Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
 Download PDFDownload PDF 

Previous Fragment    Next Fragment

COMMITTEE MEMBERSHIP

The Acting Deputy President (Senator Hutchins) informed the Senate that the President had received letters requesting changes in the membership of committees.

The Parliamentary Secretary for Defence (Senator Feeney), by leave, moved—That senators be discharged from and appointed to committees as follows:

 Appropriations and Staffing—Standing Committee—

  Appointed—Senators Faulkner, Lundy, Parry, Sherry, Williams and Xenophon

 Australian Commission for Law Enforcement Integrity—Joint Statutory Committee—

  Appointed—Senators Cameron, Fielding, Fierravanti-Wells, Marshall and Parry

 Australian Crime Commission—Joint Statutory Committee—

  Appointed—Senators Boyce, Fielding, Hutchins, Parry and Polley

 Broadcasting of Parliamentary Proceedings—Joint Statutory Committee—

  Appointed—Senators Carol Brown and Parry

 Community Affairs Legislation Committee—

  Appointed—

   Senators Adams, Boyce, Carol Brown, Furner, Moore and Siewert

   Participating members: Senators Abetz, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Brandis, Bob Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Nash, O'Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Williams, Wortley and Xenophon

 Community Affairs References Committee—

  Appointed—

   Senators Adams, Boyce, Carol Brown, Coonan, Moore and Siewert

   Participating members: Senators Abetz, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Brandis, Bob Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Nash, O'Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Williams, Wortley and Xenophon

 Corporations and Financial Services—Joint Statutory Committee—

  Appointed—Senators Farrell and McLucas

 Cyber Safety—Joint Select Committee—

  Appointed—Senators Barnett, Bushby, Pratt and Wortley

 
Economics Legislation Committee—

  Appointed—

   Senators Bushby, Cameron, Hurley, Pratt, Williams and Xenophon

   Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O'Brien, Parry, Payne, Polley, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Troeth, Trood and Wortley

 Economics References Committee—

  Appointed—

   Senators Bushby, Hurley, McGauran, Pratt, Williams and Xenophon

   Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, Milne, Minchin, Moore, Nash, O'Brien, Parry, Payne, Polley, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Troeth, Trood and Wortley

 Education, Employment and Workplace Relations Legislation Committee—

  Appointed—

   Senators Back, Bilyk, Cash, Hanson-Young, Marshall and Wortley

   Participating members: Senators Abetz, Adams, Barnett, Bernardi, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O'Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Williams and Xenophon

 Education, Employment and Workplace Relations References Committee—

  Appointed—

   Senators Back, Bilyk, Cash, Cormann, Hanson-Young and Marshall

   Participating members: Senators Abetz, Adams, Barnett, Bernardi, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Colbeck, Coonan, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O'Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Williams, Wortley and Xenophon

 Electoral Matters—Joint Standing Committee—

  Appointed—Senators Birmingham, Bob Brown, Carol Brown, Feeney and Ryan

 
Environment and Communications Legislation Committee—

  Appointed—

   Senators Cameron, Fisher, Ludlam, McEwen, Troeth and Wortley

   Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Macdonald, Marshall, Mason, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O'Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Trood, Williams and Xenophon

 Environment and Communications References Committee—

  Appointed—

   Senators Boswell, Cameron, Fisher, Ludlam, Troeth and Wortley

   Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O'Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Trood, Williams and Xenophon

 Finance and Public Administration Legislation Committee—

  Appointed—

   Senators Bernardi, Faulkner, Kroger, Polley, Siewert and Stephens

   Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Ferguson, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O'Brien, Parry, Payne, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Sterle, Troeth, Trood, Williams, Wortley and Xenophon

   Substitute members: Senators Moore and Forshaw to replace Senators Stephens and Polley from 18 October to 19 October 2010

 Finance and Public Administration References Committee—

  Appointed—

   Senators Bernardi, Faulkner, Kroger, Polley, Siewert and Williams

   Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Ferguson, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O'Brien, Parry, Payne, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Wortley and Xenophon

 
Foreign Affairs, Defence and Trade—Joint Standing Committee—

  Appointed—Senators Bishop, Faulkner, Ferguson, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Johnston, Ludlam, Macdonald, Moore, Payne and Trood

 Foreign Affairs, Defence and Trade Legislation Committee—

  Appointed—

   Senator Faulkner

   Participating member: Senator Furner

  Discharged—Senator Hutchins

 Foreign Affairs, Defence and Trade References Committee—

  Appointed—Participating member: Senator Furner

 Gambling Reform—Joint Select Committee—

  Appointed—Senators Bilyk and Crossin

 House—Standing Committee—

  Appointed—Senators Heffernan and Parry

 Legal and Constitutional Affairs Legislation Committee—

  Appointed—

   Senators Barnett, Crossin, Furner, Ludlam, Parry and Pratt

   Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O'Brien, Payne, Polley, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Troeth, Trood, Williams, Wortley and Xenophon

 Legal and Constitutional Affairs References Committee—

  Appointed—

   Senators Barnett, Crossin, Furner, Ludlam, Parry and Trood

   Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Hanson-Young, Heffernan, Humphries, Hurley, Hutchins, Johnston, Joyce, Kroger, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, Nash, O'Brien, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Sterle, Troeth, Williams, Wortley and Xenophon

 Migration—Joint Standing Committee—

  Appointed—Senators Bilyk, Boyce, Hanson-Young and McEwen

 National Capital and External Territories—Joint Standing Committee—

  Appointed—Senators Adams, Crossin, Humphries and Pratt

 Parliamentary Library—Joint Standing Committee—

  Appointed—Senators Barnett, Bilyk, Cameron, Fielding, Hutchins and Trood

 Privileges—Standing Committee—

  Appointed—Senators Bilyk, Faulkner, Johnston, Marshall, McGauran and Payne

 Procedure—Standing Committee—

  Appointed—Senators Brandis, Faulkner, Hurley, Ludwig, Parry and Siewert

 
Public Accounts and Audit—Joint Statutory Committee—

  Appointed—Senators Barnett, Bishop and Kroger

 Public Works—Joint Statutory Committee—

  Appointed—Senators Forshaw and Troeth

 Publications—Standing Committee—

  Appointed—Senators Bernardi, Carol Brown, Marshall, Mason, Parry and Sterle

 Reform of the Australian Federation—Select Committee—

  Appointed—

   Senators Furner and Moore

   Participating members: Senators Bilyk, Bishop, Carol Brown, Cameron, Crossin, Faulkner, Forshaw, Hurley, Hutchins, Marshall, McEwen, O'Brien, Polley, Pratt, Stephens, Sterle and Wortley

 Regulations and Ordinances—Standing Committee—

  Appointed—Senators Carol Brown, Cash, Moore, Ronaldson and Stephens

 Rural Affairs and Transport Legislation Committee—

  Appointed—

   Senators Crossin, Heffernan, Hutchins, Nash, Siewert and Sterle

   Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Humphries, Hurley, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, McGauran, Milne, Minchin, Moore, O'Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Stephens, Troeth, Trood, Williams, Wortley and Xenophon

 Rural Affairs and Transport References Committee—

  Appointed—

   Senators Heffernan, Hutchins, McGauran, Milne, Nash and Sterle

   Participating members: Senators Abetz, Adams, Back, Barnett, Bernardi, Bilyk, Birmingham, Bishop, Boswell, Boyce, Brandis, Bob Brown, Carol Brown, Bushby, Cameron, Cash, Colbeck, Coonan, Cormann, Crossin, Eggleston, Faulkner, Ferguson, Fielding, Fierravanti-Wells, Fifield, Fisher, Forshaw, Furner, Hanson-Young, Humphries, Hurley, Johnston, Joyce, Kroger, Ludlam, Macdonald, Marshall, Mason, McEwen, Minchin, Moore, O'Brien, Parry, Payne, Polley, Pratt, Ronaldson, Ryan, Scullion, Siewert, Stephens, Troeth, Trood, Williams, Wortley and Xenophon

 Scrutiny of Bills—Standing Committee—

  Appointed—Senators Bishop, Cameron, Coonan, Pratt, Siewert and Troeth

 Selection of Bills—Standing Committee—

  Appointed—Senators Adams, Carol Brown, Fifield and Ludwig

 Senators' Interests—Standing Committee—

  Appointed—Senators Adams, Bilyk, Bob Brown, Fifield, Forshaw, Humphries, Johnston and Pratt

 
Treaties—Joint Standing Committee—

  Appointed—Senators Birmingham, Cash, Ludlam, McGauran, Pratt and Wortley.

Question put and passed.