Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
WONG, the Hon. Penelope (Penny) Ying YenBiography for WONG, the Hon. Penelope (Penny) Ying Yen

Senator for South Australia

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the Senate for South Australia 2001 (term began 1.7.2002), 2007 and 2013.


Ministerial Appointments

Minister for Climate Change and Water from 3.12.07 to 8.3.10.

Minister for Climate Change, Energy Efficiency and Water from 8.3.10 to 14.9.10.

Minister for Finance and Deregulation from 14.9.10 to 18.9.13.


Committee Service

Senate Standing: Library from 1.7.02 to 15.11.04; Senators' Interests from 1.7.02 to 15.11.04; Appropriations and Staffing from 26.6.13; Procedure from 26.6.13.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Environment, Communications, Information Technology and the Arts: References Committee from 1.7.02 to 15.11.04; Finance and Public Administration: References Committee from 1.7.02 to 1.3.04; Economics: References Committee from 1.3.04 to 15.11.04; Employment, Workplace Relations and Education: Legislation Committee from 18.11.04 to 1.7.05.

Senate Select: Superannuation from 10.12.02 to 10.9.03; Ministerial Discretion in Migration Matters from 23.6.03 to 31.3.04.

Joint Statutory: Corporations and Financial Services from 1.7.02 to 17.10.07; Intelligence and Security from 16.7.14 to 25.11.2014.


Conferences, Delegations and Visits

Official visits to Indonesia, December 2007; USA, January-February 2008; China, April 2008; Papua New Guinea, April 2008; Japan, May 2008; Republic of Korea, June 2008; Japan, July 2008; Argentina, September 2008; Poland and UK, October 2008; Poland, December 2008; USA, March-April 2009; USA, April 2009; France, May 2009; Denmark, Greenland, Belgium, UK and Italy, June-July 2009; China, October 2009; Spain, October-November 2009; Denmark, December 2009; USA, April 2010; Italy, June-July 2010.


Parliamentary Party Positions

Deputy Leader of the Government in the Senate from 4.2.13 to 26.6.13.

Leader of the Government in the Senate from 26.6.13 to 18.9.13.

Leader of the Opposition in the Senate from 18.9.13.

Member, Opposition Shadow Ministry from 22.10.04 to 3.12.07 and from 14.10.13. Shadow Minister for Employment and Workforce Participation from 26.10.04 to 10.12.06; Shadow Minister for Corporate Governance and Responsibility from 26.10.04 to 10.12.06; Shadow Minister for Public Administration and Accountability and Shadow Minister for Workforce Participation from 10.12.06 to 3.12.07.

Shadow Minister for Trade and Investment from 18.10.13.


Party Positions

Delegate, ALP State Convention (SA) 1989-94 and from 1996.

Deputy Convener, ALP State Platform Committee (SA) 1990-94.

Member, ALP State Executive (SA) 1996-99.

Convener, ALP Ethnic Policy Network 1998-99.

Member, ALP National Policy Committee on Industry, Infrastructure and Regional Development 1998-2000.

Delegate, ALP National Conference 2000-04.

Australian Labor National Campaign Spokesperson for the 2007 and 2013 Federal Elections.


Other Positions

Member, Human Rights Committee, Law Society of South Australia 1998-2002.

Chair, UNIFEM Adelaide Breakfast Committee 1999-2001.


Personal

Born 5.11.1968, Kota Kinabalu, Malaysia.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BA (Jurisprudence), LLB (Hons) (Adel), GradDip in Legal Practice (SA).

Industrial officer 1990-94.

Senior Policy Adviser to the Minister for Land and Conservation (NSW), the Hon. KM Yeadon 1995-96.

Barrister and solicitor 1996-1999.

Legal officer 1999-2002.