Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
SWAN, the Hon. Wayne MaxwellBiography for SWAN, the Hon. Wayne Maxwell

Member for Lilley (Qld)

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Lilley, Queensland, 1993. Defeated at general elections 1996. Re-elected 1998, 2001, 2004, 2007, 2010 and 2013.


Ministerial Appointments

Treasurer from 3.12.07 to 27.6.13.

Deputy Prime Minister from 24.6.10 to 27.6.13.


Committee Service

House of Representatives Standing: Transport, Communications and Infrastructure from 12.5.93 to 29.1.96.

Joint: Electoral Matters from 26.5.93 to 29.1.96.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to USA, Belgium and UK, September 2002.

Official visits to Indonesia, December 2007; USA, April 2008; France, UK, China and Japan, June 2008; New Zealand, July 2008; USA, October 2008; Brazil and USA, November 2008; China, December 2008; USA, January 2009; Papua New Guinea, January 2009; UK, March 2009; Japan and UK, March-April 2009; USA, April 2009; UK and India, September 2009; USA, September 2009; UK, Indonesia and Singapore, November 2009; USA, April 2010; Republic of Korea and China, June 2010; Canada, June 2010; USA, October 2010; Republic of Korea, October 2010; China and Japan, November 2010; Republic of Korea, November 2010; USA, January 2011; UK and France, February 2011; USA, April 2011; New Zealand, July 2011; China, August-September 2011; USA, September 2011; France and UK, October 2011; USA, November 2011; Mexico, February 2012; USA, April 2012.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 19.10.98 to 1.12.00 and from 17.2.01 to 3.12.07. Shadow Minister for Family and Community Services from 20.10.98 to 1.12.00 and from 17.2.01 to 26.10.04; Shadow Treasurer from 26.10.04 to 3.12.07.

Manager of Opposition Business in the House from 12.2.02 to 16.6.03.

Deputy Leader of the Federal Parliamentary Labor Party from 24.6.10 to 26.6.13.


Party Positions

Campaign Director, ALP (Qld) 1988-93.

State Secretary, ALP (Qld) 1991-93.


Personal

Born 30.6.1954 at Nambour, Qld.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BA(Hons) (Qld).

Lecturer, Queensland Institute of Technology 1976-77, 1981-82 and 1985-88.

Policy analyst, Office of Youth Affairs 1978.

Adviser to the Leader of the Opposition, the Hon. WG Hayden, MP 1978-80; Special Ministers of State, the Hon. MJ Young, MP and the Hon. KC Beazley, MP 1983; and the Minister for Foreign Affairs, the Hon. WG Hayden, MP 1984.

Party official (see Party positions above).

Adviser 1996-98.


Publications

Postcode: the splintering of a nation, North Melbourne: Pluto Press Australia, 2005.


Electorate

Description: inner metropolitan.

Location: north-eastern Brisbane; it includes the suburbs of Banyo, Boondall, Brighton, Chermside, Chermside West, Deagon, Eagle Farm, Geebung, Kedron, McDowall, Northgate, Nudgee, Nudgee Beach, Nundah, Pinkenba, Sandgate, Shorncliffe, Stafford Heights, Taigum, Virginia, Wavell Heights, Zillmere and parts of Aspley, Bridgeman Downs, Eagle Farm, Everton Park and Stafford.

Area: 147 sq km (approx.).

Electors enrolled: 100 171 (at 7.9.13).

Industries: domestic and international airports, light and heavy engineering, sea-cargo facilities, chemical production, warehousing (civilian and military), oil refining and storage.

State electorates: Lilley includes the Queensland Legislative Assembly electorate of Nudgee, and parts of Aspley, Clayfield, Everton, Sandgate and Stafford.