Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document

Committees

Agricultural and Related Industries—Select Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/agric_ctte/index.htm

( appointed 14 February 2008; resolution of appointment varied 15 May 2008; reporting date varied 15 May 2008; reporting date: 16 October 2008 )

Members

Senator Heffernan ( Chair ), Senator O’Brien ( Deputy Chair ), and Senators Fisher, Milne, Nash and Sterle

Participating members

Senators Abetz, Adams, Barnett, Bernardi, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Carol Brown, Bushby, Campbell, Chapman, Colbeck, Collins, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Ellison, Ferguson, Fierravanti-Wells, Fifield, Forshaw, Hogg, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kemp, Kirk, Lightfoot, Lundy, Ian Macdonald, Sandy Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, McLucas, Minchin, Moore, Parry, Patterson, Payne, Polley, Ronaldson, Scullion, Stephens, Troeth, Trood, Watson, Webber and Wortley

 
 
 

 

Appropriations and Staffing—Standing Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/APP_CTTE/index.htm

Members

The President ( Chairman ), the Leader of the Government in the Senate, the Leader of the Opposition in the Senate, and Senators Faulkner, Lundy, Murray, Nash, Parry and Sherry

Reports presented

45th report—Department of the Senate’s budget; Ordinary annual services of the government; Parliamentary computer network ( tabled 20 March 2008 )

46th report—Estimates for the Department of the Senate 2008-09 ( tabled 14 May 2008 )

 
 
 

Australian Commission for Law Enforcement Integrity—Joint Statutory Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/aclei_ctte/index.htm

Members

Senator Campbell ( Chair ), Senator Fierravanti-Wells ( Deputy Chair ), and Senators Carol Brown and Parry and Mr Clare, Mr Hayes, Ms Parke and Mr Pyne

Current inquiry

* Law enforcement integrity models ( adopted 15 May 2008 )

 
 
 

Australian Crime Commission—Joint Statutory Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/acc_ctte/index.htm

Members

Senator Hutchins ( Chair ), Mr Wood ( Deputy Chair ), and Senators Barnett, Parry and Polley and Mr Champion, Mr Gibbons, Mr Hayes and Mr Pyne

Current inquiries

Examination of the Australian Crime Commission annual report for 2006-07 ( adopted 17 March 2008 )

Australian Crime Commission Amendment Act 2007 ( adopted 17 March 2008 )

Legislative arrangement to outlaw serious and organised crime groups ( adopted 17 March 2008 )

 
 
 

Broadcasting of Parliamentary Proceedings—Joint Statutory Committee

http://www.aph.gov.au/house/committee/jcbpp/index.htm

Members

The President, the Speaker, and Senators Cormann and O’Brien and Mr Hale, Mr Hawker, Mr Hayes, Mr Lindsay and Mr Price

 
 
 

 

Community Affairs—Standing Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/clac_ctte/index.htm

Portfolios

Families, Housing, Community Services and Indigenous Affairs; Health and Ageing

Members

Senator Moore ( Chair ), Senator Humphries ( Deputy Chair ), and Senators Adams, Allison, Boyce, Carol Brown, Lundy and Polley

Substitute member

Ready-to-drink alcohol beverages —Senator Colbeck to replace Senator Adams

Participating members

Senators Abetz, Adams, Barnett, Bartlett, Bernardi, Birmingham, Bishop, Boswell, Brandis, Bob Brown, Bushby, Campbell, Chapman, Colbeck, Collins, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Ellison, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Heffernan, Hogg, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kemp, Kirk, Lightfoot, Ian Macdonald, Sandy Macdonald, McEwen, McGauran, McLucas, Marshall, Mason, Milne, Minchin, Nash, Nettle, O’Brien, Parry, Patterson, Payne, Ronaldson, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Stott Despoja, Troeth, Trood, Watson, Webber and Wortley

Current inquiries

Alcohol Toll Reduction Bill 2007 [2008] ( referred 14 February 2008; reporting date: 18 June 2008 )

Mental health services in Australia ( referred 28 March 2007; readopted 14 February 2008; reporting date: 26 June 2008 )

Poker Machine Harm Reduction Tax (Administration) Bill 2008 ( referred 12 March 2008; reporting date: 12 August 2008 )

* Special disability trusts ( referred 15 May 2008; reporting date: 18 September 2008 )

* Ready-to-drink alcohol beverages ( referred 15 May 2008; reporting date: 24 June 2008 )

Reports presented

Matters not disposed of at the end of the 41st Parliament ( tabled 14 February 2008 )

Additional estimates 2007-08, dated March 2008 ( tabled 18 March 2008 )

A decent quality of life: Inquiry into the cost of living pressures on older Australians ( tabled 20 March 2008 )

Annual reports (No. 1 of 2008), dated March 2008 ( tabled 20 March 2008 )

Families, Housing, Community Services and Indigenous Affairs and Other Legislation Amendment (Emergency Response Consolidation) Bill 2008 [Provisions]—Interim report ( presented to the President on 7 May 2008, pursuant to standing order 38(7); tabled 13 May 2008 )

* Families, Housing, Community Services and Indigenous Affairs and Other Legislation Amendment (Emergency Response Consolidation) Bill 2008 [Provisions] ( tabled 15 May 2008 )

 
 
 

Corporations and Financial Services—Joint Statutory Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/corporations_ctte/index.htm

Members

Mr Ripoll ( Chair ), Senator Chapman ( Deputy Chair ), and Senators Boyce, Kirk, Murray and Webber and Ms Grierson, Mr Keenan, Ms Owens, and Mr Robert

 

Current inquiry

Continuing oversight of the operations of the Australian Securities and Investments Commission ( statutory responsibility )

 
 
 

Economics—Standing Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/economics_ctte/index.htm

Portfolios

Treasury; Innovation, Industry, Science and Research; Resources, Energy and Tourism

Members

Senator Hurley ( Chair ), Senator Eggleston ( Deputy Chair ), and Senators Bishop, Bushby, Joyce, McEwen, Murray and Webber

Participating members

Senators Abetz, Adams, Allison, Barnett, Bartlett, Bernardi, Birmingham, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Campbell, Carol Brown, Chapman, Colbeck, Collins, Coonan, Cormann, Crossin, Ellison, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Heffernan, Hogg, Humphries, Hutchins, Johnston, Kemp, Kirk, Lightfoot, Lundy, Ian Macdonald, Sandy Macdonald, McGauran, McLucas, Marshall, Mason, Milne, Minchin, Moore, Nash, Nettle, O’Brien, Parry, Patterson, Payne, Polley, Ronaldson, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Stott Despoja, Troeth, Trood, Watson and Wortley

Current inquiries

Australian Securities and Investments Commission (Fair Bank and Credit Card Fees) Amendment Bill 2008 ( referred 19 March 2008; reporting date: 16 September 2008 )

Australia’s space science and industry sector ( referred 19 March 2008; interim reporting date: 23 June 2008; final reporting date: no later than October 2008 )

Australia’s mandatory Last Resort Home Warranty Insurance scheme ( referred 19 March 2008; reporting date: 16 October 2008 )

Reports presented

Australian Securities and Investments Commission (Fair Bank and Credit Card Fees) Amendment Bill 2007 and National Market Driven Energy Efficiency Target Bill 2007—Interim report ( presented to the President on 11 February 2008, pursuant to standing order 38(7); tabled 12 February 2008 )

Additional estimates 2007-08, dated March 2008 ( tabled 18 March 2008 )

Annual reports (No. 1 of 2008), dated March 2008 ( tabled 20 March 2008 )

Tax Laws Amendment (Personal Income Tax Reduction) Bill 2008 [Provisions] ( presented to the Deputy President on 1 May 2008, pursuant to standing order 38(7); tabled 13 May 2008 )

Australia’s mandatory last resort home warranty insurance schemes—Interim report ( presented to the Deputy President on 1 May 2008, pursuant to standing order 38(7); tabled 13 May 2008 )

* Reserve Bank Amendment (Enhanced Independence) Bill 2008 [Provisions]—Interim report ( presented to the President on 30 May 2008, pursuant to standing order 38(7) )

 

* National Market Driven Energy Efficiency Target Bill 2007 [2008] and Renewable Energy Legislation Amendment (Renewable Power Percentage) Bill 2008 ( presented to the President on 30 May 2008, pursuant to standing order 38(7) )

* Reserve Bank Amendment (Enhanced Independence) Bill 2008 [Provisions] ( presented to the Deputy on 11 June 2008, pursuant to standing order 38(7) )

 
 
 

Education, Employment and Workplace Relations—Standing Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/eet_ctte/index.htm

( formerly Employment, Workplace Relations and Education; name amended 13 February 2008 )

Portfolio

Education, Employment and Workplace Relations

Members

Senator Marshall ( Chair ), Senator Watson ( Deputy Chair ), and Senators Boyce, Crossin, Fisher, Sterle, Stott Despoja and Wortley

Participating members

Senators Abetz, Adams, Allison, Barnett, Bartlett, Bernardi, Birmingham, Bishop, Boswell, Brandis, Bob Brown, Campbell, Carol Brown, Bushby, Chapman, Colbeck, Collins, Coonan, Cormann, Eggleston, Ellison, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Forshaw, Heffernan, Hogg, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kemp, Kirk, Lightfoot, Lundy, Ian Macdonald, Sandy Macdonald, McEwen, McGauran, McLucas, Mason, Milne, Minchin, Moore, Murray, Nash, Nettle, O’Brien, Parry, Patterson, Payne, Polley, Ronaldson, Scullion, Siewert, Stephens, Troeth, Trood and Webber

Reports presented

Workplace Relations Amendment (Transition to Forward with Fairness) Bill 2008 ( tabled 17 March 2008 )

Additional estimates 2007-08, dated March 2008 ( tabled 18 March 2008 )

Annual reports (No. 1 of 2008), dated March 2008 ( tabled 20 March 2008 )

 
 
 

Electoral Matters—Joint Standing Committee

http://www.aph.gov.au/house/committee/em/index.htm

( appointed 14 February 2008 )

Members

Mr Melham ( Chair ), Mr Morrison ( Deputy Chair ), and Senators Birmingham, Bob Brown, Carol Brown, Hutchins and Ronaldson and Mr Danby, Mr Scott and Mr Sullivan

Current inquiries

2007 Federal Election, including the Commonwealth Electoral (Above-the-Line Voting) Amendment Bill 2008 ( referred 12 March 2008; reporting date: not before June 2009 )

Provisions of Schedule 1 of the Tax Laws Amendment (2008 Measures No. 1) Bill 2008 ( referred 19 March 2008; reporting date: June 2009 )

 
 
 

 

Environment, Communications and the Arts—Standing Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/ecita_ctte/index.htm

( formerly Environment, Communications, Information Technology and the Arts; name amended 13 February 2008 )

Portfolios

Environment, Water, Heritage and the Arts; Broadband, Communications and the Digital Economy

Members

Senator McEwen ( Chair ), Senator Bartlett ( Deputy Chair ), and Senators Birmingham, Kemp, Lundy, Parry, Webber and Wortley

Participating members

Senators Abetz, Adams, Allison, Barnett, Bernardi, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Campbell, Chapman, Colbeck, Collins, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Ellison, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Heffernan, Hogg, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kirk, Lightfoot, Ian Macdonald, Sandy Macdonald, McGauran, McLucas, Marshall, Mason, Milne, Minchin, Moore, Nash, Nettle, O’Brien, Patterson, Payne, Polley, Ronaldson, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Stott Despoja, Troeth, Trood and Watson

Current inquiries

Sexualisation of children in the media ( referred 12 March 2008; reporting date: 23 June 2008 )

Effectiveness of the broadcasting codes of practice ( referred 20 March 2008; interim report presented 6 June 2008, proposing a final reporting date of 19 June 2008 )

Waste management in Australia and the Drink Container Recycling Bill 2008 ( referred 20 March 2008; reporting date: August 2008 )

Reports presented

Additional estimates 2007-08, dated March 2008 ( tabled 18 March 2008 )

Annual reports (No. 1 of 2008), dated March 2008 ( tabled 20 March 2008 )

Telecommunications Legislation Amendment (Communications Fund) Bill 2008 [Provisions] ( presented to the Temporary Chair of Committees, Senator Bishop, on 30 April 2008, pursuant to standing order 38(7); tabled 13 May 2008 )

Telecommunications Legislation Amendment (National Broadband Network) Bill 2008—Interim report ( presented to the President on 7 May 2008, pursuant to standing order 38(7); tabled 13 May 2008 )

Telecommunications Legislation Amendment (National Broadband Network) Bill 2008 ( presented to the President on 9 May 2008, pursuant to standing order 38(7); tabled 13 May 2008 )

* Effectiveness of the broadcasting codes of practice—Interim report ( presented to the Deputy President on 6 June 2008, pursuant to standing order 38(7) )

 
 
 

Finance and Public Administration—Standing Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/fapa_ctte/index.htm

Portfolios

Parliament; Prime Minister and Cabinet (including Climate Change); Finance and Deregulation; Human Services

Members

Senator Polley ( Chair ), Senator Fifield ( Deputy Chair ), and Senators Carol Brown, Collins, Fierravanti-Wells, Moore, Murray and Watson

 

Participating members

Senators Abetz, Adams, Barnett, Bartlett, Bernardi, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Bushby, Campbell, Chapman, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Ellison, Fielding, Fisher, Forshaw, Heffernan, Hogg, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kemp, Kirk, Lightfoot, Lundy, Ian Macdonald, Sandy Macdonald, McEwen, McGauran, McLucas, Marshall, Mason, Milne, Minchin, Nash, Nettle, O’Brien, Parry, Patterson, Payne, Ronaldson, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Webber and Wortley

Current inquiry

Lobbying code of conduct ( referred 14 May 2008; reporting date: first sitting Thursday of August 2008 )

Reports presented

Additional estimates 2007-08, dated March 2008 ( tabled 18 March 2008 )

Annual reports (No. 1 of 2008), dated March 2008 ( tabled 20 March 2008 )

 
 
 

Foreign Affairs, Defence and Trade—Joint Standing Committee

http://www.aph.gov.au/house/committee/jfadt/index.htm

( appointed 14 February 2008 )

Members

Senator Forshaw ( Chair ), Mr Hawker ( Deputy Chair ), and Senators Bartlett, Bishop, Cormann, Fifield, Kirk, Sandy Macdonald, Moore, Payne, Stott Despoja, Trood and Webber and Mr Baldwin, Mr Bevis, Mr Danby, Ms AL Ellis, Mr Gibbons, Ms Grierson, Mr Hale, Mr Macfarlane, Mrs Mirabella, Ms Parke, Ms Rea, Mr Ripoll, Mr Robb, Mr Robert, Mr Ruddock, Ms Saffin, Mr Scott, Mr KJ Thomson and Ms Vamvakinou

Current inquiries

Review of the Department of Defence annual report 2006-07 ( adopted 4 April 2008 )

* RAAF F-111 Deseal-Reseal workers and their families ( referred 21 May 2008 )

 
 
 

Foreign Affairs, Defence and Trade—Standing Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/FADT_CTTE/index.htm

Portfolios

Foreign Affairs and Trade; Defence (including Veterans’ Affairs)

Members

Senator Bishop ( Chair ), Senator Trood ( Deputy Chair ), and Senators Cormann, Forshaw, Hogg, Sandy Macdonald and McEwen

Participating members

Senators Abetz, Adams, Allison, Barnett, Bartlett, Bernardi, Birmingham, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Campbell, Chapman, Colbeck, Collins, Coonan, Crossin, Eggleston, Ellison, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kemp, Kirk, Lightfoot, Lundy, Ian Macdonald, McGauran, McLucas, Marshall, Mason, Milne, Minchin, Moore, Nash, Nettle, O’Brien, Parry, Patterson, Payne, Polley, Ronaldson, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Stott Despoja, Troeth, Watson, Webber and Wortley

 

Current inquiries

Australia’s involvement in peacekeeping operations ( referred 8 November 2006; readopted 14 February 2008; reporting date: 26 June 2008 )

Review of reforms to Australia’s military justice system by the Australian Defence Force ( adopted under standing order 25(2)(b), 22 June 2006; readopted 14 February 2008 )

Reports presented

The changing nature of Australia’s involvement in peacekeeping operations—Interim report ( presented to the President on 19 October 2007, pursuant to standing order 38(7); tabled 12 February 2008 )

Matters not disposed of at the end of the 41st Parliament ( tabled 14 February 2008 )

Additional estimates 2007-08, dated March 2008 ( tabled 18 March 2008 )

Annual reports (No. 1 of 2008), dated March 2008 ( tabled 20 March 2008 )

 
 
 

House—Standing Committee

Members

The President ( Chair ), the Deputy President, and Senators Crossin, Heffernan, Parry, Stephens and Wortley

 
 
 

Housing Affordability in Australia—Select Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/hsaf_ctte/index.htm

( appointed 14 February 2008; reporting date: 16 June 2008 )

Members

Senator Payne ( Chair ), and Senators Bartlett, Colbeck, Fifield, Lundy and Moore

Participating members

Senators Abetz, Adams, Barnett, Bernardi, Birmingham, Bishop, Boswell, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Campbell, Chapman, Collins, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Ellison, Fielding, Fierravanti-Wells, Fisher, Forshaw, Heffernan, Hogg, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kemp, Kirk, Lightfoot, Ian Macdonald, Sandy Macdonald, McEwen, McGauran, McLucas, Marshall, Mason, Milne, Minchin, Nash, Nettle, O’Brien, Parry, Patterson, Polley, Ronaldson, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Watson, Webber and Wortley

 
 
 

Intelligence and Security—Joint Statutory Committee

http://www.aph.gov.au/house/committee/pjcis/index.htm

Members

Mr Bevis ( Chair ), Mr Ruddock ( Deputy Chair ), and Senators Forshaw, McGauran, Marshall and Nash and Mr Downer, Mr Dreyfus and Mr Melham

Current inquiries

Review of listings of certain terrorist organisations under the Criminal Code Act 1995 ( statutory responsibility )

* Review of administration and expenditure no. 6 - Australian intelligence agencies ( statutory responsibility )

 

Report presented

Review of the re-listing of three terrorist organisations ( presented to the Deputy President on 27 September 2007, pursuant to standing order 38(7); tabled 12 February 2008 )

 
 
 

Legal and Constitutional Affairs—Standing Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/legcon_ctte/index.htm

Portfolios

Attorney-General; Immigration and Citizenship

Members

Senator Crossin ( Chair ), Senator Barnett ( Deputy Chair ), and Senators Bartlett, Fisher, Hurley, Kirk, Marshall and Trood

Substitute member

Rights of the Terminally Ill (Euthanasia Laws Repeal) Bill 2008 —Senator Hogg to replace Senator Hurley

Stolen Generation Compensation Bill 2008 —Senator Hogg to replace Senator Hurley

Participating members

Senators Abetz, Adams, Allison, Bernardi, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Campbell, Chapman, Colbeck, Collins, Coonan, Cormann, Eggleston, Ellison, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Forshaw, Heffernan, Hogg, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kemp, Lightfoot, Lundy, Ian Macdonald, Sandy Macdonald, McEwen, McGauran, Mason, Milne, Minchin, Moore, Murray, Nash, Nettle, O’Brien, Parry, Patterson, Payne, Polley, Ronaldson, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Stott Despoja, Troeth, Watson, Webber and Wortley

Current inquiries

Rights of the Terminally Ill (Euthanasia Laws Repeal) Bill 2008 ( referred 12 March 2008; reporting date: 23 June 2008 )

Stolen Generation Compensation Bill 2008 ( referred 12 March 2008; reporting date: 16 June 2008 )

Reports presented

Crimes Legislation Amendment (Child Sex Tourism Offences and Related Measures) Bill 2007 [Provisions] ( presented to the Deputy President on 10 October 2007, pursuant to standing order 38(7); tabled 12 February 2008 )

Additional estimates 2007-08, dated March 2008 ( tabled 18 March 2008 )

Annual reports (No. 1 of 2008), dated March 2008 ( tabled 20 March 2008 )

Telecommunications (Interception and Access) Amendment Bill 2008—Interim report ( presented to the Deputy President on 1 May 2008, pursuant to standing order 38(7); tabled 13 May 2008 )

Telecommunications (Interception and Access) Amendment Bill 2008 ( presented to the Temporary Chair of Committees, Senator Murray, on 6 May 2008, pursuant to standing order 38(7); tabled 13 May 2008 )

 
 
 

 

Library—Standing Committee

Members

The President ( Chair ), and Senators Allison, Barnett, Hutchins, Kirk, Trood and Webber

 
 
 

Migration—Joint Standing Committee

http://www.aph.gov.au/house/committee/mig/index.htm

( appointed 14 February 2008 )

Members

Mr Danby ( Chair ), Mrs DS Vale ( Deputy Chair ), and Senators Bartlett, Eggleston, McEwen and Polley and Ms D’Ath, Mr Georgiou, Mr Randall and Mr Zappia

Current inquiry

* Immigration detention ( adopted 29 May 2008; replaces the inquiry into the Villawood Immigration Detention Centre adopted on 13 March 2008 )

 
 
 

National Capital and External Territories—Joint Standing Committee

http://www.aph.gov.au/house/committee/ncet/index.htm

( appointed 14 February 2008 )

Members

Senator Lundy ( Chair ), Mr Secker ( Deputy Chair ), and the Deputy President and Chairman of Committees, the Deputy Speaker, and Senators Crossin, Humphries, Joyce and Stott Despoja and Mr Adams, Ms AL Ellis, Mr Neville and Mr Turnour

Current inquiry

Role of the National Capital Authority ( referred 19 February 2008 )

 
 
 

Parliamentary Library—Joint Standing Committee

http://www.aph.gov.au/house/committee/jscpl/index.htm

( appointed 14 February 2008 )

Members

Senators Allison, Barnett, Hutchins, Kirk, Trood and Webber and Mr Adams, Mr Broadbent, Mr Butler, Mr Hawker, Ms Jackson, Mrs Mirabella and Mr Perrett

 
 
 

Privileges—Standing Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/priv_ctte/index.htm

Members

Senator Brandis ( Chair ), Senator Hurley ( Deputy Chair ), and Senators Collins, McGauran, McLucas, O’Brien and Payne

Report presented

* 133rd report—Possible false or misleading evidence before the Legal and Constitutional Affairs Committee ( tabled 15 May 2008 )

 
 
 

 

Procedure—Standing Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/proc_ctte/index.htm

Members

The Deputy President ( Chair ), the President, the Leader of the Government in the Senate, the Leader of the Opposition in the Senate, and Senators Bartlett, Ellison, Faulkner, Hurley, Ludwig and Parry

 
 
 

Publications—Standing Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/publ/index.htm

Members

Senator Carol Brown ( Chair ) and Senators Bernardi, Marshall, Mason, Parry, Sterle and Wortley

Reports presented

1st report ( tabled 20 March 2008 )

* 2nd report ( tabled 15 May 2008 )

 
 
 

Public Accounts and Audit—Joint Statutory Committee

http://www.aph.gov.au/house/committee/jpaa/index.htm

Members

Ms Grierson ( Chair ), Mr Georgiou ( Deputy Chair ), and Senators Bishop, Chapman, Hogg, Lundy, Murray and Watson and Mr Baldwin, Mr Bevis, Mr Bradbury, Mr Butler, Ms King, Mr Morrison, Mr Neumann and Mr Robert

Current inquiries

Certain taxation matters ( adopted 7 December 2005; readopted 12 March 2008 )

Financial reporting and equipment acquisition at the Department of Defence and the Defence Materiel Organisation ( adopted 1 March 2006; readopted 12 March 2008 )

Review of Auditor-General’s reports ( statutory responsibility )

* Effects of the ongoing efficiency dividend on smaller public sector agencies ( adopted 4 June 2008 )

Committee document presented

Statement on the draft budget estimates for the Australian National Audit Office for 2008-09 ( tabled 14 May 2008 )

 
 
 

Public Works—Joint Statutory Committee

http://www.aph.gov.au/house/committee/pwc/index.htm

Members

Mr Butler ( Chairman ), Senator Troeth ( Vice-Chairman ), and Senators Bishop and Forshaw and Mr Champion, Mr Forrest, Mr Hale, Mr Lindsay and Mr Slipper

Reports presented

Seventy-first annual report (First report of 2008) ( tabled 19 March 2008 )

HMAS Creswell redevelopment, Jervis Bay Territory (Second report of 2008) ( tabled 19 March 2008 )

 

Land Engineering Agency test services relocation, Monegeetta, Victoria (Third report of 2008) ( tabled 19 March 2008 )

Refurbishment of staff apartments, Australian Embassy complex, Tokyo, Japan (Fourth report of 2008) ( tabled 19 March 2008 )

 
 
 

Regional and Remote Indigenous Communities—Select Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/indig_ctte/index.htm

( appointed 19 March 2008; reporting dates: 30 September 2008, 30 March 2009, 30 September 2009, 30 March 2010 and 30 September 2010 )

Members

Senator Johnston ( Chair ), Senator Crossin ( Deputy Chair ), and Senators Adams, Moore, Scullion and Siewert

Participating members

Senators Abetz, Barnett, Bartlett, Bernardi, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Campbell, Chapman, Colbeck, Collins, Coonan, Cormann, Eggleston, Ellison, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Heffernan, Hogg, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kemp, Kirk, Lightfoot, Lundy, Ian Macdonald, Sandy Macdonald, McEwen, McGauran, McLucas, Marshall, Mason, Milne, Minchin, Nash, Nettle, O’Brien, Parry, Patterson, Payne, Polley, Ronaldson, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Watson, Webber and Wortley

 
 
 

Regulations and Ordinances—Legislative Scrutiny Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/regord_ctte/index.htm

Members

Senator Wortley ( Chairman ), Senator Ronaldson ( Deputy Chairman ), and Senators Bartlett, Carol Brown, Cormann and Moore

Documents presented

Ministerial correspondence relating to the scrutiny of delegated legislation, February 2007 to March 2008 ( tabled 20 March 2008 )

Delegated legislation monitor—Disallowable legislative instruments tabled in the Senate in 2007, dated March 2008 ( tabled 20 March 2008 )

 
 
 

Rural and Regional Affairs and Transport—Standing Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/rrat_ctte/index.htm

Portfolios

Infrastructure, Transport, Regional Development and Local Government; Agriculture, Fisheries and Forestry

Members

Senator Sterle ( Chair ), Senator Siewert ( Deputy Chair ), and Senators Heffernan, Hutchins, Hurley, McGauran, Nash and O’Brien

 

Participating members

Senators Abetz, Adams, Allison, Barnett, Bernardi, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Campbell, Chapman, Colbeck, Collins, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Ellison, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Hogg, Humphries, Johnston, Joyce, Kemp, Kirk, Lightfoot, Lundy, Ian Macdonald, Sandy Macdonald, McEwen, McLucas, Marshall, Mason, Milne, Minchin, Moore, Murray, Nettle, Parry, Patterson, Payne, Polley, Ronaldson, Scullion, Stephens, Troeth, Trood, Watson, Webber and Wortley

Current inquiries

Climate change and the Australian agricultural sector ( referred 19 September 2007; readopted 14 February 2008; reporting date: 4 September 2008 )

Meat marketing ( referred 19 March 2008; reporting date: 4 September 2008 )

Reports presented

Matters not disposed of at the end of the 41st Parliament ( tabled 14 February 2008 )

Additional estimates 2007-08, dated March 2008 ( tabled 18 March 2008 )

Annual reports (No. 1 of 2008), dated March 2008 ( tabled 20 March 2008 )

Exposure drafts of the Wheat Export Marketing Bill 2008 and the Wheat Export Marketing (Repeal and Consequential Amendments) Bill 2008—Interim report ( presented to the Deputy President on 24 April 2008, pursuant to standing order 38(7); tabled 13 May 2008 )

Exposure drafts of the Wheat Export Marketing Bill 2008 and the Wheat Export Marketing (Repeal and Consequential Amendments) Bill 2008 ( presented to the Temporary Chair of Committees, Senator Bishop, on 30 April 2008, pursuant to standing order 38(7); tabled 13 May 2008 )

 
 
 

Scrutiny of Bills—Legislative Scrutiny Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/scrutiny/index.htm

Members

Senator Ellison ( Chairman ), Senator Bishop ( Deputy Chairman ), and Senators Collins, McEwen, Murray and Troeth

Alert Digests presented

No. 1 of 2008 ( tabled 12 March 2008 )

No. 2 of 2008 ( tabled 19 March 2008 )

No. 3 of 2008 ( tabled 14 May 2008 )

* No. 4 of 2008 ( presented to the Temporary Chair of Committees, Senator Forshaw, on 5 June 2008, pursuant to standing order 38(7) )

Reports presented

First report of 2008 ( tabled 12 March 2008 )

Second report of 2008 ( tabled 19 March 2008 )

Third report of 2008 ( tabled 14 May 2008 )

* Fourth report of 2008 ( presented to the Temporary Chair of Committees, Senator Forshaw, on 5 June 2008, pursuant to standing order 38(7) )

 
 
 

 

Selection of Bills—Standing Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/selectionbills_ctte/index.htm

Members

The Government Whip ( Chair ), the Opposition Whip, the Australian Democrats Whip, the Nationals Whip, the Australian Greens Whip, the Family First Party Whip, and Senators Adams, Ellison, Ludwig and Webber

Reports presented

Report no. 1 of 2008 ( presented 14 February 2008 )

Report no. 2 of 2008 ( presented 12 March 2008 )

Report no. 3 of 2008 ( presented 19 March 2008 )

Report no. 4 of 2008 ( presented 14 May 2008 )

 
 
 

Senators’ Interests—Standing Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/interests_ctte/index.htm

Members

Senator Johnston ( Chair ), Senator Webber ( Deputy Chair ), and Senators Adams, Allison, Forshaw, Humphries, Kirk and Lightfoot

Notifications of alterations of interests

Register of senators’ interests, incorporating statements of registrable interests and notifications of alterations of interests of senators lodged between 19 June 2007 and 7 December 2007 ( presented to the Deputy President on 11 December 2007, pursuant to standing order 38(7); tabled 12 February 2008 )

Report presented

Report 1/2008: Annual report 2007 ( tabled 17 March 2008 )

Document presented

Registration of Senators’ Interests: A handbook for senators, also incorporating related information on registering gifts to the Senate and the Parliament, 2008 edition ( tabled 17 March 2008 )

 
 
 

State Government Financial Management—Select Committee

http://www.aph.gov.au/Senate/committee/sgfm_ctte/index.htm

( appointed 14 February 2008; reporting date varied 12 March and 20 March 2008; reporting date: 27 August 2008 )

Members

Senator Ian Macdonald ( Chair ), and Senators Bushby, Chapman, Forshaw and Polley

Participating members

Senators Abetz, Adams, Barnett, Bernardi, Birmingham, Bishop, Boswell, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Campbell, Colbeck, Collins, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Ellison, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Heffernan, Hogg, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kemp, Kirk, Lightfoot, Lundy, Sandy Macdonald, McEwen, McGauran, McLucas, Marshall, Mason, Milne, Minchin, Moore, Murray, Nash, Nettle, O’Brien, Parry, Patterson, Payne, Ronaldson, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Watson, Webber and Wortley

 
 
 

 

Treaties—Joint Standing Committee

http://www.aph.gov.au/house/committee/jsct/index.htm

( appointed 14 February 2008 )

Members

Mr KJ Thomson ( Chair ), Senator Sandy Macdonald ( Deputy Chair ), and Senators Bartlett, Birmingham, Bushby, Marshall, Sterle and Wortley and Mr Andrews, Mr Forrest, Ms Hall, Ms Neal, Ms Parke, Mr Simpkins, Mr Trevor and Ms Vamvakinou

Current inquiry

All treaties tabled in the Senate

Report presented

* Report 90—Treaties tabled on 12 March 2008 ( tabled 15 May 2008 )