Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
VANSTONE, the Hon. Amanda EloiseBiography for VANSTONE, the Hon. Amanda Eloise

Senator for South Australia 1984-2007

Liberal Party of Australia



Parliamentary service

Elected to the Senate for South Australia 1984 (term began 1.12.1984), 1987, 1993, 1998 and 2004. Resigned 26.4.2007.


Parliamentary positions

Temporary Chair of Committees from 18.2.91 to 5.5.93.


Ministerial appointments

Minister for Employment, Education, Training and Youth Affairs from 11.3.96 to 9.10.97.

Minister for Justice from 9.10.97 to 21.10.98.

Minister for Justice and Customs from 21.10.98 to 30.1.01.

Minister for Family and Community Services from 30.1.01 to 7.10.03.

Minister Assisting the Prime Minister for the Status of Women from 30.1.01 to 7.10.03.

Minister for Immigration and Multicultural and Indigenous Affairs from 7.10.03 to 27.1.06.

Minister for Immigration and Multicultural Affairs from 27.1.06 to 30.1.07.

Minister Assisting the Prime Minister for Reconciliation from 7.10.03 to 26.10.04.

Minister Assisting the Prime Minister for Indigenous Affairs from 26.10.04 to 27.1.06.


Committee service

Senate Standing: Regulations and Ordinances from 26.2.85 to 5.6.87; Standing Orders from 12.2.86 to 5.6.87; Library from 6.9.89 to 11.9.90; Scrutiny of Bills from 11.5.90 to 22.9.94.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Finance and Government Operations from 26.2.85 to 5.6.87; Legal and Constitutional Affairs from 11.5.90 to 10.10.94; Legal and Constitutional: References Committee from 10.10.94 to 29.4.96.

Senate Select: Sales Tax Legislation from 25.6.92 to 19.8.92.

Senate Estimates: F from 26.3.85 to 24.3.87, from 24.9.87 to 29.9.88 and from 8.2.94 to 12.5.94; E from 24.3.87 to 5.6.87 and from 9.5.90 to 6.5.93.

Joint Statutory: National Crime Authority from 16.5.90 to 29.1.96; Broadcasting of Parliamentary Proceedings from 14.5.90 to 2.6.94.

Joint Standing: New Parliament House from 30.10.89 to 19.2.90.


Conferences, delegations and visits

Official visits to Malaysia, Indonesia and India, October 1996; Hong Kong and Republic of Korea, September 1997; New Zealand, June and November 1998; Thailand, Vietnam, China, Hong Kong, UK and USA, March-April 1999; East Timor, December 1999; Switzerland, Italy, Thailand and Laos, January 2000; Thailand, Switzerland and Italy, March 2000; Austria, the Netherlands, Belgium, France, Turkey, Greece, Cyprus, Spain and UK, April 2000; France and Switzerland, June 2000; Norway, the Netherlands and Italy, November 2000; China, Vietnam, Thailand and Indonesia, April-May 2002; USA, Mexico, UK, Ireland and France, September-October 2002; China and Vietnam, January 2003; Singapore, Malaysia and Indonesia, March 2003; Thailand, China and Vietnam, April-May 2004; Papua New Guinea, December 2004; Indonesia, February-March 2005; USA and Canada, April-May 2005; Hong Kong, Italy, Switzerland, UK and China, October 2005; Bangladesh, India and Sri Lanka, March 2006; Thailand and Indonesia, June 2006; New Zealand, July 2006; USA, September 2006.


Parliamentary party positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 14.8.87 to 16.9.88, from 12.5.89 to 11.4.90 and from 7.4.93 to 11.3.96. Shadow Special Minister of State and Shadow Minister for the Status of Women and the Australian Capital Territory from 14.8.87 to 16.9.88; Parliamentary Secretary to the Deputy Leader of the Opposition from 12.5.89 to 11.4.90; Shadow Minister for Justice and Consumer Affairs from 7.4.93 to 26.5.94; Shadow Attorney-General and Shadow Minister for Justice from 26.5.94 to 11.3.96.


Party positions

Policy Chair, Liberal Party Women's Council (SA) 1979-82.

Liberal Party Policy Co-ordinator (SA) 1982-84.

Delegate, Liberal Party Federal Council 1983.


Personal

Born 7.12.1952, Adelaide, SA.

Married.


Qualifications and occupation before entering federal Parliament

BA, LLB (Adel), GradDipLegalPrac, Marketing Studies Certificate (SAIT).

Solicitor.

Retailer, wholesaler.