Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
LIGHTFOOT, Philip Ross, KSJ, JPBiography for LIGHTFOOT, Philip Ross, KSJ, JP

Senator for Western Australia 1997-2008

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

State: elected to the Western Australian Legislative Assembly for Murchison-Eyre from 8.2.1986. Retired 4.2.1989. Elected to the Western Australian Legislative Council for the North Metropolitan Region from 22.5.1993. Retired 21.5.1997.

Federal: chosen by the Parliament of Western Australia on 19.5.1997 under section 15 of the Constitution to represent that State in the Senate, vice JH Panizza (deceased) (term ended 30.6.2002). Elected 2001 (term began 1.7.2002). Retired prior to general elections 2007 (term ended 30.6.2008).


Parliamentary Positions

Temporary Chair of Committees from 23.8.99 to 30.6.08.


Committee Service

State: Standing: House from 23.6.93 to 5.3.97; Legislation from 3.8.93 to 5.3.97.

Federal: Senate Standing: Publications from 30.6.99 to 1.7.02 (Chair); Senators' Interests from 6.11.00; House from 1.7.02 to 11.2.08.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Environment, Recreation, Communications and the Arts: Legislation Committee from 27.5.97 to 9.11.98; Environment, Communications, Information Technology and the Arts: References Committee from 30.6.99 to 21.6.00; Finance and Public Administration: References Committee from 29.5.97 to 9.11.98 and from 31.8.99 to 1.7.02 and Legislation Committee from 30.6.99 to 1.7.02; Foreign Affairs, Defence and Trade: References Committee from 21.10.97 to 1.7.02 and Legislation Committee from 13.4.00 to 9.5.00; Community Affairs: Legislation Committee from 14.5.98 to 11.3.99; Employment, Workplace Relations and Education from 12.9.06 to 11.2.08.

Senate Select: Socio-Economic Consequences of the National Competition Policy from 22.4.99 to 17.2.00; Superannuation and Financial Services from 29.9.99 to 11.2.02; Superannuation from 14.3.02 to 10.9.03; Lucas Heights Reactor from 17.8.00 to 24.5.01.

Joint Standing: National Capital and External Territories from 27.5.97 (Chair from 8.12.99) to 17.10.07; Electoral Matters from 21.10.97 to 30.6.99.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to AIPO General Assembly, Kuala Lumpur, Malaysia, August 1998.

Member, Parliamentary Delegation to 44th CPA Conference, Wellington, New Zealand, October 1998.

Attended 20th AIPO Conference, Philippines and bilateral visit to Cambodia, September 1999.

Voyage to Antarctica on Aurora Australis visiting Casey and Macquarie Islands as Chairman of National Capital and External Territories Committee, January 2000.

Member, Parliamentary Delegation to India and Bangladesh, November 2000.

Study tour, Chile, New Zealand and Argentina, May-June 2001.

Official visit to Indonesia and the Republic of Korea, July 2001.

Member, Parliamentary Delegation to USA, Belgium and UK, September 2002.

Member, Parliamentary Delegation to Iran and Jordan, October-November 2002.

Member, Parliamentary Delegation to Indonesia and Papua New Guinea, December 2003.

Member, Parliamentary Delegation to France, Luxembourg, Belgium and the Netherlands, April-May 2004.

Member, Parliamentary Delegation to the Russian Federation and bilateral visit to Italy, April-May 2005.

Member, Parliamentary Delegation to the Cook Islands, New Zealand and Fiji, November 2006.

Member, Parliamentary Delegation to Malaysia and Indonesia, August 2007.


Party Positions

Member, Liberal Country League Port Lincoln Branch 1957-67.

Member, Liberal Party (WA) from 1967.

Member, Liberal Party Kalgoorlie Central Division 1968-72.

Member, Liberal Party Kalgoorlie-Boulder Committee 1968-72.

Member, Liberal Party Perth Central Branch 1972-74.

Member, Liberal Party Perth Branch 1974-84.

Chair, Liberal Party Mines Fuel and Energy Sub-committee 1981-83.

Member, Liberal Party Sandstone Branch 1983-89.

Member, Liberal Party Moore Division from 1989.

Patron, Young Liberal Movement (WA) from 1998.


Other Positions

Joint National Patron, Extremely Disabled War Veterans' Association of Australia.

Patron, Totally and Partially Disabled Veterans of Western Australia.

Director, International Advisory Committee, European Foundation, London.

Life Fellow, International Biographical Association, Cambridge.

Life Member, Australian Defence Association.

Chair, Australian/Iraqi Parliamentary Friendship Group.


Personal

Born 11.8.1936, Port Lincoln, SA.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

Mounted police 1959-62.

Adelaide School of Mines 1963-64; Kalgoorlie School of Mines 1967-68; mining and exploration 1968-93.

Pastoralist and grazier 1972-92.

Member, Legislative Assembly 1986-89 and Legislative Council 1993-97, Western Australia (see Parliamentary Service above).

Justice of the Peace.


Honours

Knight of the Order of St John of Jerusalem 1995.

Anniversary of National Service Medal 2003.


Military Service

National Service: 43/48 Infantry Battalion 1953-56.