Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Biography for HURFORD, the Hon. Christopher John, AO

Member for Adelaide (SA) 1969-87

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Adelaide, South Australia, 1969, 1972, 1974, 1975, 1977, 1980, 1983, 1984 and 1987.

Resigned 31.12.87.


Parliamentary Appointments

Member, Advisory Council for Inter-government Relations from 17.5.78 to 21.4.83.


Ministerial Appointments

Minister for Housing and Construction from 11.3.83 to 13.12.84.

Minister for Immigration and Ethnic Affairs from 13.12.84 to 16.2.87.

Minister Assisting the Treasurer from 25.5.83 to 24.7.87.

Minister for Community Services from 16.2.87 to 24.7.87.


Committee Service

House of Representatives Standing: Standing Orders from 8.4.75 to 11.11.75 and again from 26.11.80 to 4.2.83; Expenditure from 5.5.76 to 10.11.77.

Joint Statutory: Public Accounts from 25.11.69 (Chairman from 8.3.73) to 29.8.73.

Joint: Prices from 2.5.73 (Chairman from 3.5.73) to 11.11.75.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Commonwealth Delegation to the Development Assistance Committee, Council of Europe, visiting France, Turkey and Yugoslavia, January 1971.

Member, 62nd IPU Conference, London, September 1975.

Australian Representative to the Council of Europe, Strasbourg, October 1975.

Represented the Australian Labor Party at the 50th anniversary of the founding of the Mexican governing party, the Institutional Revolutionary Party, Mexico, March 1979.

Attended OECD Debate, Council of Europe, Strasbourg, October 1979.

Member, 28th CPA Conference, The Bahamas, October 1982.

Member, Commonwealth Parliamentary Delegation to the Australian Constitutional Convention, Adelaide, April 1983.

Australian Representative, Annual General Meetings of the Asian Development Bank, Manila, May 1983; Bangkok, May 1985; Manila, May 1986; and Osaka, May 1987.

Leader, Trade Mission to Asia, October 1984.

Official visits to China, October 1984; USA, Thailand and Malaysia, April-May 1985; Korea, October 1985; Europe, UK and South-East Asia, April-May 1986; New Zealand, April 1987; Japan, April-May 1987.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 27.1.76 to 11.3.83. Spokesman on Treasury matters from 27.1.76 to 29.12.77; on Trade from 2.6.77 to 29.12.77; on Industry and Commerce (including Small Business, IAC, PJT, Trade Practices Commission) and on Productivity from 29.12.77 to 23.11.80; on Consumer Affairs from 29.12.77 to 2.2.78 and on Industry and Commerce (less Tourism, plus IAC, PJT and TPC) from 23.11.80 to 14.1.83; Education from 14.1.83 to 11.3.83.

Manager, Opposition Business in the House of Representatives from 11.2.80 to 7.11.80.


Personal

Born 30.7.31.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BSc (Econ) (London), FCA, FASA, ACIS.

Chartered accountant.


Military Service

Royal Australian Naval Reserve, 1951-52.

State Government Positions Member, Board of the Savings Bank of South Australia until 1969.

Member, Municipal Tramways Trust (Adelaide) until 1969.

Member, South Australian Social Welfare Advisory Council until 1969.


Honours

Appointed Officer of the Order of Australia, January 1993.


Electorate

Description: Metropolitan - residential suburban and industrial.

Location: Central, north and north-east Adelaide; following the 1984 Federal redistribution includes the city of Adelaide and the neighbouring suburbs of Collinswood, Clearview, Fitzroy, Gilles Plains, Greenacres, Hampstead Gardens, Hillcrest, Kilburn, Medindie, North Adelaide, Northfield, Prospect, Walkerville and Windsor Gardens.

Area: 65 sq km (approx.).

Electors enrolled: 75 488 (at 11.7.87).

Industries: Railway workshops, light engineering works, commercial activities and service industries.

State electorates: Adelaide includes the South Australian House of Assembly electorates of Adelaide and Ross Smith, and parts of Gilles, Norwood, Playford and Spence.