Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
TROETH, the Hon. Judith MaryBiography for TROETH, the Hon. Judith Mary

Senator for Victoria 1993-2011

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the Senate for Victoria, 1993 (term began 1.7.1993), 1998 and 2004. Retired at general elections 2010 (term ended 30.6.2011).


Parliamentary Positions

Temporary Chair of Committees from 9.8.05 to 30.6.11.


Ministerial Appointments

Parliamentary Secretary to the Minister for Primary Industries and Energy from 9.10.97 to 21.10.98.

Parliamentary Secretary to the Minister for Agriculture, Fisheries and Forestry from 21.10.98 to 26.10.04.


Committee Service

Senate Standing: Scrutiny of Bills from 17.8.93 (Chair from 12.10.94) to 29.4.96 and from 13.2.08 to 30.6.11.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Community Affairs from 1.7.93 to 10.10.94; Community Affairs: References Committee from 10.10.94 to 30.11.94; Rural and Regional Affairs from 21.10.93 to 7.12.93; Employment, Education and Training: Legislation Committee from 10.10.94 to 21.10.97 and References Committee from 30.11.94 to 21.10.97; Employment, Workplace Relations and Education: Legislation and References Committees from 14.4.05 to 11.9.06; Employment, Workplace Relations and Education from 11.9.06 to 11.2.08; Rural and Regional Affairs and Transport: References Committee from 17.10.94 to 29.4.96; Foreign Affairs, Defence and Trade: References Committee from 1.7.96 to 21.10.97 and Legislation Committee from 1.7.96 (Chair from 1.7.96) to 10.11.97; Environment, Communications, Information Technology and the Arts: References Committee from 14.4.05 to 11.10.05; Environment, Communications and the Arts from 24.11.08 to 14.5.09; Environment, Communications and the Arts: Legislation and References Committees from 14.5.09 to 27.9.10; Environment and Communications: Legislation and References Committees from 30.9.10 to 30.6.11.

Senate Select: Land Fund Bill from 30.11.94 to 9.2.95; Certain Land Fund Matters from 19.9.95 to 30.11.95; Community Standards Relevant to the Supply of Services Utilising Electronic Technologies from 22.5.96 to 26.6.97; Victorian Casino Inquiry from 15.10.96 to 5.12.96; Mental Health from 10.3.05 to 28.4.06; Men's Health from 13.11.08 to 29.5.09.

Senate Estimates: A from 19.8.93 to 9.2.94; E from 8.2.94 to 10.10.94.

Joint Statutory: National Crime Authority from 7.10.93 to 29.1.96; Public Works from 29.11.04 (Deputy Chair from 13.3.08) to 30.6.11.

Joint Standing: Migration from 31.5.96 to 10.11.97; Foreign Affairs, Defence and Trade from 13.2.97 to 22.10.97.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to USA and Canada, March-April 1995.

Official visits to Singapore, Taiwan, Japan and Korea, June 1999; Spain, France, Germany and UK, September-October 2002; USA, June 2003.

Member, Parliamentary Delegation to China and bilateral visit to Mongolia, April 2005.

Attended CPA Study Group, Tanzania, May 2005.

Member, Parliamentary Delegation to Chile and Peru, November 2006.

Member, Parliamentary Delegation to Papua New Guinea and East Timor, October-November 2008.

Member, Parliamentary Delegation to Ethiopia and Switzerland, April 2009.

Member, Parliamentary Delegation to Italy, Austria, France and Switzerland, October 2009.

Member, Parliamentary Delegation to Thailand, Hong Kong and China, March-April 2010.

Member, Parliamentary Delegation to Switzerland and France, October 2010.

Member, Parliamentary Delegation to Brazil and Panama, April 2011.


Parliamentary Party Positions

Shadow Parliamentary Secretary to the Shadow Minister for Employment, Training and Family Services from 26.5.94 to 11.3.96.


Party Positions

Liberal Party Branch President 1982-91.

Member, Liberal Party Policy Assembly and State Rural Committees 1985-92.

Member, Liberal Party Administrative Committee (Vic) 1988-92.

Country Vice-President, Liberal Party (Vic) 1989-92.

Chair, State Strategy Committee (Vic) 1991-92.

Chair, Federal Liberal Regional and Rural Committee 1996-2002.


Personal

Born 3.8.1940, Brighton, Vic.

Divorced.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BA, DipEd (Melb).

Partner in family farm 1965-99.

Teacher 1962-65 and 1980-87.