Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
JOHNSTON, the Hon. David Albert LloydBiography for JOHNSTON, the Hon. David Albert Lloyd

Senator for Western Australia

Liberal Party of Australia



Parliamentary Service

Elected to the Senate for Western Australia 2001 (term began 1.7.2002) and 2007.


Ministerial Appointments

Minister for Justice and Customs from 9.3.07 to 3.12.07.

Minister for Defence from 18.9.13.


Committee Service

Senate Standing: Privileges from 1.7.02 to 23.3.07, from 24.6.09 to 3.2.10 and from 14.5.10 to 19.3.12; Publications from 1.7.02 to 23.3.07; Scrutiny of Bills from 1.7.02 to 23.3.07; Senators' Interests from 13.2.08 to 11.11.13.

Senate Legislative and General Purpose Standing: Employment, Workplace Relations and Education: Legislation Committee from 1.7.02 to 11.9.06; Foreign Affairs, Defence and Trade: References Committee from 1.7.02 to 11.9.06 and Legislation Committee from 13.9.05 to 11.9.06 (Chair from 14.9.05 to 11.9.06); Foreign Affairs, Defence and Trade from 11.9.06 to 23.3.07 (Chair from 11.9.06 to 21.3.07).

Senate Select: Ministerial Discretion in Migration Matters from 24.6.03 to 31.3.04; Administration of Indigenous Affairs from 17.6.04 to 8.3.05; Regional and Remote Indigenous Communities from 20.3.08 to 24.9.10.

Joint Statutory: Native Title and the Aboriginal and Torres Strait Islander Land Account from 2.12.02 (Chair from 9.12.02) to 23.3.06; Australian Commission for Law Enforcement Integrity from 15.10.08 to 12.5.10; Intelligence and Security from 6.7.11 to 5.8.13.

Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 22.8.02 to 23.3.07 and from 23.9.08 to 5.8.13.


Conferences, Delegations and Visits

Member, Joint Standing Committee on Foreign Affairs, Defence and Trade visits to New Zealand, April 2003; USA, July 2005.

Member, Parliamentary Delegation to Samoa, Tonga, Fiji, Solomon Islands and Papua New Guinea, May 2003.

Member, Parliamentary Delegation to Japan and the Republic of Korea, December 2003.

Member, Parliamentary Delegation to Indonesia, March-April 2004.

Member, Parliamentary Delegation to USA, June-July 2005.

Member, Parliamentary Delegation to United Arab Emirates and Kuwait, October 2005.

Member, Parliamentary Delegation to Republic of Korea and USA, September 2006.

Official visits to New Zealand, June 2007; the Middle East and Afghanistan, June-July 2009.

Member, Parliamentary Delegation to UK and Belgium, November 2009.

Member, Parliamentary Delegation to UK, Spain, Germany and USA, April-May 2012.


Parliamentary Party Positions

Member, Opposition Shadow Ministry from 6.12.07 to 18.9.13. Shadow Minister for Resources and Energy from 6.12.07 to 22.9.08; Shadow Minister for Tourism from 6.12.07 to 22.9.08; Shadow Minister for Defence from 22.9.08 to 18.9.13.


Party Positions

Member, UWA Liberal Club 1974-79.

Member, Liberal Party Kalgoorlie/Boulder Branch 1986-2001; President 1986-88.

President, Liberal Party (WA) 1997-2001.

Member, Liberal Party Mt Pleasant Branch from 2001.


Personal

Born 14.2.1956, Perth, WA.


Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

BJuris (UWA).

Barrister and solicitor.