Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
GAMBARO, the Hon. TeresaBiography for GAMBARO, the Hon. Teresa

Member for Brisbane (Qld)

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Petrie, Queensland, 1996, 1998, 2001 and 2004. Defeated at general elections 2007.

Re-elected to the House of Representatives for Brisbane, Queensland, 2010 and 2013.


Parliamentary Positions

Member, Speaker's Panel from 19.2.02 to 31.8.04.


Ministerial Appointments

Parliamentary Secretary to the Minister for Defence from 18.7.04 to 27.1.06.

Parliamentary Secretary to the Minister for Foreign Affairs from 27.1.06 to 30.1.07.

Parliamentary Secretary to the Minister for Immigration and Citizenship from 30.1.07 to 21.3.07.

Assistant Minister for Immigration and Citizenship from 21.3.07 to 3.12.07.


Committee Service

House of Representatives Standing: Industry, Science and Technology from 29.5.96 to 31.8.98; Economics, Finance and Public Administration from 8.12.98 to 31.8.04; Employment, Education and Workplace Relations from 8.12.98 to 8.10.01; Ageing from 20.3.02 to 31.8.04; Education and Training from 20.3.02 to 31.8.04.

Joint Standing: Migration from 18.6.96 to 2.9.97, from 20.3.02 to 31.8.04 (Chair from 25.3.02 to 19.8.02) and from 25.10.10 to 5.8.13; Foreign Affairs, Defence and Trade from 4.12.13.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to Brazil and Argentina, October 2000.

Leader, Australian Political Leaders Exchange, Vietnam, April 2002.

Official visits to Fiji, April 2006; Japan, May 2006; Laos and Cambodia, June 2006; Switzerland and Poland, September 2006; China, October 2006; Solomon Islands, Federated States of Micronesia, Tuvalu and Samoa, December 2011.

Member, Parliamentary Delegation to UK, July-August 2011.

Official visits to Israel, January-February 2012; Cambodia, November 2012.

Member, Parliamentary Delegation to Myanmar, November 2012; Taiwan, November 2012.


Parliamentary Party Positions

Shadow Parliamentary Secretary for International Development Assistance from 14.9.10 to 18.9.13; Shadow Parliamentary Secretary for Citizenship and Settlement from 14.9.10 to 18.9.13.


Party Positions

Member, Young Liberals.

Member, Liberal Party Aspley Branch from 1994.

Member, Liberal Party Immigration and Ethnic Affairs Policy Committee 1995.


Other Positions

Member, Parliamentary Education Office Advisory Committee.


Personal

Born 29.11.1958, Brisbane, Qld.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BBus (Queensland University of Technology).

Area sales manager, Southern Pacific Hotel Corporation 1985-86.

Account manager (Qld), Thrifty Car Rental 1991-92.

Marketing manager, Franchisors Association of Australia and New Zealand 1995.

Tutor of marketing, School of Marketing and International Business, Queensland University of Technology 1994-95.

Marketing consultant, Gambaro Marketing.

Small retail business owner.


Electorate

Description: inner metropolitan.

Location: central Brisbane; it includes the suburbs of Albion, Alderley, Ascot, Bowen Hills, Brisbane City, Clayfield, Fortitude Valley, Gaythorne, Gordon Park, Grange, Hamilton, Hendra, Herston, Kalinga, Kelvin Grove, Lutwyche, Milton, New Farm, Newmarket, Newstead, Red Hill, Spring Hill, Wilston, Windsor, Wooloowin and parts of Ashgrove, Bardon, Everton Park, Enoggera, Paddington and Stafford.

Area: 58 sq km (approx.).

Electors enrolled: 97 446 (at 7.9.13).

Industries: light industry, retail and service industries. It also includes the Queensland Parliament House and Brisbane City Council Chambers and many Commonwealth Government, State Government and business administrative offices.

State electorates: Brisbane includes the Queensland Legislative Assembly electorate of Brisbane Central, and parts of Ashgrove, Clayfield, Everton, Mount Coot-tha and Stafford.