Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Biography for DUFFY, the Hon. Michael John

Member for Holt (Vic)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Holt, Victoria, 1980, 1983, 1984, 1987, 1990 and 1993.

Retired prior to general elections 1996.


Ministerial Appointments

Minister for Communications from 11.3.83 to 24.7.87.

Minister for Trade Negotiations from 24.7.87 to 4.4.90.

Attorney-General from 4.4.90 to 24.3.93.

Minister Assisting the Minister for Defence from 13.12.84 to 24.7.87.

Minister Assisting the Minister for Industry, Technology and Commerce from 24.7.87 to 4.4.90.

Minister Assisting the Minister for Primary Industries and Energy from 24.7.87 to 4.4.90.


Committee Service

House of Representatives Standing: Privileges during consideration of matters placed before the Committee on 18.9.81 and 20.10.81; Legal and Constitutional Affairs from 12.5.93 to 29.1.96.

Joint Statutory: Public Accounts from 26.11.80 to 4.2.83; National Crime Authority from 26.5.93 to 7.2.95.

Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 10.2.94 to 29.1.96.


Conferences, Delegations and Visits

Official visits to Europe, Canada and USA, May-June 1986; USA, Canada and South America, September 1987; Europe, Thailand, Malaysia and Indonesia, October 1987; Switzerland, November-December 1987; China, December 1987; Indonesia, January 1988; USA and Argentina, February-March 1988; China, Hong Kong and Europe, March 1988; New Zealand, June 1988; Solomon Islands, July 1988; Pakistan, Bahrain, Kuwait, Saudi Arabia and Thailand, September- October 1988; Iraq and Hungary, November 1988; Canada and USA, December 1988; UK, Europe, Japan and USA, February-March 1989; New Zealand, March 1989; USA, October 1989; Japan and Thailand, November 1989; Western Europe, February 1990; New Zealand, April 1990; New Zealand, July 1990; South Korea, September 1990; New Zealand, August 1991; France, Switzerland and UK, November 1991; New Zealand, October 1992; New Zealand, September 1994.


Party Positions

Delegate, ALP State Conference (Vic) 1971-80.

Member, ALP Administrative Committee (Vic) 1973-76.

Delegate, ALP National Conference 1982 and 1984.


Personal

Born 2.3.38 at Mildura, Vic.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

LLB (Melb).

Solicitor.


Electorate

Description: Outer metropolitan.

Location: South-eastern outskirts of Melbourne; it includes the centres of Doveton, Endeavour Hills, Fountain Gate, Hallam, and parts of Dandenong, Keysborough, Narre Warren and Noble Park.

Area: 106 sq km (approx.).

Electors enrolled: 72 302 (at 28.2.95).

Industries: Car, truck and tractor assembly plants, light engineering, glass production, dairying, market gardening, food processing and packaging.

State electorates: Holt includes parts of the Victorian Legislative Assembly electorates of Berwick, Dandenong, Dandenong North and Springvale.