Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
FERRIS, Jeannie MargaretBiography for FERRIS, Jeannie Margaret

Senator for South Australia 1996-2007

Liberal Party of Australia



Parliamentary service

Elected to the Senate for South Australia, 1996 (term began 1.7.1996). Resigned 12.7.1996. Chosen by the Parliament of South Australia on 24.7.1996 under section 15 of the Constitution to represent that State in the Senate (term ended 30.6.2002). Re-elected 2001 (term began 1.7.2002).

Died 2.4.2007.


Committee service

Senate Standing: Scrutiny of Bills from 29.10.96 to 1.7.02; Selection of Bills from 13.2.02 to 2.4.07; Broadcasting of Parliamentary Proceedings from 1.7.02 to 2.4.07; House from 27.8.02 to 18.11.02 and from 18.11.04 to 2.4.07; Appropriations and Staffing from 23.9.02 to 2.4.07.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Community Affairs: References Committee from 1.7.96 to 4.9.97; Employment, Education and Training: Legislation and References Committees from 1.7.96 to 9.11.98; Employment, Workplace Relations, Small Business and Education: Legislation Committee from 24.11.98 to 11.2.02 and References Committee from 24.11.98 to 30.6.99; Employment, Workplace and Education: Legislation Committee from 13.2.02 to 1.7.02; Rural and Regional Affairs and Transport: Legislation Committee from 9.8.99 to 11.9.06 and References Committee from 9.8.99 to 1.7.02; Rural and Regional Affairs and Transport from 11.9.06 to 2.4.07; Foreign Affairs, Defence and Trade: Legislation Committee from 7.5.97 to 30.6.99.

Senate Select: Information Technologies from 1.9.97 (Chair from 30.9.97) to 9.11.98 and from 31.3.99 (Chair from 31.3.99) to 7.12.00; Free Trade Agreement - Australia and the United States of America from 12.2.04 to 5.8.04.

Joint Statutory: National Crime Authority from 12.2.97 (Chair from 28.5.98 to 31.8.98) to 1.1.03; Australian Crime Commission from 1.1.03; Native Title and the Aboriginal and Torres Strait Islander Land Fund from 26.2.97 (Chair from 9.12.98) to 27.8.02; Broadcasting of Parliamentary Proceedings from 1.7.02 to 2.4.07.

Joint Standing: Electoral Matters from 7.9.00 to 28.8.02.

Joint Select: Retailing Sector from 10.12.98 to 30.8.99.


Conferences, delegations and visits

Member, Parliamentary Delegation to USA and Venezuela, July 1997.

Bilateral visits to Canada and USA, October-November 1999.

Member, Senate Legislative and General Purpose Standing Committee on Rural and Regional Affairs Legislation visit to New Zealand, May 2001.

Member, Parliamentary Delegation to Morocco and Kuwait, March 2002.

Member, Parliamentary Delegation to Malaysia, January 2003.

Member, Parliamentary Delegation to Canada and Chile, March-April 2003.

Member, Parliamentary Delegation to Latvia and Switzerland, September-October 2003.

Member, Parliamentary Delegation to China, January 2004.

Member, Parliamentary Delegation to Mexico, April 2004.

Member, Parliamentary Delegation to the Russian Federation and bilateral visit to Italy, April-May 2005.

Official visit to United Arab Emirates, February 2006.


Parliamentary party positions

Deputy Government Whip in the Senate from 23.11.01 to 22.8.02.

Government Whip in the Senate from 22.8.02 to 2.4.07.


Personal

Born 14.3.1941, Auckland, New Zealand.

Single.


Qualifications and occupation before entering federal Parliament

GradDip Agribusiness (Monash).

Journalist.

Political lobbyist.

Political adviser.