Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
FERGUSON, the Hon. Martin John, AMBiography for FERGUSON, the Hon. Martin John, AM

Member for Batman (Vic) 1996-2013

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Batman, Victoria, 1996, 1998, 2001, 2004, 2007 and 2010. Retired prior to general elections 2013.


Parliamentary Appointments

Parliamentary Representative on the Council of the National Library of Australia from 9.8.99 to 13.5.08.


Ministerial Appointments

Minister for Resources and Energy from 3.12.07 to 25.3.13.

Minister for Tourism from 3.12.07 to 25.3.13.


Committee Service

House of Representatives Standing: Employment, Education and Training from 30.5.96 to 31.8.98; Procedure from 8.12.98 to 31.8.04; Privileges from 20.3.02 to 31.8.04; Agriculture, Fisheries and Forestry from 2.12.04 to 17.10.07; Industry and Resources from 2.12.04 to 17.10.07.

Joint Standing: Migration from 17.11.97 to 31.8.98.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to UK, Poland and Italy, June-July 2006.

Official visits to Japan, March 2008; Papua New Guinea, April 2008; East Timor, May 2008; Saudi Arabia and USA, June 2008; Japan and Thailand, August 2008; Hong Kong and China, August 2008; India, November 2008; Japan, November 2008; UK, December 2008; USA, January 2009; China and Korea, March-April 2009; Italy and Norway, May 2009; Egypt, June-July 2009; China, August 2009; Qatar, UK and France, October 2009; China, October 2009; USA, January 2010; India, February 2010; China, March 2010; New Zealand, December 2010; USA, January 2011; United Arab Emirates, April 2011; Taiwan, June-July 2011; Japan and Republic of Korea, July 2011; Indonesia, July-August 2011; Japan, September 2011; Brunei, China and Republic of Korea, September 2011; France and UK, October 2011; China and India, November 2011; USA, January 2012; Kuwait, March 2012; UK, April 2012; Thailand and China, May-June 2012; Russia and Norway, June 2012.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 19.3.96 to 3.12.07. Shadow Minister for Employment and Training from 20.3.96 to 26.8.97; Shadow Minister for Employment, Training, Population and Immigration and Assistant to the Leader on Multicultural Affairs from 26.8.97 to 20.10.98; Shadow Minister for Employment, Training and Population from 20.10.98 to 3.10.99; Shadow Minister for Regional Development, Infrastructure, Transport, Regional Services and Population from 3.10.99 to 25.11.01; Shadow Minister for Regional and Urban Development, Transport and Infrastructure from 25.11.01 to 23.8.02; Shadow Minister for Regional Development, Transport, Infrastructure and Tourism from 23.8.02 to 2.7.03; Shadow Minister for Urban and Regional Development, Transport and Infrastructure from 2.7.03 to 26.10.04; Shadow Minister for Primary Industries, Resources and Tourism from 26.10.04 to 24.6.05; Shadow Minister for Primary Industries, Resources, Forestry and Tourism from 24.6.05 to 10.12.06; Shadow Minister for Transport, Roads and Tourism from 10.12.06 to 3.12.07.


Party Positions

Member, ALP from 1968.

Vice-President, ALP Guildford Branch 1972-74.

President, ALP Guildford Branch 1974-78.

Secretary, ALP Guildford Branch 1978-90.

Vice-President, ALP (NSW) 1983-90.

Delegate, Federal and State Electorate Councils.

Delegate, ALP State Conference (NSW).


Personal

Born 12.12.1953, Sydney, NSW.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BEc(Hons)(Syd).

Federal Research Officer, Miscellaneous Workers' Union 1975-81.

Assistant General Secretary, Miscellaneous Workers' Union 1981-84.

General Secretary, Miscellaneous Workers' Union 1984-90.

Member, Australian Council of Trade Unions Executive 1984-90.

Vice-President, Australian Council of Trade Unions 1985-90.

President, Australian Council of Trade Unions 1990-96.

Member, ILO Governing Body 1990-96.

Life Member, Liquor, Hospitality and Miscellaneous Workers' Union 1995.


Honours

Appointed Member of the Order of Australia, June 1996.


Electorate

Description: inner metropolitan.

Location: north-eastern Melbourne; it includes the suburbs of Kingsbury, Northcote, Preston, Reservoir and Thornbury, and parts of Alphington, Bundoora, Coburg North, Fairfield and Macleod.

Area: 53 sq km (approx.).

Electors enrolled: 89 160 (at 21.8.10).

Industries: light engineering, textiles, clothing and footwear.

State electorates: Batman includes the Victorian Legislative Assembly electorate of Preston, and parts of Bundoora, Northcote and Thomastown