Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Biography for RYAN, the Hon. Susan Maree, AO

Senator for the Australian Capital Territory 1975-88

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the Senate for the Australian Capital Territory 1975, 1977, 1980, 1983, 1984 and 1987.

Resigned 29.1.88.


Parliamentary Appointments

Member, Council of the Australian Institute of Aboriginal Studies from 24.2.81 to 20.8.83.


Ministerial Appointments

Minister for Education (formerly Education and Youth Affairs) from 11.3.83 to 24.7.87.

Special Minister of State from 24.7.87 to 19.1.88.

Minister Assisting the Prime Minister on Status of Women from 11.3.83 to 19.1.88.

Minister Assisting the Prime Minister on the Bicentennial from 24.7.87 to 19.1.88.

Minister Assisting the Minister for Community Services and Health from 24.7.87 to 19.1.88.


Committee Service

Senate Standing: Publications from 4.3.76 to 17.8.78; Regulations and Ordinances from 24.2.76 to 17.8.78.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Education and the Arts from 24.3.76 to 9.9.81; Constitutional and Legal Affairs from 9.9.81 to 4.2.83.

Senate Select: Parliament's Appropriations and Staffing from 23.5.80 to 18.8.80.

Senate Estimates: F from 29.4.76 to 26.8.76; E from 26.8.76 to 16.3.78; C from 16.3.78 to 20.9.78; F from 20.9.78 to 2.4.81; B from 2.4.81 to 24.3.82.

Joint Standing: Australian Capital Territory from 25.3.76 to 19.9.80.


Conferences, Delegations and Visits

Visited Phnom Penh with a seven-member USA Congressional Women's Delegation, November 1979.

Member, IPU Spring Meeting, Lagos, April 1982 and 69th IPU Annual Conference, Rome, September 1982.

Member, General Assembly UNESCO Conference, Paris, October 1983.

Member, Australian Irish Relations Conference, Kilkenny, October 1983.

Official visits to Denmark, Norway and Sweden, October 1983; New Zealand, January 1985; Thailand, March 1985; ASEAN countries and South Pacific, January-February 1986; Papua New Guinea, May 1986; China and Japan, August-September 1986; USA, March 1987 and November 1987.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 29.12.77 to 11.3.83; Spokesperson on Communications from 29.12.77 to 19.3.80; on Arts and Letters from 29.12.77 to 11.3.83; on Women's Affairs from 1.2.79 to 11.3.83; on Media from 19.3.80 to 23.11.80; and on Aboriginal Affairs from 23.11.80 to 11.3.83.


Party Positions

Vice-President, Australian Labor Party Belconnen Branch 1972.

Branch Council Delegate 1973-76.

Member, Federal Policy Committee on Women 1976.


Personal

Born 10.10.42 at Sydney, NSW.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BA (Syd), MA (ANU).

School teacher; tutor, CCAE.

Education officer, Secretariat for IWY 1975.

National Executive Officer, Australian Council of State School Organisations 1973-75.

Women's Movement - especially education and employment.


Local Government Service

Member, ACT Legislative Assembly 1974-75.


Honours

Appointed Officer of the Order of Australia, June 1990.