal 77 764 92.9

Informal 5 958 7.1

Total 83 722 93.6

Moore (WA)

2001 Electors enrolled 74 103

Candidate Party Votes %

First count Henderson, Geof IND 1 640 2.4

Oliver, Clive AD 3 391 5.0

Roy, Andrew GWA 3 683 5.4

Evans, John PHON 3 078 4.5

Young, Kim ALP 22 888 33.7

Washer, Mal LIB 33 302 49.0

Final count Washer, Mal LIB 38 096 56.0

Young, Kim ALP 29 886 44.0

Formal 67 982 96.0

Informal 2 802 4.0

Total 70 784 95.5

409 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Moreton (Qld)

2001 Electors enrolled 89 254

Candidate Party Votes %

First count Hardgrave, Gary LIB 39 148 48.7

Lamb, Andrew IND 1 385 1.7

Taylor, Lenore GRN 3 677 4.6

Brookes, Kathleen ALP 29 144 36.3

Comans, Tracy Anne AD 4 525 5.6

Weedon, Barry PHON 2 433 3.0

Final count Hardgrave, Gary LIB 43 535 54.2

Brookes, Kathleen ALP 36 777 45.8

Formal 80 312 95.7

Informal 3 606 4.3

Total 83 918 94.0

Murray (Vic.)

2001 Electors enrolled 85 651

Candidate Party Votes %

First count Bush, Simon IND 2 483 3.1

Stone, Sharman LIB 53 498 67.2

Jones, David GRN 1 827 2.3

Hellemons, Robert PHON 3 162 4.0

Calder, Alan ALP 16 083 20.2

Taylor, Elizabeth Mary AD 2 514 3.2

Final count Stone, Sharman LIB 58 824 73.9

Calder, Alan ALP 20 743 26.1

Formal 79 567 96.5

Informal 2 908 3.5

Total 82 475 96.3

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 410 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

New England (NSW)

2001 Electors enrolled 84 941

Candidate Party Votes %

First count Reiner, Michelle GRN 1 807 2.3

McCarthy, Annette ALP 7 947 9.9

Windsor, Tony IND 35 992 45.0

Bounds, Kayleen PHON 2 202 2.8

Reardon, Chris AD 876 1.1

St. Clair, Stuart NPA 31 079 38.9

Final count Windsor, Tony IND 46 580 58.3

St. Clair, Stuart NPA 33 323 41.7

Formal 79 903 98.0

Informal 1 608 2.0

Total 81 511 96.0

Newcastle (NSW)

2001 Electors enrolled 89 198

Candidate Party Votes %

First count Williams, Harry PLP 4 093 5.1

Williams, David M LIB 24 312 30.4

Criticos, Harry IND 1 899 2.4

Grierson, Sharon ALP 32 780 40.9

Sutton, John GRN 6 022 7.5

Killion-del Castillo, Erin 354 0.4

Battersby, Elaine CDP 1 238 1.5

Kavanagh, Mary AD 4 601 5.7

Lawn, Barrie PHON 4 753 5.9

Final count Grierson, Sharon ALP 45 555 56.9

Williams, David M LIB 34 497 43.1

Formal 80 052 95.2

Informal 4 037 4.8

Total 84 089 94.3

411 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

North Sydney (NSW)

2001 Electors enrolled 88 755

Candidate Party Votes %

First count Ward, Colin CDP 1 227 1.6

Hockey, Joe LIB 44 995 57.0

McGuire, Bryan AD 6 528 8.3

Steel, Mike GRN 6 053 7.7

Lam, Brian UNI 861 1.1

Teirney, Fran ALP 19 325 24.5

Final count Hockey, Joe LIB 49 934 63.2

Teirney, Fran ALP 29 055 36.8

Formal 78 989 96.0

Informal 3 309 4.0

Total 82 298 92.7

O’Connor (WA)

2001 Electors enrolled 83 118

Candidate Party Votes %

First count Tu ckey , Wilson LIB 36 867 49.5

McNabb, Alistair CDP 1 611 2.2

Pestana, Carole AD 1 502 2.0

Gyorgy, Stephan IND 509 0.7

Brown, Vicki NPA 5 480 7.4

Davis, Sandy GWA 3 525 4.7

Iturbide, Terry Kay CEC 338 0.5

McLean, Ron PHON 8 774 11.8

Selby, Donna LFF 1 167 1.6

Pendlebury, Mark Hamilton ALP 14 742 19.8

Final count Tu ckey , Wilson LIB 51 484 69.1

Pendlebury, Mark Hamilton ALP 23 031 30.9

Formal 74 515 94.1

Informal 4 693 5.9

Total 79 208 95.3

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 412 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Oxley (Qld)

2001 Electors enrolled 84 787

Candidate Party Votes %

First count Armstrong, Thomas John PHON 8 085 10.6

Kunzelmann, Kate AD 4 282 5.6

McKeon, John GRN 2 433 3.2

Parer, Kevin LIB 23 818 31.2

Ripoll, Bernie ALP 37 797 49.5

Final count Ripoll, Bernie ALP 44 427 58.1

Parer, Kevin LIB 31 988 41.9

Formal 76 415 94.7

Informal 4 278 5.3

Total 80 693 95.2

Page (NSW)

2001 Electors enrolled 82 272

Candidate Party Votes %

First count Pollard-O’Hara, Kathryn IND 1 240 1.7

Cooper, Tom IND 5 482 7.4

Lampis, Edda 231 0.3

Behn, Doug IND 636 0.9

Jeffreys, Allan AD 2 012 2.7

Canales, Judy HMP 1 274 1.7

Felsch, Arthur James CDP 1 344 1.8

Flanagan, Terry ALP 21 618 29.0

Corkill, John GRN 5 365 7.2

Causley, Ian NPA 31 204 41.9

Griffiths, Angela CEC 110 0.1

Mathew, Marie PHON 4 039 5.4

Final count Causley, Ian NPA 39 342 52.8

Flanagan, Terry ALP 35 213 47.2

Formal 74 555 94.7

Informal 4 189 5.3

Total 78 744 95.7

413 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Parkes (NSW)

2001 Electors enrolled 83 036

Candidate Party Votes %

First count Knagge, Joe ALP 25 429 33.2

Cobb, John NPA 39 133 51.1

Redfern, Bob PHON 7 969 10.4

Dunlop, Samantha GRN 1 936 2.5

Ward, Geoff AD 2 111 2.8

Final count Cobb, John NPA 44 982 58.7

Knagge, Joe ALP 31 596 41.3

Formal 76 578 96.5

Informal 2 781 3.5

Total 79 359 95.6

Parramatta (NSW)

2001 Electors enrolled 87 286

Candidate Party Votes %

First count Borger, David ALP 31 867 41.4

Tongsumrith, Somchai UNI 1 131 1.5

Cameron, Ross LIB 35 356 45.9

Jonsson, Dee CDP 1 177 1.5

Clark, Anthony AD 2 622 3.4

Watson, Will NCPP 148 0.2

George, Felicity GRN 2 380 3.1

Satchwell, John M PHON 2 279 3.0

Final count Cameron, Ross LIB 39 367 51.2

Borger, David ALP 37 593 48.8

Formal 76 960 93.8

Informal 5 098 6.2

Total 82 058 94.0

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 414 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Paterson (NSW)

2001 Electors enrolled 82 782

Candidate Party Votes %

First count Horne, Bob ALP 31 430 40.8

Shaw, Ian NPA 5 544 7.2

Davies, Sharon AD 1 979 2.6

Ranke, Aina GRN 2 095 2.7

Hennelly, Paul FPY 720 0.9

Baldwin, Bob LIB 30 781 39.9

King, Tony CEC 339 0.4

Cary, Paul PHON 4 233 5.5

Final count Baldwin, Bob LIB 39 658 51.4

Horne, Rebecca ALP 37 463 48.6

Formal 77 121 96.4

Informal 2 890 3.6

Total 80 011 96.7

Pearce (WA)

2001 Electors enrolled 77 880

Candidate Party Votes %

First count Nelson, Chris NPA 1 985 2.8

Fox, Jack AD 3 147 4.5

Hill, Vivian CDP 858 1.2

Moylan, Judi LIB 31 509 44.8

Costello, Liam ALP 21 306 30.3

Collins, Ken PHON 6 105 8.7

Smith, Stuart CEC 299 0.4

Miller, Juanita GWA 5 072 7.2

Final count Moylan, Judi LIB 39 979 56.9

Costello, Liam ALP 30 302 43.1

Formal 70 281 95.0

Informal 3 682 5.0

Total 73 963 95.0

415 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Perth (WA)

2001 Electors enrolled 82 049

Candidate Party Votes %

First count Hewett, Aaron AD 5 381 7.3

Xamon, Alison GWA 5 437 7.4

Smith, Stephen ALP 35 389 47.9

Gilberthorpe, Peter PHON 3 244 4.4

Webb, Rod LIB 23 894 32.3

Chilton, Philip 568 0.8

Final count Smith, Stephen ALP 45 239 61.2

Webb, Rod LIB 28 674 38.8

Formal 73 913 95.0

Informal 3 907 5.0

Total 77 820 94.8

Petrie (Qld)

2001 Electors enrolled 89 711

Candidate Party Votes %

First count Griffiths, Owen AD 4 284 5.2

Pantano, Kim GRN 2 254 2.8

Black, Bill PHON 3 463 4.2

Hume, Rosemary ALP 31 044 38.0

Eaton, Ron IND 1 319 1.6

Gambaro, Teresa LIB 39 411 48.2

Final count Gambaro, Teresa LIB 43 682 53.4

Hume, Rosemary ALP 38 093 46.6

Formal 81 775 95.7

Informal 3 640 4.3

Total 85 415 95.2

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 416 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Port Adelaide (SA)

2001 Electors enrolled 86 297

Candidate Party Votes %

First count Phillips, Andrew PHON 3 932 5.1

Bawden, Matilda AD 7 313 9.6

Noone, Brian GRN 3 210 4.2

Sawford, Rod ALP 38 783 50.8

Perth, Michael 672 0.9

Krieg, Josh LIB 22 474 29.4

Final count Sawford, Rod ALP 49 379 64.6

Krieg, Josh LIB 27 005 35.4

Formal 76 384 93.1

Informal 5 627 6.9

Total 82 011 95.0

Prospect (NSW)

2001 Electors enrolled 86 641

Candidate Party Votes %

First count Filipczyk, Rebecca GRN 3 439 4.6

Hutchinson, John Robert PHON 3 380 4.5

Oates, Garry A AFI 1 274 1.7

Haroon, Lewis CDP 1 927 2.6

Perkins, Gareth LIB 20 776 27.6

Peacock, Thomas AD 1 723 2.3

Tai, Kek UNI 1 027 1.4

Crosio, Janice ALP 41 596 55.4

Final count Crosio, Janice ALP 47 197 62.8

Perkins, Gareth LIB 27 945 37.2

Formal 75 142 91.0

Informal 7 419 9.0

Total 82 561 95.3

417 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Rankin (Qld)

2001 Electors enrolled 85 204

Candidate Party Votes %

First count Emerson, Craig ALP 36 875 49.5

Wood, Paul John LIB 27 524 36.9

Mackenzie, Mark PHON 4 724 6.3

Lloyd, Daniel GRN 1 875 2.5

Dobson, Darryl AD 3 572 4.8

Final count Emerson, Craig ALP 42 267 56.7

Wood, Paul John LIB 32 303 43.3

Formal 74 570 93.4

Informal 5 269 6.6

Total 79 839 93.7

Reid (NSW)

2001 Electors enrolled 77 031

Candidate Party Votes %

First count Chamas, Habib UNI 3 056 4.8

Archer, Adrian Peter AD 2 183 3.4

Maxwell, Steve GRN 1 920 3.0

Ledermann, Uwe CDP 1 502 2.4

Macdonald, Lisa 916 1.4

Yusuf, Irfan LIB 14 364 22.5

O’Connor, Shane PHON 3 476 5.4

Ferguson, Laurie ALP 36 474 57.1

Final count Ferguson, Laurie ALP 42 726 66.9

Yusuf, Irfan LIB 21 165 33.1

Formal 63 891 88.9

Informal 7 964 11.1

Total 71 855 93.3

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 418 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Richmond (NSW)

2001 Electors enrolled 81 312

Candidate Party Votes %

First count Nathan, Julie IND 942 1.3

Anthony, Larry NPA 32 516 44.8

Penhaligon, John IND 668 0.9

McAllister, Jenny ALP 24 702 34.0

Faulkner, Nicholas de Bray IND 161 0.2

Barham, Jan GRN 7 310 10.1

Peniazev, Alexander NCPP 85 0.1

Balk, Casey AD 2 085 2.9

Jefferys, Dean HMP 919 1.3

Rolfe, Dell PHON 3 016 4.2

Simpson, Rob IND 249 0.3

Final count Anthony, Larry NPA 37 545 51.7

McAllister, Jenny ALP 35 108 48.3

Formal 72 653 94.7

Informal 4 106 5.3

Total 76 759 94.4

Riverina (NSW)

2001 Electors enrolled 87 399

Candidate Party Votes %

First count Richter, Dennis IND 1 839 2.3

Turner, Neil PHON 4 496 5.6

Albiston, Andrew ALP 19 285 24.0

Hull, Kay NPA 49 371 61.4

Graham, Rex AD 2 031 2.5

Dancey, Russell Francis CDP 1 371 1.7

Moore, Catherine GRN 1 954 2.4

Final count Hull, Kay NPA 56 138 69.9

Albiston, Andrew ALP 24 209 30.1

Formal 80 347 95.8

Informal 3 501 4.2

Total 83 848 95.9

419 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Robertson (NSW)

2001 Electors enrolled 84 366

Candidate Party Votes %

First count Kenisciehad, Kaijin IND 657 0.9

Boyle, Harry Ovens AD 2 736 3.6

Hennig, Christine CDP 1 092 1.4

Moran, Trish ALP 25 789 34.1

Munn, Alasdair IND 348 0.5

Lloyd, Jim LIB 38 448 50.8

Lacey, Stephen GRN 2 512 3.3

Wills, Kevin IND 744 1.0

Laing-Peach, James IND 525 0.7

Baker, Errol PHON 2 333 3.1

Phillips, Barry PLP 374 0.5

Martin, Ken CEC 125 0.2

Final count Lloyd, Jim LIB 43 121 57.0

Moran, Trish ALP 32 562 43.0

Formal 75 683 93.9

Informal 4 928 6.1

Total 80 611 95.5

Ryan (Qld)

2001 by-election (17.3.2001) Electors enrolled 87 634

Candidate Party Votes %

First count Short, Leonie ALP 29 173 38.7

Stagg, Warren IND 440 0.6

Hyland, Terry IND 822 1.1

Moore, Jody IND 1 351 1.8

Hassall, Andrew CDP 955 1.3

Stasse, Mike GRN 4 608 6.1

Tuc ker, Bob LIB 32 571 43.2

Freemarijuana, Nigel HMP 1 685 2.2

Dengate, Lyn AD 3 808 5.0

Final count Short, Leonie ALP 37 834 50.2

Tuc ker, Bob LIB 37 579 49.8

Formal 75 413 97.0

Informal 2 304 3.0

Total 77 717 88.7

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 420 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Ryan (Qld)

2001 Electors enrolled 88 171

Candidate Party Votes %

First count Gillies, Stewart NPA 5 049 6.2

Johnson, Michael LIB 38 894 47.6

Langenauer, Jason AD 4 742 5.8

Stasse, Mike GRN 4 035 4.9

Drew, John PHON 1 339 1.6

Short, Leonie ALP 25 603 31.3

Brazier, Clive HMP 1 084 1.3

Allen-Ankins, Stephen IND 1 010 1.2

Final count Johnson, Michael LIB 47 928 58.6

Short, Leonie ALP 33 828 41.4

Formal 81 756 97.1

Informal 2 404 2.9

Total 84 160 95.5

Scullin (Vic.)

2001 Electors enrolled 88 866

Candidate Party Votes %

First count Mawhinney, Brian AD 5 306 6.5

Campbell, Trudy CEC 589 0.7

Kostadinoski, Lucas LIB 21 706 26.7

Gray, Merinda GRN 2 421 3.0

Jenkins, Harry ALP 51 294 63.1

Final count Jenkins, Harry ALP 56 265 69.2

Kostadinoski, Lucas LIB 25 051 30.8

Formal 81 316 95.1

Informal 4 186 4.9

Total 85 502 96.2

421 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Shortland (NSW)

2001 Electors enrolled 86 261

Candidate Party Votes %

First count Perrem, Brian LIB 27 302 34.7

Candlish, Iris PHON 3 686 4.7

Hall, Jill ALP 39 139 49.7

Craig, Peter IND 2 312 2.9

Adams, Steven Mark AD 2 484 3.2

Lambert, Joan GRN 3 242 4.1

Gardnir, Ron IND 590 0.7

Final count Hall, Jill ALP 46 290 58.8

Perrem, Brian LIB 32 465 41.2

Formal 78 755 95.4

Informal 3 765 4.6

Total 82 520 95.7

Solomon (NT)

2001 Electors enrolled 53945

Candidate Party Votes %

First count Pollock, David GRN 2 439 5.1

Hull, Laurene ALP 18 195 38.4

To l lner, David CLP 19 828 41.8

Dunstan, Ted AD 2 582 5.4

Stewart, Mervyn James PHON 1 669 3.5

Ryan-Japarta, Maurie IND 337 0.7

Austin, Maisie IND 2 378 5.0

Final count To l lner, David CLP 23 758 50.1

Hull, Laurene ALP 23 670 49.9

Formal 47 428 95.6

Informal 2 196 4.4

Total 49 624 92.0

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 422 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Stirling (WA)

2001 Electors enrolled 85 975

Candidate Party Votes %

First count Olver, Pat A D 4 572 5.9

Aquilina, Heather GWA 4 608 6.0

Jasper, Perry LFF 1 071 1.4

Cronin, Bob LIB 30 963 40.2

McEncroe, Keith John CDP 1 022 1.3

McFarlane, Jann ALP 31 774 41.2

Thorogood, Keith PHON 3 041 3.9

Final count McFarlane, Jann ALP 39 740 51.6

Cronin, Bob LIB 37 311 48.4

Formal 77 051 94.6

Informal 4 395 5.4

Total 81 446 94.7

Sturt (SA)

2001 Electors enrolled 86 359

Candidate Party Votes %

First count Richards, Brian PHON 2 451 3.1

Pyne, Christopher LIB 39 508 50.7

Aitchison, Neil IND 1 081 1.4

Simmons, Lindsay ALP 23 143 29.7

Farrow, Tim AD 8 438 10.8

Cullen, Mark GRN 3 257 4.2

Final count Pyne, Christopher LIB 45 310 58.2

Simmons, Lindsay ALP 32 568 41.8

Formal 77 878 94.7

Informal 4 322 5.3

Total 82 200 95.2

423 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Swan (WA)

2001 Electors enrolled 78 991

Candidate Party Votes %

First count Makin, Simon CLA 1 096 1.5

McCutcheon, Paul AD 4 043 5.7

Brennan, Bev LIB 27 597 39.0

Tapley, Colleen CDP 1 130 1.6

Vinciullo, Sandra PHON 3 292 4.6

Wilkie, Kim ALP 29 220 41.3

Jeffreys, Elena GWA 4 163 5.9

Smith, Brian CEC 262 0.4

Final count Wilkie, Kim ALP 36 844 52.0

Brennan, Bev LIB 33 959 48.0

Formal 70 803 95.1

Informal 3 628 4.9

Total 74 431 94.2

Sydney (NSW)

2001 Electors enrolled 86 143

Candidate Party Votes %

First count Plibersek, Tanya ALP 32 962 44.3

Hickman, Sydney AD 8 093 10.9

Pettett, Jeff LIB 22 380 30.1

Parker, Jamie GRN 10 924 14.7

Final count Plibersek, Tanya ALP 48 363 65.0

Pettett, Jeff LIB 25 996 35.0

Formal 74 359 95.8

Informal 3 292 4.2

Total 77 651 90.1

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 424 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Tangney (WA)

2001 Electors enrolled 82 972

Candidate Party Votes %

First count Gowegati, Sam ALP 24 181 31.8

Graham, Gordon A IND 1 231 1.6

Stanwix, Ben GWA 3 820 5.0

Ingram, Andrew AD 4 033 5.3

Lumsdaine, Aaron PHON 2 576 3.4

Williams, Daryl LIB 37 847 49.8

Lucas, Michael LFF 1 122 1.5

Watson, Craig CDP 1 171 1.5

Final count Williams, Daryl LIB 44 047 58.0

Gowegati, Sam ALP 31 934 42.0

Formal 75 981 96.0

Informal 3 200 4.0

Total 79 181 95.4

Throsby (NSW)

2001 Electors enrolled 84 412

Candidate Party Votes %

First count Roberts, Madeleine AD 5 743 7.5

Prsa, Ivan PHON 4 969 6.5

Perrott, Margaret 1 043 1.4

Akhurst, Alan LIB 19 280 25.2

Story, Elsa GRN 3 444 4.5

George, Jennie ALP 41 963 54.9

Final count George, Jennie ALP 49 767 65.1

Akhurst, Alan LIB 26 675 34.9

Formal 76 442 94.8

Informal 4 183 5.2

Total 80 625 95.5

425 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Wakefield (SA)

2001 Electors enrolled 86 378

Candidate Party Votes %

First count Rowbottom, Tim ALP 19 480 24.8

Andrew, Neil LIB 44 215 56.2

Reseigh, Marcus AD 5 942 7.6

Dwyer, David PHON 6 172 7.8

Kelly, Pam GRN 2 816 3.6

Final count Andrew, Neil LIB 50 764 64.6

Rowbottom, Tim ALP 27 861 35.4

Formal 78 625 94.5

Informal 4 558 5.5

Total 83 183 96.3

Wannon (Vic.)

2001 Electors enrolled 82 915

Candidate Party Votes %

First count McDonald, Leigh IND 1 758 2.3

Packer, Amanda Elise AD 2 294 3.0

O’Brien, Robert IND 876 1.1

Blair, Gillian GRN 2 765 3.6

Witney, Ricky LEF 1 196 1.6

Schmidt, Olive PHON 2 137 2.8

Hawker, David LIB 40 366 52.4

Morrow, Richard ALP 25 649 33.3

Final count Hawker, David LIB 45 921 59.6

Morrow, Richard ALP 31 120 40.4

Formal 77 041 96.2

Informal 3 062 3.8

Total 80 103 96.6

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 426 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Warringah (NSW)

2001 Electors enrolled 85 405

Candidate Party Votes %

First count Lam, Keelah GRN 2 859 3.7

Macdonald, Peter IND 21 490 27.8

Heraghty, Julie ALP 9 352 12.1

Abbott, Tony LIB 39 816 51.4

Burridge, Nina AD 2 092 2.7

Ferguson, Christine NGST 437 0.6

Kelly, David PHON 1 347 1.7

Final count Abbott, Tony LIB 43 085 55.7

Macdonald, Peter IND 34 308 44.3

Formal 77 393 96.7

Informal 2 627 3.3

Total 80 020 93.7

Watson (NSW)

2001 Electors enrolled 81 961

Candidate Party Votes %

First count Nam, Ken UNI 3 349 4.8

Griffiths, Kristin AD 2 788 4.0

McLeay, Leo ALP 39 516 56.1

Poulsen, Ronald 322 0.5

Fitzsimmons, Dominic GRN 2 446 3.5

Plooy, Arnold LIB 19 791 28.1

Farrell, Michelle PHON 2 165 3.1

Final count McLeay, Leo ALP 47 374 67.3

Plooy, Arnold LIB 23 003 32.7

Formal 70 377 92.5

Informal 5 726 7.5

Total 76 103 92.9

427 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Wentworth (NSW)

2001 Electors enrolled 86 457

Candidate Party Votes %

First count Golden, Aub PHON 1 233 1.6

Lyssa, Alison GRN 7 371 9.8

Collings, Margaret AD 4 639 6.1

King, Peter LIB 39 298 52.1

Jacobs, Alan UNI 642 0.9

Neilson, Carolyn ALP 22 277 29.5

Final count King, Peter LIB 43 660 57.9

Neilson, Carolyn ALP 31 800 42.1

Formal 75 460 95.2

Informal 3 845 4.8

Total 79 305 91.7

Werriwa (NSW)

2001 Electors enrolled 83 153

Candidate Party Votes %

First count Uri, John UNI 1 527 2.1

Masina, Paul LIB 23 816 33.3

Woodger, Janey AFI 1 256 1.8

Tan, Greg CDP 1 759 2.5

Blanch, Glenda AD 1 886 2.6

Barsony, Roger GRN 1 891 2.6

Latham, Mark ALP 35 980 50.3

Kotarski, P PHON 3 372 4.7

Final count Latham, Mark ALP 41 810 58.5

Masina, Paul LIB 29 677 41.5

Formal 71 487 91.5

Informal 6 651 8.5

Total 78 138 94.0

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 428 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

House of Representatives election results 2001

Wide Bay (Qld)

2001 Electors enrolled 81 391

Candidate Party Votes %

First count Wicks, Graeme IND 3 380 4.6

Hetherington, Maurice CEC 489 0.7

Tr uss, Warren NPA 33 124 45.2

Dwyer, Jim PHON 8 176 11.1

Jansen, Paul GRN 1 385 1.9

Pitt, A R IND 2 650 3.6

Tremlin, Russ ALP 19 733 26.9

Smith, Althea AD 1 230 1.7

Dalgleish, David IND 3 192 4.4

Final count Tr uss, Warren NPA 44 548 60.7

Tremlin, Russ ALP 28 811 39.3

Formal 73 359 94.4

Informal 4 329 5.6

Total 77 688 95.5

Wills (Vic.)

2001 Electors enrolled 88 553

Candidate Party Votes %

First count Isherwood, Craig CEC 1 367 1.7

Glanz, David 1 036 1.3

Di Natale, Richard GRN 6 081 7.7

Thomson, Kelvin ALP 44 019 56.0

Valasinavicius, Vytautas Charles LIB 21 030 26.8

Stone, Robert AD 5 036 6.4

Final count Thomson, Kelvin ALP 54 542 69.4

Valasinavicius, Vytautas Charles LIB 24 027 30.6

Formal 78 569 94.8

Informal 4 302 5.2

Total 82 871 93.6

429 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Election dates

1901 29‐30 March

1903 16 December

1906 12 December

1910 13 April

1913 31 May

1914 5 September Simultaneous dissolution

1917 5 May

1919 13 December

1922 16 December

1925 14 November

1928 17 November

1929 12 October House of Representatives

1931 19 December

1934 15 September

1937 23 October

1940 21 September

1943 21 August

1946 28 September

1949 10 December

1951 28 April Simultaneous dissolution

1953 9 May Half-Senate

1954 29 May House of Representatives

1955 10 December

1958 22 November

1961 9 December

1963 30 November House of Representatives

1964 5 December Half-Senate

1966 26 November House of Representatives

1967 25 November Half-Senate

1969 25 October House of Representatives

1970 21 November Half-Senate

1972 2 December House of Representatives

1974 18 May Simultaneous dissolution

1975 13 December Simultaneous dissolution

1977 10 December

1980 18 October

1983 5 March Simultaneous dissolution

1984 1 December

1987 11 July Simultaneous dissolution

1990 24 March

1993 13 March

1996 2 March

1998 3 October

2001 10 November

Election dates Unless otherwise specified, elections are for the House of Representatives and half the Senate. A simultaneous (or double) dissolution election is for both the House of Representatives and the entire Senate.

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 430 29thEDITION 2002

Casual vacancies Return of Senators appointed or chosen under section 15 of the Constitution to fill seats vacant before the expiration of the term for which the holder was elected or chosen.

Date Name Party State Previous Senator Party Cause of vacancy

21.1.1903 Reid, R FT Vic. Sargood, F FT Died 2.1.1903.

Retired 31.12.1903.

20.5.1903 Saunders, HJ FT WA Ewing, NK FT Resigned 17.4.1903.

Appointed by the Governor, 20.5.1903, confirmed by State Parliament, 29.7.1903

8.10.1903 Mackellar, CK PROT NSW O’Connor, RE PROT Resigned 27.9.1903.

Resigned 30.11.1903.

11.7.1907 O’Loghlin, JV ALP SA Vardon, J ALP Vardon’s selection was

declared void by High Court, 20.12.1907.

O’Loghlin’s selection was declared void by High Court, 20.12.1907. A fresh election was held on 15.2.1908 and O’Loghlin was defeated.

31.7.1912 Shannon, JW LIB SA Russell, W ALP Died 28.6.1912.

Term expired 30.6.1913. Defeated at election held on 31.5.1913

1.3.1917 Earle, J NAT Tas. Ready, RK ALP Resigned 1.3.1917.

Appointed by the Governor. Term expired 4.5.1917. Elected 5.5.1917 to fill short casual vacancy to 30.6.1917 and periodical vacancy commencing 1.7.1917.

24.5.1917 Rowell, J NAT SA Story, WH NAT Resigned 3.4.1917.

Appointed by the Governor. His appointed term expired on 30.6.1917 before the reassembly of the State Parliament.

15.1.1919 Mulcahy, E PROT Tas. Long, JJ ALP Resigned 20.12.1918.

Term expired 12.12.1919. Elected 13.12.1919 to fill short casual vacancy to 30.6.1920.

16.2.1921 Vardon, EC NAT SA Guthrie, RS NAT Died 20.1.1921.

Appointed by the Governor, 16.2.1921. As period of 14 days after beginning of next session of State Parliament elapsed without appointment being confirmed at Joint sitting, his period of service as a Senator expired on 4.8.1921. However, on 9.8.1921 he was appointed by State Parliament, holding his place until 15.12.1922.

15.12.1921 Garling, HC-M NAT NSW Pratten, HE NAT Resigned 23.11.1921.

Term expired 15.12.1922. Defeated at election held on 16.12.1922.

26.5.1922 MacDonald, JV ALP Qld Adamson, J NAT Died 2.5.1922.

Appointed by the Deputy-Governor, 26.5.1922, confirmed by State Parliament, 11.7.1922. Term expired 15.12.1922 Defeated at election held on 16.12.1922.

12.9.1923* Hayes, JB NAT Tas. Bakhap, TJK LIB Died 18.8.1923.

Term expired 13.11.1925. Elected 14.11.1925 to fill long casual vacancy to 30.6.1929.

17.10.1923 Massy-Greene, W NAT NSW Millen, ED NAT Died 14.9.1923.

Term expired 12.11.1925. Elected 12.11.1925 (term began 1.7.1926)

22.7.1924 Hannan, JF ALP Vic. Barker, S ALP Died 21.6.1924.

Term expired 13.11.1925. Defeated at election held on 14.11.1925.

1.4.1925 Gibbs, WA ALP NSW Power, JM ALP Died 13.1.1925.

Term expired 13.11.1925. Did not contest election on 14.11.1925.

29.7.1925 Grant, CW NAT Tas. Foster, GM NAT Resigned 30.6.1925.

Term expired 13.11.1925. Defeated at election held on 14.11.1925.

25.8.1925 Plain, W NAT Vic. Russell, EJ NAT Died 18.7.1925.

Term expired 13.11.1925. Elected 14.11.1925 to fill short casual vacancy commencing on 1.7.1926.

18.12.1925 Barwell, HN NAT SA O’Loghlin, JV ALP Died 4.12.1925.

Resigned 22.3.1928.

24.2.1926 McLachlan, AJ NAT SA Benny, B NAT Resigned 26.1.1926.

Elected 14.11.1925 for term commencing 1.7.1926 but in the meantime chosen by State Parliament 24.2.1926 to fill short casual vacancy caused by the resignation of Benny.

* Date of certificate of Governor-General. The certificate of the State Parliament, which is dated 12.9.1923, states that the Senator was chosen, but does not indicate date of choice.

ELECTIONS ~

Casual vacancies

431 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Casual vacancies

Date Name Party State Previous Senator Party Cause of vacancy

30.8.1927 Verran, J NAT SA McHugh, CS ALP Died 24.7.1927.

Term expired 16.11.1928. Defeated at election held on 17.11.1928.

18.4.1928 Robinson, AW NAT SA Barwell, HN NAT Resigned 22.3.1928.

Appointed by the Governor, 18.4.1928, confirmed by State Parliament, 15.5.1928. Term expired 16.11.1928. Defeated at election held on 17.11.1928.

5.6.1928 Gardiner, A ALP NSW Grant, J ALP Died 19.5.1928.

Term expired 16.11.1928. Contested House of Representatives seat of Dalley at election on 17.11.1928 but was defeated.

1.8.1928 MacDonald, JV ALP Qld Givens, T NAT Died 19.6.1928.

Term expired 16.11.1928. Defeated at election held on 17.11.1928.

18.12.1928 Abbott, RHS CP Vic. Andrew, D CP Died 18.11.1928.

Retired 30.6.1929, on expiration of term.

1.4.1931 Kneebone, H ALP SA Chapman, JH CP Died 14.3.1931.

Term expired 18.12.1931. Defeated at election held on 19.12.1931.

12.5.1931 Brennan, TC UAP Vic. Elliott, HE NAT Died 23.3.1931.

Term expired 18.12.1931. Elected 19.12.1931 to fill short casual vacancy to 30.6.1932 and periodical vacancy commencing on 1.7.1932.

23.12.1931 Mooney, PF LANG NSW Duncan, WL NAT Resigned 1.12.1931.

LAB

Retired 30.6.1932, on expiration of term.

3.3.1932 Grant, CW NAT Tas. Ogden, JE NAT Died 5.2.1932.

Term expired 14.9.1934. Elected 15.9.1934 to fill short casual vacancy to 30.6.1935 and periodical vacancy commencing on 1.7.1935.

6.4.1933 Collett, HB NAT WA Colebatch, HP NAT Resigned 20.3.1933.

Appointed by the Governor, 6.4.1933, confirmed by State Parliament, 27.7.1933. Term expired 14.9.1934. Elected 15.9.1934 to fill short casual vacancy commencing on 1.7.1935.

5.3.1935 MacDonald, AN UAP WA Kingsmill, W NAT Died 15.1.1935.

Appointed by the Governor, 5.3.1935, before the reassembly of State Parliament.

26.9.1935 Arkins, JGD UAP NSW Courtenay, LT UAP Died 11.7.1935.

Term expired 22.10.1937. Defeated at election held on 23.10.1937.

19.8.1936 Marwick, TW CP WA Carroll, W CP Died 30.5.1936.

Term expired 22.10.1937. Defeated at election held on 23.10.1937.

2.9.1937 Courtice, B ALP Qld MacDonald, JV ALP Died 17.8.1937.

Term expired 22.10.1937. Elected 23.10.1937 to fill short casual vacancy to 30.6.1938 and periodical vacancy commencing on 1.7.1938.

21.10.1937 McBride, PAM UAP SA Badman, AO CP Resigned 30.9.1937.

Term expired 30.6.1938. Elected 23.10.1937 (term began 1.7.1938).

12.7.1938 Sheehan, JM ALP Vic. Barnes, J ALP Died 31.1.1938 while

Senator-elect.

Term expired 20.9.1940. Defeated at election held on 21.9.1940. Elected 21.8.1943 (term began 1.7.1944).

8.10.1942 Latham, CG CP WA Johnston, EB CP Died 6.9.1942.

Term expired 20.8.1943. Defeated at election held on 21.8.1943.

10.10.1944 Mattner, EW LIB SA Uppill, O UAP Resigned 16.9.1944.

Term expired 27.9.1946. Defeated at election held on 28.9.1946.

15.5.1946 Fraser, AJ LIB Vic. Keane, RV ALP Died 26.4.1946.

Term expired 27.9.1946. Defeated at election held on 28.9.1946.

7.2.1952 Cooke, JA ALP WA Nash, RH ALP Died 12.12.1951.

Appointed by the Governor, 7.2.1952, confirmed by State Parliament, 26.2.1952.

30.9.1952 Robinson, WC CP WA Piesse, ESR CP Died 25.8.1952.

Term expired 8.5.1953. Defeated at election held on 9.5.1953.

3.3.1953 Marriott, JE LIB Tas. Chamberlain, JH LIB Died 16.1.1953.

Term expired 8.5.1953. Elected 9.5.1953 (term began 1.7.1953).

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 432 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Casual vacancies

Date Name Party State Previous Senator Party Cause of vacancy

11.10.1955 Buttfield, NE LIB SA McLeay, G LIB Died 14.9.1955.

Term expired 9.12.1955. Elected 10.12.1955 to fill short casual vacancy to 30.6.1956 and periodical vacancy commencing on 1.7.1956.

28.8.1956 Hannan, GC LIB Vic. Spicer, JA LIB Resigned 13.8.1956.

Term expired 21.11.1958. Elected 22.11.1958 to fill short casual vacancy to 30.6.1959 and periodical vacancy commencing on 1.7.1959.

6.6.1957 Sandford, CW ALP Vic. Devlin, JJ ALP Died 26.5.1957.

Term vice Devlin expired 21.11.1958. Elected 22.11.1958 to fill long casual vacancy vice JA Spicer.

12.8.1958 Drake-Brockman, TC CP WA Seward, HS CP Died 23.7.1958.

Term expired 21.11.1958. Elected 22.11.1958 (term began 1.7.1959).

30.7.1958 Ormonde, JP ALP NSW Ashley, WP ALP Died 27.6.1958.

Appointed by the Governor, 30.7.1958, confirmed by State Parliament, 28.8.1958.

28.9.1961 Davidson, GS LIB SA Pearson, RW LIB Died 11.9.1961.

Term expired 8.12.1961. Did not contest election on 9.12.1961.

8.2.1962 Davidson, GS LIB SA Buttfield, NE LIB Resigned 8.12.1961.*

Appointed by the Governor, 8.2.1962, confirmed by State Parliament, 19.4.1962.

9.10.1962 Whiteside, GI ALP Qld Poulter, MW ALP Died 2.9.1962.

Term expired 29.11.1963. Defeated at election held on 30.11.1963.

26.11.1964 Sim, JP LIB WA Vincent, VS LIB Died 9.11.1964.

Term expired 25.11.1966. Elected 26.11.1966 to fill long casual vacancy to 30.6.1968. Re-elected 25.11.1967 (term began 1.7.1968).

9.12.1964 Webster, JJ CP Vic. Wade, HW CP Died 18.11.1964.

Term expired 25.11.1966. Elected 26.11.1966 to fill long casual vacancy to 30.6.1968. Re-elected 25.11.1967 (term began 1.7.1968).

4.8.1965 Cotton, RC LIB NSW Spooner, WW LIB Resigned 14.7.1965.

Appointed by the Lieutenant-Governor, 4.8.1965, confirmed by State Parliament, 2.9.1965. Term expired 25.11.1966. Elected 26.11.1966 to fill long casual vacancy to 30.6.1968. Re-elected 25.11.1967 (term began 1.7.1968).

17.2.1966 Withers, RG LIB WA Paltridge, SD LIB Died 21.1.1966.

Appointed by the Lieutenant- Governor, confirmed by State Parliament, 9.8.1966. Term expired 25.11.1966. Defeated at election held on 26.11.1966. Elected 25.11.1967 (term began 1.7.1968).

14.4.1966 Heatley, WC LIB Qld Sherrington, RD LIB Died 16.3.1966.

Appointed by the Governor, 14.4.1966, confirmed by State Parliament, 11.8.1966. Term expired 25.11.1966. Elected 26.11.1966 to fill long casual vacancy to 30.6.1968. Defeated at election held on 25.11.1967.

26.10.1966 Poyser, AG ALP Vic. Sandford, CW ALP Died 22.10.1966.

Term expired 25.11.1966. Elected 26.11.1966 to fill long casual vacancy to 30.6.1968. Re-elected 25.11.1967 (term began 1.7.1968).

2.11.1967 Laucke, CL LIB SA Hannaford, DC LIB Died 24.10.1967.

Term expired 24.11.1967. Elected 25.11.1967 to fill casual vacancy to 30.6.1968 and periodical vacancy commencing on 1.7.1968.

21.2.1968 Greenwood, IJ LIB Vic. Gorton, JG LIB Resigned 1.2.1968.

Term expired 24.10.1969. Elected 25.10.1969 to fill long casual vacancy to 30.6.1971. Re-elected 21.11.1970 (term began 1.7.1971).

23.5.1969 Cameron, MB LIB SA Laught, KA LIB Died 13.5.1969.

Appointed by the Governor, 23.5.1969, confirmed by State Parliament.

19.11.1969 Brown, WWC ALP Vic. Cohen, SH ALP Died 7.10.1969.

Term expired 20.11.1970. Elected 21.11.1970 (term began 1.7.1971).

6.8.1970 Scott, DB CP NSW McKellar, GC CP Died 13.4.1970.

Term expired 20.11.1970. Elected 18.5.1974 (term taken to begin 1.7.1973).

16.3.1971 McClelland, JR ALP NSW Ormonde, JP ALP Died 30.11.1970.

Elected 21.11.1970 for term commencing 1.7.1971 but in the meantime chosen by State Parliament on 16.3.1971 to fill short casual vacancy to 30.6.1971.

* For details see Odgers, JR, Australian Senate Practice , AGPS, Canberra, 1976, pp. 109‐10.

433 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Casual vacancies

Date Name Party State Previous Senator Party Cause of vacancy

11.6.1971 Bonner, NT LIB Qld Rankin, AJM LIB Resigned 24.5.1971.

Term expired 1.12.1972. Elected 2.12.1972 to fill long casual vacancy to 30.6.1974. Term expired 11.4.1974 on simultaneous dissolution of Senate and House of Representatives. Re-elected 18.5.1974 (term taken to begin 1.7.1973).

16.1.1974 Reid, DD CP WA Prowse, EW CP Resigned 31.12.1973.

Appointed by the Governor, 16.1.1974. Term expired 11.4.1974 on simultaneous dissolution of Senate and House of Representatives. Defeated at election held on 18.5.1974.

27.2.1975 Bunton, CE IND NSW Murphy, LK ALP Resigned 10.2.1975.

Term expired 11.11.1975. Did not contest election on 13.12.1975.

3.9.1975 Field, AP* IND Qld Milliner, BR ALP Died 30.6.1975.

Term expired 11.11.1975. Defeated at election held on 13.12.1975.

7.12.1976 Lewis, AWR† LI B Vic. Greenwood, IJ LIB Died 13.10.1976.

Term expired 30.6.1981. Elected 18.10.1980 (term began 1.7.1981).

14.12.1977 Haines, J AD SA Hall, RS LIB Resigned 16.11.1977.

Term expired 30.6.1978. Did not contest election on 10.12.1977.

26.7.1978 Puplick, CJG LIB NSW Cotton, RC LIB Resigned 13.7.1978.

Appointed by the Governor, 26.7.1978, confirmed by State Parliament, 17.8.1978. Term expired 30.6.1981. Defeated at election held on 18.10.1980.

9.8.1978 Sibraa, KW ALP NSW McClelland, JR ALP Resigned 21.7.1978.

Appointed by the Governor, 9.8.1978, confirmed by State Parliament, 17.8.1978. Term expired 30.6.1981. Elected 18.10.1980 (term began 1.7.1981).

11.3.1980 Neal, LW NCP Vic. Webster, JJ NCP Resigned 28.1.1980.

Term expired 30.6.1981. Defeated at election held on 18.10.1980.

15.10.1980 Hearn, JM ALP Tas. Wriedt, KS ALP Resigned 25.9.1980.

Term expired 30.6.1981. Elected 18.10.1980 (term began 1.7.1981).

11.3.1981 Martyr, JR LIB WA Rocher, AC LIB Resigned 10.2.1981.

Appointed by the Governor, 11.3.1981, confirmed by State Parliament, 25.3.1981. Term expired 4.2.1983 on simultaneous dissolution of Senate and House of Representatives. Defeated at election held on 5.3.1983.

12.3.1981 Bjelke-Petersen, FI NCP Qld Sheil, G NCP Resigned 6.2.1981.

Term expired 30.6.1981. Elected 18.10.1980 (term began 1.7.1981).

5.5.1981 Reid, ME LIB ACT Knight, JW LIB Died 4.3.1981.

Chosen by Parliament of the Commonwealth of Australia.‡ Term expired 4.2.1983 on simultaneous dissolution of Senate and House of Representatives. Elected 5.3.1983.

22.11.1984 Parer, WR LIB Qld Martin (Sullivan), KJ LIB Resigned 5.11.1984.

Term expired 5.6.1987 on simultaneous dissolution of Senate and House of Representatives. Elected 11.7.1987 (term taken to begin 1.7.1987).

13.3.1986 Newman, JM LIB Tas. Rae, PE LIB Resigned 16.1.1986.

Term expired 5.6.1987 on simultaneous dissolution of Senate and House of Representatives. Elected 11.7.1987 (term taken to begin 1.7.1987).

7.5.1986 Alston, RKR LIB Vic. Missen, AJ LIB Died 30.3.1986.

Term expired 5.6.1987 on simultaneous dissolution of Senate and House of Representatives. Elected 11.7.1987 (term taken to begin 1.7.1987).

26.8.1986 Powell, JF AD Vic. Chipp, DL AD Resigned 18.8.1986.

Term expired 5.6.1987 on simultaneous dissolution of Senate and House of Representatives. Elected 11.7.1987 (term taken to begin 1.7.1987).

11.2.1987 West, SM ALP NSW McClelland, D ALP Resigned 23.1.1987.

Term expired 5.6.1987 on simultaneous dissolution of Senate and House of Representatives. Defeated at election held on 11.7.1987. Elected 24.3.1990 (term began 1.7.1990).

* The appointment of Senator Field enabled the Opposition in the Senate to defer consideration of the Appropriation Bills, thus precipitating the constitutional crisis which led to the dismissal by the Governor-General of the Whitlam Government on 11.11.1975.

Senator Lewis was originally chosen only until the next election for the House of Representatives or the Senate, whichever first occurred. By virtue of the Constitution Alteration (Senate Casual Vacancies) Act 1977 he held office until the expiration of the Hon. IJ Greenwood’s term of office 30.6.1981. ‡

Pursuant to the Senate (Representation of Territories) Act 1973.

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 434 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Casual vacancies

Date Name Party State Previous Senator Party Cause of vacancy

Grimes, DJ ALP Resigned 2.4.1987.

A joint sitting of the Tasmanian Parliament on 8.5.1987 voted 26-26 against the choice of the ALP nominee, JR Devereux. The joint sitting was then adjourned. The simultaneous dissolution of the Commonwealth Parliament on 5.6.1987 occurred before the resumption of the joint sitting. Hence the vacancy was not filled.

16.2.1988 McMullan, RF ALP ACT Ryan, SM ALP Resigned 29.1.1988.

Chosen by Parliament of the Commonwealth of Australia.‡ Term expired 19.2.1990. Elected 24.3.1990.

4.4.1989 Faulkner, JP ALP NSW Gietzelt, AT ALP Resigned 27.2.1989.

Term expired 30.6.1993. Elected 13.3.1993 (term began 1.7.1993).

7.3.1990 Bell, RJ AD Tas. Sanders, NK AD Resigned 1.3.1990.

Appointed by the Governor-in-Council, 7.3.1990, confirmed by State Parliament, 10.4.1990. Term expired 30.6.1990. Elected 24.3.1990 (term began 1.7.1990).

4.4.1990 Lees, MH AD SA Haines, J AD Resigned 1.3.1990.

Term expired 30.6.1993. Elected 13.3.1993 (term began 1.7.1993).

7.5.1990 Olsen, JW LIB SA Messner, AJ LIB Resigned 17.4.1990.

Resigned 4.5.1992.

8.5.1990 O’Chee, WG NPA Qld Stone, JO NPA Resigned 1.3.1990.

Term expired 30.6.1993. Elected 13.3.1993 (term began 1.7.1993).

16.5.1990 Campbell, IG LIB WA Chaney, FM LIB Resigned 27.2.1990.

Term expired 30.6.1993. Elected 13.3.1993 (term began 1.7.1993).

11.2.1991 Tierney, JW LIB NSW Baume, PE LIB Resigned 28.1.1991.

Term expired 30.6.1993. Elected 13.3.1993 (term began 1.7.1993).

29.8.1991 Sowada, KN AD NSW McLean, PA AD Resigned 23.8.1991.

Term expired 30.6.1993. Defeated at election held on 13.3.1993.

12.3.1992 Chamarette, CMA GWA WA Vallentine, J GWA Resigned 31.1.1992.

Term expired 30.6.1996. Defeated at election held on 2.3.1996.

26.5.1992 Ferguson, AB LIB SA Olsen, JW LIB Resigned 4.5.1992.

Term expired 30.6.1993. Elected 13.3.1993 (term began 1.7.1993).

28.4.1993 Carr, KJ ALP Vic. Button, JN ALP Resigned 31.3.1993.

Term expired 30.6.1993. Elected 13.3.1993 (term began 1.7.1993).

24.8.1993 Denman, KJ ALP Tas. Tate, MC ALP Resigned 5.7.1993.

Term expired 30.6.1999. Elected 3.10.1998 (term began 1.7.1999).

22.2.1994 Abetz, E LIB Tas. Archer, BR LIB Resigned 31.1.1994.

Term expired 30.6.1999. Elected 3.10.1998 (term began 1.7.1999).

8.3.1994 Neal, BJ ALP NSW Sibraa, KW ALP Resigned 1.2.1994.

Resigned 3.9.1998.

8.3.1994 Woods, RL LIB NSW Bishop, BK LIB Resigned 24.2.1994.

Term expired 30.6.1996. Elected 2.3.1996 (term began 1.7.1996).

10.5.1994 Forshaw, MG ALP NSW Richardson, GF ALP Resigned 25.3.1994.

Term expired 30.6.1999. Elected 3.10.1998 (term began 1.7.1999).

3.5.1995 Collins, JM ALP Vic. Zakharov, AO ALP Died 6.3.1995.

Term expired 30.6.1999. Elected 3.10.1998 (term began 1.7.1999).

24.5.1995 Wheelwright, TC ALP NSW Loosley, S ALP Resigned 21.5.1995.

Term expired 30.6.1996. Defeated at election held on 2.3.1996.

29.11.1995 Stott Despoja, NJ AD SA Coulter, JR AD Resigned 20.11.1995.

Term expired 30.6.1996. Elected 2.3.1996 (term began 1.7.1996).

8.3.1996 Mackay, SM ALP Tas. Devereux, JR ALP; IND Resigned 7.2.1996.

Appointed by the Governor, 8.3.1996, confirmed by State Parliament, 7.5.1996. Term expired 30.6.1996. Elected 2.3.1996 (term began 1.7.1996).

30.4.1996 Conroy, SM ALP Vic. Evans, GJ ALP Resigned 6.2.1996.

Appointed by the Governor, 30.4.1996, confirmed by State Parliament, 28.5.1996. Term expired 30.6.1999. Elected 3.10.1998 (term began 1.7.1999).

Pursuant to the Senate (Representation of Territories) Act 1973.

435 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Casual vacancies

Date Name Party State Previous Senator Party Cause of vacancy

24.7.1996 Ferris, JM LIB SA Ferris, JM LIB Resigned 12.7.1996.

Senator Ferris’s eligibility to be elected was raised in Parliament on the grounds that she had held an office of profit under the Crown. To resolve the issue, she resigned and was nominated by the South Australian Parliament to fill her casual vacancy. Term expired 30.6.2002. Elected 10.11.2001 (term began 1.7.2002).

5.9.1996 O’Brien, KWK ALP Tas. Coates, J ALP Resigned 20.8.1996.

Term expired 30.6.1999. Elected 3.10.1998 (term began 1.7.1999).

18.9.1996 Heffernan, WD LIB NSW Baume, ME LIB Resigned 9.9.1996.

Term expired 30.6.1999. Elected 3.10.1998 (term began 1.7.1999).

9.4.1997 Payne, MA LIB NSW Woods, RL LIB Resigned 7.3.1997.

Term expired 30.6.2002. Elected 10.11.2001 (term began 1.7.2002).

13.5.1997 Synon, KM LIB Vic. Short, JR LIB Resigned 12.5.1997.

Term expired 30.6.1999. Defeated at election held on 3.10.1998.

19.5.1997 Lightfoot, PR LIB WA Panizza, JH LIB Died 31.1.1997.

Term expired 30.6.2002. Elected 10.11.2001 (term began 1.7.2002).

17.9.1997 Campbell, G ALP NSW Childs, BK ALP Resigned 10.9.1997.

Term expired 30.6.2002. Elected 10.11.2001 (term began 1.7.2002).

18.9.1997 Quirke, JA ALP SA Foreman, D ALP Resigned 15.9.1997.

Appointed by the Governor, 18.9.1997, confirmed by State Parliament, 9.12.1997. Term expired 30.6.1999. Elected 3.10.1998 (term began 1.7.1999).

30.10.1997 Bartlett, AJJ AD Qld Kernot, C AD Resigned 15.10.1997.

Term expired 30.6.2002. Elected 10.11.2001 (term began 1.7.2002).

16.6.1998 Crossin, PM ALP NT Collins, RL ALP Resigned 30.3.1998.

Term expired 2.10.1998. Elected 3.10.1998.

14.10.1998 Hutchins, SP ALP NSW Neal, BJ ALP Resigned 3.9.1998.

Term expired 30.6.1999. Elected 3.10.1998 (term began 1.7.1999).

4.5.2000 Macdonald, JAL NPA NSW Brownhill, DGC NPA Resigned 14.4.2000.

Term expired 30.6.2002. Elected 10.11.2001 (term began 1.7.2002).

16.5.2000 Brandis, GH LIB Qld Parer, WR LIB Resigned 11.2.2000.

Term expires 30.6.2005.

14.9.2000 Buckland, GF ALP SA Quirke, JA ALP Resigned 15.8.2000.

Appointed by the Governor, 14.9.2000, confirmed by State Parliament, 12.10.2000. Term expires 30.6.2005.

31.7.2001 Cherry, JC AD Qld Woodley, J AD Resigned 27.7.2001.

Term expires 30.6.2005.

4.2.2002 Colbeck, R LIB Tas. Newman, JM LIB Resigned 1.2.2002.

Appointed by the Governor, 4.2.2002, confirmed by State Parliament, 12.3.2002. Term expired 30.6.2002. Elected 10.11.2001 (term began 1.7.2002).

26.2.2002 Barnett, G LIB Tas. Gibson, BF LIB Resigned 22.2.2002.

Appointed by the Governor, 26.2.2002, confirmed by State Parliament, 12.3.2002. Term expires 30.6.2005.

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 436 29thEDITION 2002

By-elections By-election Division/State Member elected Part y Previous Member Cause of Party Seat vacated date by-election

14.9.1901 Darling Downs, Qld Groom, LE PROT Groom, WH Died PROT 8.8.1901

26.3.1902 Tasmania Hartnoll, W FT Piesse, FW Died FT 6.3.1902

4.9.1903 East Sydney, NSW Reid, GH FT Reid, GH* Resigned FT 18.8.1903

26.2.1904 Wilmot, Tas. Cameron, DN FT Braddon, ENC Died FT 2.2.1904

30.3.1904 Melbourne, Vic. Maloney, WRN ALP McEacharn, MD† PROT 10.3.1904

18.5.1904 Riverina, NSW Chanter, JM PROT Blackwood, RO† FT 13.4.1904

10.7.1907 Echuca, Vic. Palmer, AC PROT Palmer, AC† PROT 10.6.1907

13.6.1908 Adelaide, SA Roberts, EA ALP Kingston, CC Died PROT 11.5.1908

28.8.1909 Wakefield, SA Foster, RW ANTI- Holder, FW Died ANTI- 23.7.1909

SOC SOC

24.8.1910 Kooyong, Vic. Best, RW LIB Knox, W Resigned LIB 26.7.1910

8.2.1911 Batman, Vic. Brennan, F ALP Beard, HE Died ALP 18.12.1910

11.3.1911 North Sydney, NSW Ryrie, G de L LIB Edwards, GB Died LIB 4.2.1911

11.11.1911 Boothby, SA Gordon, DJ LIB Batchelor, EL Died ALP 8.10.1911

1.6.1912 Werriwa, NSW Bennett, BH ALP Hall, DR Resigned ALP 1.4.1912

22.12.1913‡ Kalgoorlie, WA Mahon, H ALP Frazer, CE Died ALP 25.11.1913

10.1.1914 Adelaide, SA Yates, GE ALP Roberts, EA Died ALP 2.12.1913

6.2.1915 Bendigo, Vic. Hampson, AJ ALP Arthur, JA Died ALP 9.12.1914

20.2.1915 Grampians, Vic. Salmon, CC LIB Jolley, EFG Died ALP 1.1.1915

6.5.1915‡ Dalley, NSW Mahony, WG ALP Howe, R Died ALP 2.4.1915

11.12.1915 Wide Bay, Qld Corser, EBC LIB Fisher, A Resigned ALP 26.10.1915

30.6.1917 Darwin, Tas. Spence, WG NAT Howroyd, CR Died NAT 10.5.1917

27.10.1917 Grampians, Vic. Jowett, E NAT Salmon, CC Died LIB 15.9.1917

11.5.1918 Flinders, Vic. Bruce, SM NAT Irvine, WH Resigned NAT 5.4.1918

26.10.1918 Swan, WA Corboy, EW ALP Forrest, J Died NAT 2.9.1918

14.12.1918 Corangamite, Vic. Gibson, WG FU Manifold, JC Died NAT 23.10.1918

20.9.1919 Echuca, Vic. Hill, WC VFU Palmer, AC Died NAT 14.8.1919

10.7.1920 Ballaarat, Vic. McGrath, DC ALP Kerby, ETJ§ NAT 2.6.1920

18.12.1920 Kalgoorlie, WA Foley, GJ NAT Mahon, Hll Expelled ALP 12.11.1920

30.7.1921 Maranoa, Qld Hunter, JAJ CP Page, J Died ALP 3.6.1921

3.9.1921 West Sydney, NSW Lambert, WH ALP Ryan, TJ Died ALP 1.8.1921

10.12.1921 Parramatta, NSW Pratten, HE NAT Cook, J Resigned NAT 11.11.1921

18.2.1922 Yarra, Vic. Scullin, JH ALP Tudor, FG Died ALP 10.1.1922

6.3.1926 Eden-Monaro, NSW Perkins, JA NAT Chapman, A Died NAT 12.1.1926

26.2.1927 Dalley, NSW Theodore, EG ALP Mahony, WG Resigned ALP 18.1.1927

21.5.1927 Warringah, NSW Parkhill, RA NAT Ryrie, G de L Resigned NAT 13.4.1927

16.6.1928 Martin, NSW Pratten, FG NAT Pratten, HE Died NAT 7.5.1928

3.9.1928‡ Wide Bay, Qld Corser, BH CP Corser, EBC Died NAT 31.7.1928

3.8.1929 Balaclava, Vic. White, TW NAT Watt, WA Resigned NAT 5.7.1929

14.12.1929 Franklin, Tas. Frost, CW ALP McWilliam, WJ Died IND 22.10.1929

31.1.1931 Parkes, NSW Marr, CWC NAT McTiernan, EA Resigned ALP 19.12.1930

7.3.1931 East Sydney, NSW Ward, EJ ALP West, JE Died ALP 5.2.1931

6.2.1932 East Sydney, NSW Ward, EJ LANG Clasby, JJ¶ Died UAP 15.1.1932

LAB

* Resigned on 18.8.1903 and subsequently offered himself for re-election. † Election on 16.12.1903 subsequently declared void, necessitating by-election. ‡

Nomination day. Unopposed. § Election on 13.12.1919 subsequently declared void, necessitating by-election. ll

Expelled on 12.11.1920 by resolution of the House of Representatives, and seat declared vacant, necessitating by-election. ¶ Died before taking his seat.

ELECTIONS ~

By-elections

437 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

By-elections

By-election Division/State Member elected Part y Previous Member Cause of Party Seat vacated date by-election

11.11.1933 Flinders, Vic. Fairbairn, JV UAP Bruce, SM Resigned UAP 6.10.1933

1.6.1935 Newcastle, NSW Watkins, DO FLP Watkins, D Died FLP 8.4.1935

17.8.1935 Fawkner, Vic. Holt, HE UAP Maxwell, GA Died UAP 25.6.1935

12.12.1936 Kennedy, Qld Riordan, WJF FLP Riordan, D Died FLP 15.10.1936

19.12.1936 Darling Downs, Qld Fadden, AW CP Groom, LE Died UAP 6.11.1936

8.5.1937 Gwydir, NSW Scully, WJ ALP Abbott, CLA Resigned CP 28.3.1937

10.12.1938 Wakefield, SA McHugh, S ALP Hawker, CAS Died UAP 25.10.1938

20.5.1939 Griffith, Qld Conelan, WP ALP Baker, FMJ Died FLP 28.3.1939

27.5.1939 Wilmot, Tas. Spurr, LT ALP Lyons, JA Died UAP 7.4.1939

2.3.1940 Corio, Vic. Dedman, JJ ALP Casey, RG Resigned UAP 30.1.1940

16.11.1940 Kalgoorlie, WA Johnson, HV ALP Green, AE Died ALP 2.10.1940

21.12.1940 Swan, WA Marwick, TW CP Gregory, H Died CP 15.11.1940

24.5.1941 Boothby, SA Price, AG UAP Price, JL Died UAP 23.4.1941

18.8.1945 Fremantle, WA Beazley, KE ALP Curtin, J Died ALP 5.7.1945

9.2.1946 Wimmera, Vic. Turnbull, WG CP Wilson, A Resigned CP 31.12.1945

30.3.1946 Henty, Vic. Gullett, HB LIB Coles, AW Resigned IND 11.2.1946

28.7.1951 Balaclava, Vic. Joske, PE LIB White, TW Resigned LIB 20.6.1951

28.7.1951 Macquarie, NSW Luchetti, AS ALP Chifley, JB Died ALP 13.6.1951

22.3.1952 Lyne, NSW Lucock, PE CP Eggins, EJ Died CP 28.1.1952

18.10.1952 Flinders, Vic. Ewert, KWW ALP Ryan, RS Died LIB 26.8.1952

29.11.1952 Werriwa, NSW Whitlam, EG ALP Lazzarini, HP Died ALP 1.10.1952

20.12.1952 Bradfield, NSW Turner, HB LIB Hughes, WM Died LIB 28.10.1952

9.5.1953 Dalley, NSW Greenup, AE ALP Rosevear, JS Died ALP 21.3.1953

29.8.1953 Corangamite, Vic. MacKinnon, ED LIB McDonald, AM Died LIB 10.6.1953

29.8.1953 Lang, NSW Stewart, FE ALP Mulcahy, D Died ALP 13.7.1953

19.12.1953 Gwydir, NSW Allan, AI CP Treloar, TJ Died CP 15.11.1953

21.5.1955 Cook, NSW Cope, JF ALP Sheehan, T Died ALP 26.3.1955

11.4.1956‡ Cunningham, NSW Kearney, VD ALP Davies, W Died ALP 17.2.1956

13.10.1956 Barker, SA Forbes, AJ LIB Cameron, AG Died LIB 9.8.1956

8.12.1956 Wentworth, NSW Bury, LHE LIB Harrison, EJ Resigned LIB 17.10.1956

14.9.1957 Richmond, NSW Anthony, JD CP Anthony, HL Died CP 12.7.1957

8.3.1958 Parramatta, NSW Barwick, GEJ LIB Beale, OH Resigned LIB 10.2.1958

9.4.1960 Hunter, NSW James, AW ALP Evatt, HV Resigned ALP 10.2.1960

9.4.1960 La Trobe, Vic. Jess, JD LIB Casey, RG Resigned LIB 10.2.1960

16.7.1960 Balaclava, Vic. Whittorn, RH LIB Joske, PE Resigned LIB 2.6.1960

16.7.1960 Bendigo, Vic. Beaton, NL ALP Clarey, PJ Died ALP 17.5.1960

5.11.1960 Calare, NSW England, JA CP Howse, JB Resigned LIB 28.9.1960

10.12.1960 Higinbotham, Vic. Chipp, DL LIB Timson, TF Died LIB 16.10.1960

1.9.1962 Batman, Vic. Benson, SJ ALP Bird, AC Died ALP 21.7.1962

1.6.1963 Grey, SA Mortimer, J ALP Russell, EHD Died ALP 31.3.1963

28.9.1963 East Sydney, NSW Devine, LT ALP Ward, EJ Died ALP 31.7.1963

15.2.1964 Denison, Tas. Gibson, A LIB Townley, AG Died LIB 24.12.1963

20.6.1964 Angas, SA Giles, GO LIB Downer, ARJ Resigned LIB 23.4.1964

20.6.1964 Parramatta, NSW Bowen, NH LIB Barwick, GE Resigned LIB 24.4.1964

5.12.1964 Robertson, NSW Bridges-Maxwell, LIB Dean, RL Resigned LIB 30.9.1964

CW

Nomination day. Unopposed.

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 438 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

By-elections

By-election Division/State Member elected Part y Previous Member Cause of Party Seat vacated date by-election

27.2.1965 Riverina, NSW Armstrong, AA CP Roberton, HS Resigned CP 21.1.1965

26.2.1966 Dawson, Qld Patterson, RA ALP Shaw, GW Died CP 9.1.1966

2.4.1966 Kooyong, Vic. Peacock, AS LIB Menzies, RG Resigned LIB 17.2.1966

22.7.1967 Corio, Vic. Scholes, GGD ALP Opperman, HF Resigned LIB 10.6.1967

30.9.1967 Capricornia, Qld Everingham, DN ALP Gray, GH Died ALP 2.8.1967

24.2.1968 Higgins, Vic. Gorton, JG LIB Holt, HE Died LIB 19.12.1967

19.4.1969 Curtin, WA Garland, RV LIB Hasluck, PMC Resigned LIB 10.2.1969

7.6.1969 Bendigo, Vic. Kennedy, AD ALP Beaton, NL Resigned ALP 9.4.1969

7.6.1969 Gwydir, NSW Hunt, RJD CP Allan, AI Resigned CP 30.4.1969

30.5.1970 ACT Enderby, KE ALP Fraser, JR Died ALP 1.4.1970

19.9.1970 Chisholm, Vic. Staley, AA LIB Kent Hughes, WS Died LIB 31.7.1970

20.3.1971 Murray, Vic. Lloyd, B CP McEwen, J Resigned CP 1.2.1971

22.9.1973 Parramatta, NSW Ruddock, PM LIB Bowen, NH Resigned LIB 11.7.1973

28.6.1975 Bass, Tas. Newman, KE LIB Barnard, LH Resigned ALP 2.6.1975

15.10.1977 Cunningham, NSW West, SJ ALP Connor, RFX Died ALP 22.8.1977

23.9.1978 Werriwa, NSW Kerin, JC ALP Whitlam, EG Resigned ALP 31.7.1978

23.6.1979 Grayndler, NSW McLeay, LB ALP Stewart, FE Died ALP 16.4.1979

21.2.1981 Boothby, SA Hall, RS LIB McLeay, JE Resigned LIB 22.1.1981

21.2.1981 Curtin, WA Rocher, AC LIB Garland, RV Resigned LIB 22.1.1981

21.2.1981 McPherson, Qld White, PND LIB Robinson, EL Died LIB 7.1.1981

11.4.1981 Wentworth, NSW Coleman, WP LIB Ellicott, RJ Resigned LIB 17.2.1981

13.3.1982 Lowe, NSW Maher, MJ ALP McMahon, W Resigned LIB 4.1.1982

4.12.1982 Flinders, Vic. Reith, PK* LIB Lynch, PR Resigned LIB 22.10.1982

7.5.1983 Wannon, Vic. Hawker, DPM LIB Fraser, JM Resigned LIB 31.3.1983

28.5.1983 Bruce, Vic. Aldred, KJ LIB Snedden, BM Resigned LIB 21.4.1983

5.11.1983 Moreton, Qld Cameron, DM LIB Killen, DJ Resigned LIB 15.8.1983

18.2.1984 Corangamite, Vic. McArthur, FS LIB Street, AA Resigned LIB 18.1.1984

18.2.1984 Hughes, NSW Tickner, RE ALP Johnson, LR Resigned ALP 19.12.1983

18.2.1984 Richmond, NSW Blunt, CW NPA Anthony, JD Resigned NPA 18.1.1984

8.2.1986 Scullin, Vic. Jenkins, HA ALP Jenkins, Dr HA Resigned ALP 20.12.1985

6.2.1988 Adelaide, SA Pratt, MP LIB Hurford, CJ Resigned ALP 31.12.1987

26.3.1988 Port Adelaide, SA Sawford, RW ALP Young, MJ Resigned ALP 8.2.1988

9.4.1988 Groom, Qld Taylor, WL LIB McVeigh, DT Resigned NPA 29.2.1988

8.10.1988 Oxley, Qld Scott, LJ ALP Hayden, WG Resigned ALP 17.8.1988

15.4.1989 Gwydir, NSW Anderson, JD NPA Hunt, RJD Resigned NPA 24.2.1989

11.5.1991 Menzies, Vic. Andrews, KJ LIB Brown, NA Resigned LIB 25.2.1991

11.4.1992 Wills, Vic. Cleary, PR† IND Hawke, RJL Resigned ALP 20.2.1992

29.1.1994 Werriwa, NSW Latham, MW ALP Kerin, JC Resigned ALP 22.12.1993

12.3.1994 Fremantle, WA Lawrence, CM ALP Dawkins, JS Resigned ALP 4.2.1994

19.3.1994 Bonython, SA Evans, MJ ALP Blewett, N Resigned ALP 11.2.1994

26.3.1994 Mackellar, NSW Bishop, BK LIB Carlton, JJ Resigned LIB 14.1.1994

26.3.1994 Warringah, NSW Abbott, AJ LIB MacKellar, MJR Resigned LIB 18.2.1994

19.11.1994 Kooyong, Vic. Georgiou, P LIB Peacock, AS Resigned LIB 17.9.1994

25.3.1995 Canberra, ACT Smyth, BM LIB Kelly, RJ Resigned ALP 30.1.1995

8.4.1995 Wentworth, NSW Thomson, AP LIB Hewson, JR Resigned LIB 28.2.1995

* Did not take seat in 32nd Parliament. † Disqualified 25.11.1992. Re-elected 13.3.1993.

439 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

By-elections

By-election Division/State Member elected Part y Previous Member Cause of Party Seat vacated date by-election

15.6.1996 Blaxland, NSW Hatton, MJ ALP Keating, PJ Resigned ALP 23.4.1996

19.10.1996 Lindsay, NSW Kelly, JM LIB Kelly, JM* LIB 11.9.1996

1.2.1997 Fraser, ACT Dargavel, SJ ALP Langmore, JV Resigned ALP 6.12.1996

6.11.1999 Holt, Vic. Byrne, AM ALP Evans, GJ Resigned ALP 30.9.1999

12.8.2000 Isaacs, Vic. Corcoran, AK ALP Wilton, GS Died ALP 14.6.2000

17.3.2001 Ryan, Qld Short, LM ALP Moore, JC Resigned LIB 5.2.2001

14.7.2001 Aston, Vic. Pearce, CJ LIB Nugent, PE Died LIB 24.4.2001

* Election on 2.3.1996 subsequently declared void, necessitating by-election.

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 440 29thEDITION 2002

Simultaneous dissolutions Both Houses of the Australian Parliament have been dissolved simultaneously on the following occasions:

1. On 30.7.1914, by the Rt Hon. Sir Ronald Craufurd Munro-Ferguson, when both Houses of the Fifth Parliament were dissolved prior to the general elections of 5.9.1914.

PROCLAMATION

Commonwealth of By His Excellency the Right Honorable Sir RONALD CRAUFURD Australia to wit. MUNRO FERGUSON , a Member of His Majesty’s Most Honorable Privy R.M. Ferguson, Council, Knight Grand Cross of the Most Distinguished Order

Governor-General of Saint Michael and Saint George, Governor-General and Commander-in-Chief in and over the Commonwealth of Australia.

WHEREAS by Section 57 of the Constitution of the Commonwealth of Australia it is provided that if the House of Representatives passes any proposed law, and the Senate rejects or fails to pass it, or passes it with amendments to which the House of Representatives will not agree, and if after an interval of three months the House of Representatives, in the same or the next session, again passes the proposed law with or without any amendments which have been made, suggested, or agreed to by the Senate, and the Senate rejects or fails to pass it, or passes it with amendments to which the House of Representatives will not agree, the Governor-General may dissolve the Senate and the House of Representatives simultaneously:

And whereas on the eighteenth day of November One thousand nine hundred and thirteen the House of Representatives passed a Bill for an Act to prohibit, in relation to Commonwealth employment, preferences and discriminations on account of membership or non-membership of an association, and the Senate on the eleventh day of December One thousand nine hundred and thirteen rejected the said Bill:

And whereas on the twenty-eighth day of May One thousand nine hundred and fourteen the House of Representatives in the next session again passed the said Bill, and the Senate on the twenty-eighth day of May One thousand nine hundred and fourteen rejected the said Bill:

And whereas it is expedient to dissolve the Senate and the House of Representatives simultaneously:

Now therefore I, the Governor-General aforesaid, do by this my Proclamation dissolve the Senate and the House of Representatives.

Given under my Hand and the Seal of the Commonwealth of Australia this thirtieth day of July in the year of our Lord One thousand nine hundred and fourteen, and in the fifth year of His Majesty’s reign.

By His Excellency’s Command,

(L.S.) JOSEPH COOK.

GOD SAVE THE KING!

ELECTIONS ~

Simultaneous dissolutions

441 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Simultaneous dissolutions

2. On 19.3.1951, by the Rt Hon. Sir William John McKell, when both Houses of the Nineteenth Parliament were dissolved prior to the general elections of 28.4.1951.

PROCLAMATION

Commonwealth of By His Excellency the Governor-General in and over the Australia to wit. Commonwealth of Australia. W.J. McKELL Governor-General.

WHEREAS by section fifty-seven of the Constitution of the Commonwealth of Australia it is provided that if the House of Representatives passes any proposed law, and the Senate rejects or fails to pass it, or passes it with amendments to which the House of Representatives will not agree, and if after an interval of three months the House of Representatives, in the same or the next session, again passes the proposed law with or without any amendments which have been made, suggested, or agreed to by the Senate, and the Senate rejects or fails to pass it or passes it with amendments to which the House of Representatives will not agree, the Governor-General may dissolve the Senate and the House of Representatives simultaneously:

And whereas on the fourth day of May, One thousand nine hundred and fifty, the House of Representatives passed a proposed law, namely, a bill for an Act to repeal the Banking Act 1947-48 and to amend the Commonwealth Bank Act 1945-1948:

And whereas on the twenty-first day of June, One thousand nine hundred and fifty, the Senate passed the proposed law with amendments:

And whereas on the twenty-second day of June, One thousand nine hundred and fifty, the House of Representatives disagreed to the amendments:

And whereas on the eleventh day of October, One thousand nine hundred and fifty, the House of Representatives, in the same session, again passed the proposed law:

And whereas the Senate has failed to pass the proposed law:

Now, therefore, I, the Governor-General aforesaid, do by this my Proclamation dissolve the Senate and the House of Representatives.

Given under my Hand and the Seal of the Commonwealth this nineteenth day of March, in the year of our Lord, One thousand nine hundred and fifty-one, and in the fifteenth year of His Majesty’s reign.

(L.S.) By His Excellency’s Command,

ROBERT G. MENZIES. Prime Minister.

GOD SAVE THE KING!

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 442 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Simultaneous dissolutions

3. On 11.4.1974, by the Rt Hon. Sir Paul Meernaa Caedwalla Hasluck, when both Houses of the Twenty-eighth Parliament were dissolved prior to the general elections of 18.5.1974.

PROCLAMATION

Australia By His Excellency

PAUL HASLUCK the Governor-General of

Governor-General Australia

WHEREAS by section 57 of the Constitution it is provided that if the House of Representatives passes any proposed law, and the Senate rejects or fails to pass it, or passes it with amendments to which the House of Representatives will not agree, and if after an interval of three months the House of Representatives, in the same or the next session, again passes the proposed law with or without any amendments which have been made, suggested, or agreed to by the Senate and the Senate rejects or fails to pass it, or passes it with amendments to which the House of Representatives will not agree, the Governor-General may dissolve the Senate and the House of Representatives simultaneously:

AND WHEREAS the conditions upon which the Governor-General is empowered by that section of the Constitution to dissolve the Senate and the House of Representatives simultaneously have been fulfilled in respect of the several proposed laws intituled—

Commonwealth Electoral Act (No. 2) 1973

Senate (Representation of Territories) Act 1973

Representation Act 1973

Health Insurance Commission Act 1973

Health Insurance Act 1973

Petroleum and Minerals Authority Act 1973

NOW THEREFORE, I Sir Paul Meernaa Caedwalla Hasluck, the Governor-General of Australia, do by this my Proclamation dissolve the Senate and the House of Representatives.

(L.S.) Given under my Hand and the Great Seal of Australia on 11 April 1974.

By His Excellency’s Command, E.G. WHITLAM Prime Minister

443 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Simultaneous dissolutions

4. On 11.11.1975, by the Hon. Sir John Robert Kerr, when both Houses of the Twenty-ninth Parliament were dissolved prior to the general elections of 13.12.1975.

PROCLAMATION

Australia By His Excellency

JOHN R. KERR the Governor-General of

Governor-General Australia

WHEREAS by section 57 of the Constitution it is provided that if the House of Representatives passes any proposed law, and the Senate rejects or fails to pass it, or passes it with amendments to which the House of Representatives will not agree, and if after an interval of three months the House of Representatives, in the same or the next session, again passes the proposed law with or without any amendments which have been made, suggested, or agreed to by the Senate and the Senate rejects or fails to pass it, or passes it with amendments to which the House of Representatives will not agree, the Governor-General may dissolve the Senate and the House of Representatives simultaneously:

AND WHEREAS the conditions upon which the Governor-General is empowered by that section of the Constitution to dissolve the Senate and the House of Representatives simultaneously have been fulfilled in respect of the several proposed laws intituled—

Health Insurance Levy Act 1974 Health Insurance Levy Assessment Act 1974 Income Tax (International Agreements) Act 1974 Minerals (Submerged Lands) Act 1974 Minerals (Submerged Lands) (Royalty) Act 1974 National Health Act 1974 Conciliation and Arbitration Act 1974 Conciliation and Arbitration Act (No. 2) 1974 National Investment Fund Act 1974 Electoral Laws Amendment Act 1974 Electoral Act 1975 Privy Council Appeals Abolition Act 1975 Superior Court of Australia Act 1974 Electoral Re-distribution (New South Wales) Act 1975 Electoral Re-distribution (Queensland) Act 1975 Electoral Re-distribution (South Australia) Act 1975 Electoral Re-distribution (Tasmania) Act 1975 Electoral Re-distribution (Victoria) Act 1975 Broadcasting and Television Act (No. 2) 1974 Television Stations Licence Fees Act 1974 Broadcasting Stations Licence Fees Act 1974 NOW THEREFORE, I Sir John Robert Kerr, the Governor-General of Australia, do by this my Proclamation dissolve the Senate and the House of Representatives.

(L.S.) Given under my Hand and the Great Seal of Australia on 11 November 1975.

By His Excellency’s Command, MALCOLM FRASER Prime Minister

GOD SAVE THE QUEEN!

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 444 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Simultaneous dissolutions

5. On 4.2.1983, by the Rt Hon. Sir Ninian Martin Stephen, when both Houses of the Thirty-second Parliament were dissolved prior to the general elections of 5.3.1983.

PROCLAMATION

Commonwealth of Australia By His Excellency the

N.M. STEPHEN Governor-General of the

Governor-General Commonwealth of Australia

WHEREAS by section 57 of the Constitution it is provided that if the House of Representatives passes any proposed law, and the Senate rejects or fails to pass it, or passes it with amendments to which the House of Representatives will not agree, and if after an interval of three months the House of Representatives, in the same or the next session, again passes the proposed law with or without any amendments which have been made, suggested, or agreed to by the Senate and the Senate rejects or fails to pass it, or passes it with amendments to which the House of Representatives will not agree, the Governor-General may dissolve the Senate and the House of Representatives simultaneously:

AND WHEREAS the conditions upon which the Governor-General is empowered by that section of the Constitution to dissolve the Senate and the House of Representatives simultaneously have been fulfilled in respect of the several proposed laws intituled—

Sales Tax Amendment Bill (No. 1A) 1981

Sales Tax Amendment Bill (No. 2A) 1981

Sales Tax Amendment Bill (No. 3A) 1981

Sales Tax Amendment Bill (No. 4A) 1981

Sales Tax Amendment Bill (No. 5A) 1981

Sales Tax Amendment Bill (No. 6A) 1981

Sales Tax Amendment Bill (No. 7A) 1981

Sales Tax Amendment Bill (No. 8A) 1981

Sales Tax Amendment Bill (No. 9A) 1981

Canberra College of Advanced Education Amendment Bill 1981

States Grants (Tertiary Education Assistance) Amendment Bill (No. 2) 1981

Australian National University Amendment Bill (No. 3) 1981

Social Services Amendment Bill (No. 3) 1981.

NOW THEREFORE I, SIR NINIAN MARTIN STEPHEN, the Governor-General of the Commonwealth of Australia, do by this my Proclamation dissolve the Senate and the House of Representatives.

(L.S.) GIVEN under my Hand and the Great Seal of Australia on 4 February 1983.

By His Excellency’s Command, MALCOLM FRASER Prime Minister

GOD SAVE THE QUEEN!

445 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Simultaneous dissolutions

6. On 5.6.1987, by the Rt Hon. Sir Ninian Martin Stephen, when both Houses of the Thirty-fourth Parliament were dissolved prior to the general elections of 11.7.1987.

PROCLAMATION

Commonwealth of Australia By His Excellency the

N.M. STEPHEN Governor-General of the

Governor-General Commonwealth of Australia

WHEREAS by section 57 of the Constitution it is provided that if the House of Representatives passes any proposed law, and the Senate rejects or fails to pass it, or passes it with amendments to which the House of Representatives will not agree, and if after an interval of three months the House of Representatives, in the same or the next session, again passes the proposed law with or without any amendments which have been made, suggested, or agreed to by the Senate and the Senate rejects or fails to pass it, or passes it with amendments to which the House of Representatives will not agree, the Governor-General may dissolve the Senate and the House of Representatives simultaneously:

AND WHEREAS the conditions upon which the Governor-General is empowered by that section of the Constitution to dissolve the Senate and the House of Representatives simultaneously have been fulfilled in respect of the proposed law intituled Australia Card Bill 1986:

NOW THEREFORE I, SIR NINIAN MARTIN STEPHEN, the Governor-General of the Commonwealth of Australia, do by this my proclamation dissolve the Senate and the House of Representatives at 5.00 o’clock in the afternoon on Friday, 5 June 1987.

(L.S.) GIVEN under my Hand and the Great Seal of Australia on 5 June 1987:

By His Excellency’s Command, R.J.L. HAWKE Prime Minister

GOD SAVE THE QUEEN!

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 446 29thEDITION 2002

Electoral divisions

Members since 1901 At the first general election, 1901, the States of South Australia and Tasmania were each polled as one division. The following members were elected:

South Australia Tasmania

Batchelor, Egerton Lee (ALP) Braddon, Sir Edward Nicholas

Bonython, Sir John Langdon (PROT) Coventry (FT)

Glynn, Patrick McMahon (FT) Cameron, Donald Norman (FT)

Holder, Frederick William Fysh, Sir Philip Oakley (FT)

(later Sir Frederick) (FT) O’Malley, King (PROT)

Kingston, Charles Cameron (PROT) Piesse, Frederick William (FT) Poynton, Alexander (FT) died 6.3.1902*

Solomon, Vaiben Louis (FT)

Adelaide (SA)

1903‐08 Kingston, Charles Cameron (PROT) 1908‐13 Roberts, Ernest Alfred (ALP) 1914‐19 Yates, George Edwin (ALP) 1919‐22 Blundell, Reginald Pole (NAT) 1922‐31 Yates, George Edwin (ALP) 1931‐43 Stacey, Fred Hurtle (UAP) 1943‐58 Chambers, Cyril (ALP) 1958‐66 Sexton, Joseph Clement Leonard (ALP) 1966‐69 Jones, Andrew Thomas (LIB) 1969‐88 Hurford, Christopher John (ALP) 1988‐90 Pratt, Michael Philip (LIB) 1990‐93 Catley, Robert (ALP) 1993‐ Worth, Patricia Mary (LIB)

Angas (SA)

1903‐19 Glynn, Patrick McMahon (FT) 1919‐25 Gabb, Joel Moses (ALP) 1925‐29 Parsons, Walter Langdon (NAT) 1929‐34 Gabb, Joel Moses 1929‐31 (ALP); 1931‐34 (UAP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1934.) (New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐64 Downer, Alexander Russell (LIB) 1964‐77 Giles, Geoffrey O’Halloran (LIB) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1977.)

* At by-election held on 26.3.1902 William Hartnoll was elected to fill the vacancy.

ELECTIONS ~

Electoral divisions

447 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Aston (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐90 Saunderson, John (ALP) 1990‐2001 Nugent, Peter Edward (LIB) 2001‐ Pearce, Christopher John (LIB)

Australian Capital Territory

(New division formed under the provisions of Act No. 57 of 1948.) Until the passing of the Australian Capital Territory Representation Act (No. 3) of 1966 the member for this division had limited voting rights in the House of Representatives, being restricted to matters affecting the Australian Capital Territory.

1949‐51 Nott, Lewis Windermere (IND) 1951‐70 Fraser, James Reay (ALP) 1970‐74 Enderby, Keppel Earl (ALP) (This division was abolished in 1974. Under the provisions of Acts No. 111 of 1973 and No. 8 of 1974, the Territory was divided into the two divisions of Canberra and Fraser.)

Balaclava (Vic.)

1901‐06 Turner, Sir George (PROT) 1906‐14 Wynne, Agar (IND PROT) 1914‐29 Watt, William Alexander (LIB) 1929‐51 White, Thomas Walter 1929‐31 (NAT); 1931‐46 (UAP); 1946‐51 (LIB) 1951‐60 Joske, Percy Ernest (LIB) 1960‐74 Whittorn, Raymond Harold (LIB) 1974‐84 Macphee, Ian Malcolm (LIB) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1984.)

Ballarat (Vic.)

(Ballaarat until 1977 redistribution.) 1901‐13 Deakin, Alfred 1901‐10 (PROT); 1910‐13 (LIB) 1913‐19 McGrath, David Charles (ALP) 1919‐20 Kerby, Edwin Thomas John (NAT) 1920‐34 McGrath, David Charles 1920‐31 (ALP); 1931‐34 (UAP) 1934‐37 Fisken, Archibald Clyde Wanliss (UAP) 1937‐49 Pollard, Reginald Thomas (ALP) 1949‐51 Pittard, Alan Crocker (LIB) 1951‐55 Joshua, Robert (ALP) 1955‐75 Erwin, George Dudley (LIB) 1975‐80 Short, James Robert (LIB) 1980‐90 Mildren, John Barry (ALP) 1990‐2001 Ronaldson, Michael John Clyde (LIB) 2001‐ King, Catherine Fiona (ALP)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 448 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Banks (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐69 Costa, Dominic Eric (ALP) 1969‐80 Martin, Vincent Joseph (ALP) 1980‐90 Mountford, John Graham (ALP) 1990‐ Melham, Daryl (ALP)

Barker (SA)

1903‐06 Bonython, Sir John Langdon (PROT) 1906‐22 Livingston, John 1906‐10 (ANTI-SOC); 1910‐17 (LIB); 1917‐22 (NAT) 1922‐34 Cameron, Malcolm Duncan 1922‐25 (LIB); 1925‐31 (NAT); 1931‐34 (UAP) 1934‐56 Cameron, Archie Galbraith 1934‐43 (CP); 1943‐51 (LIB); 1951‐56 (LCL) 1956‐75 Forbes, Alexander James (LIB) 1975‐90 Porter, James Robert (LIB) 1990‐98 McLachlan, Ian Murray (LIB) 1998‐ Secker, Patrick Damien (LIB)

Barrier (NSW)

1901‐17 Thomas, Josiah (ALP) 1917‐22 Considine, Michael Patrick (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1922.)

Barton (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1922.) 1922‐25 McDonald, Frederick Albert (ALP) 1925‐28 Ley, Thomas John (NAT) 1928‐31 Tully, James Thomas (ALP) 1931‐40 Lane, Albert (UAP) 1940‐58 Evatt, Herbert Vere (ALP) 1958‐66 Reynolds, Leonard James (ALP) 1966‐69 Arthur, William Tevlin (LIB) 1969‐75 Reynolds, Leonard James (ALP) 1975‐83 Bradfield, James Mark (LIB) 1983‐96 Punch, Gary Francis (ALP) 1996‐ McClelland, Robert Bruce (ALP)

449 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Bass (Tas.)

1903‐10 Storrer, David (PROT) 1910‐19 Jensen, Jens August (ALP) 1919‐29 Jackson, David Sydney (NAT) 1929‐34 Guy, James Allan 1929‐31 (ALP); 1931‐34 (UAP) 1934‐49 Barnard, Herbert Claude 1934 (FLP); 1937‐1949 (ALP) 1949‐54 Kekwick, Bruce Huntley (LIB) 1954‐75 Barnard, Lance Herbert (ALP) 1975‐84 Newman, Kevin Eugene (LIB) 1984‐93 Smith, Warwick Leslie (LIB) 1993‐96 Smith, Silvia Joy (ALP) 1996‐98 Smith, Warwick Leslie (LIB) 1998‐ O’Byrne, Michelle Anne (ALP)

Batman (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1906.) 1906‐10 Coon, Jabez (PROT) 1910 Beard, Henry Elisha (ALP)

1911‐31 Brennan, Frank (ALP) 1931‐34 Dennis, Samuel (UAP) 1934‐49 Brennan, Frank 1934 (FLP); 1937‐1949 (ALP) 1949‐62 Bird, Alan Charles (ALP) 1962‐69 Benson, Samuel James 1962‐66 (ALP); 1966‐69 (IND) 1969‐77 Garrick, Horace James (ALP) 1977‐96 Howe, Brian Leslie (ALP) 1996‐ Ferguson, Martin John (ALP)

Bendigo (Vic.)

1901‐13 Quick, Sir John 1901‐06 (PROT); 1906‐10 (IND PROT); 1910‐13 (LIB) 1913‐14 Arthur, John Andrew (ALP) 1915‐17 Hampson, Alfred John (ALP) 1917‐22 Hughes, William Morris (NAT) 1922‐29 Hurry, Geoffry (NAT) 1929‐31 Keane, Richard Valentine (ALP) 1931‐37 Harrison, Eric Fairweather (UAP) 1937‐49 Rankin, George James 1937‐40 (ST CP); 1940‐43 (UCP); 1943‐49 (CP) 1949‐60 Clarey, Percy James (ALP) 1960‐69 Beaton, Noel Lawrence (ALP) 1969‐72 Kennedy, Andrew David (ALP) 1972‐83 Bourchier, John William (LIB) 1983‐90 Brumby, John Mansfield (ALP) 1990‐98 Reid, Nicholas Bruce (LIB) 1998‐ Gibbons, Stephen William (ALP)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 450 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Bennelong (NSW) (New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐74 Cramer, John Oscar (later Sir John) (LIB) 1974‐ Howard, John Winston (LIB)

Berowra (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.) 1969‐72 Hughes, Thomas Eyre Forrest (LIB) 1972‐93 Edwards, Harold Raymond (LIB) 1993‐ Ruddock, Philip Maxwell (LIB)

Blair (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1997.) 1998‐ Thompson, Cameron Paul (LIB)

Bland (NSW)

1901‐06 Watson, John Christian (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1906.)

Blaxland (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐69 Harrison, Eli James (ALP) 1969‐96 Keating, Paul John (ALP) 1996‐ Hatton, Michael John (ALP)

Bonython (SA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1955.) 1955‐63 Makin, Norman John Oswald (ALP) 1963‐77 Nicholls, Martin Henry (ALP) 1977‐94 Blewett, Neal (ALP) 1994‐ Evans, Martyn John (ALP)

Boothby (SA)

1903‐11 Batchelor, Egerton Lee (ALP) 1911‐13 Gordon, David John (LIB) 1913‐17 Dankel, George (ALP) 1917‐22 Story, William Harrison (NAT) 1922‐28 Duncan-Hughes, John Grant 1922‐25 (LIB); 1925‐28 (NAT) 1928‐41 Price, John Lloyd 1928‐32 (ALP); 1931‐41 (UAP) 1941‐43 Price, Archibald Grenfell (UAP)

451 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

1943‐49 Sheehy, Thomas Neil (ALP) 1949‐66 McLeay, John (later Sir John) 1949‐51 (LIB); 1951‐54 (LCL); 1954‐66 (LIB) 1966‐81 McLeay, John Elden (LIB) 1981‐96 Hall, Steele (LIB) 1996‐ Southcott, Andrew John (LIB)

Bourke (Vic.)

1901‐10 Cook, James Newton Haxton Hume (PROT) 1910‐34 Anstey, Frank 1910‐31 (ALP); 1931‐34 (FLP) 1934‐43 Blackburn, Maurice McCrae 1934‐37 (FLP); 1937‐43 (ALP) 1943‐46 Bryson, William George (ALP) 1946‐49 Blackburn, Doris Amelia (IND LAB) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1948.)

Bowman (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐61 McColm, Malcolm Llewellyn (LIB) 1961‐63 Comber, Jack (ALP) 1963‐69 Gibbs, Wylie Talbot (LIB) 1969‐75 Keogh, Leonard Joseph (ALP) 1975‐83 Jull, David Francis (LIB) 1983‐87 Keogh, Leonard Joseph (ALP) 1987‐96 Sciacca, Concetto Antonio (ALP) 1996‐98 West, Andrea Gail (LIB) 1998‐ Sciacca, Concetto Antonio (ALP)

Braddon (Tas.)

(Formerly Darwin. See note under Darwin.) 1955‐58 Luck, Aubrey William George (LIB) 1958‐75 Davies, Ronald (ALP) 1975‐84 Groom, Raymond John (LIB) 1984‐98 Miles, Christopher Gordon (LIB) 1998‐ Sidebottom, Peter Sid (ALP)

Bradfield (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐52 Hughes, William Morris (LIB) 1952‐74 Turner, Henry Basil (LIB) 1974‐96 Connolly, David Miles (LIB) 1996‐ Nelson, Brendan John (LIB)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 452 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Brand (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐96 Fatin, Wendy Frances (ALP) 1996‐ Beazley, Kim Christian (ALP)

Brisbane (Qld)

1901‐03 Macdonald-Paterson, Thomas (FT) 1903‐06 Culpin, Millice (ALP) 1906‐10 Foxton, Justin Fox Greenlaw (ANTI-SOC) 1910‐19 Finlayson, William Fyfe (ALP) 1919‐31 Cameron, Donald Charles (NAT) 1931‐61 Lawson, George 1931‐37 (FLP); 1937‐61 (ALP) 1961‐75 Cross, Manfred Douglas (ALP) 1975‐80 Johnson, Peter Francis (LIB) 1980‐90 Cross, Manfred Douglas (ALP) 1990‐ Bevis, Archibald Ronald (ALP)

Bruce (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1955.) 1955‐83 Snedden, Billy Mackie (later Sir Billy) (LIB) 1983‐90 Aldred, Kenneth James (LIB) 1990‐96 Beale, Julian Howard (LIB) 1996‐ Griffin, Alan Peter (ALP)

Burke (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐55 Peters, Edward William (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1955.) (New division consequent upon redistribution of seats, 1968.) 1969‐80 Johnson, Leonard Keith (ALP) 1980‐84 Theophanous, Andrew Charles (ALP) 1984‐2001 O’Keefe, Neil Patrick (ALP) 2001‐ O’Connor, Brendan (ALP)

Calare (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1906.) 1906‐13 Brown, Thomas (ALP) 1913‐19 Pigott, Henry Robert Maguire 1913‐17 (LIB); 1917‐19 (NAT) 1919‐22 Lavelle, Thomas James (ALP) 1922‐29 Howse, Sir Neville Reginald (NAT) 1929‐31 Gibbons, George Albert (ALP)

453 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

1931‐40 Thorby, Harold Victor Campbell (CP) 1940‐46 Breen, John Patrick (ALP) 1946‐60 Howse, John Brooke (LIB) 1960‐75 England, John Armstrong 1960‐75 (CP); from May 1975 (NCP) 1975‐83 MacKenzie, Alexander John 1975‐82 (NCP); 1982‐83 (NPA) 1983‐96 Simmons, David William (ALP) 1996‐ Andren, Peter James (IND)

Calwell (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐2001 Theophanous, Andrew Charles 1984‐2000 (ALP); 2000‐01 (IND) 2001‐ Vamvakinou, Maria (ALP)

Canberra (ACT)

(New division formed under the provisions of Acts No. 111 of 1973 and No. 8 of 1974. See note under Australian Capital Territory.) 1974‐75 Enderby, Keppel Earl (ALP) 1975‐80 Haslem, John Whitton (LIB) 1980‐95 Kelly, Roslyn Joan (ALP) 1995‐96 Smyth, Brendan Michael (LIB) 1996‐98 McMullan, Robert Francis (ALP) 1998‐ Ellis, Annette Louise (ALP)

Canning (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐61 Hamilton, Leonard William (CDL) 1961‐63 McNeill, Neil (LIB) 1963‐74 Hallett, John Mead (CP) 1974‐83 Bungey, Melville Harold (LIB) 1983‐84 Fatin, Wendy Frances (ALP) 1984‐96 Gear, George (ALP) 1996‐98 Johnston, Ricky (LIB) 1998‐2001 Gerick, Jane Frances (ALP) 2001‐ Randall, Donald James (LIB)

Canobolas (NSW)

1901‐06 Brown, Thomas (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1906.)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 454 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Capricornia (Qld)

1901‐03 Paterson, Alexander (IND) 1903‐06 Thomson, David Alexander (ALP) 1906‐10 Archer, Edward Walker (ANTI-SOC) 1910‐22 Higgs, William Guy (ALP) 1922‐46 Forde, Francis Michael 1922‐31 (ALP); 1931‐37 (FLP); 1937‐46 (ALP) 1946‐49 Davidson, Charles William (LIB) 1949‐61 Pearce, Henry George (LIB) 1961‐67 Gray, George Henry (ALP) 1967‐75 Everingham, Douglas Nixon (ALP) 1975‐77 Carige, Colin Lawrence (NCP) 1977‐84 Everingham, Douglas Nixon (ALP) 1984‐93 Wright, Keith Webb 1984‐93 (ALP); from Feb. 1993 (IND) 1993‐96 Henzell, Marjorie Madeline (ALP) 1996‐98 Marek, Paul (NPA) 1998‐ Livermore, Kirsten Fiona (ALP)

Casey (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.) 1969‐72 Howson, Peter (LIB) 1972‐75 Mathews, Charles Race Thorson (ALP) 1975‐83 Falconer, Peter David (LIB) 1983‐84 Steedman, Alan Peter (ALP) 1984‐98 Halverson, Robert George (LIB) 1998‐2001 Wooldridge, Michael Richard Lewis (LIB) 2001‐ Smith, Anthony David Hawthorn (LIB)

Charlton (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐98 Brown, Robert James (ALP) 1998‐ Hoare, Kelly Joy (ALP)

Chifley (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.) 1969‐83 Armitage, John Lindsay (ALP) 1983‐84 Gorman, Russell Neville Joseph (ALP) 1984‐ Price, Leo Roger Spurway (ALP)

455 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Chisholm (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐70 Kent Hughes, Wilfrid Selwyn (later Sir Wilfrid) (LIB) 1970‐80 Staley, Anthony Allan (LIB) 1980‐83 Harris, Graham McDonald (LIB) 1983‐87 Mayer, Helen (ALP) 1987‐98 Wooldridge, Michael Richard Lewis (LIB) 1998‐ Burke, Anna Elizabeth (ALP)

Cook (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1906.) 1906‐22 Catts, James Howard (ALP) 1922‐34 Riley, Edward Charles 1922‐31 (ALP); 1931‐34 (FLP) 1934‐37 Garden, John Smith 1934‐37 (ALP); 1937 (LANG LAB) 1937‐55 Sheehan, Thomas 1937‐40 (ALP); 1940‐43 (ALP(A‐C)); 1943‐55 (ALP) 1955 Cope, James Francis (ALP)

(The name of this division as reconstituted by the redistribution of electoral boundaries, 1955, was subsequently changed to Grayndler by resolution of Parliament.) (New division consequent upon redistribution of seats, 1968.) 1969‐72 Dobie, James Donald Mathieson (LIB) 1972‐75 Thorburn, Ray William (ALP) 1975‐96 Dobie, James Donald Mathieson (LIB) 1996‐98 Mutch, Stephen Bruce (LIB) 1998‐ Baird, Bruce George (LIB)

Coolgardie (WA)

1901‐13 Mahon, Hugh (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1912.)

Corangamite (Vic.)

1901‐03 Manifold, James Chester (PROT) 1903‐10 Wilson, John Gratton 1903‐06 (FT); 1906‐10 (ANTI-SOC) 1910‐13 Scullin, James Henry (ALP) 1913‐18 Manifold, James Chester 1913‐17 (LIB); 1917‐18 (NAT) 1918‐29 Gibson, William Gerrand 1918‐19 (FU); 1919‐22 (VFU); 1922‐29 (CP) 1929‐31 Crouch, Richard Armstrong (ALP) 1931‐34 Gibson, William Gerrand (CP) 1934‐40 Street, Geoffrey Austin (UAP) 1940‐53 McDonald, Allan McKenzie 1940‐46 (UAP); 1946‐53 (LIB) 1953‐66 Mackinnon, Ewen Daniel (LIB) 1966‐84 Street, Anthony Austin (LIB)

1984‐ McArthur, Fergus Stewart (LIB)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 456 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Corinella (Vic.)

1901‐06 McCay, James Whiteside (PROT) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1906.) (New division consequent upon redistribution of seats, 1989.) 1990‐93 Broadbent, Russell Evan (LIB) 1993‐96 Griffin, Alan Peter (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1994.)

Corio (Vic.)

1901‐10 Crouch, Richard Armstrong (PROT) 1910‐13 Ozanne, Alfred Thomas (ALP) 1913‐14 Kendell, William (LIB) 1914‐17 Ozanne, Alfred Thomas (ALP) 1917‐29 Lister, John Henry (NAT) 1929‐31 Lewis, Arthur (ALP) 1931‐40 Casey, Richard Gardiner (UAP) 1940‐49 Dedman, John Johnstone (ALP) 1949‐67 Opperman, Hubert Ferdinand (LIB) 1967‐93 Scholes, Gordon Glen Denton (ALP) 1993‐ O’Connor, Gavan Michael (ALP)

Cowan (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐93 Jakobsen, Carolyn Anne (ALP) 1993‐98 Evans, Richard David Conroy (LIB) 1998‐ Edwards, Graham John (ALP)

Cowper (NSW)

1901‐03 Clarke, Francis (PROT) 1903‐06 Lee, Henry William (FT) 1906‐19 Thomson, John 1906‐10 (PROT); 1910‐17 (LIB); 1917‐19 (NAT) 1919‐61 Page, Earle Christmas Grafton (later Sir Earle) 1919‐22 (FSU); 1922‐61 (CP) 1961‐63 McGuren, Francis William (ALP) 1963‐84 Robinson, Ian Louis 1963‐75 (CP); 1975‐82 (NCP); from October 1982 (NPA) 1984‐2001 Nehl, Garry Barr (NPA) 2001‐ Hartsuyker, Luke (NPA)

457 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Cunningham (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐56 Davies, William (ALP) 1956‐63 Kearney, Victor Dennis (ALP) 1963‐77 Connor, Reginald Francis Xavier (ALP) 1977‐93 West, Stewart John (ALP) 1993‐ Martin, Stephen Paul (ALP)

Curtin (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐69 Hasluck, Paul Meernaa Caedwalla (LIB) 1969‐81 Garland, Ransley Victor (LIB) 1981‐98 Rocher, Allan Charles 1981‐1995 (LIB); 1995‐1998 (IND) 1998‐ Bishop, Julie Isabel (LIB)

Dalley (NSW)

1901‐10 Wilks, William Henry 1901‐06 (FT); 1906‐10 (ANTI-SOC) 1910‐15 Howe, Robert (ALP) 1915‐27 Mahony, William George (ALP) 1927‐31 Theodore, Edward Granville (ALP) 1931‐53 Rosevear, John Solomon 1931‐37 (LANG LAB); 1937‐40 (ALP); 1940‐43

(ALP(A‐C)); 1943‐53 (ALP)

1953‐55 Greenup, Arthur Edward (ALP) 1955‐69 O’Connor, William Paul (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)

Dampier (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1912.) 1913‐22 Gregory, Henry 1913‐19 (LIB); 1919‐22 (CP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1922.)

Darebin (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐55 Andrews, Thomas William (ALP) 1955‐58 Holt, Robert Wilfred (ALP) 1958‐69 Courtnay, Frank (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 458 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Darling (NSW)

1901‐17 Spence, William Guthrie (ALP) 1917‐34 Blakeley, Arthur 1917‐31 (ALP); 1931‐34 (FLP) 1934‐69 Clark, Joseph James (ALP) 1969‐77 FitzPatrick, John (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1977.)

Darling Downs (Qld)

1901 Groom, William Henry (PROT) 1901‐29 Groom, Littleton Ernest (later Sir Littleton) 1901‐10 (PROT); 1910‐17 (LIB); 1917‐29 (NAT) 1929‐31 Morgan, Arthur Clinton (NAT) 1931‐36 Groom, Sir Littleton Ernest 1931‐34 (IND); 1934‐36 (UAP) 1936‐49 Fadden, Arthur William (later Sir Arthur) 1936‐43 (CP); 1943‐46 (CNP);

1946‐49 (CP)

1949‐72 Swartz, Reginald William Colin (later Sir Reginald) (LIB) 1972‐84 McVeigh, Daniel Thomas 1972‐75 (CP); 1975‐82 (NCP); from 1982‐84 (NPA) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1984.)

Darwin (Tas.)

1903‐17 O’Malley, King (ALP) 1917 Howroyd, Charles Richard (NAT) 1917‐19 Spence, William Guthrie (NAT) 1919‐22 Bell, George John (NAT) 1922‐25 Whitsitt, Joshua Thomas Hoskins (CP) 1925‐43 Bell, George John (later Sir George) 1925‐31 (NAT); 1931‐43 (UAP) 1943‐51 Lyons, Dame Enid Muriel (UAP) 1951‐55 Luck, Aubrey William George (LIB) (Name of division changed to Braddon by resolution of Parliament following the redistribution of seats, 1955.)

Dawson (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐63 Davidson, Charles William (CP) 1963‐66 Shaw, George William (CP) 1966‐75 Patterson, Rex Alan (ALP) 1975‐96 Braithwaite, Raymond Allen 1975‐82 (NCP); 1982‐96 (NPA) 1996‐ Kelly, De-Anne Margaret (NPA)

459 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Deakin (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1936.) 1937‐49 Hutchinson, William Joseph 1937‐46 (UAP); 1946‐49 (LIB) 1949‐66 Davis, Francis John (LIB) 1966‐83 Jarman, Alan William (LIB) 1983‐84 Saunderson, John (ALP) 1984‐90 Beale, Julian Howard (LIB) 1990‐96 Aldred, Kenneth James (LIB) 1996‐ Barresi, Phillip Anthony (LIB)

Denison (Tas.)

1903‐10 Fysh, Sir Philip Oakley (PROT) 1910‐22 Smith, William Henry Laird 1910‐17 (ALP); 1917‐22 (NAT) 1922‐25 O’Keefe, David John (ALP) 1925‐28 Gellibrand, Sir John (NAT) 1928‐31 Culley, Charles Ernest (ALP) 1931‐34 Hutchin, Arthur William (UAP) 1934‐40 Mahoney, Gerald William 1934‐37 (FLP); 1937‐40 (ALP) 1940‐43 Beck, Arthur James (UAP) 1943‐49 Gaha, John Francis (ALP) 1949‐63 Townley, Athol Gordon (LIB) 1964‐69 Gibson, Adrian (LIB) 1969‐72 Solomon, Robert John (LIB) 1972‐75 Coates, John (ALP) 1975‐87 Hodgman, Michael (LIB) 1987‐ Kerr, Duncan James Colquhoun (ALP)

Diamond Valley (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.) 1969‐72 Brown, Neil Anthony (LIB) 1972‐75 McKenzie, David Charles (ALP) 1975‐83 Brown, Neil Anthony (LIB) 1983‐84 Staples, Peter Richard (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1984.)

Dickson (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1992.) 1993‐96 Lavarch, Michael Hugh (ALP) 1996‐98 Smith, Anthony Charles (LIB) 1998‐2001 Kernot, Cheryl (ALP) 2001‐ Dutton, Peter Craig (LIB)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 460 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Dobell (NSW) (New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐2001 Lee, Michael John (ALP) 2001‐ Ticehurst, Kenneth Vincent (LIB)

Dundas (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1977.) 1977‐93 Ruddock, Philip Maxwell (LIB) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1992.)

Dunkley (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐90 Chynoweth, Robert Leslie (ALP) 1990‐93 Ford, Frank Allen (LIB) 1993‐96 Chynoweth, Robert Leslie (ALP) 1996‐ Billson, Bruce Fredrick (LIB)

East Sydney (NSW)

1901‐09 Reid, George Houstoun (later Sir George) 1901‐06 (FT); 1906‐09 (ANTI-SOC) 1910‐31 West, John Edward (ALP) 1931 Ward, Edward John (ALP)

1931‐32 Clasby, John Joseph (UAP) 1932‐63 Ward, Edward John 1932‐37 (LANG LAB); 1937‐63 (ALP) 1963‐69 Devine, Leonard Thomas (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)

Echuca (Vic.)

1901‐06 McColl, James Hiers (PROT) 1906‐19 Palmer, Albert Clayton 1906‐10 (PROT); 1910‐17 (LIB); 1917‐19 (NAT) 1919‐34 Hill, William Caldwell 1919‐22 (FU); 1922‐34 (CP) 1934‐37 McEwen, John (CP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1936.)

Eden-Monaro (NSW)

1901‐26 Chapman, Austin (later Sir Austin) 1901‐10 (PROT); 1910‐17 (LIB); 1917‐26 (NAT) 1926‐29 Perkins, John Arthur (NAT) 1929‐31 Cusack, John Joseph (ALP) 1931‐43 Perkins, John Arthur (UAP) 1943‐66 Fraser, Allan Duncan (ALP)

461 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

1966‐69 Munro, Dugald Ranald Ross (LIB) 1969‐72 Fraser, Allan Duncan (ALP) 1972‐75 Whan, Robert Bruce (ALP) 1975‐83 Sainsbury, Murray Evan (LIB) 1983‐96 Snow, James Henry (ALP) 1996‐ Nairn, Gary Roy (LIB)

Evans (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐61 Osborne, Frederick Meares (LIB) 1961‐63 Monaghan, James Edward (ALP) 1963‐72 Mackay, Malcolm George (LIB) 1972‐75 Mulder, Allan William (ALP) 1975‐77 Abel, John Arthur (LIB) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1977.)

Fadden (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1977.) 1977‐83 Cameron, Donald Milner (LIB) 1983‐84 Beddall, David Peter (ALP) 1984‐ Jull, David Francis (LIB)

Fairfax (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐90 Adermann, Albert Evan (NPA) 1990‐ Somlyay, Alexander Michael (LIB)

Farrer (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐75 Fairbairn, David Eric (LIB) 1975‐84 Fife, Wallace Clyde (LIB) 1984‐2001 Fischer, Timothy Andrew (NPA) 2001‐ Ley, Sussan Penelope (LIB)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 462 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Fawkner (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1906.) 1906‐13 Fairbairn, George 1906‐10 (IND PROT); 1910‐13 (LIB) 1913‐17 Hannan, Joseph Francis (ALP) 1917‐35 Maxwell, George Arnot 1917‐29 (NAT); 1929‐31 (IND NAT);

1931‐35 (UAP)

1935‐49 Holt, Harold Edward 1935‐46 (UAP); 1946‐49 (LIB) 1949‐55 Bourke, William Meskill (ALP) 1955‐69 Howson, Peter (LIB) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)

Fisher (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐72 Adermann, Charles Frederick (later Sir Charles) (CP) 1972‐84 Adermann, Albert Evan 1972‐75 (CP); 1975‐82 (NCP); 1982‐84 (NPA) 1984‐87 Slipper, Peter Neil (NPA) 1987‐93 Lavarch, Michael Hugh (ALP) 1993‐ Slipper, Peter Neil (LIB)

Flinders (Vic.)

1901‐03 Groom, Arthur Champion (FT) 1903‐06 Gibb, James (FT) 1906‐18 Irvine, William Hill (later Sir William) 1906‐10 (ANTI-SOC); 1910‐17 (LIB); 1917‐18 (NAT)

1918‐29 Bruce, Stanley Melbourne (NAT) 1929‐31 Holloway, Edward James (ALP) 1931‐33 Bruce, Stanley Melbourne (UAP) 1933‐40 Fairbairn, James Valentine (UAP) 1940‐52 Ryan, Rupert Sumner 1940‐46 (UAP); 1946‐52 (LIB) 1952‐54 Ewert, Keith Walter Wilson (ALP) 1954‐66 Lindsay, Robert William Ludovic (LIB) 1966‐82 Lynch, Phillip Reginald (later Sir Phillip) (LIB) 1982‐83 Reith, Peter Keaston (LIB) 1983‐84 Chynoweth, Robert Leslie (ALP) 1984‐2001 Reith, Peter Keaston (LIB) 2001‐ Hunt, Gregory Andrew (LIB)

Forde (Qld) (New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐87 Watson, David John Hopetoun (LIB) 1987‐96 Crawford, Mary Catherine (ALP) 1996‐ Elson, Kay Selma (LIB)

463 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Forrest (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1922.) 1922‐43 Prowse, John Henry (CP) 1943‐49 Lemmon, Nelson (ALP) 1949‐69 Freeth, Gordon (LIB) 1969‐72 Kirwan, Frank McLeod (ALP) 1972‐87 Drummond, Peter Hertford (LIB) 1987‐ Prosser, Geoffrey Daniel (LIB)

Fowler (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐98 Grace, Edward Laurence (ALP) 1998‐ Irwin, Julia Claire (ALP)

Franklin (Tas.)

1903‐22 McWilliams, William James 1903‐06 (REV TAR); 1906‐10 (ANTI-SOC); 1910‐17 (LIB); 1917‐22 (NAT) 1922‐28 Seabrook, Alfred Charles (NAT) 1928‐29 McWilliams, William James (IND) 1929‐31 Frost, Charles William (ALP) 1931‐34 Blacklow, Archibald Clifford (UAP) 1934‐46 Frost, Charles William 1934‐37 (FLP); 1937‐46 (ALP) 1946‐66 Falkinder, Charles William Jackson (LIB) 1966‐69 Pearsall, Thomas Gordon (LIB) 1969‐75 Sherry, Raymond Henry (ALP) 1975‐93 Goodluck, Bruce John (LIB) 1993‐ Quick, Harry Vernon (ALP)

Fraser (ACT)

(New division formed under the provisions of Acts No. 111 of 1973 and No. 8 of 1974. See note under Australian Capital Territory.) 1974‐84 Fry, Kenneth Lionel (ALP) 1984‐96 Langmore, John Vance (ALP) 1997‐98 Dargavel, Steven John (ALP) 1998‐ McMullan, Robert Francis (ALP)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 464 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Fremantle (WA)

1901‐03 Solomon, Elias (FT) 1903‐06 Carpenter, William Henry (ALP) 1906‐13 Hedges, William Noah 1906‐10 (WAP); 1910‐13 (LIB) 1913‐22 Burchell, Reginald John 1913‐17 (ALP); 1917‐22 (NAT) 1922‐28 Watson, William (IND) 1928‐31 Curtin, John (ALP) 1931‐34 Watson, William (UAP) 1934‐45 Curtin, John 1934‐37 (FLP); 1937‐45 (ALP) 1945‐77 Beazley, Kim Edward (ALP) 1977‐94 Dawkins, John Sydney (ALP) 1994‐ Lawrence, Carmen Mary (ALP)

Gellibrand (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐55 Mullens, John Michael (ALP) 1955‐72 McIvor, Hector James (ALP) 1972‐98 Willis, Ralph (ALP) 1998‐ Roxon, Nicola Louise (ALP)

Gilmore (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐93 Sharp, John Randall (NPA) 1993‐96 Knott, Peter John (ALP) 1996‐ Gash, Joanna (LIB)

Gippsland (Vic.)

1901‐06 McLean, Allan (PROT) 1906‐13 Wise, George Henry 1906‐10 (PROT); 1910‐13 (ALP) 1913‐14 Bennett, James (LIB) 1914‐22 Wise, George Henry 1914‐17 (IND); 1917‐22 (NAT) 1922‐43 Paterson, Thomas 1922‐40 (CP); 1940‐43 (LCP) 1943‐61 Bowden, George James (CP) 1961‐83 Nixon, Peter James 1961‐75 (CP); 1975‐82 (NCP); 1982‐83 (NPA) 1983‐ McGauran, Peter John (NPA)

Goldstein (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐90 Macphee, Ian Malcolm (LIB) 1990‐ Kemp, David Alistair (LIB)

465 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Grampians (Vic.)

1901‐06 Skene, Thomas (FT) 1906‐14 Irvine, Hans William Henry 1906‐10 (ANTI-SOC); 1910‐14 (LIB) 1914‐15 Jolley, Edward Francis George (ALP) 1915‐17 Salmon, Charles Carty (LIB) 1917‐22 Jowett, Edmund 1917‐19 (NAT); 1919‐22 (VFU) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1922.)

Grayndler (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐75 Daly, Frederick Michael (ALP) 1975‐77 Whitlam, Antony Philip (ALP) 1977‐79 Stewart, Francis Eugene (ALP) 1979‐93 McLeay, Leo Boyce (ALP) 1993‐96 McHugh, Jeannette (ALP) 1996‐ Albanese, Anthony (ALP)

Greenway (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐96 Gorman, Russell Neville Joseph (ALP) 1996‐ Mossfield, Frank William (ALP)

Grey (SA)

1903‐22 Poynton, Alexander 1903‐06 (FT); 1906‐17 (ALP); 1917‐22 (NAT) 1922‐31 Lacey, Andrew William (ALP) 1931‐37 McBride, Philip Albert Martin (UAP) 1937‐43 Badman, Albert Oliver 1937‐40 (UAP); 1940‐43 (CP) 1943‐63 Russell, Edgar Hughes Deg (ALP) 1963‐66 Mortimer, Jack (ALP) 1966‐69 Jessop, Donald Scott (LIB) 1969‐83 Wallis, Laurie George (ALP) 1983‐93 O’Neil, Lloyd Reginald Terrence (ALP) 1993‐ Wakelin, Barry Hugh (LIB)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 466 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Griffith (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1934.) 1934‐39 Baker, Francis Matthew John (FLP) 1939‐49 Conelan, William Patrick (ALP) 1949‐54 Berry, Douglas Reginald (LIB) 1954‐58 Coutts, Wilfred Charles (ALP) 1958‐61 Chresby, Arthur Albert (LIB) 1961‐66 Coutts, Wilfred Charles (ALP) 1966‐77 Cameron, Donald Milner (LIB) 1977‐96 Humphreys, Benjamin Charles (ALP) 1996‐98 McDougall, Graeme Robert (LIB) 1998‐ Rudd, Kevin Michael (ALP)

Groom (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐88 McVeigh, Daniel Thomas (NPA) 1988‐98 Taylor, William Leonard (LIB) 1998‐ Macfarlane, Ian Elgin (LIB)

Gwydir (NSW)

1901‐03 Cruickshank, George Alexander (PROT) 1903‐19 Webster, William 1903‐17 (ALP); 1917‐19 (NAT) 1919‐25 Cunningham, Lucien Lawrence (ALP) 1925‐29 Abbott, Charles Lydiard Aubrey (CP) 1929‐31 Cunningham, Lucien Lawrence (ALP) 1931‐37 Abbott, Charles Lydiard Aubrey (CP) 1937‐49 Scully, William James (ALP) 1949‐53 Treloar, Thomas John (CP) 1953‐69 Allan, Archibald Ian (CP) 1969‐89 Hunt, Ralph James Dunnet 1969‐75 (CP); 1975‐82 (NCP);

1982‐89 (NPA)

1989‐ Anderson, John Duncan (NPA)

Hasluck (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 2000.) 2001‐ Jackson, Sharryn Maree (ALP)

467 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Hawker (SA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.) 1969‐87 Jacobi, Ralph (ALP) 1987‐90 Harvey, Elizabeth Robyn (ALP) 1990‐93 Gallus, Christine Ann (LIB) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1992.)

Henty (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1912.) 1913‐19 Boyd, James Arthur 1913‐17 (LIB); 1917‐19 (NAT) 1919‐25 Francis, Frederick Henry 1919‐22 (IND NAT); 1922‐25 (NAT) 1925‐40 Gullett, Henry Somer (later Sir Henry) 1925‐31 (NAT); 1931‐40 (UAP) 1940‐46 Coles, Arthur William (IND) 1946‐55 Gullett, Henry Baynton Somer (LIB) 1955‐74 Fox, Edmund Maxwell Cameron (LIB) 1974‐75 Child, Gloria Joan Liles (ALP) 1975‐80 Aldred, Kenneth James (LIB) 1980‐90 Child, Joan (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1989.)

Herbert (Qld)

1901‐25 Bamford, Frederick William 1901‐17 (ALP); 1917‐25 (NAT) 1925‐28 Nott, Lewis Windermere (NAT) 1928‐46 Martens, George William 1928‐31 (ALP); 1931‐37 (FLP); 1937‐46 (ALP) 1946‐58 Edmonds, William Frederick (ALP) 1958‐61 Murray, John (LIB) 1961‐66 Harding, Ernest William (ALP) 1966‐77 Bonnett, Robert Noel (LIB) 1977‐83 Dean, Arthur Gordon (LIB) 1983‐96 Lindsay, Eamon John (ALP) 1996‐ Lindsay, Peter John (LIB)

Higgins (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐67 Holt, Harold Edward (LIB) 1968‐75 Gorton, John Grey 1968‐75 (LIB); from May 1975 (IND) 1975‐90 Shipton, Roger Francis (LIB) 1990‐ Costello, Peter Howard (LIB)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 468 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Higinbotham (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐60 Timson, Thomas Frank (LIB) 1960‐69 Chipp, Donald Leslie (LIB) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)

Hindmarsh (SA)

1903‐09 Hutchison, James (ALP) 1910‐19 Archibald, William Oliver 1910‐17 (ALP); 1917‐19 (NAT) 1919‐46 Makin, Norman John Oswald 1919‐31 (ALP); 1931‐37 (FLP); 1937‐46 (ALP)

1946‐49 Thompson, Albert Victor (ALP) 1949‐80 Cameron, Clyde Robert (ALP) 1980‐93 Scott, John Lyden (ALP) 1993‐ Gallus, Christine Ann (LIB)

Hinkler (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐87 Conquest, Bryan Joseph (NPA) 1987‐93 Courtice, Brian William (ALP) 1993‐ Neville, Paul Christopher (NPA)

Hoddle (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐55 Cremean, John Lawrence (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1955.)

Holt (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.) 1969‐72 Reid, Leonard Stanley (LIB) 1972‐75 Oldmeadow, Maxwell Wilkinson (ALP) 1975‐80 Yates, William (LIB) 1980‐96 Duffy, Michael John (ALP) 1996‐99 Evans, Gareth John (ALP) 1999‐ Byrne, Anthony Michael (ALP)

469 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Hotham (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.) 1969‐77 Chipp, Donald Leslie 1969‐77 (LIB); from March 1977 (IND); from May 1977 (AD) 1977‐80 Johnston, James Roger (LIB) 1980‐90 Kent, Lewis (ALP) 1990‐ Crean, Simon Findlay (ALP)

Hughes (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1955.) 1955‐66 Johnson, Leslie Royston (ALP) 1966‐69 Dobie, James Donald Mathieson (LIB) 1969‐84 Johnson, Leslie Royston (ALP) 1984‐96 Tickner, Robert Edward (ALP) 1996‐ Vale, Danna Sue (LIB)

Hume (NSW)

1901‐13 Lyne, Sir William John 1901‐10 (PROT); 1910‐13 (IND) 1913‐17 Patten, Robert (LIB) 1917‐19 Falkiner, Franc Brereton Sadleir (NAT) 1919‐31 Moloney, Parker John (ALP) 1931‐43 Collins, Thomas Joseph (CP) 1943‐49 Fuller, Arthur Neiberding (ALP) 1949‐51 Anderson, Charles Groves Wright (CP) 1951‐55 Fuller, Arthur Neiberding (ALP) 1955‐61 Anderson, Charles Groves Wright (CP) 1961‐63 Fuller, Arthur Neiberding (ALP) 1963‐72 Pettitt, John Alexander (CP) 1972‐74 Olley, Frank (ALP) 1974‐84 Lusher, Stephen Augustus 1974‐75 (CP); 1975‐82 (NCP);

1982‐84 (NPA)

1984‐93 Fife, Wallace Clyde (LIB) 1993‐98 Sharp, John Randall (NPA) 1998‐ Schultz, Albert John (LIB)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 470 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Hunter (NSW)

1901‐03 Barton, Edmund (later Sir Edmund) (PROT) 1903‐10 Liddell, Frank 1903‐06 (FT); 1906‐10 (ANTI-SOC) 1910‐28 Charlton, Matthew (ALP) 1928‐58 James, Rowland 1928‐31 (ALP); 1931‐37 (LANG LAB); 1937‐58 (ALP) 1958‐60 Evatt, Herbert Vere (ALP) 1960‐80 James, Albert William (ALP) 1980‐84 Brown, Robert James (ALP) 1984‐96 Fitzgibbon, Eric John (ALP) 1996‐ Fitzgibbon, Joel Andrew (ALP)

Illawarra (NSW)

1901‐13 Fuller, George Warburton 1901‐06 (FT); 1906‐10 (ANTI-SOC); 1910‐13 (LIB) 1913‐17 Burns, George Mason (ALP) 1917‐22 Lamond, Hector (NAT) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1922.)

Indi (Vic.)

1901‐06 Isaacs, Isaac Alfred (PROT) 1906‐10 Brown, Joseph Tilley (ANTI-SOC) 1910‐13 Moloney, Parker John (ALP) 1913‐14 Ahern, Cornelius Joseph (LIB) 1914‐17 Moloney, Parker John (ALP) 1917‐19 Leckie, John William (NAT) 1919‐28 Cook, Robert 1919‐22 (VFU); 1922‐28 (CP) 1928‐31 Jones, Paul (ALP) 1931‐37 Hutchinson, William Joseph (UAP) 1937‐49 McEwen, John 1937‐40 (ST CP); 1940‐43 (LCL); 1943‐49 (CP) 1949‐58 Bostock, William Dowling (LIB) 1958‐77 Holten, Rendle McNeilage 1958‐75 (CP); 1975‐77 (NCP) 1977‐93 Cameron, Ewen Colin (LIB) 1993‐2001 Lieberman, Louis Stuart (LIB) 2001‐ Panopoulos, Sophie (LIB)

Isaacs (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐69 Haworth, William Crawford (LIB) 1969‐74 Hamer, David John (LIB) 1974‐75 Clayton, Gareth (ALP) 1975‐77 Hamer, David John (LIB) 1977‐80 Burns, William George (LIB)

471 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

1980‐90 Charles, David Ernest (ALP) 1990‐96 Atkinson, Rodney Alexander (LIB) 1996‐2000 Wilton, Gregory Stuart (ALP) 2000‐ Corcoran, Ann Kathleen (ALP)

Jagajaga (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐96 Staples, Peter Richard (ALP) 1996‐ Macklin, Jennifer Louise (ALP)

Kalgoorlie (WA)

1901‐03 Kirwan, John Waters (FT) 1903‐13 Frazer, Charles Edward (ALP) 1913‐17 Mahon, Hugh (ALP) 1917‐19 Heitmann, Edward Ernest (NAT) 1919‐20 Mahon, Hugh (ALP) 1920‐22 Foley, George James (NAT) 1922‐40 Green, Albert Ernest 1922‐31 (ALP); 1931‐37 (FLP); 1937‐40 (ALP) 1940‐58 Johnson, Herbert Victor (ALP) 1958‐61 Browne, Peter Grahame (LIB) 1961‐75 Collard, Frederick Walter (ALP) 1975‐80 Cotter, John Francis (LIB) 1980‐98 Campbell, Graeme (ALP); 1995‐98 (IND) 1998‐ Haase, Barry Wayne (LIB)

Kennedy (Qld)

1901‐25 McDonald, Charles (ALP) 1925‐29 Francis, Grosvenor Arundell (NAT) 1929‐36 Riordan, David 1929‐31 (ALP); 1931‐36 (FLP) 1936‐66 Riordan, William James Frederick 1936‐37 (FLP); 1937‐66 (ALP) 1966‐90 Katter, Robert Cummin 1966‐75 (CP); 1975‐82 (NCP);

1982‐90 (NPA)

1990‐93 Hulls, Rob Justin (ALP) 1993‐ Katter, Robert Carl (NPA); from July 2001 (IND)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 472 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Kingsford Smith (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐55 Anderson, Gordon (ALP) 1955‐69 Curtin, Daniel James (ALP) 1969‐90 Bowen, Lionel Frost (ALP) 1990‐ Brereton, Laurence John (ALP) (Prior to 2000, the electoral division of Kingsford Smith, named after Sir Charles Kingsford Smith, was incorrectly hyphenated. Upon redistribution of seats in 2000, the hyphen was deleted.)

Kingston (SA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐51 Handby, Herbert Harry (LIB) 1951‐66 Galvin, Patrick (ALP) 1966‐69 Brownbill, Kay Cathrine Millin (LIB) 1969‐75 Gun, Richard Townsend (ALP) 1975‐83 Chapman, Hedley Grant Pearson (LIB) 1983‐96 Bilney, Gordon Neil (ALP) 1996‐98 Jeanes, Susan Barbara (LIB) 1998‐ Cox, David Alexander (ALP)

Kooyong (Vic.)

1901‐10 Knox, William 1901‐06 (FT); 1906‐10 (ANTI-SOC); 1910 (LIB) 1910‐22 Best, Sir Robert Wallace 1910‐17 (LIB); 1917‐22 (NAT) 1922‐34 Latham, John Greig 1922‐25 (LIB); 1925‐31 (NAT); 1931‐34 (UAP) 1934‐66 Menzies, Robert Gordon (later Sir Robert) 1934‐46 (UAP); 1946‐66 (LIB) 1966‐94 Peacock, Andrew Sharp (LIB) 1994‐ Georgiou, Petro (LIB)

La Trobe (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐60 Casey, Richard Gardiner (LIB) 1960‐72 Jess, John David (LIB) 1972‐75 Lamb, Antony Hamilton (ALP) 1975‐80 Baillieu, Marshall (LIB) 1980‐90 Milton, Peter (ALP) 1990‐ Charles, Robert Edwin (LIB)

Laanecoorie (Vic.)

1901‐13 Salmon, Charles Carty 1901‐10 (PROT); 1910‐13 (LIB) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1912.)

473 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Lalor (Vic.) (New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐66 Pollard, Reginald Thomas (ALP) 1966‐69 Lee, Mervyn William (LIB) 1969‐77 Cairns, James Ford (ALP) 1977‐98 Jones, Barry Owen (ALP) 1998‐ Gillard, Julia Eileen (ALP)

Lang (NSW)

1901‐03 McLean, Francis Edward (FT) 1903‐28 Johnson, William Elliot (later Sir Elliot) 1903‐06 (FT); 1906‐10 (ANTI-SOC); 1910‐17 (LIB); 1917‐28 (NAT) 1928‐31 Long, William John (ALP) 1931‐34 Dein, Adam Kemball (UAP) 1934‐53 Mulcahy, Daniel 1934‐37 (LANG LAB); 1937‐40 (ALP); 1940‐43

(ALP(A‐C)); 1943‐53 (ALP)

1953‐77 Stewart, Francis Eugene (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1977.)

Lawson (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐69 Failes, Laurence John (CP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)

Leichhardt (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐51 Gilmore, Thomas Vernon (CP) 1951‐58 Bruce, Henry Adam (ALP) 1958‐75 Fulton, William John (ALP) 1975‐83 Thomson, David Scott 1975‐82 (NCP); 1982‐83 (NPA) 1983‐93 Gayler, John (ALP) 1993‐96 Dodd, Peter George (ALP) 1996‐ Entsch, Warren George (LIB)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 474 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Lilley (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1912.) 1913‐17 Stumm, Jacob (LIB) 1917‐34 Mackay, George Hugh 1917‐31 (NAT); 1931‐34 (UAP) 1934‐37 Cameron, Sir Donald Charles (UAP) 1937‐43 Jolly, William Alfred (UAP) 1943‐49 Hadley, James William (ALP) 1949‐61 Wight, Bruce McDonald (LIB) 1961‐63 Cameron, Donald James (ALP) 1963‐72 Cairns, Kevin Michael Kiernan (LIB) 1972‐74 Doyle, Francis Edward (ALP) 1974‐80 Cairns, Kevin Michael Kiernan (LIB) 1980‐93 Darling, Elaine Elizabeth (ALP) 1993‐96 Swan, Wayne Maxwell (ALP) 1996‐98 Grace, Elizabeth Jane (LIB) 1998‐ Swan, Wayne Maxwell (ALP)

Lindsay (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐96 Free, Ross Vincent (ALP) 1996‐ Kelly, Jacqueline Marie (LIB)

Lingiari (NT)

(New division consequent upon redistribution of seats, 2000.) 2001‐ Snowdon, Warren Edward (ALP)

Longman (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1994.) 1996‐ Brough, Malcolm Thomas (LIB)

Lowe (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐82 McMahon, William (later Sir William) (LIB) 1982‐87 Maher, Michael John (ALP) 1987‐93 Woods, Robert Leslie (LIB) 1993‐96 Easson, Mary Louise (ALP) 1996‐98 Zammit, Paul John (LIB) 1998‐ Murphy, John Paul (ALP)

475 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Lyne (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐52 Eggins, Eldred James (CP) 1952‐80 Lucock, Philip Ernest 1952‐75 (CP); 1975‐80 (NCP) 1980‐93 Cowan, David Bruce 1980‐82 (NCP); 1982‐93 (NPA) 1993‐ Vaile, Mark Anthony James (NPA)

Lyons (Tas.)

(Formerly Wilmot. See note under Wilmot.) 1984‐93 Burr, Maxwell Arthur (LIB) 1993‐ Adams, Dick (ALP)

Macarthur (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐72 Bate, Henry Jefferson (LIB) 1972‐75 Kerin, John Charles (ALP) 1975‐83 Baume, Michael Ehrenfried (LIB) 1983‐84 Hollis, Colin (ALP) 1984‐93 Martin, Stephen Paul (ALP) 1993‐96 Haviland, Christopher Douglas (ALP) 1996‐2001 Fahey, John Joseph (LIB) 2001‐ Farmer, Patrick Francis (LIB)

McEwen (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐90 Cleeland, Peter Robert (ALP) 1990‐93 Bailey, Frances Esther (LIB) 1993‐96 Cleeland, Peter Robert (ALP) 1996‐ Bailey, Frances Esther (LIB)

Mackellar (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐77 Wentworth, William Charles 1949‐77 (LIB); from October 1977 (IND) 1977‐94 Carlton, James Joseph (LIB) 1994‐ Bishop, Bronwyn Kathleen (LIB)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 476 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

McMillan (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐55 Brown, Geoffrey William (LIB) 1955‐72 Buchanan, Alexander Andrew (LIB) 1972‐75 Hewson, Henry Arthur (CP) 1975‐80 Simon, Barry Douglas (LIB) 1980‐90 Cunningham, Barry Thomas (ALP) 1990‐93 Riggall, John Peter (LIB) 1993‐96 Cunningham, Barry Thomas (ALP) 1996‐98 Broadbent, Russell Evan (LIB) 1998‐ Zahra, Christian John (ALP)

McPherson (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐58 Fadden, Arthur William (later Sir Arthur) (CP) 1958‐72 Barnes, Charles Edward (CP) 1972‐81 Robinson, Eric Laidlaw (LIB) 1981‐90 White, Peter Nicholson Duckett (LIB) 1990‐98 Bradford, John Walter (LIB); from April 1998 (CDP) 1998‐ May, Margaret Ann (LIB)

Macquarie (NSW)

1901‐06 Smith, Sydney (FT) 1906‐17 Carr, Ernest Shoobridge (ALP) 1917‐22 Nicholls, Samuel Robert (ALP) 1922‐28 Manning, Arthur Gibson (NAT) 1928‐31 Chifley, Joseph Benedict (ALP) 1931‐40 Lawson, John Norman (UAP) 1940‐51 Chifley, Joseph Benedict (ALP) 1951‐75 Luchetti, Anthony Sylvester (ALP) 1975‐80 Gillard, Reginald (LIB) 1980‐84 Free, Ross Vincent (ALP) 1984‐93 Webster, Alasdair Paine (LIB) 1993‐96 Deahm, Margaret Joan (ALP) 1996‐ Bartlett, Kerry Joseph (LIB)

Makin (SA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐96 Duncan, Peter (ALP) 1996‐ Draper, Patricia (LIB)

477 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Mallee (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐72 Turnbull, Winton George (later Sir Winton) (CP) 1972‐93 Fisher, Peter Stanley 1972‐75 (CP); 1975‐82 (NCP); 1982‐93 (NPA)

1993‐ Forrest, John Alexander (NPA)

Maranoa (Qld)

1901‐21 Page, James 1901‐03 (FT); 1903‐21 (ALP) 1921‐40 Hunter, James Aitchison Johnston (CP) 1940‐43 Baker, Francis Patrick (ALP) 1943‐49 Adermann, Charles Frederick 1943‐46 (QCP); 1946‐49 (CP) 1949‐51 Russell, Charles Wilfred (CP) 1951‐66 Brimblecombe, Wilfred John (CP) 1966‐80 Corbett, James 1966‐75 (CP); 1975‐80 (NCP) 1980‐90 Cameron, Ian Milne Dixon 1980‐82 (NCP); 1982‐90 (NPA) 1990‐ Scott, Bruce Craig (NPA)

Maribyrnong (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1906.) 1906‐10 Mauger, Samuel (PROT) 1910‐34 Fenton, James Edward 1910‐31 (ALP); 1931‐34 (UAP) 1934‐55 Drakeford, Arthur Samuel 1934‐37 (FLP); 1937‐55 (ALP) 1955‐69 Stokes, Philip William Clifford (LIB) 1969‐83 Cass, Moses Henry (ALP) 1983‐96 Griffiths, Alan Gordon (ALP) 1996‐ Sercombe, Robert Charles Grant (ALP)

Martin (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1922.) 1922‐28 Pratten, Herbert Edward (NAT) 1928‐29 Pratten, Frederick Graham (NAT) 1929‐31 Eldridge, John Chambers (ALP) 1931‐34 Holman, William Arthur (UAP) 1934‐43 McCall, William Victor (UAP) 1943‐49 Daly, Frederick Michael (ALP) 1949‐55 O’Connor, William Paul (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1955.)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 478 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Mayo (SA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐ Downer, Alexander John Gosse (LIB)

Melbourne (Vic.)

1901‐04 McEacharn, Sir Malcolm Donald (PROT) 1904‐40 Maloney, William Robert Nuttall 1904‐31 (ALP); 1931‐37 (FLP); 1937‐40 (ALP) 1940‐72 Calwell, Arthur Augustus (ALP) 1972‐83 Innes, Urquhart Edward (ALP) 1983‐93 Hand, Gerard Leslie (ALP) 1993‐ Tanner, Lindsay James (ALP)

Melbourne Ports (Vic.)

1901‐06 Mauger, Samuel (PROT) 1906‐31 Mathews, James (ALP) 1931‐51 Holloway, Edward James 1931‐37 (FLP); 1937‐51 (ALP) 1951‐77 Crean, Frank (ALP) 1977‐98 Holding, Allan Clyde (ALP) 1998‐ Danby, Michael David (ALP)

Menzies (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐91 Brown, Neil Anthony (LIB) 1991‐ Andrews, Kevin James (LIB)

Mernda (Vic.)

1901‐13 Harper, Robert 1901‐10 (PROT); 1910‐13 (LIB) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1912.)

Mitchell (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐61 Wheeler, Roy Crawford (LIB) 1961‐63 Armitage, John Lindsay (ALP) 1963‐72 Irwin, Leslie Herbert (LIB) 1972‐74 Ashley‐Brown, Alfred (ALP) 1974‐ Cadman, Alan Glyndwr (LIB)

479 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Moira (Vic.)

1901‐06 Kennedy, Thomas (PROT) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1906.)

Moncrieff (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐2001 Sullivan, Kathryn Jean Martin (LIB) 2001‐ Ciobo, Steven Michele (LIB)

Moore (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐58 Leslie, Hugh Alan (CP) 1958‐61 Halbert, Hugh Victor (LIB) 1961‐63 Leslie, Hugh Alan (CP) 1963‐74 Maisey, Donald William (CP) 1974‐83 Hyde, John Martin (LIB) 1983‐90 Blanchard, Cecil Allen (ALP) 1990‐98 Filing, Paul Anthony (LIB); 1995‐98 (IND) 1998‐ Washer, Malcolm James (LIB)

Moreton (Qld)

1901‐06 Wilkinson, James 1901‐03 (IND LAB); 1903‐06 (ALP) 1906‐19 Sinclair, Hugh 1906‐10 (ANTI-SOC); 1910‐17 (LIB); 1917‐19 (NAT) 1919‐22 Wienholt, Arnold (NAT) 1922‐55 Francis, Josiah 1922‐31 (NAT); 1931‐46 (UAP); 1946‐55 (LIB) 1955‐83 Killen, Denis James (later Sir James) (LIB) 1983‐90 Cameron, Donald Milner (LIB) 1990‐96 Gibson, Garrie David (ALP) 1996‐ Hardgrave, Gary Douglas (LIB)

Murray (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐71 McEwen, John (later Sir John) (CP) 1971‐96 Lloyd, Bruce 1971‐75 (CP); 1975‐82 (NCP); 1982‐96 (NPA) 1996‐ Stone, Sharman Nancy (LIB)

Namadgi (ACT)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1994.) 1996‐98 Ellis, Annette Louise (ALP)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1997.)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 480 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Nepean (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1906.) 1906‐10 Bowden, Eric Kendall (ANTI-SOC) 1910‐13 Cann, George (ALP) 1913‐19 Orchard, Richard Beaumont 1913‐17 (LIB); 1917‐19 (NAT) 1919‐22 Bowden, Eric Kendall (NAT) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1922.)

New England (NSW)

1901‐03 Sawers, William Bowie Stewart Campbell (PROT) 1903‐06 Lonsdale, Edmund (FT) 1906‐13 Foster, Francis James (ALP) 1913‐19 Abbott, Percy Phipps 1913‐17 (LIB); 1917‐19 (NAT) 1919‐22 Hay, Alexander (NAT & FARMERS) 1922‐40 Thompson, Victor Charles (CP) 1940‐49 Abbott, Joseph Palmer (CP) 1949‐63 Drummond, David Henry (CP) 1963‐98 Sinclair, Ian McCahon 1963‐75 (CP); 1975‐82 (NCP);

1982‐98 (NPA)

1998‐2001 St Clair, Stuart Roy (NPA) 2001‐ Windsor, Antony Harold Curties (IND)

Newcastle (NSW)

1901‐35 Watkins, David 1901‐31 (ALP); 1931‐35 (FLP) 1935‐58 Watkins, David Oliver 1935‐37 (FLP); 1937‐58 (ALP) 1958‐83 Jones, Charles Keith (ALP) 1983‐2001 Morris, Allan Agapitos (ALP) 2001‐ Grierson, Sharon Joy (ALP)

North Sydney (NSW)

1901‐10 Thomson, Dugald 1901‐06 (FT); 1906‐10 (ANTI-SOC) 1910‐11 Edwards, George Bertrand (LIB) 1911‐22 Ryrie, Granville de Laune (later Sir Granville) 1911‐17 (LIB); 1917‐22 (NAT)

1922‐49 Hughes, William Morris 1922‐29 (NAT); 1929‐31 (IND NAT); 1931‐46 (UAP); 1946‐49 (LIB) 1949‐66 Jack, William Mathers (LIB) 1966‐80 Graham, Bruce William (LIB) 1980‐90 Spender, John Michael (LIB) 1990‐96 Mack, Edward Carrington (IND) 1996‐ Hockey, Joseph Benedict (LIB)

481 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Northern Melbourne (Vic.) 1901‐06 Higgins, Henry Bournes (PROT) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1906.)

Northern Territory

(New division formed under the provisions of Act No. 18 of 1922.) Until the passing of the Northern Territory Representation Act (No. 11) of 1968, the member for this division had limited voting rights in the House of Representatives, being restricted to matters affecting the Northern Territory.

1922‐34 Nelson, Harold George (ALP) 1934‐49 Blain, Adair Macalister (IND) 1949‐66 Nelson, John Norman (ALP) 1966‐80 Calder, Stephen Edward 1966‐75 (CP); 1975‐80 (NCP) 1980‐83 Tambling, Grant Ernest John 1980‐82 (NCP); 1982‐83 (NPA) 1983‐84 Reeves, John Edward (ALP) 1984‐87 Everingham, Paul Anthony Edward (LIB) 1987‐96 Snowdon, Warren Edward (ALP) 1996‐98 Dondas, Nicholas Manuel (CLP) 1998‐2001 Snowdon, Warren Edward (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 2000.)

O’Connor (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1979.) 1980‐ Tuckey, Charles Wilson (LIB)

Oxley (Qld)

1901‐13 Edward, Richard 1901‐03 (PROT); 1903‐06 (FT); 1906‐10 (ANTI-SOC); 1910‐13 (LIB) 1913‐17 Sharpe, James Benjamin (ALP) 1917‐31 Bayley, James Garfield (NAT) 1931‐34 Baker, Francis Matthew John (FLP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1934.) (New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐61 Cameron, Donald Alastair (LIB) 1961‐88 Hayden, William George (ALP) 1988‐96 Scott, Leslie James (ALP) 1996‐98 Hanson, Pauline Lee 1996‐97 (IND); 1997‐98 (PHON) 1998‐ Ripoll, Bernard Fernando (ALP)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 482 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Page (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐90 Robinson, Ian Louis (NPA) 1990‐96 Woods, Harry Francis (ALP) 1996‐ Causley, Ian Raymond (NPA)

Parkes (NSW)

1901‐19 Smith, Arthur Bruce 1901‐06 (FT); 1906‐10 (ANTI-SOC); 1910‐17 (LIB); 1917‐19 (NAT) 1919‐29 Marr, Charles William Clanan (NAT) 1929‐30 McTiernan, Edward Aloysius (ALP) 1931‐43 Marr, Charles William Clanan (later Sir Charles) 1931 (NAT);

1931‐43 (UAP)

1943‐63 Haylen, Leslie Clement (ALP) 1963‐69 Hughes, Thomas Eyre Forrest (LIB) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.) (New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐98 Cobb, Michael Roy (NPA) 1998‐2001 Lawler, Anthony John (NPA) 2001‐ Cobb, John Kenneth (NPA)

Parramatta (NSW)

1901‐21 Cook, Joseph (later Sir Joseph) 1901‐06 (FT); 1906‐10 (ANTI-SOC); 1910‐17 (LIB); 1917‐21 (NAT) 1921‐22 Pratten, Herbert Edward (NAT) 1922‐29 Bowden, Eric Kendall (NAT) 1929‐31 Rowe, Albert Edward (ALP) 1931‐46 Stewart, Frederick Harold (later Sir Frederick) (UAP) 1946‐58 Beale, Oliver Howard (LIB) 1958‐64 Barwick, Sir Garfield Edward John (LIB) 1964‐73 Bowen, Nigel Hubert (LIB) 1973‐77 Ruddock, Philip Maxwell (LIB) 1977‐90 Brown, John Joseph (ALP) 1990‐96 Elliott, Robert Paul (ALP) 1996‐ Cameron, Ross Alexander (LIB)

Paterson (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐69 Fairhall, Allen (LIB) 1969‐84 O’Keefe, Frank Lionel 1969‐75 (CP); 1975‐82 (NCP); 1982‐84 (NPA)

(This division was abolished upon redistribution of seats, 1984.) (New division consequent upon redistribution of seats, 1993.)

483 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

1993‐96 Horne, Robert Hodges (ALP) 1996‐98 Baldwin, Robert Charles (LIB) 1998‐2001 Horne, Robert Hodges (ALP) 2001‐ Baldwin, Robert Charles (LIB)

Pearce (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1989.) 1990‐93 Chaney, Frederick Michael (LIB) 1993‐ Moylan, Judith Eleanor (LIB)

Perth (WA)

1901‐22 Fowler, James Mackinnon 1901‐10 (ALP); 1910‐17 (LIB); 1917‐22 (NAT) 1922‐29 Mann, Edward Alexander (NAT) 1929‐43 Nairn, Walter Maxwell 1929‐31 (NAT); 1931‐43 (UAP) 1943‐55 Burke, Thomas Patrick (ALP) 1955‐69 Chaney, Frederick Charles (LIB) 1969‐75 Berinson, Joseph Max (ALP) 1975‐83 McLean, Ross Malcolm (LIB) 1983‐93 Charlesworth, Richard Ian (ALP) 1993‐ Smith, Stephen Francis (ALP)

Petrie (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐61 Hulme, Alan Shallcross (LIB) 1961‐63 O’Brien, Reginald Charles (ALP) 1963‐72 Hulme, Alan Shallcross (later Sir Alan) (LIB) 1972‐74 Cooke, Nelson Marshall (LIB) 1974‐83 Hodges, John Charles (LIB) 1983‐84 Wells, Deane McMillan (ALP) 1984‐87 Hodges, John Charles (LIB) 1987‐96 Johns, Gary Thomas (ALP) 1996‐ Gambaro, Teresa (LIB)

Phillip (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐55 Fitzgerald, Joseph Francis (ALP) 1955‐61 Aston, William John (LIB) 1961‐63 Einfeld, Sydney David (ALP) 1963‐72 Aston, William John (later Sir William) (LIB) 1972‐75 Riordan, Joseph Martin (ALP) 1975‐83 Birney, Reginald John (LIB) 1983‐93 McHugh, Jeannette (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1992.)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 484 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Port Adelaide (SA) (New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐63 Thompson, Albert Victor (ALP) 1963‐74 Birrell, Frederick Ronald (ALP) 1974‐88 Young, Michael Jerome (ALP) 1988‐ Sawford, Rodney Weston (ALP)

Prospect (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1968.) 1969‐90 Klugman, Richard Emanuel (ALP) 1990‐ Crosio, Janice Ann (ALP)

Rankin (Qld)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐98 Beddall, David Peter (ALP) 1998‐ Emerson, Craig Anthony (ALP)

Reid (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1922.) 1922‐31 Coleman, Percy Edmund (ALP) 1931‐40 Gander, Joseph Herbert 1931‐40 (LANG LAB); from 1940 (ALP) 1940‐46 Morgan, Charles Albert Aaron (ALP) 1946‐49 Lang, John Thomas (LANG LAB) 1949‐58 Morgan, Charles Albert Aaron (ALP) 1958‐90 Uren, Thomas (ALP) 1990‐ Ferguson, Laurie Donald Thomas (ALP)

Richmond (NSW)

1901‐10 Ewing, Thomas Thomson (later Sir Thomas) (PROT) 1910‐22 Massy-Greene, Walter 1910‐17 (LIB); 1917‐22 (NAT) 1922‐37 Green, Roland Frederick Herbert (CP) 1937‐57 Anthony, Hubert Lawrence (CP) 1957‐84 Anthony, John Douglas 1957‐75 (CP); 1975‐82 (NCP);

1982‐84 (NPA)

1984‐90 Blunt, Charles William (NPA) 1990‐96 Newell, Neville Joseph (ALP) 1996‐ Anthony, Lawrence James (NPA)

485 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Riverina (NSW)

1901‐03 Chanter, John Moore (PROT) 1903‐04 Blackwood, Robert Officer (FT) 1904‐13 Chanter, John Moore 1904‐10 (PROT); 1910‐13 (ALP) 1913‐14 Falkiner, Franc Brereton Sadleir (LIB) 1914‐22 Chanter, John Moore 1914‐17 (ALP); 1917‐19 (NAT); 1919‐22

(NAT & FARMERS)

1922‐31 Killen, William Wilson (CP) 1931‐40 Nock, Horace Keyworth (CP) 1940‐49 Langtry, Joseph Ignatius (ALP) 1949‐65 Roberton, Hugh Stevenson (CP) 1965‐69 Armstrong, Adam Alexander (CP) 1969‐74 Grassby, Albert Jaime (ALP) 1974‐77 Sullivan, John William 1974‐75 (CP); 1975‐77 (NCP) 1977‐80 FitzPatrick, John (ALP) 1980‐98 Hicks, Noel Jeffrey 1980‐82 (NCP); 1982‐98 (NPA) 1998‐ Hull, Kay Elizabeth (NPA) (Riverina was abolished upon redistribution of seats, 1984 and the subsequent electoral division was named Riverina-Darling. Upon redistribution of seats in 1992, the division reverted to Riverina.)

Riverina-Darling

(see Riverina)

Robertson (NSW)

1901‐10 Willis, Henry 1901‐06 (FT); 1906‐10 (ANTI-SOC) 1910‐13 Johnson, William James (ALP) 1913‐22 Fleming, William Montgomerie 1913‐17 (LIB); 1917‐19 (NAT); 1919‐22 (NAT & FARMERS)

1922‐40 Gardner, Sydney Lane 1922‐31 (NAT); 1931‐40 (UAP) 1940‐43 Spooner, Eric Sydney (UAP) 1943‐49 Williams, Thomas Francis (ALP) 1949‐64 Dean, Roger Levinge (LIB) 1964‐69 Bridges-Maxwell, Crawford William (LIB) 1969‐90 Cohen, Barry (ALP) 1990‐96 Walker, Francis John (ALP) 1996‐ Lloyd, James Eric (LIB)

Ryan (Qld) (New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐75 Drury, Edward Nigel (LIB) 1975‐2001 Moore, John Colinton (LIB) 2001 Short, Leonie Marjorie (ALP) 2001‐ Johnson, Michael Andrew (LIB)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 486 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

St George (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐54 Graham, Bruce William (LIB) 1954‐55 Lemmon, Nelson (ALP) 1955‐58 Graham, Bruce William (LIB) 1958‐63 Clay, Lionel Daniel (ALP) 1963‐69 Bosman, Leonard Lewis (LIB) 1969‐75 Morrison, William Lawrence (ALP) 1975‐80 Neil, Maurice James (LIB) 1980‐84 Morrison, William Lawrence (ALP) 1984‐93 Dubois, Stephen Cairfield (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1992.)

Scullin (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1955.) 1955‐69 Peters, Edward William (ALP) 1969‐86 Jenkins, Dr Henry Alfred (Sen) (ALP) 1986‐ Jenkins, Henry Alfred ( Jr) (ALP)

Shortland (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐72 Griffiths, Charles Edward (ALP) 1972‐98 Morris, Peter Frederick (ALP) 1998‐ Hall, Jill Griffiths (ALP)

Solomon (NT)

(New division consequent upon redistribution of seats, 2000.) 2001‐ Tollner, David William (CLP)

South Sydney (NSW)

1901‐06 Edwards, George Bertrand (FT) 1906‐10 Watson, John Christian (ALP) 1910‐31 Riley, Edward (ALP) 1931‐34 Jennings, John Thomas (UAP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1934.)

Southern Melbourne (Vic.)

1901‐06 Ronald, James Black (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1906.)

487 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Stirling (WA) (New division consequent upon redistribution of seats, 1955.) 1955‐58 Webb, Charles Harry (ALP) 1958‐61 Cash, Earl Douglas (LIB) 1961‐72 Webb, Charles Harry (ALP) 1972‐83 Viner, Robert Ian (LIB) 1983‐93 Edwards, Ronald Frederick (ALP) 1993‐98 Cameron, Eoin Harrap (LIB) 1998‐ McFarlane, Jann Sonya (ALP)

Streeton (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐90 Lamb, Antony Hamilton (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1989.)

Sturt (SA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐54 Wilson, Keith Cameron (LCL) 1954‐55 Makin, Norman John Oswald (ALP) 1955‐66 Wilson, Keith Cameron (later Sir Keith) (LIB) 1966‐69 Wilson, Ian Bonython Cameron (LIB) 1969‐72 Foster, Norman Kenneth (ALP) 1972‐93 Wilson, Ian Bonython Cameron 1972‐75 (LCL); 1975‐93 (LIB) 1993‐ Pyne, Christopher Maurice (LIB)

Swan (WA)

1901‐18 Forrest, Sir John (later Baron Forrest of Bunbury) 1901‐06 (PROT); 1906‐10 (WAP); 1910‐17 (LIB); 1917‐18 (NAT) 1918‐19 Corboy, Edwin Wilkie (ALP) 1919‐22 Prowse, John Henry (CP) 1922‐40 Gregory, Henry (CP) 1940‐43 Marwick, Thomas William (CP) 1943‐46 Mountjoy, Donald Alfred (ALP) 1946‐49 Hamilton, Leonard William (CP) 1949‐54 Grayden, William Leonard (LIB) 1954‐55 Webb, Charles Harry (ALP) 1955‐69 Cleaver, Richard (LIB) 1969‐75 Bennett, Adrian Frank (ALP) 1975‐80 Martyr, John Raymond (LIB) 1980‐96 Beazley, Kim Christian (ALP) 1996‐98 Randall, Donald James (LIB) 1998‐ Wilkie, Kimberley William (ALP)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 488 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Sydney (NSW) (New division consequent upon redistribution of seats, 1968.) 1969‐75 Cope, James Francis (ALP) 1975‐83 McMahon, James Leslie (ALP) 1983‐98 Baldwin, Peter Jeremy (ALP) 1998‐ Plibersek, Tanya Joan (ALP)

Tangney (WA)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1973.) 1974‐75 Dawkins, John Sydney (ALP) 1975‐77 Richardson, Peter Anthony 1975‐77 (LIB); from October 1977 (IND) 1977‐83 Shack, Peter Donald (LIB) 1983‐84 Gear, George (ALP) 1984‐93 Shack, Peter Donald (LIB) 1993‐ Williams, Daryl Robert (LIB)

Throsby (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1984.) 1984‐2001 Hollis, Colin (ALP) 2001‐ George, Jennie (ALP)

Wakefield (SA)

1903‐09 Holder, Sir Frederick William 1903‐06 (PROT); 1906‐09 (ANTI-SOC) 1909‐28 Foster, Richard Witty 1906‐10 (ANTI-SOC); 1910‐17 (LIB); 1917‐22 (NAT); 1922‐25 (LIB); 1925‐28 (NAT) 1928‐29 Collins, Maurice (CP) 1929‐38 Hawker, Charles Allan Seymour 1929‐31 (NAT); 1931‐38 (UAP) 1938‐40 McHugh, Sydney (ALP) 1940‐43 Duncan‐Hughes, John Grant (UAP) 1943‐46 Smith, Albert Edward (ALP) 1946‐58 McBride, Philip Albert Martin (later Sir Philip) 1946‐51 (LIB);

1951‐54 (LCL); 1954‐58 (LIB)

1958‐77 Kelly, Charles Robert (LIB) 1977‐83 Giles, Geoffrey O’Halloran (LIB) 1983‐ Andrew, John Neil (LIB)

Wannon (Vic.)

1901‐03 Cooke, Samuel Winter (FT) 1903‐06 Robinson, Arthur (FT) 1906‐13 McDougall, John Keith (ALP) 1913‐22 Rodgers, Arthur Stanislaus 1913‐17 (LIB); 1917‐22 (NAT) 1922‐25 McNeill, John (ALP)

489 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

1925‐29 Rodgers, Arthur Stanislaus (NAT) 1929‐31 McNeill, John (ALP) 1931‐40 Scholfield, Thomas Hallett (UAP) 1940‐49 McLeod, Donald (ALP) 1949‐51 Mackinnon, Ewen Daniel (LIB) 1951‐55 McLeod, Donald (ALP) 1955‐83 Fraser, John Malcolm (LIB) 1983‐ Hawker, David Peter Maxwell (LIB)

Warringah (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1922.) 1922‐27 Ryrie, Sir Granville de Laune (NAT) 1927‐37 Parkhill, Robert Archdale (later Sir Robert) 1927‐31 (NAT); 1931‐37 (UAP)

1937‐51 Spender, Sir Percy Claude 1937‐40 (IND UAP); 1940‐46 (UAP); 1946‐51 (LIB) 1951‐61 Bland, Francis Armand (LIB) 1961‐66 Cockle, John Simon (LIB) 1966‐69 St John, Edward Henry 1966‐69 (LIB); from April 1969 (IND LIB) 1969‐94 MacKellar, Michael John Randal (LIB) 1994‐ Abbott, Anthony John (LIB)

Watson (NSW)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1934.) 1934‐40 Jennings, John Thomas (UAP) 1940‐49 Falstein, Sydney Max (ALP) 1949‐55 Curtin, Daniel James (ALP) 1955‐69 Cope, James Francis (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.) (New division consequent upon redistribution of seats, 1992.) 1993‐ McLeay, Leo Boyce (ALP)

Wentworth (NSW)

1901‐03 McMillan, Sir William (FT) 1903‐19 Kelly, William Henry 1903‐06 (FT); 1906‐10 (ANTI-SOC); 1910‐17 (LIB); 1917‐19 (NAT) 1919‐31 Marks, Walter Moffitt 1919‐29 (NAT); 1929‐31 (IND NAT) 1931‐56 Harrison, Eric John (later Sir Eric) 1931‐46 (UAP); 1946‐56 (LIB) 1956‐74 Bury, Leslie Harry Ernest (LIB) 1974‐81 Ellicott, Robert James (LIB) 1981‐87 Coleman, William Peter (LIB) 1987‐95 Hewson, John Robert (LIB) 1995‐2001 Thomson, Andrew Peter (LIB) 2001‐ King, Peter Edward (LIB)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 490 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Werriwa (NSW) 1901‐06 Conroy, Alfred Hugh Beresford (FT) 1906‐12 Hall, David Robert (ALP) 1912‐13 Bennett, Benjamin Holland (ALP) 1913‐14 Conroy, Alfred Hugh Beresford (LIB) 1914‐19 Lynch, John 1914‐17 (ALP); 1917‐19 (NAT) 1919‐31 Lazzarini, Hubert Peter (ALP) 1931‐34 McNicoll, Walter Ramsay (CP) 1934‐52 Lazzarini, Hubert Peter 1934‐37 (LANG LAB); 1937‐52 (ALP) 1952‐78 Whitlam, Edward Gough (ALP) 1978‐93 Kerin, John Charles (ALP) 1994‐ Latham, Mark William (ALP)

West Sydney (NSW)

1901‐17 Hughes, William Morris (ALP) 1917‐19 Wallace, Cornelius (ALP) 1919‐21 Ryan, Thomas Joseph (ALP) 1921‐28 Lambert, William Henry (ALP) 1928‐46 Beasley, John Albert 1928‐31 (ALP); 1931‐37 (LANG LAB);

1937‐40 (ALP); 1940‐43 (ALP(A‐C)); 1943‐46 (ALP) 1946‐49 O’Connor, William Paul (ALP) 1949‐69 Minogue, Daniel (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)

Wide Bay (Qld)

1901‐15 Fisher, Andrew (ALP) 1915‐28 Corser, Edward Bernard Cresset 1915‐17 (LIB); 1917‐28 (NAT) 1928‐54 Corser, Bernard Henry (CP) 1954‐58 Brand, William Alfred (CP) 1958‐61 Bandidt, Henry Norman Charles (CP) 1961‐74 Hansen, Brendan Percival (ALP) 1974‐90 Millar, Percival Clarence 1974‐75 (CP); 1975‐83 (NCP);

1982‐90 (NPA)

1990‐ Truss, Warren Errol (NPA)

Wills (Vic.)

(New division consequent upon redistribution of seats, 1948.) 1949‐55 Bryson, William George (ALP) 1955‐80 Bryant, Gordon Munro (ALP) 1980‐92 Hawke, Robert James Lee (ALP) 1992‐96* Cleary, Philip Ronald (IND) 1992‐93 (IND); 1993‐96 (IND) 1996‐ Thomson, Kelvin John (ALP)

* Disqualified 25.11.1992. Re-elected 13.3.1993.

491 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Wilmot (Tas.)

1903‐04 Braddon, Sir Edward Nicholas Coventry (FT) 1904‐06 Cameron, Donald Norman (FT) 1906‐29 Atkinson, Llewellyn 1906‐10 (ANTI-SOC); 1910‐17 (LIB); 1917‐22 (NAT); 1922‐28 (CP); 1928‐29 (NAT)

1929‐39 Lyons, Joseph Aloysius 1929‐31 (ALP); 1931‐39 (UAP) 1939‐40 Spurr, Lancelot Thomas (ALP) 1940‐46 Guy, James Allan (UAP) 1946‐75 Duthie, Gilbert William Arthur (ALP) 1975‐84 Burr, Maxwell Arthur (LIB) (Name of division changed to Lyons by resolution of Parliament following the redistribution of seats, 1984.)

Wimmera (Vic.)

1901‐06 Phillip, Pharez (PROT) 1906‐19 Sampson, Sydney 1906‐10 (IND PROT); 1910‐17 (LIB) 1917‐19 (NAT) 1919‐31 Stewart, Percy Gerald 1919‐22 (VFU); 1922‐28 (CP); 1928‐31 (C PROG) 1931‐37 McClelland, Hugh 1931‐34 (CP); 1934‐37 (AUST CTRY) 1937‐45 Wilson, Alexander 1937‐40 (FCP); 1940‐43 (UCP); 1943‐45 (CP) 1946‐49 Turnbull, Winton George (CP) 1949‐58 Lawrence, William Robert (LIB) 1958‐77 King, Robert Shannon 1958‐75 (CP); 1975‐77 (NCP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1977.)

Yarra (Vic.)

1901‐22 Tudor, Frank Gwynne (ALP) 1922‐49 Scullin, James Henry 1922‐31 (ALP); 1931‐37 (FLP); 1937‐49 (ALP) 1949‐55 Keon, Standish Michael (ALP) 1955‐69 Cairns, James Ford (ALP) (This division was abolished upon redistribution of seats, 1968.)

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 492 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Number at elections

Total

(full voting

NSW Vic. Qld SA WA Tas. NT ACT Total rights)*

1901 26 23 9 7 5 5 75 75

1903 26 23 9 7 5 5 75 75

1906 27 22 9 7 5 5 75 75

1910 27 22 9 7 5 5 75 75

1913 27 21 10 7 5 5 75 75

1914 27 21 10 7 5 5 75 75

1917 27 21 10 7 5 5 75 75

1919 27 21 10 7 5 5 75 75

1922 28 20 10 7 5 5 1 76 75

1925 28 20 10 7 5 5 1 76 75

1928 28 20 10 7 5 5 1 76 75

1929 28 20 10 7 5 5 1 76 75

1931 28 20 10 7 5 5 1 76 75

1934 28 20 10 6 5 5 1 75 74

1937 28 20 10 6 5 5 1 75 74

1940 28 20 10 6 5 5 1 75 74

1943 28 20 10 6 5 5 1 75 74

1946 28 20 10 6 5 5 1 75 74

1949 47 33 18 10 8 5 1 1 123 121

1951 47 33 18 10 8 5 1 1 123 121

1954 47 33 18 10 8 5 1 1 123 121

1955 46 33 18 11 9 5 1 1 124 122

1958 46 33 18 11 9 5 1 1 124 122

1961 47 33 18 11 9 5 1 1 124 122

1963 46 33 18 11 9 5 1 1 124 122

1966 46 33 18 11 9 5 1 1 124 123

1969 45 34 18 12 9 5 1 1 125 125

1972 45 34 18 12 9 5 1 1 125 125

1974 45 34 18 12 10 5 1 2 127 127

1975 45 34 18 12 10 5 1 2 127 127

1977 43 33 19 11 10 5 1 2 124 124

1980 43 33 19 11 11 5 1 2 125 125

1983 43 33 19 11 11 5 1 2 125 125

1984 51 39 24 13 13 5 1 2 148 148

1987 51 39 23 14 13 5 1 2 148 148

1990 51 38 23 14 14 5 1 2 148 148

1993 50 38 25 12 14 5 1 2 147 147

1996 50 37 26 12 14 5 1 3 148 148

1998 50 37 27 12 14 5 1 2 148 148

2001 50 37 27 12 15 5 2 2 150 150

* The member for the Northern Territory had limited voting rights between 1922 and 1968. The member for the Australian Capital Territory had limited voting rights between 1949 and 1966. Source: House of Representatives Practice , Appendix 11, AGPS, Canberra, 2001.

493 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Electoral division Area (sq km)

New South Wales (1999 redistribution) Parkes (NPA) 268 674

Gwydir (NPA) 185 604

Farrer (LIB) 96 844

Riverina (NPA) 44 970

New England (IND) 53 858

Eden-Monaro (LIB) 30 946

Hume (LIB) 25 948

Calare (IND) 21 621

Page (NPA) 16 682

Hunter (ALP) 10 593

Paterson (LIB) 9 632

Lyne (NPA) 9 291

Cowper (NPA) 7 700

Gilmore (LIB) 5 612

Macquarie (LIB) 4 197

Richmond (NPA) 2 137

Dobell (LIB) 952

Robertson (LIB) 785

Berowra (LIB) 712

Macarthur (LIB) 573

Charlton (ALP) 567

Cunningham (ALP) 490

Throsby (ALP) 387

Lindsay (LIB) 351

Shortland (ALP) 304

Hughes (LIB) 265

Mackellar (LIB) 229

Newcastle (ALP) 198

Cook (LIB) 189

Mitchell (LIB) 182

Werriwa (ALP) 168

Prospect (ALP) 159

Greenway (ALP) 120

Chifley (ALP) 110

Bradfield (LIB) 97

Kingsford Smith (ALP) 62

Reid (ALP) 62

Parramatta (LIB) 61

Warringah (LIB) 56

Banks (ALP) 55

Blaxland (ALP) 54

Bennelong (LIB) 53

Sydney (ALP) 50

Electoral division Area (sq km)

Fowler (ALP) 47

Barton (ALP) 42

Lowe (ALP) 41

North Sydney (LIB) 39

Watson (ALP) 33

Grayndler (ALP) 29

Wentworth (LIB) 26

Victoria (1994 redistribution) Mallee (NPA) 66 632

Gippsland (NPA) 35 534

Wannon (LIB) 29 693

Indi (LIB) 24 044

Murray (LIB) 15 907

McEwen (LIB) 14 328

Bendigo (ALP) 9 939

Ballarat (ALP) 8 816

Corangamite (LIB) 7 566

McMillan (ALP) 5 744

Burke (ALP) 3 117

Flinders (LIB) 2 089

Corio (ALP) 808

Lalor (ALP) 653

La Trobe (LIB) 549

Casey (LIB) 411

Calwell (ALP) 234

Isaacs (ALP) 179

Dunkley (LIB) 124

Menzies (LIB) 116

Holt (ALP) 106

Scullin (ALP) 104

Aston (LIB) 101

Jagajaga (ALP) 84

Gellibrand (ALP) 75

Hotham (ALP) 71

Bruce (ALP) 64

Maribyrnong (ALP) 64

Chisholm (ALP) 60

Deakin (LIB) 59

Batman (ALP) 54

Melbourne (ALP) 54

Wills (ALP) 52

Kooyong (LIB) 49

Goldstein (LIB) 48

Melbourne Ports (ALP) 43

Higgins (LIB) 39

Comparative size: area

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 494 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Electoral division Area (sq km)

Queensland (1997 redistribution) Maranoa (NPA) 650 504

Kennedy (NPA) 562 160

Capricornia (ALP) 235 400

Leichhardt (LIB) 150 236

Wide Bay (NPA) 53 826

Dawson (NPA) 22 440

Hinkler (NPA) 15 427

Blair (LIB) 15 095

Groom (LIB) 6 417

Forde (LIB) 4 873

Fairfax (LIB) 4 270

Herbert (LIB) 2 966

Longman (LIB) 1 984

Dickson (LIB) 754

Oxley (ALP) 669

Bowman (ALP) 600

Fadden (LIB) 591

Fisher (LIB) 558

McPherson (LIB) 369

Ryan (LIB) 238

Moncrieff (LIB) 182

Rankin (ALP) 151

Petrie (LIB) 149

Lilley (ALP) 139

Griffith (ALP) 123

Moreton (LIB) 107

Brisbane (ALP) 72

Western Australia (2000 redistribution) Kalgoorlie (LIB) 2 295 354

O’Connor (LIB) 179 047

Pearce (LIB) 26 251

Forrest (LIB) 21 143

Canning (LIB) 4 174

Brand (ALP) 430

Hasluck (ALP) 227

Fremantle (ALP) 200

Cowan (ALP) 195

Swan (ALP) 108

Curtin (LIB) 90

Moore (LIB) 78

Stirling (ALP) 76

Perth (ALP) 74

Tangney (LIB) 70

Electoral division Area (sq km)

South Australia (1999 redistribution) Grey (LIB) 897 822

Barker (LIB) 52 006

Wakefield (LIB) 31 123

Mayo (LIB) 2 035

Bonython (ALP) 269

Port Adelaide (ALP) 234

Kingston (ALP) 170

Boothby (LIB) 119

Makin (LIB) 110

Adelaide (LIB) 71

Sturt (LIB) 66

Hindmarsh (LIB) 63

Tasmania (1999 redistribution) Lyons (ALP) 40 604

Braddon (ALP) 11 760

Franklin (ALP) 7 933

Bass (ALP) 7 343

Denison (ALP) 221

Australian Capital Territory (1997 redistribution) Canberra (ALP) 1 900

Fraser (ALP) 535

Northern Territory (2000 redistribution) Lingiari (ALP) 1 347 849

Solomon (CLP) 326

495 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Electoral division Enrolment

New South Wales Bradfield (LIB) 89 832

Newcastle (ALP) 89 198

North Sydney (LIB) 88 755

Riverina (NPA) 87 399

Parramatta (LIB) 87 286

Lyne (NPA) 86 901

Bennelong (LIB) 86 896

Kingsford Smith (ALP) 86 647

Mitchell (LIB) 86 647

Prospect (ALP) 86 641

Mackellar (LIB) 86 505

Wentworth (LIB) 86 457

Macquarie (LIB) 86 364

Shortland (ALP) 86 261

Grayndler (ALP) 86 146

Sydney (ALP) 86 143

Greenway (ALP) 85 876

Eden-Monaro (LIB) 85 815

Berowra (LIB) 85 766

Hughes (LIB) 85 741

Hume (LIB) 85 640

Warringah (LIB) 85 405

Calare (IND) 85 310

New England (IND) 84 941

Barton (ALP) 84 752

Hunter (ALP) 84 649

Gwydir (NPA) 84 602

Farrer (LIB) 84 423

Throsby (ALP) 84 412

Robertson (LIB) 84 366

Gilmore (LIB) 83 909

Lowe (ALP) 83 707

Chifley (ALP) 83 474

Charlton (ALP) 83 459

Werriwa (ALP) 83 153

Banks (ALP) 83 122

Parkes (NPA) 83 036

Paterson (LIB) 82 782

Blaxland (ALP) 82 779

Fowler (ALP) 82 745

Page (NPA) 82 272

Cook (LIB) 82 150

Dobell (LIB) 82 002

Watson (ALP) 81 961

Electoral division Enrolment

Lindsay (LIB) 81 618

Cunningham (ALP) 81 540

Richmond (NPA) 81 312

Macarthur (LIB) 80 127

Cowper (NPA) 79 982

Reid (ALP) 77 031

Victoria Calwell (ALP) 98 330

Melbourne (ALP) 95 848

Flinders (LIB) 91 403

Aston (LIB) 90 211

Batman (ALP) 89 998

Goldstein (LIB) 89 948

Lalor (ALP) 89 277

Melbourne Ports (ALP) 89 113

Hotham (ALP) 89 090

McEwen (LIB) 89 021

Burke (ALP) 88 943

Scullin (ALP) 88 866

Wills (ALP) 88 553

La Trobe (LIB) 88 269

Holt (ALP) 88 172

Bendigo (ALP) 88 150

Jagajaga (ALP) 88 073

Higgins (LIB) 88 043

Kooyong (LIB) 87 128

Chisholm (ALP) 86 680

Gellibrand (ALP) 86 496

Corangamite (LIB) 85 955

Ballarat (ALP) 85 877

Corio (ALP) 85 836

Indi (LIB) 85 758

Murray (LIB) 85 651

McMillan (ALP) 85 551

Bruce (ALP) 85 447

Casey (LIB) 85 278

Deakin (LIB) 85 208

Dunkley (LIB) 85 129

Menzies (LIB) 84 613

Gippsland (NPA) 83 845

Maribyrnong (ALP) 83 750

Wannon (LIB) 82 915

Isaacs (ALP) 82 675

Mallee (NPA) 81 774

Comparative size: enrolment

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 496 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Electoral division Enrolment

Queensland Brisbane (ALP) 95 781

McPherson (LIB) 94 653

Griffith (ALP) 92 367

Herbert (LIB) 90 904

Petrie (LIB) 89 711

Moncrieff (LIB) 89 483

Moreton (LIB) 89 254

Dickson (LIB) 88 001

Lilley (ALP) 87 642

Ryan (LIB) 87 634

Dawson (NPA) 87 405

Bowman (ALP) 87 122

Forde (LIB) 86 672

Fadden (LIB) 86 004

Leichhardt (LIB) 85 689

Fisher (LIB) 85 315

Rankin (ALP) 85 204

Groom (LIB) 84 838

Oxley (ALP) 84 787

Kennedy (NPA) 84 739

Fairfax (LIB) 84 217

Maranoa (NPA) 84 022

Longman (LIB) 83 408

Hinkler (NPA) 81 566

Capricornia (ALP) 81 499

Wide Bay (NPA) 81 391

Blair (LIB) 76 853

Western Australia Stirling (ALP) 85 975

O’Connor (LIB) 83 118

Tangney (LIB) 82 972

Curtin (LIB) 82 561

Kalgoorlie (LIB) 82 534

Forrest (LIB) 82 248

Perth (ALP) 82 049

Fremantle (ALP) 80 927

Cowan (ALP) 79 648

Swan (ALP) 78 991

Hasluck (ALP) 78 418

Brand (ALP) 78 366

Pearce (LIB) 77 880

Canning (LIB) 76 632

Moore (LIB) 74 103

Electoral division Enrolment

South Australia Boothby (LIB) 89 617

Makin (LIB) 88 248

Barker (LIB) 87 836

Adelaide (LIB) 86 538

Wakefield (LIB) 86 378

Sturt (LIB) 86 359

Mayo (LIB) 86 319

Port Adelaide (ALP) 86 297

Grey (LIB) 85 745

Bonython (ALP) 85 484

Kingston (ALP) 85 398

Hindmarsh (LIB) 84 806

Tasmania Denison (ALP) 67 938

Braddon (ALP) 67 749

Franklin (ALP) 67 119

Bass (ALP) 65 927

Lyons (ALP) 62 942

Australian Capital Territory Fraser (ALP) 112 225

Canberra (ALP) 108 959

Northern Territory Lingiari (ALP) 57 077

Solomon (CLP) 53 945

497 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Electoral redistributions Distribution Results of

Commissioners consideration Distribution

State appointed Report dated by Parliament* proclaimed*

New South Wales 15.5.1903 4.8.1903 Rejected

Victoria 15.5.1903 16.7.1903 Rejected

Queensland 15.5.1903 29.7.1903 Rejected

South Australia 15.5.1903 30.6.1903 Accepted 2.10.1903

Western Australia 15.5.1903 17.8.1903 Rejected

Tasmania 15.5.1903 18.8.1903 Accepted 2.10.1903

New South Wales 21.3.1905 16.6.1905 Lapsed

Victoria 21.3.1905 23.6.1905 Lapsed

Queensland 21.3.1905 22.6.1905 Lapsed

Western Australia 14.4.1905 17.6.1905 Lapsed

New South Wales 7.2.1906 2.5.1906 Accepted 13.7.1906

Victoria 7.2.1906 15.5.1906 Accepted 13.7.1906

Queensland 7.2.1906 21.4.1906 Accepted 13.7.1906

Western Australia 14.2.1906 4.4.1906 Accepted 13.7.1906

Western Australia 14.2.1906 8.10.1909 Rejected

New South Wales 28.2.1912 15.10.1912 Rejected

26.11.1912† Rejected

17.12.1912† Accepted 27.2.1913

Victoria 29.11.1911 18.6.1912 Accepted 1.2.1913

Queensland 20.12.1911 21.6.1912 Rejected

21.6.1912‡ 22.8.1912† Accepted 1.2.1913

Western Australia 15.11.1911 15.4.1912 Rejected

9.9.19122 Accepted 1.2.1913

New South Wales 11.10.1921 27.2.1922 Accepted 13.9.1922

Victoria 11.10.1921 24.2.1922 Rejected

28.8.1922† Accepted 4.10.1922

Queensland 11.10.1921 7.3.1922 Accepted 13.9.1922

South Australia 11.10.1921 1.3.1922 Accepted 13.9.1922

Western Australia 11.10.1921 9.2.1922 Accepted 13.9.1922

Tasmania 11.10.1921 1.3.1922 Accepted 13.9.1922

New South Wales 28.11.1930 12.3.1931 Lapsed

Victoria 28.11.1930 3.3.1931 Lapsed

Queensland 28.11.1930 10.3.1931 Lapsed

Western Australia 28.11.1930 3.3.1931 Lapsed

New South Wales 15.12.1933 22.5.1934 Accepted 1.8.1934

Victoria 15.12.1933 10.5.1934 Rejected

20.12.1934† Accepted 21.7.1937

Queensland 15.12.1933 23.5.1934 Accepted 1.8.1934

South Australia 15.12.1933 14.5.1934 Accepted 1.8.1934

Western Australia 15.12.1933 8.5.1934 Rejected

8.11.1934† Rejected

Western Australia 30.9.1936 21.1.1937 Accepted 28.7.1937

New South Wales 1.6.1948 21.10.1948 Accepted 11.5.1949

Victoria 1.6.1948 12.10.1948 Accepted 11.5.1949

Queensland 1.6.1948 20.10.1948 Accepted 11.5.1949

South Australia 1.6.1948 4.10.1948 Accepted 11.5.1949

* Since the establishment of the Australian Electoral Commission under the Commonwealth Electoral Legislation Amendment Act 1983 , Parliament has no power of acceptance, amendment or disallowance of a redistribution, and there is no longer a requirement for redistributions to be proclaimed. †

Further report. ‡ Minority report.

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 498 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Distribution Results of

Commissioners consideration Distribution

State appointed Report dated by Parliament* proclaimed*

Western Australia 1.6.1948 24.9.1948 Accepted 11.5.1949

Tasmania 1.6.1948 9.10.1948 Accepted 11.5.1949

New South Wales 16.12.1954 2.5.1955 Accepted 30.8.1955

Victoria 16.12.1954 5.5.1955 Accepted 10.8.1955

Queensland 16.12.1954 11.5.1955 Accepted 10.8.1955

South Australia 16.12.1954 6.5.1955 Accepted 19.10.1955

Western Australia 16.12.1954 26.4.1955 Accepted 10.8.1955

Tasmania 28.12.1954 29.4.1955 Accepted 30.8.1955

New South Wales 6.4.1962 10.9.1962 Lapsed

Victoria 6.4.1962 10.9.1962 Lapsed

Queensland 6.4.1962 7.9.1962 Lapsed

South Australia 6.4.1962 7.9.1962 Lapsed

Western Australia 6.4.1962 4.9.1962 Lapsed

Tasmania 6.4.1962 17.8.1962 Lapsed

New South Wales 2.2.1968 13.9.1968 Accepted

13.9.1968‡ 21.11.1968

Victoria 2.2.1968 13.9.1968 Accepted 21.11.1968

Queensland 8.2.1968 13.9.1968 Rejected

13.9.1968‡ 14.11.1968† Accepted 27.2.1969

South Australia 2.2.1968 13.9.1968 Accepted 21.11.1968

Western Australia 2.2.1968 13.9.1968 Accepted 21.11.1968

Tasmania 2.2.1968 13.9.1968 Accepted 21.11.1968

Western Australia 8.6.1973 13.2.1974 Accepted 19.4.1974

Australian Capital 18.9.1973 19.3.1974 Enacted 19.4.1974

Territory New South Wales 24.9.1974 5.5.1975 Rejected

Victoria 24.9.1974 14.4.1975 Rejected

Queensland 24.9.1974 14.3.1975 Rejected

South Australia 24.9.1974 7.4.1975 Rejected

Tasmania 24.9.1974 14.4.1975 Rejected

New South Wales 19.4.1977 24.10.1977 Accepted 31.10.1977

Victoria 19.4.1977 24.10.1977 Accepted 31.10.1977

Queensland 19.4.1977 26.9.1977 Accepted 31.10.1977

South Australia 19.4.1977 14.10.1977 Accepted 31.10.1977

Western Australia 19.4.1977 14.10.1977 Accepted 7.11.1977

Tasmania 19.4.1977 9.9.1977 Accepted 31.10.1977

Western Australia 22.4.1979 6.11.1979 Accepted 26.2.1980

New South Wales 2.3.1984 11.10.1984

Victoria 2.3.1984 14.9.1984

Queensland 2.3.1984 13.9.1984

South Australia 2.3.1984 3.9.1984

Western Australia 2.3.1984 31.8.1984

Tasmania 2.3.1984 12.9.1984

Australian Capital 2.3.1984 23.8.1984

Territory Western Australia 15.9.1988 31.3.1989

* Since the establishment of the Australian Electoral Commission under the Commonwealth Electoral Legislation Amendment Act 1983 , Parliament has no power of acceptance, amendment or disallowance of a redistribution, and there is no longer a requirement for redistributions to be proclaimed. †

Further report. ‡ Minority report.

499 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Distribution Results of

Commissioners consideration Distribution

State appointed Report dated by Parliament* proclaimed*

Victoria 27.9.1988 5.6.1989

South Australia 24.4.1991 17.1.1992

New South Wales 16.4.1991 31.1.1992

Queensland 19.4.1991 28.1.1992

Australian Capital 10.10.1991 23.3.1992 Territory Tasmania 13.9.1991 1.4.1992

Australian Capital 30.3.1994 30.9.1994

Territory Victoria 31.3.1994 20.12.1994

Queensland 31.3.1994 20.12.1994

Western Australia 15.5.1996 6.3.1997

Queensland 3.4.1997 10.12.1997

Australian Capital 9.4.1997 10.12.1997

Territory South Australia 15.2.1999 13.8.1999

New South Wales 2.3.1999 11.2.2000

Tasmania 15.4.1999 11.2.2000

Northern Territory 23.12.1999 21.12.2000 Western Australia 23.2.2000 20.11.2000

* Since the establishment of the Australian Electoral Commission under the Commonwealth Electoral Legislation Amendment Act 1983 , Parliament has no power of acceptance, amendment or disallowance of a redistribution, and there is no longer a requirement for redistributions to be proclaimed.

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 500 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Adelaide (SA) Locality name. The city is named after Queen Adelaide, the wife of William IV.

Aston (Vic.) Tilly Aston, blind writer and teacher who helped found library of the Victorian Association of Braille Writers.

Ballarat (Vic.) Locality name derived from two aboriginal words meaning ‘a resting or camping place’. (Ballaarat until 1977 redistribution.)

Banks (NSW) Sir Joseph Banks, botanist who accompanied Captain James Cook.

Barker (SA) Captain Collet Barker, who was sent in 1831 by Governor Darling of New South Wales to try to solve the mystery of the mouth of the River Murray.

Barton (NSW) Sir Edmund Barton, Australia’s first Prime Minister.

Bass (Tas.) Dr George Bass, an early settler and explorer.

Batman (Vic.) John Batman, early settler and explorer, known as the ‘Founder of Melbourne’.

Bendigo (Vic.) Locality named after a shepherd who tended sheep close to where gold was found.

Bennelong (NSW) Name of Aboriginal whom Governor Phillip befriended in 1788.

Berowra (NSW) Geographical.

Blair (Qld) Harold Blair, noted Australian tenor and Aboriginal activist.

Blaxland (NSW) John Blaxland, early Australian explorer.

Bonython (SA) Sir John Langdon Bonython elected to the first House of Representatives to represent South Australia in 1901, and in 1903 elected as the first member for the Division of Barker.

Boothby (SA) William Robinson Boothby who was Returning Officer for the first election of Members to the House of Representatives in 1901.

In 1903 he was appointed as Commissioner to distribute South Australia into seven electoral divisions.

Bowman (Qld) The Hon. David Bowman, Member of the Queensland Parliament 1899‐1916; Leader of the Opposition and later Home Secretary.

Braddon (Tas.) Sir Edward Nicholas Coventry Braddon, a member of Tasmanian House of Assembly 1879‐88 and 1893‐1901; Member House of Representatives 1901‐03.

Bradfield (NSW) Dr John Bradfield, engineer and bridge designer.

Brand (WA) Sir David Brand, Premier of Western Australia 1959‐71.

Brisbane (Qld) Locality name, after Sir Thomas Macdougall Brisbane, Governor of New South Wales 1820‐25. The penal colony at Moreton Bay was established by John Oxley and with the Governor’s permission the settlement was named Brisbane.

Bruce (Vic.) Lord Stanley Melbourne Bruce, former Prime Minister.

Burke (Vic.) Robert Burke, explorer.

Calare (NSW) Aboriginal name for Lachlan River.

Calwell (Vic.) The Hon. Arthur Calwell, Member of the House of Representatives 1940‐72; ALP Leader 1960‐67.

Canberra (ACT) Locality originated from an Aboriginal word, the popular meaning of which is ‘meeting place’.

Canning (WA) AW Canning, noted surveyor who pioneered stock roads and rabbit-proof fences in Western Australia.

Capricornia (Qld) District name. The Tropic of Capricorn passes through the area.

Casey (Vic.) Lord Casey, former Governor-General of Australia 1965‐69.

Origins of names

501 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Charlton (NSW) Matthew Charlton, Member of the Legislative Assembly 1903-09; Member of the House of Representatives 1910‐28; ALP Leader 1922‐28.

Chifley (NSW) The Rt Hon. Joseph Benedict Chifley, former Prime Minister.

Chisholm (Vic.) Mrs Caroline Chisholm, noted social worker and advocate of immigration to New South Wales.

Cook (NSW) Captain James Cook, British explorer who was the first to discover the East Coast of Australia in 1770.

Corangamite (Vic.) Locality (Lake Corangamite), originated from an Aboriginal word for ‘bitter’ (describing the salt content of lake).

Corio (Vic.) Locality (Corio Bay), originated from an Aboriginal word for ‘small marsupial’.

Cowan (WA) Edith Dirksley Cowan, the first female member of an Australian Parliament (the Western Australian Legislative Assembly).

Cowper (NSW) Sir Charles Cowper, former Premier of New South Wales.

Cunningham (NSW) Allan Cunningham, explorer.

Curtin (WA) The Rt Hon. John Curtin, former Prime Minister.

Dawson (Qld) The Hon. Anderson Dawson, who became Queensland’s first Labor Premier; he later entered federal politics as a Senator and was Minister for Defence in the Watson Government.

Deakin (Vic.) The Hon. Alfred Deakin, former Prime Minister.

Denison (Tas.) Sir William Thomas Denison, Lt Governor of Tasmania 1847‐55 and Governor of New South Wales 1855‐61.

Dickson (Qld) Sir James Dickson, Member of the Queensland Legislative Assembly 1873‐88 and 1892‐1901; Premier of Queensland 1898‐99.

Dobell (NSW) Sir William Dobell, prominent Australian artist.

Dunkley (Vic.) Louisa Margaret Dunkley, founder of the Victorian Women’s Post and Telegraph Association, and campaigner for equal pay for women.

Eden-Monaro (NSW) Locality name, geographical.

Fadden (Qld) The Rt Hon. Arthur Fadden, former Prime Minister.

Fairfax (Qld) Ruth Beatrice Fairfax, founder of the Country Women’s Association and its first Queensland President.

Farrer (NSW) William James Farrer, noted wheat breeder and experimentalist.

Fisher (Qld) The Rt Hon. Andrew Fisher, former Prime Minister.

Flinders (Vic.) Matthew Flinders, navigator and explorer, the first to circumnavigate Australia.

Forde (Qld) Francis Forde, Member of the Queensland Legislative Assembly 1917‐22; Member of the House of Representatives 1922‐46; Prime Minister 1945.

Forrest (WA) Sir John (later) Lord Forrest, the first Premier of Western Australia, who entered Federal Parliament in 1901.

Fowler (NSW) Lillian Fowler, Member of the Legislative Assembly 1944‐50; first female mayor in Australia.

Franklin (Tas.) Sir John Franklin, Lt Governor of Tasmania from 1837‐43; also renowned as an explorer.

Fraser (ACT) James Reay Fraser, Member of the House of Representatives for the Australian Capital Territory 1951‐70.

Fremantle (WA) Locality name. The city is named after Captain Charles Fremantle, who established the port of Fremantle in 1831.

Gellibrand (Vic.) Joseph Tice Gellibrand, lawyer and explorer.

Gilmore (NSW) Dame Mary Gilmore, poet, author, journalist and campaigner for social reform.

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 502 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Gippsland (Vic.) Locality named after Sir George Gipps, Governor of New South Wales 1838‐46.

Goldstein (Vic.) Vida Goldstein, first woman candidate for a national parliamentary election in the British Empire.

Grayndler (NSW) The Hon. E Grayndler, MLC (NSW), Member of the New South Wales Legislative Council and General Secretary of the AWU in the 1920s and 1930s.

Greenway (NSW) Francis Greenway, architect under Governor Macquarie.

Grey (SA) Captain George Grey, who in 1841 became the third Governor of South Australia.

Griffith (SA) Sir Samuel Walker Griffith, Premier of Queensland and first Chief Justice of the High Court of Australia. From 1899 to 1903 he was Lt Governor of Queensland and remained Chief Justice of the Commonwealth until his retirement in 1919.

Groom (Qld) Sir Littleton Groom, Member of the House of Representatives 1901‐29 and 1931‐36.

Gwydir (NSW) Gwydir River.

Hasluck (WA) Sir Paul Meerna Caedwalla Hasluck, Federal Member for Curtin 1949‐69 and Governor-General 1969‐74; also Dame Alexandra Margaret Martin Hasluck, author and historian.

Herbert (Qld) Sir Robert George Wyndham Herbert, the first Premier of Queensland.

Higgins (Vic.) The Hon. HB Higgins, former Member of the House of Representatives, Justice of the High Court and second President of the Conciliation and Arbitration Court.

Hindmarsh (SA) Sir John Hindmarsh, the first Governor of South Australia.

Hinkler (Qld) Bert Hinkler, aviator.

Holt (Vic.) The Rt Hon. Harold Edward Holt, former Prime Minister.

Hotham (Vic.) Sir Charles Hotham, former Governor of Victoria 1854‐55.

Hughes (NSW) The Rt Hon. William Morris Hughes, former Prime Minister.

Hume (NSW) Hamilton Hume, early Australian explorer.

Hunter (NSW) John Hunter, second Governor of New South Wales. Also Hunter River.

Indi (Vic.) Aboriginal word for Murray River.

Isaacs (Vic.) Sir Isaac Isaacs, Member of the House of Representatives 1901‐06, Justice and later Chief Justice of the High Court, Governor-General 1931‐36.

Jagajaga (Vic.) Three principal Aboriginal elders who signed treaty with John Batman in 1835 which gave the white settlers 202 343 hectares of land at the north-west end of Port Phillip Bay.

Kalgoorlie (WA) Locality name, originally the name of the mine where gold was discovered by Hannan and Flanagan in 1893.

Kennedy (Qld) Edmund Besley Court Kennedy, noted Australian explorer.

Kingsford Smith (NSW) Sir Charles Kingsford Smith, noted Australian aviator.

Kingston (SA) The Rt Hon. Charles Cameron Kingston, former Premier of South Australia who was elected to the first House of Representatives to represent South Australia in 1901, and in 1903 was elected as the first Member for the Division of Adelaide.

Kooyong (Vic.) Aboriginal name for ‘camp’ or ‘resting place’.

Lalor (Vic.) Peter Lalor, leader of the Eureka Stockade rebellion in 1854, and later elected to the Victorian Legislative Council.

La Trobe (Vic.) Charles Joseph La Trobe, first Governor of Victoria.

Leichhardt (Qld) Friedrich Wilhelm Ludwig Leichhardt, noted Australian explorer and scientist.

503 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Lilley (Qld) Sir Charles Lilley, former Premier and Chief Justice of Queensland.

Lindsay (NSW) Norman Lindsay, writer and artist.

Lingiari (NT) Vincent Lingiari, Gurindji stockman and land rights leader who worked to improve working conditions for Aboriginal people.

Longman (Qld) Irene Longman, the first female member of the Queensland State Parliament.

Lowe (NSW) Robert Lowe, Viscount Sherbrooke, advocated discontinuance of deportation of convicts to Australia.

Lyne (NSW) Sir William Lyne, former Premier of New South Wales.

Lyons (Tas.) Joseph Lyons, Member of the House of Representatives 1929‐39; Dame Enid Lyons, Member of the House of Representatives 1943‐51.

Macarthur (NSW) Captain John Macarthur, founder of the Australian merino wool industry.

McEwen (Vic.) Sir John McEwen, Member of the House of Representatives 1934‐71; Prime Minister 1967‐68.

Mackellar (NSW) Dorothea Mackellar, famous Australian poet and novelist.

Macquarie (NSW) Governor Lachlan Macquarie, Governor of New South Wales 1809‐21.

McMillan (Vic.) Angus McMillan, pioneer explorer of East Gippsland.

McPherson (Qld) This name apparently originated from the McPherson Range, which forms the south-western boundary of the McPherson division. The range was named in 1828 by Allan Cunningham after Major McPherson of His Majesty’s 39th Regiment.

Makin (SA) Norman Makin, Member of the House of Representatives 1919‐46 and 1954‐63; Speaker 1929‐32.

Mallee (Vic.) Locality name. Originally an Aboriginal name for ‘dwarf eucalypts’ which grow in the area.

Maranoa (Qld) District name taken from the river of that name which passes through the area. The river was named by Thomas Mitchell in 1846. The name is of Aboriginal origin but its meaning is uncertain.

Maribyrnong (Vic.) Locality (Maribyrnong River), originated from an Aboriginal word for ‘yam’ or ‘edible root’.

Mayo (SA) Helen Mayo, first woman elected to a University Council in Australia; founder, Mothers’ and Babies’ Health Association; co-founder, St Anne’s College, University of Adelaide.

Melbourne (Vic.) Locality name. The city was named in 1837 after Lord Melbourne, the British Prime Minister at that time.

Melbourne Ports (Vic.) Locality name.

Menzies (Vic.) Sir Robert Gordon Menzies, Member of the House of Representatives 1934‐66; Prime Minister 1939‐41 and 1949‐66.

Mitchell (NSW) Thomas Mitchell, noted Australian explorer and surveyor.

Moncrieff (Qld) Gladys Moncrieff, light opera and musical comedy singer.

Moore (WA) George Fletcher Moore, the first Advocate-General in Western Australia.

Moreton (Qld) A district name resulting from the naming by Captain Cook of the bay adjacent to Moreton Island and Stradbroke Island. It was named after Earl of Morton but due to a spelling error in Hawkworth’s edition of Cook’s Voyages, the present form of spelling has resulted.

Murray (Vic.) Locality name from River Murray, which was named by Charles Sturt in 1830. The river was named after Sir George Murray, the Secretary of State for Colonies.

New England (NSW) Geographical.

Newcastle (NSW) Locality name.

ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia 504 29thEDITION 2002

ELECTIONS ~

Electoral divisions

North Sydney (NSW) Locality name.

O’Connor (WA) Charles Yelverton O’Connor, Engineer-in-Chief of Western Australia who designed Fremantle Harbour and supervised the construction of the water pipeline from Perth to Kalgoorlie.

Oxley (Qld) John Joseph William Molesworth Oxley, noted Australian explorer and surveyor.

Page (NSW) Sir Earle Page, Member of the House of Representatives 1919‐61; Prime Minister 1939.

Parkes (NSW) Sir Henry Parkes, Premier of New South Wales; President of the National Australian Convention at which the first

draft of the Constitution was prepared.

Parramatta (NSW) Locality name. First settled as a farm colony in 1788. Aboriginal for ‘plenty of eels’ or ‘head of river’.

Paterson (NSW) Andrew Barton (Banjo) Paterson, poet, author and journalist.

Pearce (WA) Sir George Pearce, former Senator for Western Australia 1901‐38; Minister for Defence during the First World War; Acting Prime Minister 1916.

Perth (WA) Locality name, after Perth in Scotland.

Petrie (Qld) Andrew Petrie, noted civil engineer, pioneer and explorer and the first free settler in Brisbane.

Port Adelaide (SA) Locality name.

Prospect (NSW) Locality name including Prospect Reservoir.

Rankin (Qld) Dame Annabelle Rankin, first female Commonwealth Minister with departmental responsibilities; Senator 1946‐71; High Commissioner to New Zealand.

Reid (NSW) Sir George Reid, one of the founders of the Constitution, Premier of New South Wales and former Prime Minister.

Richmond (NSW) Geographical, Richmond River and Richmond Gap between Queensland and New South Wales.

Riverina (NSW) Geographical.

Robertson (NSW) Sir John Robertson, former Premier of New South Wales.

Ryan (Qld) Thomas Joseph Ryan, former Premier of Queensland 1915‐19, when he resigned to enter federal politics.

Scullin (Vic.) The Rt Hon. James Henry Scullin, former Prime Minister.

Shortland (NSW) Lt John Shortland, who discovered coal near Newcastle and the Hunter River estuary.

Solomon (NT) Vaiben Louis Solomon, who represented the Northern Territory in the South Australian House of Assembly 1880‐1901 and 1905‐08; also a Federal Member 1901‐03; described as the Territory’s founding father of Federation.

Stirling (WA) Sir James Stirling, the first Governor of Western Australia.

Sturt (SA) Captain Charles Sturt, noted Australian explorer.

Swan (WA) Swan River, originally named Swaanen River by Willem de Vlaming.

Sydney (NSW) Locality name, city named after Viscount Sydney, Secretary of State for the Colonies in 1787.

Tangney (WA) Dame Dorothy Tangney, the first female Senator in Australia.

Throsby (NSW) Dr Charles Throsby, pioneer.

Wakefield (SA) Edward Gibbon Wakefield, who, while serving a three years’ term of imprisonment, evolved a plan for a systematic, scientific mode of colonisation. The plan formed the basis of settlement in South Australia.

Wannon (Vic.) Locality (Wannon River) named by Major Mitchell in 1836.

Warringah (NSW) Locality name.

Watson (NSW) John Christian Watson, former Prime Minister.

Wentworth (NSW) William Charles Wentworth, noted Australian explorer.

505 29th EDITION 2002 ECCE cARLIAMENTARY H A N D B O OK of the Commonwealth of Australia

ELECTIONS ~

Electoral divisions

Werriwa (NSW) Aboriginal name for Lake George, which was located in the electorate in 1901.

Wide Bay (Qld) District name, the Wide Bay district takes its name from the bay named by Captain Cook in 1770.

Wills (Vic.) William John Wills, explorer.