Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
SCHACHT, the Hon. Christopher (Chris) ClelandBiography for SCHACHT, the Hon. Christopher (Chris) Cleland

Senator for South Australia 1987-2002

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the Senate for South Australia 1987 (term deemed to have begun 1.7.1987), 1990 and 1996. Defeated at general elections 2001 (term expired 30.6.2002).


Ministerial Appointments

Minister for Science and Small Business from 24.3.93 to 25.3.94.

Minister Assisting the Prime Minister for Science from 24.3.93 to 25.3.94.

Minister for Small Business, Customs and Construction from 25.3.94 to 11.3.96.


Committee Service

Senate Standing: Appropriations and Staffing from 24.11.98 to 30.6.02.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 24.9.87 to 24.8.90; Transport, Communications and Infrastructure from 24.9.87 to 18.5.93; Legal and Constitutional Affairs from 24.9.87 to 18.5.93; Environment, Recreation, Communications and the Arts: Legislation and References Committees from 2.5.96 to 9.11.98; Foreign Affairs, Defence and Trade: Legislation Committee from 24.11.98 to 11.2.02; Economics: Legislation Committee from 13.2.02 to 30.6.02; Finance and Public Administration: References Committee from 13.2.02 to 30.6.02.

Participating member, Economics: Legislation Committee from 2.5.96 to 11.2.02 and References Committee from 20.5.96 to 9.11.98; Participating member, Finance and Public Administration: Legislation Committee from 2.5.96 to 9.11.98; Participating member, Foreign Affairs, Defence and Trade: Legislation and References Committee from 2.5.96 to 9.11.98; Participating member, Rural and Regional Affairs and Transport: Legislation Committee from 2.5.96 to 11.2.02; Participating member, Community Affairs: Legislation Committee from 2.12.98 to 30.6.02; Participating member, Environment, Communications, Information Technology and the Arts: Legislation Committee from 2.12.98 to 11.2.02 and References Committee from 18.10.99 to 11.2.02; Participating member, Employment, Workplace Relations, Small Business and Education: Legislation Committee from 8.12.98 to 11.2.02.

Senate Select: Certain Aspects of the Airline Pilots' Dispute from 25.10.89 to 27.2.90; Community Standards Relevant to the Supply of Services Utilising Telecommunications Technologies from 14.8.91 to 23.6.92; Political Broadcasts and Political Disclosures Bill from 16.8.91 (Chair from 22.8.91) to 28.11.91; Subscription Television Broadcasting Services from 26.6.92 to 16.9.92.

Senate Estimates: B from 24.9.87 to 29.9.88 and from 9.3.89 to 6.5.93.

Joint Statutory: Public Accounts from 14.5.90 to 24.8.90.

Joint: Foreign Affairs, Defence and Trade from 9.10.87 (Chair from 17.5.90) to 8.2.93 and from 31.5.96 to 30.6.02.

Joint Standing: New Parliament House from 24.9.87 to 19.2.90; Electoral Matters from 21.10.87 to 19.2.90; Treaties from 8.12.98 to 30.6.02.

Joint Select: Retailing Sector from 15.2.99 to 30.8.99; Republic Referendum from 21.6.99 to 8.9.99.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to Vietnam and Indonesia, January-February 1989.

Member, Parliamentary Exchange Visit to New Zealand, April 1989.

Leader, Joint Committee on Foreign Affairs, Defence and Trade (Defence Sub-Committee) visit to Noumea, New Caledonia, April 1989.

Member, Joint Committee on Foreign Affairs, Defence and Trade visit to Papua New Guinea, February-March 1991.

Official visits to South Africa, February 1991; Cambodia, July 1992; Japan, July 1992; Belgium, November 1992; Eritrea, May 1993; Germany and Japan, October 1993; Laos, June-July 1994; New Zealand, July 1994; Japan, India and Vietnam, October-November 1994; Japan, China, Vietnam and Philippines, June-July 1995; China, September 1995; Belgium, November 1998.

Leader, Human Rights Delegations to China, July 1991 and November 1992.

Leader, Joint Committee on Foreign Affairs, Defence and Trade study tour of Indonesia, October 1992.

Member, Parliamentary Delegation to Singapore and Malaysia, March 1999.

Study tour, Greece, Macedonia, Egypt, UK and Turkey, April 1999.

Member, Joint Standing Committee on Treaties visit to New Zealand, March 2000.

Member, Parliamentary Delegation to Hungary and Poland, October 2000.

Study tour, Europe, October-November 2000.

Official visit to the Republic of Korea to commemorate the 50th Anniversary of the Korean War, April 2001.

Official visit to Crete and Greece to attend the 60th Anniversary of Commemorations of the Battles of Crete and Greece, May 2001.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 19.3.96 to 22.11.01. Shadow Minister for Communications from 20.3.96 to 20.10.98; Shadow Minister for Veterans' Affairs from 20.10.98 to 22.11.01.


Party Positions

State Secretary, ALP (SA) 1979-87.

State Organiser, ALP (SA) 1975-79.

Member, ALP National Executive 1979-87.

Delegate, ALP National Conference 1982 and 1984.

National Junior Vice-President 1983-86.

Member, ALP National Executive Foreign Affairs and Defence Platform Committee 1983-87.


Personal

Born 6.12.46, Melbourne, Vic.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

DipT (Primary) (Adelaide University & Wattle Park Teachers College).

Primary school teacher 1967-69.

Organiser, ALP (SA) 1969-70.

Press Secretary, State Minister for Agriculture (SA) 1970-73.

Principal Private Secretary to Senator the Hon. Reginald Bishop, Minister for Repatriation 1973-74 and Postmaster-General 1974-75.

Party official 1975-87 (see Party Positions above).