Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
RIDGEWAY, Aden DerekBiography for RIDGEWAY, Aden Derek

Senator for New South Wales 1999-2005

Australian Democrats



Parliamentary Service

Elected to the Senate for New South Wales 1998 (term began 1.7.1999). Defeated at general elections 2004 (term ended 30.6.2005).


Committee Service

Senate Legislative and General Purpose Standing: Economics: References Committee from 30.9.99 to 23.6.05; Finance and Public Administration: References Committee from 30.9.99 to 23.6.05; Rural and Regional Affairs: Legislation Committee from 6.8.01 to 9.8.01 and References Committees from 6.8.01 (Chair from 27.8.01) to 23.6.05; Foreign Affairs, Defence and Trade: Legislation Committee from 1.7.02 to 30.6.05 and References Committees from 1.7.02 to 23.6.05.

Participating member, Economics: Legislation Committee from 1.7.99 to 30.6.05 and References Committee from 1.7.99 to 30.9.99; Participating member, Finance and Public Administration: Legislation Committee from 1.7.99 to 30.6.05 and References Committee from 1.7.99 to 30.9.99; Participating member, Environment, Communications, Information Technology and the Arts: References Committee from 21.6.04 to 15.11.04; Legal and Constitutional: Legislation Committee from 6.12.04 to 30.6.05.

Senate Select: Free Trade Agreement - Australia and the United States of America from 12.2.04 to 5.8.04; Administration of Indigenous Affairs from 17.6.04 to 30.6.05.


Conferences, Delegations and Visits

Addressed UN Special Session on Racism, USA, March 2001.

Attended the World Conference Against Racism, South Africa, August-September 2001.

Attended Global Leaders of Tomorrow program as part of the World Economic Forum, Switzerland, February 2000; Switzerland, February 2001; USA, February 2002.


Parliamentary Party Positions

Deputy Leader of the Australian Democrats from 6.4.01 to 21.8.02.

Interim Leader of the Australian Democrats from 21.8.02 to 22.8.02.

Spokesperson for Australian Democrats on Arts; Centenary of Federation; Financial Services and Regulations; Industry; Reconciliation; Republic; Tourism from 1.7.99 to 11.10.99; Arts; Centenary of Federation; Financial Services and Regulation; Industry; Reconciliation; Tourism from 11.10.99 (Republic after November 1999) to 14.2.01; Arts; Centenary of Federation; Financial Services and Regulation; Industry; Reconciliation; Tourism from 14.2.01 to 1.7.02; Arts; Financial Services and Regulation; Human Rights (International); Industry; Overseas Aid; Reconciliation; Tourism; Trade from 1.7.02 to 21.8.02; Arts; Financial Services and Regulation; Human Rights (International); Indigenous Affairs; Industry; Overseas Aid; Reconciliation; Tourism; Trade from 21.8.02 to 24.10.02; Arts and Sport; Consumer Affairs; Forestry; Indigenous Affairs; Industry, Small Business and Tourism; Trade and Overseas Development from 24.10.02 to 30.6.05.


Party Positions

Member, Australian Democrats (NSW) from 1990.

State Policy Convener, Australian Democrats (NSW) 1997-98.


Personal

Born 18.9.1962, Macksville, NSW.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

Regional Councillor, Sydney ATSIC Region 1990-94.

Executive Director, NSW Aboriginal Land Council 1994-98.

Member, Australian Museum Trust from 1994.

Member, NSW Geographical Names Board from 1995.

Director, Public Service Board Staff Credit Union 1996-98.