Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
PAYNE, the Hon. Marise AnnBiography for PAYNE, the Hon. Marise Ann

Senator for New South Wales

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Chosen by the Parliament of New South Wales on 9.4.1997 under section 15 of the Constitution to represent that State in the Senate, vice the Hon. RL Woods (resigned) (term ended 30.6.2002). Elected 2001 (term began 1.7.2002), 2007 and 2013.


Ministerial Appointments

Minister for Human Services from 18.9.13.


Committee Service

Senate Standing: Privileges from 30.9.97 to 11.11.13; Regulations and Ordinances from 7.5.97 to 8.6.00.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Legal and Constitutional: Legislation Committee from 24.11.98 (Chair from 25.11.98) to 11.9.06 and References Committee from 24.11.98 (Deputy Chair from 25.11.98) to 6.9.05; Legal and Constitutional Affairs from 11.9.06 to 11.2.08; Foreign Affairs, Defence and Trade: Legislation Committee from 3.9.97 to 11.9.06; Foreign Affairs, Defence and Trade from 11.9.06 to 11.2.08; Environment, Communications, Information Technology and the Arts: Legislation Committee from 24.11.98 to 5.4.00 and References Committee from 26.11.98 to 30.6.99; Environment, Recreation, Communications and the Arts: References Committee from 1.9.97 to 9.11.98; Economics: References Committee from 7.5.97 to 4.9.97; Community Affairs: References Committee from 4.9.97 to 3.12.98.

Senate Select: Housing Affordability in Australia from 14.2.08 to 16.6.08.

Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 30.6.99 to 17.10.07 and from 19.3.08 to 5.8.13.

Joint Select: Republic Referendum from 21.6.99 to 9.8.99.


Conferences, Delegations and Visits

Attended Asian Forum of Parliamentarians on Population and Development and Rockefeller Foundation's Australia and New Zealand Parliamentary study visit, Vietnam 1997.

Study tour, Israel, January 1999; UK, April 2001; Nepal, September 2001.

Member, Official Delegation to observe the referendum in East Timor, August-September 1999.

Member, Joint Standing Committee on Foreign Affairs, Defence and Trade visit to East Timor, December 1999.

Attended IDU Young Leaders Forum, USA, January 2000.

Attended 'Towards a Community of Democracies' Conference, Warsaw, Poland, June 2000.

Attended Asian Forum on Parliamentarians on Population and Development workshop 'Elimination of Violence Against Women', Thailand, June 2001.

Attended Australian Political Exchange Council exchange to New Zealand, July 2001.

Member, Australian Official Observer Delegation for East Timor Constituent Assembly elections, August-September 2001.

Leader, Official Delegation to observe Presidential Elections in East Timor, April 2002.

Participant, Australia-Indonesia Young Leaders Dialogue, May 2002.

Attended Democratisation Conference, Cambodia, July 2002.

Member, Parliamentary Delegation to Japan, November 2002.

Member, Parliamentary Delegation to New Zealand, April 2003.

Member, Parliamentary Delegation to the Solomon Islands, December 2003.

Member, Parliamentary Delegation to Mozambique and Kenya, July 2004.

Member, Parliamentary Delegation to New Zealand, May 2005.

Member, Parliamentary Delegation to the Solomon Islands, April 2006.

Member, Parliamentary Delegation to Chile, Colombia and Argentina, August 2008.


Parliamentary Party Positions

Shadow Parliamentary Secretary for Foreign Affairs from 6.12.07 to 22.9.08; Shadow Parliamentary Secretary for International Development Assistance and Shadow Parliamentary Secretary for Indigenous Affairs from 22.9.08 to 8.12.09.

Member, Opposition Shadow Ministry from 8.12.09 to 18.9.13. Shadow Minister for COAG from 8.12.09 to 18.9.13; and Modernising the Federation from 8.12.09 to 14.9.10; Shadow Minister for Indigenous Development and Employment from 14.9.10 to 18.9.13; Shadow Minister for Housing from 14.9.10 to 18.9.13.


Party Positions

President, Young Liberal Movement of Australia (NSW Division) 1987-88; Federal President 1989-91.

Member, Liberal Party Constitution Standing Committee (NSW) 1989-96 (Chair 1990).

Member, Liberal Party of Australia State Executive (NSW) 1991-97.

Chair, Liberal Party Convention Committee (NSW) 1995.


Personal

Born 29.7.1964, Sydney, NSW.

Single.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BA, LLB (UNSW).

Political adviser 1987-95.

Public affairs adviser 1995-97.