Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
BOLKUS, the Hon. NickBiography for BOLKUS, the Hon. Nick

Senator for South Australia 1980-2005

Australian Labor Party



Parliamentary service

Elected to the Senate for South Australia 1980 (term began 1.7.1981), 1983, 1984, 1987, 1993 and 1998. Retired prior to general elections 2004 (term ended 30.6.2005).


Parliamentary positions

Temporary Chair of Committees from 16.9.02 to 30.6.05.


Ministerial appointments

Minister for Consumer Affairs from 15.2.88 to 4.4.90.

Minister Assisting the Treasurer for Prices from 15.2.88 to 4.4.90.

Minister for Administrative Services from 4.4.90 to 24.3.93.

Minister for Immigration and Ethnic Affairs from 24.3.93 to 11.3.96.

Minister Assisting the Prime Minister for Multicultural Affairs from 24.3.93 to 11.3.96.


Committee service

Senate Standing: Privileges from 25.8.81 to 15.6.84 and from 29.5.85 to 5.6.87; Scrutiny of Bills from 22.4.83 to 21.2.85; Disputed Returns and Qualifications from 4.5.83 to 5.6.87; Senators' Interests from 2.5.96 to 9.11.98 and from 13.2.02 to 30.6.05; Appropriations and Staffing from 1.7.02 to 15.11.04; Senators' Interests from 1.7.02 to 30.6.05.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Constitutional and Legal Affairs from 25.8.81 to 9.9.81 and from 21.4.83 (Chair from 19.3.87) to 5.6.87; Legal and Constitutional Affairs from 24.9.87 (Chair from 6.10.87) to 24.2.88; Legal and Constitutional: Legislation Committee from 2.5.96 to 9.11.98 and from 1.7.02 to 30.6.05 and References Committee from 2.5.96 to 9.11.98 and from 1.7.02 (Chair) to 30.6.05; Foreign Affairs and Defence from 21.4.83 to 1.7.85; Environment, Communications, Information Technology and the Arts: Legislation and References Committees from 24.11.98 to 11.2.02; Economics: References Committee from 13.2.02 to 1.7.02.

Participating member, Employment, Education and Training: Legislation and References Committees from 2.5.96 to 9.11.98; Participating member, Environment, Recreation, Communications and the Arts: Legislation and References Committees from 2.5.96 to 9.11.98; Participating member, Environment, Communications, Information Technology and the Arts: Legislation and References Committees from 14.2.02 to 30.6.05; Participating member, Finance and Public Administration: Legislation and References Committees from 2.5.96 to 9.11.98; Participating member, Foreign Affairs, Defence and Trade: Legislation and References Committees from 2.5.96 to 11.2.02; Participating member, Legal and Constitutional: Legislation and References Committees from 7.12.98 to 1.7.02.

Senate Select: Industrial Relations Legislation from 22.9.82 to 26.10.82; Conduct of a Judge from 30.3.84 to 24.8.84; Allegations Concerning a Judge from 10.9.84 to 31.10.84.

Senate Estimates: A from 26.8.81 to 4.2.83; E from 24.9.87 to 18.3.88.

Joint Statutory: National Crime Authority from 28.2.85 to 24.2.88 and from 31.5.96 to 6.11.96; Native Title and the Aboriginal and Torres Strait Islander Land Fund from 28.8.97 to 13.5.98.

Joint Standing: Foreign Affairs and Defence from 28.2.85 to 5.6.87; Foreign Affairs, Defence and Trade from 9.10.87 to 24.2.88, from 31.5.96 to 29.5.97 and from 1.7.02 (Deputy Chair, Human Rights Sub-Committee) to 30.6.05.

Joint Select: Republic Referendum from 21.6.99 to 9.8.99.


Conferences, delegations and visits

Member, Parliamentary Delegation to Scandinavia, May-June 1982.

Member, Parliamentary Delegation to Western Europe, Italy, Spain, Greece, Cyprus, October-November 1983.

Representative of the Australian Government at the installation of the President of Nicaragua, January 1985.

Alternate Delegate, Commonwealth Parliamentary Delegation to the Australian Constitutional Convention, Brisbane, July 1985.

Parliamentary Adviser, United Nations General Assembly (UNGA), New York, September-December 1986.

Delegate, 27th South Pacific Conference, Noumea, October 1987.

Official visits to Fiji and Tuvalu, September-October 1988; New Zealand, November 1988; New Zealand, June-July 1990; Japan, USSR, France and USA, September-October 1990; Greece and Crete, May 1991; Indonesia, China and Thailand, September-October 1991; Cambodia, UK, Sweden, Czech Republic and Germany, July-August 1992; Thailand, Hong Kong and USA, June 1993; Switzerland, Germany, Greece and Turkey, September 1993; Thailand, Laos, Vietnam and Singapore, April 1994; Egypt, Israel, Jordan, Syria, Lebanon and Cyprus, September 1994; Indonesia, Hong Kong, China and Republic of Korea, March-April 1995; Lebanon, Italy, Malta and Greece, July-August 1995.

Parliamentary Delegate to the Australian Constitutional Convention, Canberra, February 1998.

Bilateral visits to Canada and USA, October-November 1999.

Attended 6th Conference of Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change, The Hague, The Netherlands, November 2000.

Member, Parliamentary Delegation to Japan and the Republic of Korea, December 2003.

Member, Parliamentary Delegation to China and bilateral visit to Mongolia, April 2005.

Leader, Parliamentary Delegation to New Zealand, May 2005.


Parliamentary party positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 19.3.96 to 22.11.01. Shadow Attorney-General and Shadow Minister for Justice from 20.3.96 to 20.10.98; Shadow Minister for Environment and Heritage from 20.10.98 to 22.11.01.


Personal

Born 17.7.1950, Adelaide, SA.

Married.


Qualifications and occupation before entering federal Parliament

LLB (Adel).

Lawyer and research officer.