Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
NELSON, the Hon. Dr Brendan JohnBiography for NELSON, the Hon. Dr Brendan John

Member for Bradfield (NSW) 1996-2009

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Bradfield, New South Wales, 1996, 1998, 2001, 2004 and 2007. Resigned 19.10.2009.


Ministerial Appointments

Parliamentary Secretary to the Minister for Defence from 30.1.01 to 26.11.01.

Minister for Education, Science and Training from 26.11.01 to 27.1.06.

Minister for Defence from 27.1.06 to 3.12.07.


Committee Service

House of Representatives Standing: Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs from 29.5.96 to 31.8.98; Family and Community Affairs from 29.5.96 to 31.8.00; Financial Institutions and Public Administration from 29.5.96 to 31.8.98; Employment, Education and Training from 22.10.97 (Chair from 23.10.97) to 31.8.98; Employment, Education and Workplace Relations from 8.12.98 (Chair from 10.12.98) to 7.2.01.


Conferences, Delegations and Visits

Study tour, Malaysia, Hong Kong, Switzerland and France, July-August 1999; New Zealand, July 2002.

Member, Parliamentary Delegation to Singapore, September 2000.

Official visits to China, India and UK, October 2003; Chile, Brazil and USA, April 2005; China, Malaysia, Singapore and Indonesia, July 2005; United Arab Emirates, March 2006; New Zealand, May 2006; Singapore and Malaysia, June 2006; USA and UK, June-July 2006; Iraq and Afghanistan, August-September 2006; East Timor, November 2006; Bahrain, USA, France, the Netherlands, Belgium and UK, December 2006; Canada, April 2007; Kuwait, United Arab Emirates and Turkey, April 2007; Singapore and Japan, June 2007; Indonesia and China, July 2007; United Arab Emirates and USA, August-September 2007; UK and USA, August 2008.


Parliamentary Party Positions

Leader of the Federal Parliamentary Liberal Party from 29.11.07 to 16.9.08.

Leader of the Opposition from 3.12.07 to 16.9.08.


Party Positions

Member, Liberal Party (Tas) from 1994.

Member, Liberal Party Pymble Branch from 1994.

Chair, Government Members' Health and Aged Care Committee 1996-98.

Secretary, Government Members' Employment, Education and Workplace Relations Committee from 1998.


Other Positions

Chair, Sydney Airport Community Forum 1998-2001.


Personal

Born 19.8.1958, Coburg, Vic.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BM BS (Flinders), MRACGP, FRACP (Hon), FAMA.

General medical practitioner 1985-95.

Director, Hobart and Launceston After Hours Medical Services 1987-91.

State President, Australian Medical Association (Tas Branch) 1990-92.

Federal Vice-President, Australian Medical Association 1991-93.

Federal President, Australian Medical Association 1993-95.

Medical columnist 1995-97.


Electorate

Description: inner metropolitan.

Location: Sydney's North Shore; it includes the suburbs of Gordon, Killara, Lindfield, Pymble, St. Ives, Turramurra, Warrawee, West Pymble and parts of Asquith, Chatswood, Chatswood West, Hornsby, Middle Cove, Roseville and Wahroonga.

Area: 93 sq km (approx.).

Electors enrolled: 93 405 (at 24.11.07).

Industries: light manufacturing, service industries, Chatswood CBD and shopping centre, commercial businesses and government offices.

State electorates: Bradfield includes parts of the New South Wales Legislative Assembly electorates of Davidson, Hornsby, Kuring-gai, Lane Cove and Willoughby.