Note: Where available, the PDF/Word icon below is provided to view the complete and fully formatted document
 Download Current HansardDownload Current Hansard   

Previous Fragment    Next Fragment
Friday, 24 August 1984
Page: 382

(Question No. 844)


Senator Chipp asked the Minister representing the Minister for Aviation, upon notice, on 1 May 1984:

What are the names, dates of appointment, terms of appointment and salaries of all persons appointed to the Boards and Commissions of statutory authorities under the jurisdiction of the Minister.


Senator Gietzelt —The Minister for Aviation has provided the following answer to the honourable senator's question:

QANTAS

Date of Term of Position

Name

appointment appointment Salary

$ Chairman J. B. Leslie, A.O., M.C. *15.10.79 5 years 27,578 Vice-Chairman J. B. Reid, A.O. 25.5.81 5 years 20,684 Director Sir Tristan Antico, A.C. 15.10.79 5 years 13,789 Director K. R. Hamilton, C.B.E. 26.6.80 5 years 13, 789 Director J. N. Davenport, A.O., D.S.O., D.F.C.*, G.M. 1.5.81 5 years 13, 789 Director Sir William Allen 1.5.81 5 years 13,789 Director Sir Garrick Agnew, C.B.E. 1.7.81 5 years 13,789 Director J. P. Ducker, A.O. 26.8.83 5 years 13,789 Director M. C. Beasley 26.8.83 5 years 13,789 Director R. Gietzelt 1.7.84 5 years 13,789

*Re-appointed on 19 June 1984 for a further 5 year term commencing 15 October 1984.

AUSTRALIAN NATIONAL AIRLINES COMMISSION

Date of Term of Position

Name

appointment appointment Salary

$ Chairman N. A. Smith, A.C., C.M.G. 22.6.83 5 years 23, 507 Vice-Chairman *Sir Leslie Froggatt 9.7.84 1 year 11,835 Commissioner A. E. Blanckensee 10. 10.79 5 years 7,899 Commissioner B. W. Lithgow 14.10.80 5 years 7,899 Commissioner F. E. Peterson, O.A.M. 14.10.80 5 years 7,899 Commissioner W. B . Pritchett 21.12.83 5 years 7,899 Commissioner D. Hill 16.7.84 5 years 7, 899

* Appointed on 9 July, 1984 as Acting Vice-Chairman for period of 12 months, commencing 9 July 1984. His 5 year term as Commissioner expires on 22 February, 1986.

INDEPENDENT AIR FARES COMMITTEE

Date of Term of Rate per Position

Name

appointment appointment diem of fee

Chairman K. F. Wraith 26.1.82 5 years 223 *Member Vacant

Member Dr D. W. Zink 26.1.82 5 years 184 Alternate member A. J. Oliver, C. M.G. 24.12.83 1 year 184 Alternate member Hon. Mr Justice J. T. Ludeke 14.6. 84 1 year Nil

* This position became vacant on 6 July 1984. Filling action is in hand.