Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
ANDERSON, the Hon. John DuncanBiography for ANDERSON, the Hon. John Duncan

Member for Gwydir (NSW) 1989-2007

The Nationals (formerly National Party of Australia to 11.10.2003)



Parliamentary service

Elected to the House of Representatives for Gwydir, New South Wales, at by-election 15.4.1989, vice the Hon. RJD Hunt (resigned). Re-elected 1990, 1993, 1996, 1998, 2001 and 2004. Retired prior to general elections 2007.


Ministerial appointments

Minister for Primary Industries and Energy from 11.3.96 to 21.10.98.

Minister for Transport and Regional Development from 25.9.97 to 9.10.97.

Minister for Transport and Regional Services from 21.10.98 to 6.7.05.

Deputy Prime Minister from 20.7.99 to 6.7.05.


Committee service

House of Representatives Standing: Legal and Constitutional Affairs from 16.8.89 to 19.2.90; Aboriginal Affairs from 16.5.90 to 4.5.92; Aboriginal and Torres Strait Islander Affairs from 4.5.92 to 8.2.93; Employment, Education and Training from 16.5.90 to 6.5.92; Transport, Communications and Infrastructure from 16.5.90 to 8.2.93.

Joint Standing: Australian Capital Territory from 1.6.89 to 19.2.90; Parliamentary Library from 28.2.06.


Conferences, delegations and visits

Official visits to Taiwan, September 1996; Italy, France and Belgium, November 1996; USA, July 1997; Japan, July-August 1997; France, Italy, UK and Korea, March 1998; Indonesia, February 1999; South Pacific Forum, Palau, October 1999; UK, July 2000; China, April 2001; New Zealand, July-August 2001; UK, France, Belgium, Denmark, Netherlands and Turkey, April 2002; Samoa, June 2002; New Zealand, August 2002; Indonesia, October 2002; Singapore, September 2003; UK, Belgium and Denmark, February 2005.

Parliamentary Delegate to the Australian Constitutional Convention, Canberra, February 1998.


Parliamentary party positions

Federal Parliamentary Deputy Leader of the National Party of Australia from 23.3.93 to 1.7.99.

Federal Parliamentary Leader, National Party of Australia from 1.7.99 to 11.10.03.

Federal Parliamentary Leader, The Nationals from 11.10.03 to 6.7.05.

Member, Opposition Shadow Ministry from 28.4.92 to 11.3.96. Parliamentary Secretary to the Chair of the Manpower and Labour Market Reform Group from 28.4.92 to 7.4.93; Shadow Minister for Primary Industry from 7.4.93 to 11.3.96.


Party positions

Chair, National Party Tambar Springs Branch 1984-89.

Chair, Gwydir Federal Electorate Council 1986-89.

Member, Central Council, National Party of Australia (NSW) from 1986.

Member, Central Executive, National Party of Australia (NSW) from 1987.


Personal

Born 14.11.1956, Sydney, NSW.

Married.


Qualifications and occupation before entering federal Parliament

MA (Syd).

Farmer and grazier.


Electorate

Description: rural.

Location: central northern New South Wales; it includes the towns of Aberdeen, Baradine, Boggabri, Bourke, Brewarrina, Coolah, Coonabarabran, Coonamble, Gilgandra, Gulgong, Gunnedah, Kandos, Mendooran, Moree, Mudgee, Narrabri, Quirindi, Rylstone, Scone, Walgett, Warialda, Wee Waa and Wellington.

Area: 185 604 sq km (approx.).

Electors enrolled: 82 626 (at 9.10.04).

Industries: wool, beef, pork, wheat, cotton, oil seed crops, lucerne, fruit, vegetables, dairy cattle, horse, sheep and cattle studs, timber, coal and opal mining and wine growing.

State electorates: Gwydir includes parts of the New South Wales Legislative Assembly electorates of Barwon, Bathurst, Dubbo, Murray-Darling, Orange, Tamworth and Upper Hunter.