Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
CROWLEY, the Hon. Rosemary AnneBiography for CROWLEY, the Hon. Rosemary Anne

Senator for South Australia 1983-2002

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the Senate for South Australia 1983 (term deemed to have begun 1.7.82), 1984, 1987, 1990 and 1996. Retired prior to general elections 2001 (term expired 30.6.2002).


Parliamentary Positions

Temporary Chair of Committees from 23.8.90 to 5.5.93 and from 12.9.96 to 30.6.02.


Ministerial Appointments

Minister for Family Services from 24.3.93 to 11.3.96.

Minister Assisting the Prime Minister for the Status of Women from 24.3.93 to 23.12.93.


Committee Service

Senate Standing: Scrutiny of Bills from 22.4.83 (Chair from 25.2.87 to 5.6.87) to 18.5.93; House from 22.4.83 to 21.2.85; Constitutional and Legal Affairs from 17.11.83 to 1.5.84; Library from 4.9.97 to 30.6.02.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Social Welfare from 21.4.83 to 5.6.87; Community Affairs from 24.9.87 to 8.5.90; Community Affairs: References Committee from 24.11.98 (Chair from 25.11.98) to 31.8.01 and from 13.2.02 (Chair from 14.2.02) to 30.6.02; Environment, Recreation and the Arts from 11.5.90 (Chair from 11.5.90) to 18.5.93; Industry, Science and Technology from 11.5.90 to 16.6.92 and from 23.6.92 to 18.5.93; Employment, Education and Training: Legislation Committee from 2.5.96 to 4.9.97 and References Committee from 2.5.96 (Chair from 2.5.96) to 9.11.98.

Participating member, Community Affairs: Legislation Committee from 11.9.96 to 30.6.02 and References Committee from 31.8.01 to 11.2.02; Participating member, Employment, Workplace Relations, Small Business and Education: References Committee from 31.3.99 to 11.2.02 and Legislation Committee from 19.4.99 to 11.2.02; Participating member, Employment, Workplace Relations and Education: References Committee from 14.2.02 to 30.6.02.

Senate Select: Private Hospitals and Nursing Homes from 11.5.83 to 5.6.87; Conduct of a Judge from 30.3.84 to 24.8.84; Human Embryo Experimentation Bill 1985 from 28.11.85 to 8.10.86; Agricultural and Veterinary Chemicals from 3.11.88 to 31.7.90; Health Legislation and Health Insurance from 16.6.89 (Chair from 16.6.89) to 20.12.90; Functions, Powers and Operation of the Australian Loan Council from 10.10.92 to 19.5.93.

Senate Estimates: B from 4.5.83 to 24.3.87; F from 24.3.87 to 5.6.87; C from 24.9.87 to 21.9.90 and from 10.10.90 (Chair from 6.10.87) to 6.5.93.

Joint Statutory: National Crime Authority from 11.10.84 to 5.6.87; Public Accounts from 29.5.96 to 26.6.97 and from 18.11.97 to 1.1.98; Public Accounts and Audit from 1.1.98 to 10.12.98, from 12.10.00 to 28.6.01 and from 14.2.02 to 30.6.02.

Joint Select: Certain Aspects of the Operation and Interpretation of the Family Law Act from 17.4.91 to 18.5.93.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Australian Government Delegation to World Conference for the End of the Decade for Women, Nairobi, July 1985.

Member, Parliamentary Delegation to the Middle East, June 1988.

Member, 81st IPU Conference, Budapest, Hungary, March 1989; 97th IPU Conference, Seoul, and bilateral visit to Japan, April 1997.

Commonwealth Conference on Delegated Legislation, London 1989.

Member, Delegation of Federal Women Parliamentarians to USSR, September 1990.

Southern African Development Co-ordination Conference, January-February 1992.

Leader, Parliamentary Delegation to Argentina and Brazil, June-July 1992.

Official visits to New Zealand, August 1993; Indonesia, June 1994; US and Canada, October 1994; South Africa, December 1995.

Study tour, USA and Canada, July-August 2000.

Leader, Senate Legislative and General Purpose Standing Committee on Community Affairs visit to UK and Canada, April 2001.

Parliamentary Adviser, United Nations General Assembly (UNGA), New York, September-December 2001.


Party Positions

President, ALP Unley Branch 1982-83.

President and Junior Vice-President, Mitcham Branch 1974-75.

Delegate, ALP State Council (SA) 1979.

Member, ALP State Executive (SA) 1980-81 and 1981-82.

Member, Steering Committee, Women's Policy Committee since inception 1979-83.

Convenor, SA Health Platform Committee 1981-83.

Convenor, SA Affirmative Action 1981-82.

Member, ALP National Health Platform Committee 1981-82.


Personal

Born 30.7.1938, Melbourne, Vic.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

MBBS (Melb).

Medical practitioner - parent education counsellor, Clovelly Park Community Health Centre.

Lecturer, Child Birth, Mother and Babies Health Association (now CAFHS) 1973-83.

Tutor, Flinders Medical Centre, SA.

Foundation Member, SA Mental Health Review Tribunal 1979-83.