Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Biography for HAYDEN, the Hon. William George, AC

Member for Oxley (Qld) 1961-88

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Oxley, Queensland, 1961, 1963, 1966, 1969, 1972, 1974, 1975, 1977, 1980, 1983, 1984 and 1987.

Resigned 17.8.88.

(Governor-General of the Commonwealth of Australia from 16.2.89 to 16.2.96.)


Ministerial Appointments

Minister for Social Security from 19.12.72 to 6.6.75.

Treasurer from 6.6.75 to 11.11.75.

Minister for Foreign Affairs from 11.3.83 to 24.7.87.

Minister for Foreign Affairs and Trade from 24.7.87 to 17.8.88.


Committee Service

House of Representatives Select: Pharmaceutical Benefits 1970-72.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Commonwealth Parliamentary Delegation at the inauguration of the Papua New Guinea House of Assembly, June 1964.

Visited New Zealand for discussions and observation of that country's social welfare system, April 1973.

Official visit to Canada, February-March 1974.

Attended meetings of the IMF and World Bank, Washington, August-September 1975.

Deputy Leader, Commonwealth Parliamentary Delegation to the Australian Constitutional Convention, Perth, July 1978.

Official visits to Indonesia, Papua New Guinea, Thailand, the Philippines, Singapore and Malaysia, April 1983; Belgium, France and Austria, May 1983; Thailand, Vietnam, Laos, Hong Kong, Japan, Korea, China and USA, June-July 1983; Italy and USA, September-October 1983; Thailand, Burma and Indonesia, November 1983; USA, December 1983; Middle East, January-February 1984; Brunei and the Philippines, February 1984; Japan, April 1984; Europe and USSR, May-June 1984; Indonesia and New Zealand, July 1984; Thailand, July-August 1984; Geneva, August 1984; South America and UN General Assembly, September 1984; Papua New Guinea, February 1985; Malaysia, Singapore, Laos and Vietnam, March 1985; India, Sri Lanka and Nepal, May 1985; UK, Belgium, Japan and Hong Kong, June 1985; Papua New Guinea, July 1985; Geneva, August 1985; UN General Assembly, September-October 1985; Papua New Guinea, November 1985; South-East Asia, February-March 1986; South Pacific, May 1986; Middle East and South-East Asia, June 1986; Canada and USA, August 1986; Papua New Guinea, September 1986; USA, September-October 1986; New Zealand, December 1986; Indonesia, Europe and Thailand, May 1987; Western Samoa, May-June 1987; Singapore, June 1987; Europe, September 1987; Europe, USSR and USA, November-December 1987; East Africa, Middle East and Asia, January-February 1988; Korea, Japan, Hong Kong and the Philippines, April 1988; Europe and USA, May-June 1988; USA, Tibet and China, June-July 1988; Thailand, China and Tibet, July 1988; Canada, USA, UK and Iran, July-August 1988.


Parliamentary Party Positions

Member, Federal Parliamentary Labor Party Opposition Executive 1967-72.

Member, Opposition Shadow Ministry from 17.3.76 to 11.3.83. Spokesman on Defence from 17.3.76 to 11.3.83 and on Defence and Economic Management from 2.6.77 to 29.12.77.

Leader of the Federal Parliamentary Australian Labor Party from 22.12.77 to 3.2.83.

Leader of the Opposition from 22.12.77 to 3.2.83.


Party Positions

Member, ALP National Executive from 22.12.77.


Personal

Born 23.1.33 at Brisbane, Qld.

Married.

William George Hayden was born in Brisbane, Queensland, on 23 January 1933 and received his early education in Brisbane attending the St Itas Convent Primary School, the Dutton Park Primary School and Brisbane State High School. Mr Hayden holds a Bachelor of Economics degree from the University of Queensland, and is an Honorary Doctor of Griffith University, Queensland, an Honorary Doctor of Laws of the University of Queensland, and an Honorary Doctor of the University of Central Queensland.

In 1950 he joined the Queensland State Public Service as clerk, and in 1953 joined the Queensland Police Force.

In 1961 he was elected to the House of Representatives representing the Federal Division of Oxley, Queensland, and successfully held that seat until his retirement from Parliament in 1988.

He was a member of the Opposition Shadow Ministry from 1976 to 1983, and during the Whitlam Government was appointed Minister for Social Security from 1972 to 1975 and Treasurer 1975. From December 1977 to February 1983, Mr Hayden was Leader of the Australian Labor Party. During the Hawke Government Mr Hayden was appointed Minister for Foreign Affairs in 1983, and Minister for Foreign Affairs and Trade in 1987, and remained in that position until his retirement from Parliament.

Mr Hayden married Dallas Broadfoot in May 1960. They have two daughters and one son.

Mr Hayden is an avid reader with a keen interest in social and economic issues. Mr Hayden enjoys music, golf, horse riding, fly-fishing, cross country skiing and bush walking.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BEc (Qld).

Queensland police officer 1953-61.


Electorate

Description: Outer metropolitan - residential suburban, industrial and rural.

Location: South-west of Brisbane; following the 1984 Federal redistribution includes the centres of Esk, Ipswich, Lowood and Marburg.

Area: 2280 sq km (approx.).

Electors enrolled: 67 971 (at 11.7.87).

Industries: Woollen textile mills, railway workshops, plywood and hardboard manufacture, brick and clay pipe works, dairy produce, tobacco processing and coal mining at Ipswich.

State electorates: Oxley includes the Queensland Legislative Assembly electorates of Ipswich and Ipswich West, and parts of Moggill, Somerset and Wolston.