Save Search

Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
 Download Current HansardDownload Current Hansard    View Or Save XMLView/Save XML

Previous Fragment    Next Fragment
Thursday, 20 September 2012
Page: 7554


Senator KIM CARR (VictoriaMinister for Human Services) (16:59): I seek leave to move a motion to vary the membership of committees.

Leave granted.

Senator KIM CARR: I move:

That senators be discharged from and appointed to committees as follows:.

Australian Commission for Law Enforcement Integrity—Joint Statutory Committee—

   Appointed—Senator Milne

Education, Employment and Workplace Relations References Committee—

   Discharged—Senator McKenzie

   Appointed—

      Senator Boswell

      Participating member: Senator McKenzie

Electricity Prices—Select Committee—

   Discharged—Senator Cormann on 3 October 2012, and Senator Macdonald on 4 October 2012

   Appointed—Senator Macdonald on 3 October 2012, and Senator Cormann on 4 October 2012

Environment and Communications References Committee—

   Discharged—Senator McKenzie

   Appointed—

      Senator Boswell

      Participating member: Senator McKenzie

Foreign Affairs, Defence and Trade Legislation Committee—

   Appointed—Substitute member: Senator Sterle to replace Senator Stephens for the consideration of the 2012-13 supplementary Budget estimates on Wednesday, 17 October and Thursday, 18 October 2012

Rural and Regional Affairs and Transport Legislation Committee—

   Appointed—

      Substitute member: Senator Milne to replace Senator Siewert for the committee’s inquiry into the Competition and Consumer Amendment (Australian Food Labelling) Bill 2012 (No. 2)

      Participating member: Senator Siewert.

Question agreed to.