Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
WEBBER, Ruth StephanieBiography for WEBBER, Ruth Stephanie

Senator for Western Australia 2002-08

Australian Labor Party



Parliamentary Service

Elected to the Senate for Western Australia 2001 (term began 1.7.2002). Defeated at general elections 2007 (term ended 30.6.2008).


Committee Service

Senate Standing: Senators' Interests from 1.7.02 to 30.6.08; Selection of Bills from 18.11.04 to 30.6.08; Library from 31.3.06 to 30.6.08.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Economics: Legislation and References Committees from 1.7.02 to 11.9.06; Economics from 11.9.06 to 30.6.08; Environment, Communications, Information Technology and the Arts: References Committee from 10.8.06 to 11.9.06; Environment, Communications, Information Technology and the Arts from 11.9.06 to 11.2.08; Environment, Communications and the Arts from 12.2.08 to 30.6.08.

Senate Select: Mental Health from 10.3.05 to 28.4.06.

Joint Statutory: Corporations and Financial Services from 14.2.08 to 30.6.08.

Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 1.7.05 to 30.6.08; Parliamentary Library from 31.3.06 to 30.6.08.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Parliamentary Delegation to Indonesia, March-April 2004, June-July 2004 and June 2005.

Delegate, Australia-Indonesia Young Leaders' Dialogue, July 2005.

Member, Parliamentary Delegation to Laos, United Arab Emirates and Pakistan, September 2005.

Member, Parliamentary Delegation to UK, the Netherlands, Belgium, France and Austria, March-April 2008.


Parliamentary Party Positions

Opposition Deputy Whip in the Senate from 22.10.04 to 3.12.07.

Government Deputy Whip in the Senate from 3.12.07 to 30.6.08.


Party Positions

Member, ALP from 1984.

Delegate, ALP State Conference (WA) from 1986.

Proxy Delegate, ALP National Conference 1986, 1988 and 1998; Delegate 2000.

Member, ALP Administrative Committee (WA) from 1997.

Assistant State Secretary, ALP (WA) 1998-2001.

Member, ALP Caucus Inquiry into the General Agreement on Trade in Services (GATS) and the US-Australia Free Trade Agreement.

Member, ALP Caucus Committee on Urban, Rural and Regional Development.

Member, ALP Caucus Committee on the Status of Women.

Member, ALP Caucus Committee on National Security.

Member, ALP Caucus Telstra Task Force.


Personal

Born 24.3.1965, Melbourne, Vic.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

Assistant National Coordinator, Women's Electoral Lobby 1985-86.

Various State and Federal office positions 1986-92.

Political Liaison Officer, Minister for Housing (WA) 1992-93.

Electorate officer to Senator CV Evans 1993-97.

Assistant State Secretary, ALP (WA) 1998-2001.

Senior Policy Adviser, Minister for Health (WA) 2001.