Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
SNOWDON, the Hon. Warren EdwardBiography for SNOWDON, the Hon. Warren Edward

Member for Lingiari (NT)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for the Northern Territory, 1987, 1990 and 1993. Defeated at general elections 1996. Re-elected 1998.

Re-elected following the 2000 electoral redistribution for Lingiari, Northern Territory, 2001, 2004, 2007, 2010 and 2013.


Ministerial Appointments

Parliamentary Secretary to the Minister for Transport and Communications from 4.4.90 to 27.5.92.

Parliamentary Secretary to the Minister for Employment, Education and Training from 27.5.92 to 11.3.96.

Parliamentary Secretary to the Minister for Environment, Sport and Territories from 14.4.93 to 23.12.93 and from 25.3.94 to 11.3.96.

Parliamentary Secretary (Territories) from 23.12.93 to 25.3.94.

Minister for Defence Science and Personnel from 3.12.07 to 9.6.09 and from 14.9.10 to 18.9.13.

Minister for Indigenous Health, Rural and Regional Health and Regional Services Delivery from 9.6.09 to 14.9.10.

Minister for Veterans' Affairs from 14.9.10 to 18.9.13.

Minister for Indigenous Health from 14.9.10 to 18.9.13.

Minister Assisting the Prime Minister on the Centenary of ANZAC from 3.3.11 to 18.9.13.


Committee Service

House of Representatives Standing: Aboriginal Affairs from 8.10.87 to 4.5.92 (Chair from 6.4.89 to 19.2.90); Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs from 4.5.92 to 8.2.93 and from 8.12.98 to 17.10.07; Indigenous Affairs from 4.12.13; Selection from 16.2.88 to 19.2.90; Privileges from 16.5.90 to 8.2.93 and from 10.5.07 to 17.10.07.

Joint Statutory: Native Title and the Aboriginal and Torres Strait Islander Land Fund from 8.12.98 to 31.8.04.

Joint Standing: Electoral Matters from 21.11.89 to 19.2.90; Foreign Affairs, Defence and Trade from 8.12.98 to 17.10.07; National Capital and External Territories from 8.12.98 to 17.10.07 and from 4.12.13.

Joint Select: Northern Australia from 9.12.13.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Observer Delegation to 10th AIPO General Assembly, Manila, Philippines, August 1989.

Member, IPU Delegation to Cambodia, May 1993.

Official visits to Vietnam, September 1993; Indonesia, August 1994; Germany and France, March 1995; USA, June 1995; East Timor, December 1999.

Study tours, East Timor, May 2000, September 2000, July 2001 and March 2002; China, March 2005.

Member, Joint Standing Committee on Foreign Affairs, Defence and Trade visit to East Timor, February 2001.

Member, Parliamentary Delegation to Kuwait, Afghanistan and Kyrgyzstan, July-August 2002.

Member, Parliamentary Delegation to Vietnam and Indonesia, September 2002.

Parliamentary Adviser, United Nations General Assembly (UNGA), New York, September-December 2003.

Member, Australian Delegation to the Permanent Forum on Indigenous Issues at the United Nations, New York, May 2005.

Member, Parliamentary Delegation to the United Arab Emirates and Kuwait, October 2005.

Member, Parliamentary Delegation to Hong Kong, December 2005.

Member, Parliamentary Delegation to New Zealand, July 2006.

Official visits to USA, January 2008; Solomon Islands, February 2008; East Timor, April 2008; Canada and USA, July 2008; France, UK and Belgium, September-October 2008; Vietnam, October 2008; United Arab Emirates and Kuwait, January 2009; Timor-Leste, April 2009; United Arab Emirates, January 2011; USA, March 2011; France and Turkey, April 2011; Greece, May 2011; France, Belgium, Germany and UK, July 2011; Canada, August-September 2011; Republic of Korea, October 2011; United Arab Emirates and Oman, January 2012; Malaysia and Singapore, February 2012; Belgium and France, April 2012; Timor-Leste, May 2012.


Parliamentary Party Positions

Shadow Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Regional and Urban Development, Transport and Infrastructure (Northern Australia and the Territories) from 25.11.01 to 23.8.02; Shadow Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Regional Development, Transport, Infrastructure and Tourism (Northern Australia and the Territories) from 23.8.02 to 2.7.03; Shadow Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Urban and Regional Development, Transport and Infrastructure (Northern Australia) from 2.7.03 to 8.12.03; Shadow Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Urban and Regional Development, Transport and Infrastructure (Northern Australia and Reconciliation) from 8.12.03 to 26.10.04; Shadow Parliamentary Secretary for Northern Australia and Indigenous Affairs from 26.10.04 to 3.12.07; Shadow Parliamentary Secretary for External Affairs from 18.10.13; Shadow Parliamentary Secretary for Indigenous Affairs from 18.10.13; Shadow Parliamentary Secretary for Northern Australia from 18.10.13.


Personal

Born 20.3.1950, Canberra, ACT.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BA (ANU), DipEd (Murdoch).

Senior Project Officer, Central Land Council, Alice Springs 1983-87.

Founding President, Central Australian Regional Trades and Labour Council.

Assistant Secretary, Northern Territory Trades and Labour Council.

Teacher, Commonwealth Teaching Service and Northern Territory Teaching Service 1976-78 and 1981-83.

Researcher, Australian National University 1978-81.

Consultant 1996-98.


Publications

A Certain Heritage (with Dr HC Coombs and Dr Brandl), Canberra: Centre for Research and Environmental Studies, ANU, 1983.


Electorate

Description: rural.

Location: Northern Territory except Darwin; it includes the towns of Alice Springs, Jabiru, Nhulunbuy, Tennant Creek and Yulara, the major Aboriginal communities of Yuendumu, Nguiu (Bathurst Island), Milikapiti (Melville Island), Galiwinku, Wadeye (Port Keats), Lajamanu, Hermannsburg, Angurugu, Yirrkala, Maningrida, Milingimbi, Oenpelli, Warrabri, Bamyili and Ngurkurr. It also includes the Cocos (Keeling) and Christmas Islands.

Area: 1 352 371 sq km (approx.), the second largest electorate in Australia.

Electors enrolled: 65 916 (at 7.9.13).

Industries: cattle, tourism, horticulture, fishing, light industry, bauxite, copper, gold and uranium mining.

Territory electorates: Lingiari includes the Northern Territory Legislative Assembly electorates of Arafura, Araluen, Arnhem, Barkly, Braitling, Daly, Goyder, Greatorex, Katherine, Namatjira, Nhulunbuy, Stuart and parts of Drysdale and Nelson.