Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
GARRETT, the Hon. Peter Robert, AMBiography for GARRETT, the Hon. Peter Robert, AM

Member for Kingsford Smith (NSW) 2004-13

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Kingsford Smith, New South Wales, 2004, 2007 and 2010. Retired prior to general elections 2013.


Ministerial Appointments

Minister for the Environment, Heritage and the Arts from 3.12.07 to 8.3.10.

Minister for Environment Protection, Heritage and the Arts from 8.3.10 to 14.9.10.

Minister for School Education, Early Childhood and Youth from 14.9.10 to 1.7.13.


Committee Service

House of Representatives Standing: Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs from 2.12.04 to 17.10.07; Communications, Information Technology and the Arts from 7.12.04 to 17.10.07.


Conferences, Delegations and Visits

Official visits to Indonesia, December 2007; Papua New Guinea, April 2008; UK, France, Belgium and Germany, April-May 2008; Chile and USA, June-July 2008; New Zealand, September 2008; Papua New Guinea, March 2009; USA, April 2009; Indonesia, May 2009; Portugal and France, June 2009; USA, September 2009; Solomon Islands, November 2009; New Zealand, January 2010; Morocco, June 2010; USA, France and Belgium, October 2011.


Parliamentary Party Positions

Shadow Parliamentary Secretary for Reconciliation and the Arts from 24.6.05 to 10.12.06.

Member, Opposition Shadow Ministry from 7.12.06 to 3.12.07. Shadow Minister for Climate Change, Environment and Heritage and Shadow Minister for the Arts from 10.12.06 to 3.12.07.


Personal

Born 16.4.1953, Wahroonga, NSW.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BA (ANU), LLB (NSW).

Musician, Midnight Oil 1977-2002.

President, Australian Conservation Foundation 1989-93 and 1999-2004.


Honours

Appointed Member of the Order of Australia, January 2003.


Publications

Political Blues, Sydney: Hodder and Stoughton, 1987.


Electorate

Description: inner metropolitan.

Location: southern Sydney; it includes the suburbs of Banksmeadow, Botany, Chifley, Coogee, Daceyville, Eastgardens, Eastlakes, Hillsdale, Kensington, Kingsford, La Perouse, Little Bay, Malabar, Maroubra, Maroubra Junction, Mascot, Matraville, Pagewood, Phillip Bay, Port Botany and South Coogee, and parts of Clovelly, Randwick and Rosebery.

Area: 127 sq km (approx.).

Electors enrolled: 97 747 (at 21.8.10).

Industries: shipping, paper manufacturing, light manufacturing, commercial and retail businesses.

State electorates: Kingsford Smith includes the New South Wales Legislative Assembly electorate of Maroubra, and parts of Coogee, Heffron and Sydney.