Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
WILLIAMS, the Hon. Daryl Robert, AM, QCBiography for WILLIAMS, the Hon. Daryl Robert, AM, QC

Member for Tangney (WA) 1993-2004

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Tangney, Western Australia, 1993, 1996, 1998 and 2001.

Retired prior to general elections 2004.


Ministerial Appointments

Attorney-General from 11.3.96 to 7.10.03.

Minister for Justice from 11.3.96 to 9.10.97.

Minister for Communications, Information Technology and the Arts from 7.10.03 to 18.7.04.


Committee Service

House of Representatives Standing: Legal and Constitutional Affairs from 12.5.93 to 29.1.96.

Joint Select: Certain Family Law Issues from 26.5.93 to 28.11.95.


Conferences, Delegations and Visits

O fficial visits to Malaysia, April 1996; Vietnam, August 1996; New Zealand, September 1996; USA, France, Switzerland and UK, June 1997; China and Thailand, July 1999; Germany, August 1999; Switzerland, September 1999; Thailand, May 2000; Singapore, May-June 2001; Indonesia, April 2002; USA, Canada, UK, China, April-May 2002; Caribbean and USA, November 2002; China, July 2003; Malaysia, Brunei and Singapore, August 2003; UK, Switzerland, Belgium and the Netherlands, September-October 2003; New Zealand, May 2004.

Parliamentary Delegate to the Australian Constitutional Convention, Canberra, February 1998.

Commonwealth Law Ministers' Meeting, Trinidad and Tobago, May 1999.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 7.4.93 to 26.5.94. Shadow Attorney-General and Shadow Minister Assisting the Leader of the Opposition on Constitutional Reform from 7.4.93 to 26.5.94.


Personal

Born 21.8.1942 at East Fremantle, WA.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

LLB (Hons) (WAust), BCL (Hons) (Oxon), AMusA.

Rhodes Scholar 1965.

Barrister and solicitor 1968-71.

Counsel, Asian Development Bank 1971-75.

Barrister 1975-93.

Appointed Queen's Counsel 1982.


Honours

Appointed Member of the Order of Australia, June 1989.


Electorate

Description: inner metropolitan.

Location: southern Perth; it includes the suburbs of Applecross, Alfred Cove, Ardross, Attadale, Bateman, Booragoon, Brentwood, Bull Creek, Ferndale, Langford, Leeming, Lynwood, Melville, Mount Pleasant, Murdoch, Myaree, Parkwood, Riverton, Rossmoyne, Shelley, Willetton and Winthrop, and parts of Kardinya.

Area: 70 sq km (approx.).

Electors enrolled: 82 972 (at 10.11.01).

Industries: light industry, retail and service industries.

State electorates: Tangney includes the Western Australian Legislative Assembly electorate of Murdoch, and parts of Alfred Cove, Riverton, Thornlie and Willagee.