Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
EMERSON, the Hon. Dr Craig AnthonyBiography for EMERSON, the Hon. Dr Craig Anthony

Member for Rankin (Qld) 1998-2013

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Rankin, Queensland, 1998, 2001, 2004, 2007 and 2010. Retired prior to general elections 2013.


Ministerial Appointments

Minister for Small Business, Independent Contractors and the Service Economy from 3.12.07 to 14.9.10.

Minister Assisting the Finance Minister on Deregulation from 3.12.07 to 14.9.10.

Minister for Competition Policy and Consumer Affairs from 9.6.09 to 14.9.10.

Minister for Trade from 14.9.10 to 5.3.12.

Minister for Trade and Competitiveness from 5.3.12 to 1.7.13.

Minister Assisting the Prime Minister on Asian Century Policy from 28.10.12 to 1.7.13.

Minister for Tertiary Education, Skills, Science and Research from 25.3.13 to 1.7.13.


Committee Service

House of Representatives Standing: Employment, Education and Workplace Relations from 8.12.98 to 8.10.01; Economics, Finance and Public Administration from 7.12.05 to 17.10.07.

Joint Statutory: Public Accounts and Audit from 12.9.05 to 17.10.07.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Official Committee Exchange Visit by the House of Representatives Standing Committee on Employment, Education and Workplace Relations, New Zealand, June 2001.

Official visits to New Zealand, May 2008; USA, September 2010; Republic of Korea, China and Singapore, October-November 2010; Japan, November 2010; India and Switzerland, January 2011; New Zealand, April 2011; China and Indonesia, April 2011; USA, France and China, May-June 2011; China and Indonesia, August 2011; France, August-September 2011; Canada, September 2011; Japan, September-October 2011; USA, November 2011; Indonesia, November 2011; Vietnam and Switzerland, December 2011; Switzerland and Malaysia, January-February 2012; Indonesia, March 2012; Malaysia, March 2012; Chile, Brazil, Colombia and Mexico, April 2012; Malaysia, France, Republic of Korea, China, Japan, Germany and Russia, May-June 2012.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 22.11.01 to 22.10.04 and from 7.12.06 to 3.12.07. Shadow Minister for Innovation, Industry, Trade and Tourism from 25.11.01 to 23.8.02; Shadow Minister for Innovation, Industry and Trade from 23.8.02 to 2.7.03; Shadow Minister for Workplace Relations from 2.7.03 to 22.10.04; and the Public Service from 8.12.03 to 22.10.04; Shadow Minister for Service Economy, Small Business and Independent Contractors from 10.12.06 to 3.12.07.


Party Positions

Convener, ALP Transport and Communications Policy Committee (Qld) from 1996.

Member, ALP National Infrastructure, Rural and Regional Development Policy Committee from 1996.

Chair, ALP Living Standards and Economic Development Caucus Committee from 1998.

Chair, ALP Economic Caucus Committee from 2004.


Personal

Born 15.11.1954, Baradine, NSW.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BEc(Hons), MEc (Syd), PhD (ANU).

Economic analyst, United Nations 1978-80.

Economic Adviser to the Minister for Resources and Energy and the Minister for Finance 1984-86.

Assistant Secretary, Department of the Prime Minister and Cabinet 1986.

Economic and Environmental Adviser to the Prime Minister, the Hon RJL Hawke, MP 1986-90.

Director-General, Department of Environment (Qld) 1990-95.

Chief Executive Officer, South East Queensland Transit Authority 1995-96.

Director, Eco Managers 1996-98.


Publications

Twenty Twenty Vision: Australia's Future, Brisbane: Griffith University, 1998.


Electorate

Description: outer metropolitan.

Location: outer southern Brisbane; it includes the suburbs of Algester, Berrinba, Browns Plains, Calamvale, Crestmead, Daisy Hill, Drewvale, Heritage Park, Hillcrest, Kingston, Logan Central, Marsden, Parkinson, Priestdale, Regents Park, Rochedale South, Slacks Creek, Springwood, Underwood and Woodridge.

Area: 131 sq km (approx.).

Electors enrolled: 94 602 (at 21.8.10).

Industries: retail and service industries.

State electorates: Rankin includes the Queensland Legislative Assembly electorate of Woodridge, and parts of Algester, Logan, Springwood, Stretton and Waterford.