Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
SESELJA, the Hon. ZedBiography for SESELJA, the Hon. Zed

Senator for the Australian Capital Territory

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Territory: elected to the Australian Capital Territory Legislative Assembly 2004. Resigned 11.6.2013.

Federal: elected to the Senate for the Australian Capital Territory, 2013 and 2016 (Territory Senators serve for the same term as the House of Representatives).


Parliamentary Appointments

Parliamentary Representative on the Council of the National Library of Australia from 11.12.13.


Parliamentary Positions

Temporary Chair of Committees from 7.7.14 to 9.5.16.


Ministerial Appointments

Assistant Minister for Social Services and Multicultural Affairs from 19.7.16.


Committee Service

Australian Capital Territory: Standing: Climate Change, Environment and Water from December 2008 to June 2013; Legal Affairs from September 2006 to February 2008 (Chair); Planning and Environment from December 2004 to February 2008 (Deputy Chair); Public Accounts from December 2012 to June 2013 (Chair).

Select: Estimates 2005-06 (Chair, April-June 2005) and 2009-10 (Chair, April-June 2009).

Federal: Senate Standing: Library from 13.11.13 to 9.5.16; Regulations and Ordinances from 13.11.13 to 9.5.16.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Community Affairs: Legislation Committee from 13.11.13 to 9.5.16 (Chair from 7.7.14 to 9.5.16) and References Committee from 1.7.14 to 9.5.16; Legal and Constitutional Affairs: Legislation and References Committees from 13.11.13 to 1.7.14.

Senate Select: National Broadband Network from 2.12.13 to 1.7.14; Health from 1.7.14 to 9.5.16.

Joint Standing: National Capital and External Territories from 2.12.13 to 9.5.16; National Disability Insurance Scheme from 2.12.13 to 9.5.16; Parliamentary Library from 2.12.13 to 9.5.16(Chair from 3.12.14 to 9.5.16)

Joint Select: Australia Fund Establishment from 29.10.14 to 25.6.15.


Parliamentary Party Positions

Australian Capital Territory: Parliamentary Leader, Canberra Liberals 2007-13.

Leader of the Opposition (ACT), December 2007 to June 2013.

Member, Opposition Shadow Ministry (ACT) 2004-13. Shadow Minister for Infrastructure 2004-07; Planning 2004-12; Youth Affairs 2004-07; Corrections 2006-12; Education and Training 2008; Indigenous Affairs 2008; Ageing 2008-12; Environment and Climate Change 2008-12; Housing Affordability 2008-12; Human Rights 2008-12; Transport Planning 2008-12; Shadow Attorney-General 2012-13; Shadow Minister for Cost of Living 2012-13; Police, Emergency Services, Corrections and Industrial Relations 2012-13; Utilities 2012-13.


Party Positions

Policy Convener, Canberra Liberals 2003-04.


Personal

Born 27.3.1977, Canberra, ACT.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BA, LLB (ANU).

Graduate Diploma in Legal Practice (ANU).

Graduate Certificate in Public Administration (UC).

Woolworths supermarkets 1995-98.

Cleaner, Mackillop College 1998.

Legal Assistant (casual), Australian Fisheries Management Authority 1998-99.

Policy Officer, Lawyer, Senior Lawyer, Commonwealth Dept of Transport and Regional Services 2000-04.

Member, ACT Legislative Assembly (see above) 2004-13.