Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
COONEY, Bernard (Barney) CorneliusBiography for COONEY, Bernard (Barney) Cornelius

Senator for Victoria 1984-2002

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the Senate for Victoria 1984 (term began 1.12.1984), 1987, 1990 and 1996. Retired prior to general elections 2001 (term expired 30.6.2002).


Committee Service

Senate Standing: Regulations and Ordinances from 26.2.85 (Chair from 14.11.85) to 5.6.87; Scrutiny of Bills from 26.2.85 (Chair from 7.10.87 to 18.8.93 and from 22.5.96) to 30.6.02; Privileges from 24.9.87 to 18.3.88, from 11.5.90 to 30.6.93 and from 11.9.96 to 24.11.98.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Constitutional and Legal Affairs from 26.2.85 to 5.6.87; Legal and Constitutional Affairs from 24.9.87 (Chair from 25.2.88) to 10.10.94; Legal and Constitutional: Legislation Committee from 10.10.94 (Chair from 10.10.94) to 29.4.96 and from 24.11.98 to 30.6.02 and References Committee from 10.10.94 to 30.6.02.

Participating member, Economics: References Committee from 23.5.96 to 9.11.98 and Legislation Committee from 11.9.96 to 9.11.98; Participating member, Environment, Recreation, Communications and the Arts: Legislation Committee from 23.5.96 to 9.11.98 and References Committee from 28.6.96 to 9.11.98; Participating member, Finance and Public Administration: Legislation Committee from 23.5.96 to 9.11.98; Participating member, Legal and Constitutional: Legislation Committee from 23.5.96 to 9.11.98; Participating member, Employment, Education and Training: Legislation Committee from 11.9.96 to 9.11.98 and from 12.10.99 to 11.2.02; Participating member, Community Affairs: Legislation Committee from 11.9.96 to 9.11.98.

Senate Select: Animal Welfare from 1.7.85 to 3.9.91; Certain Aspects of the Airline Pilots' Dispute from 25.10.89 (Chair) to 27.2.90; Community Standards Relevant to the Supply of Services Utilising Electronic Technologies from 12.5.93 to 29.4.96; Matters Arising from Pay Television Tendering Processes from 27.5.93 (Chair from 27.5.93) to 16.12.93; Land Fund Bill from 30.11.94 to 9.2.95.

Senate Estimates: A from 26.3.85 to 22.8.85 and from 9.10.85 to 12.3.86; D from 20.3.86 to 5.6.87 and from 29.9.88 to 8.5.90; F from 24.9.87 to 29.9.88; C from 9.5.90 to 11.5.90; E from 11.5.90 to 8.9.92 and from 26.9.92 (Chair from 13.9.90) to 6.5.93; F from 6.5.93 to 17.3.94 and from 3.5.94 to 10.10.94.

Joint Statutory: Public Accounts from 26.2.85 to 7.10.87 and from 19.8.93 to 29.1.96; National Crime Authority from 1.12.88 to 19.2.90; Corporations and Securities from 6.3.91 to 11.2.02; Corporations and Financial Services from 14.2.02 to 30.6.02.

Joint Standing: Migration Regulations from 17.5.90 to 18.5.93; Migration from 18.5.93 to 29.1.96; Treaties from 4.12.96 to 30.6.02.

Joint Select: Telecommunications Interception from 13.6.86 to 20.11.86; Corporations Legislation from 20.10.88 to 13.4.89; Tenure of Appointees to Commonwealth Tribunals from 9.3.89 to 30.11.89.


Conferences, Delegations and Visits

Member, 32nd CPA Conference, London, September-October 1986.

Leader, Australian Delegation to 8th UN Congress on the Prevention of Crime and the Treatment of Offenders, Cuba, August- September 1990.

Member, 88th IPU Conference, Sweden, September 1992; 99th IPU Conference, Namibia, and bilateral visits to Zimbabwe, Angola and Mozambique, April 1998.

Official visit to Italy, September 1992.

Member, Parliamentary Delegation to USA and Canada, March-April 1995.

Member, Joint Standing Committee on Treaties visit to New Zealand, March 2000.


Personal

Born 11.7.1934, Currie, King Island, Tas.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

LLB (Melb).

Barrister.