Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
PATTERSON, the Hon. Kay Christine LesleyBiography for PATTERSON, the Hon. Kay Christine Lesley

Senator for Victoria 1987-2008

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the Senate for Victoria 1987 (term deemed to have begun 1.7.1987), 1990, 1996 and 2001. Retired prior to general elections 2007 (term ended 30.6.2008).


Parliamentary Positions

Temporary Chair of Committees from 1.5.96 to 10.11.98.


Ministerial Appointments

Parliamentary Secretary to the Minister for Immigration and Multicultural Affairs from 21.10.98 to 26.11.01.

Parliamentary Secretary to the Minister for Foreign Affairs from 16.2.00 to 26.11.01.

Minister for Health and Ageing from 26.11.01 to 7.10.03.

Minister for Family and Community Services from 7.10.03 to 27.1.06.

Minister Assisting the Prime Minister for the Status of Women from 7.10.03 to 26.10.04.

Minister Assisting the Prime Minister for Women's Issues from 26.10.04 to 27.1.06.


Committee Service

Senate Standing: Scrutiny of Bills from 24.9.87 to 8.5.90; Regulations and Ordinances from 24.2.88 to 30.6.93, from 8.5.96 to 6.12.96, from 4.2.97 to 9.11.98 and from 23.3.07 to 11.2.08.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Employment, Education and Training from 24.9.87 to 14.2.91; Community Affairs from 5.10.92 to 23.10.92 and from 11.9.06 to 11.2.08; Community Affairs: References Committee from 10.10.94 to 29.4.96 and from 30.4.98 to 3.12.98 and Legislation Committee from 10.10.94 to 1.7.96 and from 30.4.98 to 14.5.98; Employment, Education and Training: References Committee from 2.5.96 to 30.6.96; Environment, Recreation, Communications and the Arts: Legislation Committee from 8.5.96 (Chair from 20.5.96) to 5.12.96, from 4.2.97 (Chair from 5.2.97) to 22.9.97 and from 27.1.98 (Chair from 5.2.98) to 9.11.98; Environment, Communications, Information Technology and the Arts: Legislation Committee from 7.2.06 to 11.9.06.

Senate Estimates: C from 24.8.90 to 20.8.92 and from 6.5.93 to 10.10.94.


Conferences, Delegations and Visits

Delegate, 3rd Commonwealth Conference on Delegated Legislation, London, November 1989.

Parliamentary Adviser, United Nations General Assembly (UNGA), New York, September-December 1997.

Official visits to New Zealand, April 2000; Papua New Guinea, April 2001; Samoa, June-July 2001; Indonesia, November 2002; Vietnam, April-May 2004.

Leader, Delegation to the World Conference Against Racism, Durban, South Africa, August-September 2001.

Leader, Delegation to the 49th Session of the United Nations Commission on the Status of Women, New York, February 2005.

Attended OECD Social Policy Ministerial Meeting, Paris, March 2005.

Member, Parliamentary Delegation to Belgium, the Netherlands and Norway, April-May 2006.

Member, Parliamentary Delegation to Canada, Germany, Singapore and USA, April-May 2007.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 11.4.90 to 11.3.96. Parliamentary Secretary to the Chair, Social Policy and Health Group from 11.4.90 to 28.4.92; Family, Social and Health Policy Group from 28.4.92 to 7.4.93; Shadow Minister for Senior Citizens and Aged Care, and Shadow Minister Assisting the Leader of the Opposition on Women's Affairs and the Arts from 7.4.93 to 26.5.94; Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Community Services, Senior Citizens and Aged Care from 26.5.94 to 14.2.95; Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Health and Human Services from 14.2.95 to 11.3.96.


Party Positions

Hawthorn West Branch Delegate, Liberal Party State Council 1985-87; Vice-President 1986-87; Membership Officer 1985-87.

Member, Hawthorn and East Yarra Province Electorate Committee 1985-87.

Member of various policy and advisory committees.


Personal

Born 21.11.1944, Sydney, NSW.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BA (Hons) (Syd), PhD, DipEd (Monash).

Member of the Australian Psychological Society.

Small business secretary and office manager 1961-64.

Tutor, Faculty of Education, University of Sydney 1970.

Senior Tutor, Psychology Department, Monash University 1974-76.

Lecturer (1977-83), Senior Lecturer (1983-85), Principal Lecturer and Chair (1986-87), School of Behavioural Sciences, Lincoln Institute of Health Sciences.

Kellogg Travelling Fellow and Visiting Fellow, Institute of Gerontology, University of Michigan 1983.

Visiting Scholar, Gerontology Center, Pennsylvania State University 1985.

Member, Monash University Council 1978-99.

Member, State Council (1974-91 and from 1993) and State Executive (1974-85 and 1988-91), Guides Victoria; Life Member from 2002.