Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
ALBANESE, the Hon. Anthony NormanBiography for ALBANESE, the Hon. Anthony Norman

Member for Grayndler (NSW)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Grayndler, New South Wales, 1996, 1998, 2001, 2004, 2007, 2010 and 2013.


Ministerial Appointments

Minister for Infrastructure, Transport, Regional Development and Local Government from 3.12.07 to 14.9.10.

Minister for Infrastructure and Transport from 14.9.10 to 18.9.13.

Minister for Regional Development and Local Government from 25.3.13 to 1.7.13.

Deputy Prime Minister from 27.6.13 to 18.9.13.

Minister for Broadband, Communications and the Digital Economy from 1.7.13 to 18.9.13.


Committee Service

House of Representatives Standing: Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs from 29.5.96 to 31.8.98; Communications, Transport and Microeconomic Reform from 29.5.96 to 17.11.97; Financial Institutions and Public Administration from 29.5.96 to 31.8.98; Economics, Finance and Public Administration from 8.12.98 to 31.8.04; Ageing from 20.3.02 to 27.8.02; Education and Training from 27.8.02 to 31.8.04.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to the 43rd CPA Conference, Mauritius, and bilateral visit to South Africa, September 1997.

Study tour, China, April 1999; Italy, Spain, France and Ireland, July 2000.

Member, Parliamentary Delegation to UK and the Netherlands, November-December 2002.

Official visits to Canada, November-December 2005; Kenya, November 2006; Indonesia, January-February 2008; New Zealand, June 2008; Germany, France, Belgium and UK, June-July 2008; Singapore, October 2008; China and Japan, January 2009; France and UK, March-April 2009; the Philippines, April 2009; Germany, May 2009; Italy and UK, November-December 2009; Japan, March 2010; USA, June-July 2010; UK and Italy, November 2010; Singapore and Indonesia, December 2010; Singapore, February and June 2011; Mexico, September 2011; New Zealand, October 2011; China and Hong Kong, December 2011; USA, March 2012; United Arab Emirates, Russia and Germany, April-May 2012.


Parliamentary Party Positions

Deputy Manager of Opposition Business in the House from 26.10.04 to 10.12.06.

Manager of Opposition Business in the House from 10.12.06 to 3.12.07.

Leader of the House from 12.2.08 to 5.8.13.

Deputy Leader of the Federal Parliamentary Labor Party from 26.6.13 to 14.10.13.

Deputy Leader of the Opposition from 18.9.13 to 14.10.13.

Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Family and Community Services and Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs, Reconciliation and the Arts from 20.10.98 to 25.11.01.

Member, Opposition Shadow Ministry from 22.11.01 to 3.12.07 and from 14.10.13. Shadow Minister for Ageing and Seniors from 25.11.01 to 23.8.02; Shadow Minister for Employment Services and Training from 23.8.02 to 26.10.04; Shadow Minister for Environment and Heritage from 26.10.04 to 10.12.06; Water from 24.6.05 to 10.12.06; Water and Infrastructure from 10.12.06 to 3.12.07.

Shadow Minister for Infrastructure and Transport and Shadow Minister for Tourism from 18.10.13.


Party Positions

Member, ALP from 1979.

ALP Assistant General Secretary (NSW) 1989-95.

Delegate, ALP State Conference (NSW) 1983-2008.

President, NSW Young Labor 1985-87.

Delegate, ALP National Conference 1986, 1990, 1991, 1994, 1998, 2000, 2002, 2004 and 2007.

Member, National Organisational Review Committee 1990-94.

Secretary, Warren Branch 1991-99.

President, Grayndler Federal Electorate Council 1992-96.

Member, ALP National Executive from 2004.

Member, ALP National Executive Committee from 2004.


Personal

Born 2.3.1963, Sydney, NSW.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BEc (Syd).

Bank officer 1980-81.

Research officer to the Minister for Local Government and Administrative Services, the Hon. T Uren, MP 1985-89.

Party official 1989-95 (see Party Positions above).

Senior Policy Adviser to the Premier (NSW), the Hon. RJ Carr 1995-96.


Electorate

Description: inner metropolitan.

Location: south western Sydney; it includes the suburbs of Ashfield, Dulwich Hill, Enmore, Haberfield, Hurlstone Park, Leichhardt, Lewisham, Lilyfield, Marrickville, Petersham, Stanmore, Summer Hill, Sydenham, Tempe and parts of Annandale, Ashbury, Camperdown, Canterbury, Newtown and St Peters.

Area: 32 sq km (approx.).

Electors enrolled: 104 704 (at 7.9.13).

Industries: Manufacturing and service industries, engineering works.

State electorates: Grayndler includes parts of the New South Wales Legislative Assembly electorates of Balmain, Canterbury, Heffron, Marrickville and Strathfield.