Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
HOCKEY, the Hon. Joseph (Joe) BenedictBiography for HOCKEY, the Hon. Joseph (Joe) Benedict

Member for North Sydney (NSW)

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for North Sydney, New South Wales, 1996, 1998, 2001, 2004, 2007, 2010 and 2013.


Ministerial Appointments

Minister for Financial Services and Regulation from 21.10.98 to 26.11.01.

Minister for Small Business and Tourism from 26.11.01 to 26.10.04.

Minister for Human Services from 26.10.04 to 30.1.07.

Minister Assisting the Minister for Workplace Relations from 10.8.06 to 30.1.07.

Minister for Employment and Workplace Relations from 30.1.07 to 3.12.07.

Minister Assisting the Minister for the Public Service from 30.1.07 to 3.12.07.

Treasurer from 18.9.13.


Committee Service

House of Representatives Standing: Environment, Recreation and the Arts from 30.5.96 to 31.8.98; Financial Institutions and Public Administration from 29.5.96 to 31.8.98; Economics from 10.11.08 to 11.8.09.


Conferences, Delegations and Visits

Official visits to Hong Kong, March 1999; Hong Kong and the Philippines, April-May 1999; Thailand, June 1999; Samoa, July 1999; France, UK and USA, July 1999; Singapore and Japan, September-October 1999; Germany, France, the Netherlands, UK and Ireland, October-November 1999; USA and Canada, February-March 2000; Singapore, May 2000; Hong Kong, August 2000; Germany, Spain and UK, October 2000; USA, February 2001; New Zealand, September 2002; Indonesia, March 2003; Japan, Singapore, UK and USA, July 2003; Singapore, July 2003; China and Hong Kong, October-November 2003; Singapore, France, Armenia and UK, November 2005; Papua New Guinea, April 2006.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 6.12.07 to 18.9.13. Shadow Minister for Health and Ageing from 6.12.07 to 22.9.08; Shadow Minister for Finance, Competition Policy and Deregulation from 22.9.08 to 16.2.09; Shadow Treasurer from 16.2.09 to 18.9.13.

Manager of Opposition Business in the House from 12.2.08 to 16.2.09.


Party Positions

Former State President, Young Liberal Movement (NSW).


Other Positions

Chair, Sydney Airport Community Forum 1996-98.

President, University of Sydney Students' Representative Council 1986-87.


Personal

Born 2.8.1965, Sydney, NSW.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BA, LLB (Syd).

Director of Policy to the Premier of New South Wales.

Banking and finance lawyer, Corrs Chambers Westgarth.


Electorate

Description: inner metropolitan.

Location: central and lower northern Sydney; it includes the suburbs of Artarmon, Castle Cove, Cammeray, Castlecrag, Crows Nest, Greenwich, Henley, Hunters Hill, Huntleys Point, Kirribilli, Lane Cove, Lane Cove North, Lane Cove West, Lavender Bay, Linley Point, Longueville, McMahons Point, Milsons Point, Naremburn, North Willoughby, Northbridge, North Sydney, Northwood, Riverview, St Leonards, Waverton, Willoughby, Willoughby East, Wollstonecraft, Woolwich and parts of Chatswood, Chatswood West, Cremorne, Gladesville and Neutral Bay.

Area: 48 sq km (approx.).

Electors enrolled: 101 333 (at 7.9.13).

Industries: communications, property and business services, and wholesale and retail industries.

State electorates: North Sydney includes parts of the New South Wales Legislative Assembly electorates of Davidson, Lane Cove, North Shore and Willoughby.