Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
Biography for GRIFFITHS, the Hon. Alan Gordon

Member for Maribyrnong (Vic) 1983-96

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the House of Representatives for Maribyrnong, Victoria, 1983, 1984, 1987, 1990 and 1993.

Retired prior to general elections 1996.


Ministerial Appointments

Minister for Resources from 4.4.90 to 24.3.93.

Minister for Tourism from 27.12.91 to 24.3.93.

Minister for Industry, Technology and Regional Development from 24.3.93 to 23.1.94.


Committee Service

House of Representatives Standing: Privileges from 11.5.83 to 26.10.84; Legal and Constitutional Affairs from 8.10.87 (Chair from 8.10.87) to 19.2.90; Industry, Science and Technology from 10.5.94 (Chair from 10.5.94) to 29.1.96.

Joint Statutory: National Crime Authority from 11.10.84 (Chair from 22.3.85) to 5.6.87.

Joint Select: Electoral Reform from 12.5.83 to 26.10.84; Parliamentary Privilege from 12.5.83 to 3.10.84.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to the European Parliamentary Institutions, Strasbourg, Brussels and the Federal Republic of Germany, September 1986.

Official visits to Indonesia, South Korea and Japan, December 1990; Bali, February 1991; Papua New Guinea, April 1991; Italy, France, Poland, USSR and UK, July 1991; Tahiti, Chile and USA, October-November 1991; Hong Kong and Japan, March-April 1992; New Zealand, April 1992; Brazil and USA, June 1992; Spain, UK and USA, July 1992; Indonesia and Singapore, September-October 1992; Taiwan and Hong Kong, October-November 1992; Indonesia, November 1992; Vietnam, December 1992; Japan, Malaysia and Hong Kong, June-July 1993; Indonesia, September 1993; Japan and China, October-November 1993.

Member, Parliamentary Delegation to USA and Canada, March-April 1995.


Party Positions

Various positions at branch level.


Personal

Born 4.9.52 at Melbourne, Vic.

Married.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BEc, LLB (Monash).

Lawyer; trade union official; political adviser; scaffolder/rigger; taxi driver.


Electorate

Description: Outer metropolitan.

Location: North-western outskirts of Melbourne; it includes the suburbs of Airport West, Avondale Heights, Essendon West, Keilor East, Keilor Park, Moonee Ponds, Niddrie and St Albans.

Area: 64 sq km (approx.)

Electors enrolled: 77 849 (at 28.2.95).

Industries: Small manufacturing and commercial businesses.

State electorates: Maribyrnong includes the Victorian Legislative Assembly electorate of Niddrie, and parts of Essendon, Keilor, Melton and Sunshine.