Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
NUGENT, Peter EdwardBiography for NUGENT, Peter Edward

Member for Aston (Vic) 1990-2001

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Aston, Victoria, 1990, 1993, 1996 and 1998. Died. 24.4.2001.


Committee Service

House of Representatives Standing: Aboriginal Affairs from 16.5.90 to 4.5.92; Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs from 4.5.92 to 8.2.93 and from 31.5.94 to 29.1.96; Industry, Science and Technology from 16.5.90 to 8.2.93 and from 29.5.96 to 31.8.98; Library from 29.5.96 to 31.8.98; Procedure from 23.10.97 (Chair from 28.10.97) to 31.8.98; Members' Interests from 8.12.98 to 24.4.01.

Joint Statutory: National Crime Authority from 8.12.98 (Chair from 10.12.98) to 24.4.01.

Joint: Foreign Affairs, Defence and Trade from 18.6.96 (Chair, Human Rights Sub-Committee) to 24.4.01.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to 31st South Pacific Conference, Tonga, October 1991.

Member, Parliamentary Delegation to Malaysia, the Republic of Korea and Pakistan, June 1992.

Study tour to USA, Canada, UK, France, Thailand, Singapore and Indonesia.

Member, Parliamentary Delegation to India and Pakistan; and Leader, Parliamentary Delegation to 42nd CPA Conference, Kuala Lumpur, Malaysia, August-September 1996.

Secretary, Australia-China Parliamentary Friendship Group visit to China, April 1997.

Member, Parliamentary Delegation to the AIPO General Assembly, Nusa Dua, Bali, and bilateral visits to Thailand and Laos, September 1997.

Leader, Parliamentary Delegation to Papua-New Guinea, Kiribati, Tuvalu and Vanuatu, October 1997.

Member, Parliamentary Delegation to Korea and Malaysia, July 1998.

Leader, Parliamentary Delegation to AIPO General Assembly, Kuala Lumpur, Malaysia, August 1998.

Leader, Australia-China Parliamentary Friendship Group visit to China, April 1999.

Attended 3rd Australia-China Human Rights Dialogue, China, August 1999.

Member, Joint Standing Committee on Foreign Affairs, Defence and Trade Delegations to East Timor, December 1999 and February 2001.

Study tour, China, May 2000; USA, October 2000; Singapore and Malaysia, November 2000.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 7.4.93 to 26.5.94. Shadow Minister for Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs from 7.4.93 to 26.5.94.


Party Positions

Liberal Party Branch President 1982-89.

Member, Liberal Party Policy Assembly 1988-90.

Chair, Electorate Committee 1987-89.

Delegate, Liberal Party State Council (Vic) 1982-84 and 1986-89.


Other Positions

Member, Presiding Officers' Information Technology Advisory Group 1990-93.

Chair, Advisory Committee on the Proposed Creation of a Department of Parliamentary Information and Reporting Services 1992-93.

Chair, Amnesty International Parliamentary Group 1996-2000.

Member, Code of Practice Advisory Committee for non-government aid agencies 1995.

Government Representative on Council for Aboriginal Reconciliation 1991-97.


Personal

Born 1.4.38, Chelmsford, UK.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

Marketing and sales director, computing and information technology industries.

Member, Australian Computer Society.


Military Service

Royal Air Force, UK, Singapore and Cyprus 1953-77. Retired as Squadron Leader.


Honours

General Services Medal, Malaya 1957.


Electorate

Description: Outer metropolitan.

Location: Outer-east Melbourne; it includes the suburbs of Bayswater, Boronia, Ferntree Gully, Forest Hill, Heathmont, Knoxfield, Lysterfield, Ringwood, Rowville, Scoresby, Studfield, Vermont, Vermont South, Wantirna and Wantirna South.

Area: 101 sq km (approx.).

Electors enrolled: 84 875 (at 3.10.98).

Industries: Market gardens, orchards, light industry, food manufacturing, abattoirs and chemical production.

State electorates: Aston includes parts of the Victorian Legislative Assembly electorates of Bayswater, Forest Hill, Knox and Wantirna.