Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
BROWN, Robert (Bob) JamesBiography for BROWN, Robert (Bob) James

Senator for Tasmania 1996-2012

Australian Greens



Parliamentary Service

State: elected to the Tasmanian House of Assembly for Denison 4.1.1983. Resigned 1993.

Federal: elected to the Senate for Tasmania, 1996 (term began 1.7.1996), 2001 and 2007. Resigned 15.6.2012.


Committee Service

Senate Standing: Senators' Interests from 17.9.08 to 25.10.10; Procedure from 3.2.09 to 15.6.10.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Environment, Communications, Information Technology and the Arts: Legislation Committee from 1.7.05 to 5.10.05.

Senate Select: Socio-Economic Consequences of the National Competition Policy from 24.8.99 to 17.2.00.

Joint Standing: Electoral Matters from 14.2.08 to 5.7.11.


Conferences, Delegations and Visits

Study tour, Tibet, Nepal and India, November 1999; Colombia, Republic of Korea and East Timor, May 2002.

Host, Global Greens Conference, Canberra, April 2001.


Parliamentary Party Positions

State: Parliamentary Leader of the Greens (Tas) 1989-93.

Federal: Leader of the Australian Greens from 28.11.05 to 13.4.12.

Australian Greens Portfolios: Prime Minister and Cabinet; Treasury; Foreign Affairs, Defence and National Security; Schools, Education; Forests (Tasmania); Whaling and Antarctica from 1.7.11 to 15.6.12.


Party Positions

Senate candidate, United Tasmania Group, the world's first Greens Party 1975.

Tasmanian Delegate, Foundation Meeting of Australian Greens Party 1992.


Personal

Born 27.12.1944, Oberon, NSW.

Partner.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

MBBS (Syd).

General practitioner 1968-80.

Founding Member, The Wilderness Society 1976; Director 1979-84.

Member, Tasmanian House of Assembly 1983-93 (see Parliamentary service above).

Participated in Franklin River blockade 1982; Tarkine wilderness protest 1995.

Founding President, Australian Bush Heritage Fund 1990.

Life Member, Australian Conservation Foundation; Hobart Walking Club.


Publications

Wild Rivers: Franklin/Denison/Gordon (with Peter Dombrovskis), Sandy Bay, Tas: Peter Dombrovskis Pty, 1983.

Lake Pedder, Hobart, Tas.: Wilderness Society, 1986.

Tarkine Trails, Hobart, Tas.: Wilderness Society, 1994.

The Greens (with Peter Singer), Melbourne: Text Publishing Co, 1996.

Valley of the giants: a guide to Tasmania's Styx River Forests, Hobart, Tas.: Wilderness Society, 2001.

Memo for a saner world, Camberwell, Vic: Penguin, 2004.

Earth, Hobart, Tas.: self-published, 2009.

In Balfour St, Hobart, Tas.: self-published, 2010.