Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Biography for KEATING, the Hon. Paul John

Member for Blaxland (NSW) 1969-96

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Blaxland, New South Wales, 1969, 1972, 1974, 1975, 1977, 1980, 1983, 1984, 1987, 1990, 1993 and 1996. Resigned 23.4.96.


Parliamentary Appointments

Member, Parliamentary Retiring Allowances Trust from 4.12.80 to 14.1.83.


Ministerial Appointments

Minister for Northern Australia from 21.10.75 to 11.11.75.

Treasurer from 11.3.83 to 3.6.91.

Deputy Prime Minister from 4.4.90 to 3.6.91.

Minister Assisting the Prime Minister for Commonwealth-State Relations from 4.4.90 to 3.6.91.

Prime Minister from 20.12.91 to 11.3.96.


Committee Service

Joint: Pecuniary Interests of Members of Parliament from 25.9.74 to 30.9.75; New Parliament House (formerly New and Permanent Parliament House) from 30.9.75 to 4.2.83.


Conferences, Delegations and Visits

Represented the Australian Government with the status of Minister at the Meeting of Commonwealth Ministers on matters affecting youth, Zambia, February 1973.

Attended annual meetings of IMF and World Bank Group, September 1983 and September 1984.

Official visits to USA, May-June 1983; France, Federal Republic of Germany and UK, October 1983; UK, France and USA, April 1985; USA and UK, October-November 1985; USA, UK and France, April 1986; USA and Europe, September-October 1986; Japan, November 1986; USA, UK, Federal Republic of Germany and France, September-October 1987; Switzerland, January-February 1988; Japan, July 1988; Europe and USA, September-October 1988; China, April-May 1989; France, USSR and UK, May-June 1989; Japan and Europe, November 1989; Europe and UK, May-June 1990; Indonesia and Papua New Guinea, April 1992; South Pacific Forum, Solomon Islands, July 1992; Japan, Singapore and Cambodia, September 1992; Republic of Korea and China, June 1993; Nauru, August 1993; USA, UK, Ireland, France and Monaco, September 1993; Cyprus and Indonesia, October 1993; USA, November 1993; Laos, Thailand and Vietnam, April 1994; UK, France and Belgium, June 1994; Indonesia, June 1994; Japan, September 1994; Indonesia, November 1994; Singapore, Germany, Denmark and the Netherlands, March 1995; Japan, May 1995; Papua New Guinea and Indonesia, September 1995; Israel and New Zealand, November 1995; Japan, November 1995; Indonesia, December 1995; Malaysia and Singapore, January 1996.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 27.1.76 to 11.3.83. Spokesman on Agriculture from 29.1.76 to 25.3.76; on Minerals and Energy from 25.3.76 to 29.12.77; on Minerals and Energy (including National Development) from 29.12.77 to 23.11.80; on Northern Australia from 19.3.80 to 23.11.80; on Resources and Energy from 23.11.80 to 14.1.83; on Treasury from 14.1.83 to 11.3.83.

Deputy Leader of the Federal Australian Labor Party from 4.4.90 to 3.6.91.

Leader of the Federal Australian Labor Party from 19.12.91 to 19.3.96.


Party Positions

President, ALP (NSW) 1979-83.


Personal

Born 18.1.44 at Sydney, NSW.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

Research officer and industrial advocate, Federated Municipal and Shire Council Employees' Union of Australia.


Electorate

Description: Inner metropolitan.

Location: South-western Sydney; it includes the suburbs of Bankstown, Bass Hill, Birrong, Chester Hill, Condell Park, Georges Hall, Greenacre, Lansdowne, Punchbowl, Sefton, Villawood, Wiley Park and Yagoona.

Area: 50 sq km (approx.).

Electors enrolled: 78 009 (at 5.2.96).

Industries: Railway workshops, aircraft repairs, transport and storage industries.

State electorates: Blaxland includes the New South Wales Legislative Assembly electorate of Bankstown, and parts of Auburn, Granville and Lakemba.